Зошто шминка?

Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
Ме интересира што мислите:зошто жените(а во последно време и мажите) користат шминка?Зарем не мислите дека им е доволна природната убавина?Дали шминката им претставува утринска рутина(навика),дали пак им служи за прикривање на некои недостатоци или...? Ме интересираат вашите коментари?!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
па што знам зашто користат шминка...јас лично ретко користам шминка и можам само да претпоставам...значи има луѓе кои паѓаат во депресии ак осе ненашминкани...мислам дека претежно е затоа што луѓето сакаат да си ги прикријат недостатоците или не знам што...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
За да покриете неправилности (некои) а некои да бидат уште поубај :) хехехеехе
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
Emma напиша:
Немам ништо против шминка, и самата користам, но инцидентно и секогаш настојувам колку што можам помалку.
Шминката е тука да го корегира недостатокот, а не да се шлапа по цело лице колку за да ја има .Па си има после пригоди, дали нема воопшто да се нашминкам, или само малку, или интензивно... Зависи.
Па тоа ми беше муабетот... Секоја чест на оние кои постојано користат шминка и внимаваат на својот изглед , но зошто шминка за оние кои ја користат *од свадба на свадба*?
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Поради ова наведеното:















Хм, зошто шминка.....
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
:pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
Е готово значи....:pos:

Ама добро сеа малце овде и Фотошоп радња и тако то :)
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Абе не е муабетот за такви екстреми...тие од шлапање по толку тони шминка станале такви(ваљда:icon_roll)... јас ко што имам приметено во последно време е некоја си мода...девојчињава сакаат да пораснат па ај ќе ставаме шминка,си имаат некои идеи дека не им се чисти лицата па ај грабни лопатата и стаи пудра...не глеам поента у тоа..јас разбирам да сакаш да скриеш недостаток некој или да истакнеш некоја убава црта на лицето ама се умерено...
Јас лично не се шминкам често(коа ќе станам у 7 за на факултет шминка е последно на што помислувам) и кога се шминкам ставам дискретно чисто ради менување на изглед понекогаш
ете така..
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
Епа Димитар ај замисли си секое утро да се будиш покрај некоја од твоите примери.......
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Да легнувам со девојката од првата слика (лево) да станувам со таа од десно.... No thank you!

Mразам вештачка убавина. Секоја шминка е ок, се додека не е претерана. Претераната шминка ја убива и онаа (колку толку) природна убавина која ја има секоја личност
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...prirodnata ubavina e ona sto se vazi u sekoj sluchaj...ali nadopolneto so diskretna shminka za vo nekoja prigoda e nezamenlivo i nezaboravno...pogotovo za prv vpechatok...ostanuva edna ubava slika vo mozokot na tie sto prvpat ja zapoznavaat zenata...uostalom zeni koristete si sve sto ve pravi ubavi i obleka i sminka zasto poveke ke ve cenat mashkite,,,ama ne preteruvajte so nishto...se sto e napadno e grozno u najmala raka...sekoja zena si ima svoja ubavina...za toa sum vishe nego siguren...
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Редовно користам шминка. Преку ден минимална (коректор и маскара, колку да не изгледам утепана :)) а за вечерни излегувања знам и поинтензивно да се нашминкам. Но, шминка по секоја цена не. Знае од време на време да ми излезе некаква алергија на очите (не е од шминка, од полен е) и во тој период не ставам ништо на очите.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
sminkata e samo estetski dodatok na zenskata ubavina i ja opravduvam
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
УБАВИНАТА НА ЖЕНАТА НАСАБАЈЛЕ СЕ ПОЗНАВА:)-така ми рекол дедоми на времето и тоа си го имам зацртано во главата. Зошто шминка? Еве зошто: искомплексирани млади убави девојки ги заглавуваат своите нежни лица во грди хемиски состојки(пудри и слично) за да бидат поубави т.е. барбики. Како прво пудрата те прави зависен т.е. лицето бара пудра при секое неставање со тоа што излегуваат многу од тие „гноеви„ ради кои девојките се присилени да ставаат пудра, некои дури и премногу на чии лица може да се удри и желба ко на кафе е*ате беља. Претерана шминка е мнооооогу гадна работа ЕНД АЈ ХЕЈТ ИТ
 
Член од
10 март 2007
Мислења
30
Поени од реакции
0
jas nikogas ne se smeinkam...prirodno si e prirodno....nemam so da krijam (barem sega ne) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom