Зошто некои работи ги правиме, иако знаеме дека се лоши?

Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Затоа што сме себични. Побитно ни е да сме среќни и да го правиме тоа што го сакаме во моментот отколку да мислиме на другите, моралот или здравјето. Затоа што УБАВО и ЗАБАВНО ги ставаме пред ДОБРО и ЗЛО. И зошто живееме и функционираме за сегашноста, а не за последиците. И тоа ни е во инстинктот, но толку силно врежано што свесно го правиме. Е, такви сме бе!
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
Затоа што сме луге а не ангели.Не сме создадени да бидеме совршени,туку од животот да искусиме што повеке убавини.А тоа што ние наогаме убавини и во некои лоши работи....епа слатко е понекогаш.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Зошто сите сме помалку или повеќе самодеструктивни личности. Иди у темата деструкција во философија и ќе ти стане јасно.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
Taka pravime zatoa sto vo mnogu momenti mora da bides los i da bides toa sto ne si za da mozis da izbegnis nekoj situaci i zatoa nekoj mozi da te zapameti po toa i da misli deka se sto pravis e loso
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Мое мислење е дека забранетите работи се попривлечни за нас па и затоа ги правиме
 

E*V*I*L~G*I*R*L

>>>uvek tu<<<
Член од
2 декември 2007
Мислења
192
Поени од реакции
5
Jas mislam zatoa sto mislime od denes za utre da si pomineme ludo i nezaboravno a ne mislime za ponatamosnite posledici.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Затоа што тоа е во природата на човекот.

Во случајот со цигарите,затоа што причинува задоволство.Какво - такво ,сепак задоволство.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Човекот, како единка е под влијание на околината, иако сепак се води од она кое му е поставено како норма.
Лошите работи и не се баш така лоши, ако ги погледнеме од друг аспект.
Пример: За мене пушењето цигари е лоша работа, затоа што обожавам благо и јадам премногу.
За оној кој пуши, цигарите се потреба, а пак благото може да го смета како причинител на здравствени проблеми.
Секој човек си има различни критериуми за добри и лоши работи.
А зашто понекогаш ги правиме лошите работи, иако знаеме дека сме лоши?! Мислам дека е тоа така, затоа што пред се’ останато ние сме луѓе:smir:
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Znam deka e gresno da pusam cigari... no sepak pusam.
Znam deka e gresno da lazam za epten vazni raboti... ama sepak lazam.
(samo primeri se)

Sakam vase mislenje. Mene epten me zaduma prasanjevo.
Negde procitav... Some mistakes are too much fun to make them just ones!
Tocno ili samo izgovor??
затоа шо сме ограничени во глаата..
пример.. пушиш .. зашто?.. си почнал/а поради шо.. да бидеш фраер или фраерка еве ја пробав/пушам и после тешко е да се одкаже.. па ке солиш памет на други да не праат така...

лажеш.. зашо?.. да извлечеш гз да побегнеш од проблемот.. зашто? да не го јадеш во моментот ја одложуваш “казната“ за покасно.. језда ке биде полошо тогаш ама во моментот ке е полесно а за после тогаш ке ја мислиш...

Some mistakes are too much fun to make them just ones!..
тачно ова произлегло од некој надуван батка.. шо не се умара со нишо :):smir:
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..Послатко е.

Нема баш одговор на ова прашање.
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Некои ќе кажат родени сме со грев како дел од нашата природа,други ќе кажат дека ни е даден слободен избор и дека без разграничување на доброто и злото не може да постои тој слободен избор или пак крај краева ете некои ќе кажат дека се работи за искушение и ништо повеќе.
Постои можност и да се работи за потиснати чувства,потреба да се бунтува и да се тргнат границите за да се дефинира нашата цел СЕПАК некој на ова ќе каже дека сме социопати со психички пореметувања.
Чудно но и наједноставно објаснување е дека е забавно и дека длабоко во нас сакаме да го направиме тоа.
И сето ова се случува тогаш кога хммм...ќе го исклучиме мозокот за кратко и ќе се водиме според срцето и гениталиите :icon_eek: и ќе го направиме тоа што ни се сака без разлика дали е добро или лошо.Зошто :? Затоа што е забавно и длабоко во себе ние сакаме да го направиме тоа !
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Зошто се е добро кога добро ќе се сврши :pos:

Cause they make a hell of a satisfaction.
Не,озбилно,знаеме кое задоволство ни го носи “лошата работа“:),и желбата за искусување на тоа задоволство е поголема од стравот од последиците или од совеста.Така ја у моментов знам дека милибродов што го јадам не смеам да го изедам цел,зошто тоа ќе ги растажи другите членови од моето семејство и ќе ги израдува спојлериве,ама па ми се уарни и еве последното парче веќе е на пат кон желудникот,така да...жалам:pos2:
 

biglava

Last Samurai
Член од
28 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
4
зш сме луге...тоа е луге сме грешки правиме...ама се има граници лошо е кога ке се премине таа граница и кога секоја грешка ке ни изгледа како нешто што треба да се направи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom