ИТ фирми и пракси во Скопје

C

confusion

Гостин
Malku sum offtopic, ama gledam aktivna e temava, pa da prasham tuka.
Ok mi izgleda Datacamp kako platforma, za da podobram znaenje / vestini za programiranje,
primena vo data analytics i energy engineering (ne menjam struka, ne baram forhend bekhend pozicija :D)

Прегледај го приврзокот 385577

Imam odraboteno pocetni moduli od ovie prethodno, i izgleda ok kako za mene, malku e bavno, ama sepak za nekoj so ne e vo programiranje izgleda ok.

Prasanja:

1. Dali nekoj koristel Datacamp od mkd ili so VPN (primer Indija, Banglades nesto), dali ima razlika vo pretplata po zemji?
2. Dali znaete nekoja slicna platforma, da e poeftina ( i dobar YT kanal bi brkal rabota za start)? Mi treba za koristenje vo data science, ne drugite primeni koi se web design i ostanatite.
Bootcamps, datacamps и слични академии се повеќе за луѓе што немаат допирна точка со технологија, ИТ и било што, за да имаш некој бекграунд на знаењето, таму што те учат се почетнички кораци за да проодиш во ИТ светот а за стварно да знаеш треба многу индивидуално учење и работа. Ти пошто си во енергетика, не ти треба вакви „почетнички“ работи, можеш комотно со курсеви од Udemy, Pluralsight да се снајдеш и научиш, има курсеви од Udemy што ги ценат многу повеќе од било кој буткамп, датакамп или академија.
Ќе се навикнеш на индијци, ќе намалиш брзина малце на видеата и ќе цепаш, има огромно знаење и на различни нивоа, самиот ќе процениш дали ти одговара или не а ќе те кошта многу помалце. Академија би препорачал на сите што немаат допирна точка со ИТ и општо технологија, како јас што направив транзиција од продажба/логистика, мада јас си бев гик од мал и знаев доста како функционира вебот, апликации, програми и слично, едноставно тоа ме влечеше.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.954
Malku sum offtopic, ama gledam aktivna e temava, pa da prasham tuka.
Ok mi izgleda Datacamp kako platforma, za da podobram znaenje / vestini za programiranje,
primena vo data analytics i energy engineering (ne menjam struka, ne baram forhend bekhend pozicija :D)

Прегледај го приврзокот 385577

Imam odraboteno pocetni moduli od ovie prethodno, i izgleda ok kako za mene, malku e bavno, ama sepak za nekoj so ne e vo programiranje izgleda ok.

Prasanja:

1. Dali nekoj koristel Datacamp od mkd ili so VPN (primer Indija, Banglades nesto), dali ima razlika vo pretplata po zemji?
2. Dali znaete nekoja slicna platforma, da e poeftina ( i dobar YT kanal bi brkal rabota za start)? Mi treba za koristenje vo data science, ne drugite primeni koi se web design i ostanatite.
Ако ти е само да вежбаш имаш можност на HackerRank.
https://www.hackerrank.com/domains/sql - еве ти за SQL
https://www.hackerrank.com/domains/python - python

Еве ти и друг курс: https://www.coursera.org/specializations/data-science-python

Инаку најдобар другар ќе ти биде ChatGPT, побрзо учење од тоа таму нема да најдеш, ако ти искуца код пиши му да ти го објасни зошто е така, и што значи секој ред.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
QA software tester пракса негде ?
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
718
Поени од реакции
939
QA software tester пракса негде ?
Кажи ми ама најискрено, еве и јас како колега твој, но еве според претходно твое напишано дека си бил меѓу најдобрите итн, дали бо можел да се претставиш малку подобро од ова? Пример што имаш сработено на академијата, што ти оди најдобро итн? Ова го прашуваш ко на заебанција. Искрено вака тргнувам од точка да имам фирма и да прочитам вакво мислење и да имам место че ми биди шубе да ти пишам.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Кажи ми ама најискрено, еве и јас како колега твој, но еве според претходно твое напишано дека си бил меѓу најдобрите итн, дали бо можел да се претставиш малку подобро од ова? Пример што имаш сработено на академијата, што ти оди најдобро итн? Ова го прашуваш ко на заебанција. Искрено вака тргнувам од точка да имам фирма и да прочитам вакво мислење и да имам место че ми биди шубе да ти пишам.
Што имам сработено автоматизција и мануелно тестирање на сајт кој не постои повеќе ( каргодом) ,мануелно тесирање на коин тракер,учество на хакатон и мануелно тестирање на браинстер лабс, автоматизација на регистрација на фб со користење на селениум. Повеќе би работел автоматско ама со гугл академија мора да почнам како мануел .
 
C

confusion

Гостин
Што имам сработено автоматизција и мануелно тестирање на сајт кој не постои повеќе ( каргодом) ,мануелно тесирање на коин тракер,учество на хакатон и мануелно тестирање на браинстер лабс, автоматизација на регистрација на фб со користење на селениум. Повеќе би работел автоматско ама со гугл академија мора да почнам како мануел .
Направи си добро ЦВ и портфолио со проектите на кои си работел, направи screenshots, стави ги во гугл драјв, отклучи за сите со линк да можат да видат и аплицирај како излагаат огласите. Со тоа што си работел си повеќе од солиден за пракса или јуниор само што моментално е огромна криза и никој не вработува јуниори/пракса. Јас со исто како тебе завршено со месеци чекав додека добијам шанса, милион интервјуа па и курчења со глупи прашања колку само да те бутне и да ти покаже дека уште „треба да да учиш“ а си аплциирал на оглас за пракса. Не те демотивирам, само да знаеш каква е ситуацијава за влез, многу е тешко во Македонија моментално, презаситен е пазарот, многу не има од академијата и самиве фирми се преплавени зошто реални од таа академија од секоја група, двајца тројца вредат, другово не знае мајкрософт акаунт да направи, камоли да учествува во агилен проект.
Јас среќата ја најдов во ремоте позиција за странска фирма, преку Линкед ин, да не ми беа они, ни работа ќе најдев тука, ни пракса, премногу курчење и премногу дигнати критериуми за влез, на страна што фирмиве си засполуваат нивни луѓе по препораки, а ти и да знаеш, ќе идеш на интервју и ќе добиваш прашања за бутстрап, за пајтон и објектно програмирање, а огласот им е за пракса за мануелен тестер.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
718
Поени од реакции
939
Направи си добро ЦВ и портфолио со проектите на кои си работел, направи screenshots, стави ги во гугл драјв, отклучи за сите со линк да можат да видат и аплицирај како излагаат огласите. Со тоа што си работел си повеќе од солиден за пракса или јуниор само што моментално е огромна криза и никој не вработува јуниори/пракса. Јас со исто како тебе завршено со месеци чекав додека добијам шанса, милион интервјуа па и курчења со глупи прашања колку само да те бутне и да ти покаже дека уште „треба да да учиш“ а си аплциирал на оглас за пракса. Не те демотивирам, само да знаеш каква е ситуацијава за влез, многу е тешко во Македонија моментално, презаситен е пазарот, многу не има од академијата и самиве фирми се преплавени зошто реални од таа академија од секоја група, двајца тројца вредат, другово не знае мајкрософт акаунт да направи, камоли да учествува во агилен проект.
Јас среќата ја најдов во ремоте позиција за странска фирма, преку Линкед ин, да не ми беа они, ни работа ќе најдев тука, ни пракса, премногу курчење и премногу дигнати критериуми за влез, на страна што фирмиве си засполуваат нивни луѓе по препораки, а ти и да знаеш, ќе идеш на интервју и ќе добиваш прашања за бутстрап, за пајтон и објектно програмирање, а огласот им е за пракса за мануелен тестер.

Искрено и јас така приметив нема да ја именувам фирмата, кога разговарав одоколу со човеков што работи таму, ми се чинеше ко во НАСА да влегувам или со други зборови треба(ше) фактички нивната академија да ја учам пошто демек била понапредна,па да имаш поголеми шанси да влезиш итн.. или со други зборови бараат практикант или џуниор со ептен големо знаење, само да е скромен и да не се цени себе. :D
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
99
Поени од реакции
488
Искрено и јас така приметив нема да ја именувам фирмата, кога разговарав одоколу со човеков што работи таму, ми се чинеше ко во НАСА да влегувам или со други зборови треба(ше) фактички нивната академија да ја учам пошто демек била понапредна,па да имаш поголеми шанси да влезиш итн.. или со други зборови бараат практикант или џуниор со ептен големо знаење, само да е скромен и да не се цени себе. :D
Нај искрен совет за тебе и сите останати, да бараат remote странска фирма со работа, барем од лично искуство.На првото интервју ми бараа да им работам буквално све од маркетинг, па и дизајнер на слики, промоции на пакети и да не набројувам, буквално 7-8 работи и све сам што не беше реално за 24к денари без храна, ниту можно да се исполни.Факт, нашите фирми претеруваат со нивните барања а бараат млади лица за работа, кога им кажав на другари кој што се веќе неколку години навлезени во оваа работа, почна да им биде смешно, буквално испадна дека бараат "овци" кој за без пари ќе им ја бркаат работата и ќе им бидат послушни.Млади сме, желни за напредок, ама како шо кажа, мора повеќе да се цениме самите, и да не потпаѓаме под вакви "газди и директори".Самиот почеток е доста тежок, и потребно е доста време и зависи од доста фактори + среќа, ама секако повеќе вреди од нашиве фирмички
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
718
Поени од реакции
939
Нај искрен совет за тебе и сите останати, да бараат remote странска фирма со работа, барем од лично искуство.На првото интервју ми бараа да им работам буквално све од маркетинг, па и дизајнер на слики, промоции на пакети и да не набројувам, буквално 7-8 работи и све сам што не беше реално за 24к денари без храна, ниту можно да се исполни.Факт, нашите фирми претеруваат со нивните барања а бараат млади лица за работа, кога им кажав на другари кој што се веќе неколку години навлезени во оваа работа, почна да им биде смешно, буквално испадна дека бараат "овци" кој за без пари ќе им ја бркаат работата и ќе им бидат послушни.Млади сме, желни за напредок, ама како шо кажа, мора повеќе да се цениме самите, и да не потпаѓаме под вакви "газди и директори".Самиот почеток е доста тежок, и потребно е доста време и зависи од доста фактори + среќа, ама секако повеќе вреди од нашиве фирмички
Сеуште сум на академија и се трудам да акумулирам што е можно повеќе знаење,че ми треба пракса малку...
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
Ако сакате да црнчите одете во Македонска фирма (недајбоже стартап), ако сакате подобри услови за работа и плата со додатни бенефити, ќе барате странска фирма, но искрено ако бев јас без работно искуство во моментов немаше да пребирам. На се ќе аплицирав и домашно и странско.

Лично имав јас и малку среќа што се претерав низ работни места, мислам дека комуникацијата е исто така клучен дел во потрага по работа. Сега како што гледам малце потешко е да се провниш на работна позиција, но не е и невозможно. Добро портфолио со сработени проекти, пожелно некој со повеќе напор и смисла (не калкулатор или tiktak game).
 
C

confusion

Гостин
Искрено и јас така приметив нема да ја именувам фирмата, кога разговарав одоколу со човеков што работи таму, ми се чинеше ко во НАСА да влегувам или со други зборови треба(ше) фактички нивната академија да ја учам пошто демек била понапредна,па да имаш поголеми шанси да влезиш итн.. или со други зборови бараат практикант или џуниор со ептен големо знаење, само да е скромен и да не се цени себе. :D
Не сум видел дека си ме цитирал, на игнор си ми, не ми текнува зошто ама сигурно со причина. :D
Гледај, не е работава ни толку едноставна за да се понашаат ноншалантно на интервју ама не е ни НАСА, треба да има одредени критериуми и здраво е ради самата природа на работата, неможе било кој да направи транзиција и преку ноќ да бидне КјуЕј, си треба работа, треба да разбираш основни работи од тој процес. Зборот ми беше, кога ние се пријавуваме без работно искуство за пракса и почетничка позиција со завршена академија, они неможат да знаат колку знаеме ама техничко интервју си постои и треба да се поставуваат прашања од домен за почетник, не за некој со години искуство или објектно програмирање а ти си аплицирал за мануелен тестер што нема допирна точка. Тука во Македонија, овие работи во последно време се надвор од контрола со многу луѓе што имам зборувано и за почетник бараат знаење што би очекувале од некој со intermediate искуство, а не јуниор. Дали е случајно или намерно, не знам, не ни сакам да навлегувам.
Она што можам да те посоветувам е да си полагаш за ISTQB CTFL, ова во светски рамки ти е основа за влез во КјуЕј :D и секаде е прифатено и како некој бенчмарк дека основни поими и процеси ги знаеш. За натаму, самото искуство и проекти ќе те водат и ќе се надоградуваш.
Јас завршив во Семос, учев и мануелно и автоматско тестирање и додека ми траеше академијата дадов отказ, се фокусирав тие месеци само на тоа, хардкор учење и знаев толку многу работи и алатки што кога почнав со пракса, па работа, дали искористив 50% од тоа „знаење“, работата во пракса е многу поразлична и поедноставна, се фокусираш само на одредени сегменти и е многу полесно да учиш и да се надградуваш кроз работа, многу повеќе ќе научиш неголи со цела таа теорија, термини и глупости што учевме на академија.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Неколку пати сум пишал тука на темата, ама мислам дека е битно па ќе го спомнам пак. Како почетници, барајте место каде што ќе работите и каде што ќе можете да учите.
Баталите тоа дали некој плаќа 25к или 50к. Ако работиш на работа за 25к и имаш можност за учење, за 2-3 години ќе можеш да земаш плата 2-3 пати поголема од тој што почнал со 50к и тапка во место.
Ако можеш да најдеш работа што е добро платена и има добра можност за учење тоа секако е win/win, ама да се разбереме, тие се ретки ситуации за почетник.
Тоа што сакам да го кажам е дека ако планирате да се занимавате со ИТ, треба да си ја планирате кариерата на подолги стази.

Пример, некој спомна погоре дека во МК фирмите те терале многу да работиш, како да си на повеќе позиции, повеќе технологии. Нешто во стилот: "Недај боже да работиш во стартап" :D
Реалноста е дека во стартап ќе научите 10 пати повеќе од колку во било која голема фирма (зборам за junior ниво).
И да цепаш прекувремено како junior не е ништо страшно. Напротив, ќе ти даде можност да се запознаеш со многу битни концепти во индустријата од типот на: притисок, планирање, преговарање, приоритизирање...
Ако почнете со работа во streamlined компанија, ќе имате големи проблеми кога ќе одлучите да си менувате работа во иднина. Едноставно ќе бидете во конкуренција со луѓе кои имаат многу повеќе искуство од вас во разлини сфери на ИТ светот.

Накратко, она што сакам да го кажам е дека првите неколку години во ИТ светот ќе научите повеќе работи отколку во следните 4-5. Затоа треба паметно да ги искористите.
 
C

confusion

Гостин
Неколку пати сум пишал тука на темата, ама мислам дека е битно па ќе го спомнам пак. Како почетници, барајте место каде што ќе работите и каде што ќе можете да учите.
Баталите тоа дали некој плаќа 25к или 50к. Ако работиш на работа за 25к и имаш можност за учење, за 2-3 години ќе можеш да земаш плата 2-3 пати поголема од тој што почнал со 50к и тапка во место.
Ако можеш да најдеш работа што е добро платена и има добра можност за учење тоа секако е win/win, ама да се разбереме, тие се ретки ситуации за почетник.
Тоа што сакам да го кажам е дека ако планирате да се занимавате со ИТ, треба да си ја планирате кариерата на подолги стази.

Пример, некој спомна погоре дека во МК фирмите те терале многу да работиш, како да си на повеќе позиции, повеќе технологии. Нешто во стилот: "Недај боже да работиш во стартап" :D
Реалноста е дека во стартап ќе научите 10 пати повеќе од колку во било која голема фирма (зборам за junior ниво).
И да цепаш прекувремено како junior не е ништо страшно. Напротив, ќе ти даде можност да се запознаеш со многу битни концепти во индустријата од типот на: притисок, планирање, преговарање, приоритизирање...
Ако почнете со работа во streamlined компанија, ќе имате големи проблеми кога ќе одлучите да си менувате работа во иднина. Едноставно ќе бидете во конкуренција со луѓе кои имаат многу повеќе искуство од вас во разлини сфери на ИТ светот.

Накратко, она што сакам да го кажам е дека првите неколку години во ИТ светот ќе научите повеќе работи отколку во следните 4-5. Затоа треба паметно да ги искористите.
Конкретно за себе, кога бев без искуство и барав пракса со можност за вработување или прва работа во ИТ, воопшто не ми беа битни пари, ќе работев и беспари, само да добијам шанса да учам и да се докажам. ИТ не е спринт, маратон е, само треба да добиеш шанса да учиш и работиш, платата ќе си дојде. Така да од тој аспект ова што го збориш, не верувам дека е вистина, ниеден што аплицира за јуниор или пракса не условува или гледа колку пари ќе зема, на сите им е јасно дека се на долгорочен пат.

За вториот дел се согласувам.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.196
Имаа некои што условуваа до лани летото ама тоа дека имаше сеуште побарувачка на кадар.

Него друго ме интересира, како рангирате која е македонска фирма ? Гледам тука се хејтаат македонските фирми па ме итнересира кои фирми ги сметате за македонски ? И што е лошо во старт ап?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Направи си добро ЦВ и портфолио со проектите на кои си работел, направи screenshots, стави ги во гугл драјв, отклучи за сите со линк да можат да видат и аплицирај како излагаат огласите. Со тоа што си работел си повеќе од солиден за пракса или јуниор само што моментално е огромна криза и никој не вработува јуниори/пракса. Јас со исто како тебе завршено со месеци чекав додека добијам шанса, милион интервјуа па и курчења со глупи прашања колку само да те бутне и да ти покаже дека уште „треба да да учиш“ а си аплциирал на оглас за пракса. Не те демотивирам, само да знаеш каква е ситуацијава за влез, многу е тешко во Македонија моментално, презаситен е пазарот, многу не има од академијата и самиве фирми се преплавени зошто реални од таа академија од секоја група, двајца тројца вредат, другово не знае мајкрософт акаунт да направи, камоли да учествува во агилен проект.
Јас среќата ја најдов во ремоте позиција за странска фирма, преку Линкед ин, да не ми беа они, ни работа ќе најдев тука, ни пракса, премногу курчење и премногу дигнати критериуми за влез, на страна што фирмиве си засполуваат нивни луѓе по препораки, а ти и да знаеш, ќе идеш на интервју и ќе добиваш прашања за бутстрап, за пајтон и објектно програмирање, а огласот им е за пракса за мануелен тестер.
Ко што напишав погоре главниот сајт каде тестиравме на академијата веќе не постои со тоа немаш што да покажеш баш со тоа се соочив на прво интервју каде што бев ај покажи на кој сајт сте тестирале... Мнгу аматерски испаднаа се што наводно требаше да ми е достапно не ми е ни баг репорт ни тест кејсови во алатката што се пишувани... Затоа фирми ко Кодес се дрзнуваат да ти бараат да им платиш за да си на пракса.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom