ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.342
Поени од реакции
11.487
Мислење и малце повеќе детали за пракса/работа во iborn? Гледам многу често имаат огласи за пракса.
Дури сега гледам, овие пред 2 години знам имаа отворени позиции за Drupal (php), веројатно имаат и други технологии ама кои не знам :)
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
987
Поени од реакции
2.018
 
Член од
23 април 2014
Мислења
31
Поени од реакции
4
Мислење и детали околу пракса или работа во Singular?
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
0
Moze li nekoj da mi kaze dobra akademija za full stack developer (do kaj 60 000). Najdov edna ama ne znam bash dali e dobra:
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.342
Поени од реакции
11.487
Moze li nekoj da mi kaze dobra akademija za full stack developer (do kaj 60 000). Najdov edna ama ne znam bash dali e dobra:
Со 2 пати неделно по 3 часови не бива никаков програмер, не пак фул стек.
Мој совет да си седнеш дома сам, одбери во што сакаш да се насочуваш и со бесплатни видеа може да ги научиш основите.
После основите ќе почнеш да си правиш цели проекти, имаш исто и видео туторијали со поедностави, а со тек на време со знаењето од тие поедноставните ќе успееш да правиш и посериозни работи.

На freecodecamp каналот скоро и да нема технологија за која немаат направено видео:


Други корисни во зависност од технологијата што ќе ја одбереш:

 
Член од
30 септември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
0
Со 2 пати неделно по 3 часови не бива никаков програмер, не пак фул стек.
Мој совет да си седнеш дома сам, одбери во што сакаш да се насочуваш и со бесплатни видеа може да ги научиш основите.
После основите ќе почнеш да си правиш цели проекти, имаш исто и видео туторијали со поедностави, а со тек на време со знаењето од тие поедноставните ќе успееш да правиш и посериозни работи.

На freecodecamp каналот скоро и да нема технологија за која немаат направено видео:


Други корисни во зависност од технологијата што ќе ја одбереш:

Pred 3 meseci diplomirav na FIKT vo Bitola i sakam da se vrabotam kako programer. Imam poznavanje od Unity, c#, visual basic, c++, zapocnav i so html, css. Ali vo sekoja kompanija baraat rabotno iskustvo, pa zatoa sakav da zemam nekoj kurs. Jas imam raboteno vo ovie jazici sho ti gi nabrojav ali toa onaka na nekoi moi proekti. Razmisluvam za shto da se nasocam: dali game development so Unity nesto ili front end..
Bi odel i na praksa vo nekoja kompanija.
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.342
Поени од реакции
11.487
Pred 3 meseci diplomirav na FIKT vo Bitola i sakam da se vrabotam kako programer. Imam poznavanje od Unity, c#, visual basic, c++, zapocnav i so html, css. Ali vo sekoja kompanija baraat rabotno iskustvo, pa zatoa sakav da zemam nekoj kurs. Jas imam raboteno vo ovie jazici sho ti gi nabrojav ali toa onaka na nekoi moi proekti. Razmisluvam za shto da se nasocam: dali game development so Unity nesto ili front end..
Bi odel i na praksa vo nekoja kompanija.
Со тоа што го имате учено на ФИКТ не би се обложувал дека ќе успееш да почниш да работиш на реални проекти, за пракса да пробаш иако голема е конкуренцијата и дури и за тоа не верувам.

Околу курсот пак нема многу да ти смени во животот од аспект на знаење, а во сериозни фирми не верувам ни да го земат како предност.

Бидејќи имаш веќе допир со различни јазици, види што те влечи и фокусирај се на изучување на тоа. Ако веќе имаш основи на C# не гледам поента да одиш на курс (пола курс ќе те учат апсолутни основи). Подобро седни и од видеа почни да учиш и да куцаш проекти (апликации), ете погоре имаш цела апликација на видеото од Tim Corey, плус на неговиот канал имаш уште доста видеа за .NET.

За Unity и C# имаш курсеви и од наш македонец:


П.С ако си во Пелагониски регион би ти препорачал да си гледаш дури и за пракса во Скопје (нема математика со кириите, али јбг, таму немаш баш многу избор и фирми, во Битола има нешто повеќе, а Прилеп последно знам дека имаш едвај 3-4 фирмички).
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
56
Поени од реакции
40
Колку се движат платите во Скопје за девелопер со 2-3 години искуство?
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
3.917
Поени од реакции
8.170
Го шитнаа Сивус.

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.712
Поени од реакции
187.728
Мене таа фирма и така ми беше енигма, се имам слушано, буквално од најлошо па се до најдобро, не знам што да мислам :/
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
82
Поени од реакции
229
Мислам Itgma ја создадоа дечки што напуштија од Сивус и собраа некој клиент со нив :D
Затоа Itgma ја викаат правиот Сивус или првиот Сивус :D

Инаку Мусала(неможам слика да прикачам) :
 
На врв Bottom