Зошто прво пари па потоа операција, а се работи за живот?

Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Ако не им платиш пред операција од кај знаат дека ќе преживееш за да им платиш потоа :)
Кај нас државното здравство е речиси бесплатно, но проблемот е што тоа здравство не го бива. Односно ќе дојдеш на ред одкако ќе умреш од чекање. Па послем само ќе ти го сменат упатот за во обдукција :)
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Џабе завршиле и факултети и све кога немаат душа (не се луѓе ) , некој да умре за пусти пари они сиромашките се изнакупија коли , станови и што ти не .
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Прочитав една статија во еден хрватски медиум која што страшно многу ме погоди ..
http://www.24sata.hr/komentari/dirljivo-pismo-majke-vratimo-osmijeh-na-lice-nase-nore-fore-300129

Ако читате во коментари долу ќе видите всушност што значи поимот ЧОВЕК ... тие луѓе споделуваат и донираат колку што можат, некои од нив дури се во страшни минуси но сепак донираат...

Но прашањето во темава ми беше друго... Зошто болниците насекаде низ светот, па и кај нас , бараат прво да се исплати целосно сумата за операцијата па да ја извршат операцијата... Зошто не може да се уплати дел па потоа да се исплаќа останатото?
Па тие се сите доктори, образовани луѓе кои што се колнат дека ќе направат се за да спасат нечиј живот. А замислете во случајот погоре се работи за девојче од 5 години кое што уште ништо не видело од животот , а видете какви проблеми има... Уште поболно е за родителите што знаат дека лек постои а немаат ПРОКЛЕТИ ПАРИ за да платат операција... замислете колку блиску до излезот, а толку далеку ...
Кога ти ќе продаваш работи давај на вересија па види колку ќе ти платат.Ако ја ставаш надежта во чесноста на човек и фактот дека ќе ја направи правилната работа ептен си се излажал.
--- надополнето: 3 февруари 2013 во 10:49 ---
http://www.imdb.com/title/tt0386032/
Документаркава ако ја нема некој гледано за парите и здравството. Поголемо задржување за состојбата во Америка, која нели треба да биде некаков си пример, но тука нешт не е ко шо треба.
Документарецот е патем срање и пребирање на ситуации.Пола од примерите му се на куѓе кои не купиле здравствено осигурување.

--- надополнето: 3 февруари 2013 во 10:51 ---
Читам и се чудам...а и народот се прилагодува...
Има ли цена човечки живот?
Нема,секако дека нема!
Не само што има ,реалноста е и дека е многу ниска цената на еден живот.Кило по кило во некој региони е поефтино и од свинско.

Многу сакаат сите да се прават солидарни али кога би им дошло се на нивен џеп тогаш одма би почнале да прават изговори.Да се има квалитетна терапија за сите болни во државава се најверојатно потребни повеќе пари одколку што имаме БДП.

.
 
Член од
30 ноември 2012
Мислења
96
Поени од реакции
90
Кога ти ќе продаваш работи давај на вересија па види колку ќе ти платат.Ако ја ставаш надежта во чесноста на човек и фактот дека ќе ја направи правилната работа ептен си се излажал.
Чекај малку се работи за живот а не за продавање на работи ... а да продаваш компјутери нормално дека нема да даваш на вересија .. а ако на некој му треба премногу тој компјутер за некоја работа, ќе земи кредит и за некое време ќе го врати и нема да има проблем... а за живот тиие погоре треба да платат нешто повеќе од 500.000 долари .. е толку голем кредит не даваат на секој
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
И се сложувам, здравствените системи дури и во најразвиените земји се една од најболните точки.

Со новите измени во Македонија пациентите кои ќе имаат потреба за лекување во странство, тоа ќе можат да го направат со плаќање на најмногу 200 евра или 12,000 денари, а остатокот од износот колкав и да, ќе го плаќа државата.
Здравствените системи се болна точка во едни (САД=, перфектно фунакионираат во други (Норвешка, УК, Швицарска, Јапан)

Со новите измени, ако се предложени така како пто опиша, граѓаните ќе можат со мала партиципација да се лекуваат во Мали, Нигер или Зимбабве. Земја која одделува 7% од БДП-то на здравство, и чие здравство е контролирано од Војовци и негови еквиваленти, единствено може да вложува во мртовечници. Сите статистики од 91 до денес тврдат дека животниот век се намалува, и тоа е со причина. Нема пари, нема менаџмент со парите, нема здравје. Помилуј боже раба својегааа....
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Чекај малку се работи за живот а не за продавање на работи ... а да продаваш компјутери нормално дека нема да даваш на вересија .. а ако на некој му треба премногу тој компјутер за некоја работа, ќе земи кредит и за некое време ќе го врати и нема да има проблем... а за живот тиие погоре треба да платат нешто повеќе од 500.000 долари .. е толку голем кредит не даваат на секој
За се се работи за живот,и тој што продава храна се работи за живот и тој што продава вода се работи за живот.Се се работи за живот вклучително и неговиот.Се е услуга и се си има цена.Исто како твојот труд што има цена така има и неговиот.Ако мислиш дека неговиот е толку безвреден за да го дава бесплатно земи сам направи си ја операцијата.

Али тоа никој не ни сака да го размислува дека најверојатно тој човек седел по 25 од 24 часа учејќи и дека кој знае колку години од својот живот оставил во болницата на усовршување.Дека за да се развијат лековите,инструментите потребни биле потрошени години и години на стотици луѓе.Да не ни почнувам за пари колку биле дадени.

Ова е чисто од аспект на цена.А тоа дали е фер,секако дека не е.Никогаш не бил фер животот и никогаш нема да биде.И без повици како докторите требале да бидат поскромни и да не наплаќаат толку.Кога вие ќе имате можност да заработувате колку нив земете па одкажете се од парите.

.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Кога ти треба леб ти викаат дај пари сега, не дај ми 2 денари сега, другото на 10 рати, така?
ама ако некој ти побара леб, гладен е, гледаш нема да си купи ... нема да му дадеш?
--- надополнето: 3 февруари 2013 во 13:59 ---
Не е се така црно како што изгледа, никој нема да го остави пациентот ако има итна потреба од медицинска помош!
случај што ми кажуваа роднини ... човекот имал срцев удар во недела, го носат на болница, а таму им викаат за интервенција треба да платат, ама недела е луѓево немале од која банка да извадат пари, недела било, банките не работат ... морало да се чека во понеделникот да се извадат пари и да се плати ...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Абе све тука мајки Терези, за без пари би работеле.

Хаа... Завршете медицински плус специјализација ќе видите дали би размислувале вака.

П.С. Добредојдовте во капитализмот.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Ве читам 3 страни и гледам како расправате. Во право се тие што велат дека човечкиот живот нема цена, но за жал во капитализмот се има цена. Капитализмот е систем во којшто парите се и над човечкиот живот, нема љубов, нема емпатија има само интерес за профит.

Неможете во еден систем каде што парите се ставени над се, да барате бесплатна услуга. Системот е тој, плати или умри. Зошто во Америка се фрлаат тони непродадена вишок храна а бездомници им умираат од глад ? Тој што има пари ќе јаде, ќе се лечи. Тој што нема ќе умре.

Жалам, ама работите во капитализмот така функционираат, добродојдовте во реалноста.
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Хипократи, хипокрити, мајки терези... од све по нешто има во медицинскиот свет. За среќа заборавив болница како изгледа, а уште помалку како мириса... and I intend to keep it that way. :свиркам:

zdravje.jpg
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Тоа за жал е една од одликите на суровиот капитализам. Не знам дали некаде постои болница која прво оперира па ако пациентот преживее е тек тогаш ќе плати. Иако е жалосно ова никад нема да се промени, џабе се повикуваме на етички и морални принципи. Останува свеста преку донации да им помагаме на сите оние на кои им е потребна помош а не се во можност да си ја дозволат.
Државата иако го направила овој закон со 200 евра мислам дека премногу време ќе се троши на одлука во тие комисии а за некои пациенти борбата со времето е борба за живот, што значи додека нема притисок од медиуми администрацијата и бирократијата споро ќе носат одлуки.
 
Член од
30 ноември 2012
Мислења
96
Поени од реакции
90
Абе све тука мајки Терези, за без пари би работеле.
Никој не рече дека би работел за без пари... Туку велиме дека цените се превисоки ...
 
Член од
30 ноември 2012
Мислења
96
Поени од реакции
90
Bravo Hrvatska! Nora ide na liječenje u Ameriku!!!! :)

Nora vam šalje osmijehe iz svoje sobe, gdje je u zagrljaju svoje "ratnice" ! Evo koliko ste do sada skupili novaca za njezino liječenje -->>http://bit.ly/WI2sKy

Ова е објавено ... Браво ...сепак експирементална операција била затоа не можел заводот да плати ...
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Ако болницата е нехумана и не прифаќа да дава услуги бесплатно, никој не ви го забранува тоа право вие или вашата фирма да бидете хумани и да му го платите некому лекувањето. Одговорноста е на сите, колку што е на болниците што ќе одбијат услуга без плаќање, исто толку е и на сите останати кои се запознати со случајот и не им ни текнува да извадат од џеб и да ја платат таа услуга и да му го спасат на тој човек животот. Јас како доктор можам и секогаш кога е нужно го донирам моето знаење и време, ама лековите, инструментите, апаратите, струја, вода, плати за вработените, простории, оддржување... сето тоа чини пари, на крајот од месецот никој од тие што ги нудат овие услуги нема да и ги прости тие пари на здравствената институција, туку без размислување ќе ја дадат на суд па и затворат кога би биле во можност, без грижа на совест колку животи биле или ќе бидат спасени.

Се прашувам, зошто се обвинува само лекарската професија за вакви случаи. Еве еден пример, отприлика или повеќе од 30% од пациентите немаат регулирано осигурување, најчесто поради нивна лична немарност. И еве, доаѓа таков пациент и нема/не сака да плати приватно, кажете ми што треба јас да правам, ако одбијам да го лекувам ќе ми се исере на глава дека сум нехуман, дека сум расипник, дека само пари ме занимаат, да ми биде срам, џабе сум завршил факултет, да и се намочам на дипломата кога не сум бил хуман, хипократ-хипокрит, колнење, плукање... ги знаете муабетите, ги има и тука во темава пишано. Ако го прегледам и му помогнам, бесплатно, како што и најчесто бидува, добивам фала во најдобар случај, некакво слатко-горчливо задоволство дека сум направил добро дело, говор дека сум глуп и дека ќе пропаднам од сите што ќе дознаат дека работам за џабе, и на крајот празен џеб.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.077
Поени од реакции
6.699
кратко и јасно

Screenshot_4.png

све је лаж,која хуманост,кој бакрачи - СЕ е интереси
 

Kajgana Shop

На врв Bottom