Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Кажав, Холивуд после мајките е најкрив за погрешната слика. Таму Драган Таневски победува, а Мијалков завршува со курот во рака, понижен, исмеан, жена никогаш нема да види.
Малку лош пример ти е ова. Не знам дали си свесен, ама Драган може партал да направи исто ако не и повеќе од Мијалков (можеби и прави). Има добар социјален статус, плус жените се чудни они гледаат колку демек он ја сака жена му и иако нема логика би му дале заради тоа.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Демек ако оди во војска тепа жени... Боже колку ти е тесна саксијата.
Генерализација на крајностите :) Ако може денеска наводно сите да се депилираат, може и тогашните сите да бидат патријархални тепачи. Реалноста е дека мнозинството луѓе не се и не биле такви, ама што да дискутираме кога овде се генерализира повеќе од учебник по социологија? За резултатите можеме да, еве гледаме какви луѓе излегле од тогашниот систем. За 20-тина години ќе видиме системот без војска какви луѓе продуцирал, па директно ќе споредиме. Само прво да најдеме начин да измериме колку војската имала влијание.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Малку лош пример ти е ова. Не знам дали си свесен, ама Драган може партал да направи исто ако не и повеќе од Мијалков (можеби и прави). Има добар социјален статус, плус жените се чудни они гледаат колку демек он ја сака жена му и иако нема логика би му дале заради тоа.
Истиот муабет е. Драган е оној со 300 другарки сите што го фалат дека е идеалниот маж, ама сите ќе го гледаат како геј другар. Нека не те залажува тоа што му ставаат срциња, гушки и бацки на профил, ако одиш на профил кај рандом "геј" другарче на социјални мрежи сите другарки му имаат испоставано срциња, лајкови и му викаат топ си сонце, те сакаме, блазе си и на девојка ти што ќе ти биде. Не го гледај екстериерот, да им е маж две недели и да им патетиша во живо со истиот интензитет како што го прави на Фејсбук ќе настане масовно сувопичествие. Ај да одиме да видиме тие што го лајкаат какви мажи имаат земено.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.010
Генерализација на крајностите :) Ако може денеска наводно сите да се депилираат, може и тогашните сите да бидат патријархални тепачи. Реалноста е дека мнозинството луѓе не се и не биле такви, ама што да дискутираме кога овде се генерализира повеќе од учебник по социологија? За резултатите можеме да, еве гледаме какви луѓе излегле од тогашниот систем. За 20-тина години ќе видиме системот без војска какви луѓе продуцирал, па директно ќе споредиме. Само прво да најдеме начин да измериме колку војската имала влијание.
Поранешниот систем нема никаква врска со патрихалност. Поранешниот систем бил полиберален од аспект на сексот од овој денеска, во однос на слободата на жените и во однос на све. Уствари слободоумоноста во сексот во бившите Југословенски републики е заслуга на тој систем тогаш, а не на осамостојувањето, тогаш е само вулгаризирано. Исто и во Бугарија исто и во сите пост-комунистички земји.

Што ќе видиме, веќе ги гледаме кои се тие генерации без војска. Гледај ги тие што не водат, немора многу да одиш далеку види ги пресовите на СДСМ и ДПМНЕ од вчера и ќе видиш евнуси и проекции на нивните мајки.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Истиот муабет е. Драган е оној со 300 другарки сите што го фалат дека е идеалниот маж, ама сите ќе го гледаат како геј другар. Нека не те залажува тоа што му ставаат срциња, гушки и бацки на профил, ако одиш на профил кај рандом "геј" другарче на социјални мрежи сите другарки му имаат испоставано срциња, лајкови и му викаат топ си сонце, те сакаме, блазе си и на девојка ти што ќе ти биде. Не го гледај екстериерот, да им е маж две недели и да им патетиша во живо со истиот интензитет како што го прави на Фејсбук ќе настане масовно сувопичествие. Ај да одиме да видиме тие што го лајкаат какви мажи имаат земено.
Јас зборев лично за него, за обичен секс.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Што ќе видиме, веќе ги гледаме кои се тие генерации без војска. Гледај ги тие што не водат, немора многу да одиш далеку види ги пресовите на СДСМ и ДПМНЕ од вчера и ќе видиш евнуси и проекции на нивните мајки.
Ko za mazi sho go vospevaat Malenko so 4 rastureni braka i 5 deca koi sigurno nemaat dovolno tatkovsko prisustvo, mnogu nekako se komentira za majkite.
Tie sho ziveat u stako neka ne frlaat so kamenja.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.010
Ko za mazi sho go vospevaat Malenko so 4 rastureni braka i 5 deca koi sigurno nemaat dovolno tatkovsko prisustvo, mnogu nekako se komentira za majkite.
Tie sho ziveat u stako neka ne frlaat so kamenja.
Јас девојче не го воспевам Маленко. Тој е тука преставен како некаков си рол модел на „човек што ебе“. Јас дури и си мислам дека човекот е емоционално нестабилен и многу лесно се заљубуе и одљубуе, па место да е „човек што ебе“ (за што ги има сите предиспозиции), е уствари човек што заглавуе со нови невести. Може првата и втората што го земале да не знаеле, ама другите многу добро знаеле со кого си имаат работа ....

А и плус тоа, таа предиспозиција за стварање на семејство без (вистински) татко сепак ја имаат мамините синови, па дури и да не ги растуриле браковите.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Јас зборев лично за него, за обичен секс.
Можно е ради популарност и статус, ама ти гарантирам дека 90% од жените што го следат, мажите нивни не го следат, туку седат во кафана, во десна рака ракија, со лева си ги драпа ташаците и вика:

-А Драган, да бе жена ми го следи ме замараше за 8-ми Март да му ги купам книгите, нешто им чита таму поезија, женска работа.

После тоа од кафана ќе си оди дома и ќе и се качи на жена му додека оваа бара повеќе романтика и во себе си вика:

-Ах, зошто не си како Драган?

(Не)Знаејќи многу добро дека ако беше како Драган немаше да биде он тој што ќе ја ебе вечерва. Што е и уствари поентата на темава, што се збори, а што стварно се прави.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ko za mazi sho go vospevaat Malenko so 4 rastureni braka i 5 deca koi sigurno nemaat dovolno tatkovsko prisustvo, mnogu nekako se komentira za majkite.
Tie sho ziveat u stako neka ne frlaat so kamenja.
Staromodna si so sfakjanjata, Malenko ima golemo srce I si ja saka drzavata, pridonesuva za natalitetot, dava zivot i ne e sebichen. :D
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Кажав, Холивуд после мајките е најкрив за погрешната слика. Таму Драган Таневски победува, а Мијалков завршува со курот во рака, понижен, исмеан, жена никогаш нема да види.
Грешиш, таткото ги расипува, доколку е добар пример и пред се присутен не само физички туку како машка енергија детето ќе порасне избалансирано, таткото е пример каков ќе порасне, мама каква жена ќе сака, кај жените обратното но патернот е тој. Има стара народна, ако сакаш да видиш каква жена ќе биде, погледни ја мајка и.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Можно е ради популарност и статус, ама ти гарантирам дека 90% од жените што го следат, мажите нивни не го следат, туку седат во кафана, во десна рака ракија, со лева си ги драпа ташаците и вика:

-А Драган, да бе жена ми го следи ме замараше за 8-ми Март да му ги купам книгите, нешто им чита таму поезија, женска работа.

После тоа од кафана ќе си оди дома и ќе и се качи на жена му додека оваа бара повеќе романтика и во себе си вика:

-Ах, зошто не си како Драган?

(Не)Знаејќи многу добро дека ако беше како Драган немаше да биде он тој што ќе ја ебе вечерва. Што е и уствари поентата на темава, што се збори, а што стварно се прави.
Јас за него зборев, со тој статус што го има, фаца е и затоа лесно би дошол до секс.

Иначе треба да си луд за да бидеш како што Драган вика дека треба да бидеш и да го копираш, зашто демек жените сакаат. Рамно на кастрација.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Грешиш, таткото ги расипува, доколку е добар пример и пред се присутен не само физички туку како машка енергија детето ќе порасне избалансирано, таткото е пример каков ќе порасне, мама каква жена ќе сака, кај жените обратното но патернот е тој. Има стара народна, ако сакаш да видиш каква жена ќе биде, погледни ја мајка и.
Технички да, таткото не треба да дозволи мајката да го превземе делот со воспитување на синот на тема жени.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.010
Јас за него зборев, со тој статус што го има, фаца е и затоа лесно би дошол до секс.

Иначе треба да си луд за да бидеш како што Драган вика дека треба да бидеш и да го копираш, зашто демек жените сакаат. Рамно на кастрација.
Кој е тој Драган? Што фактор е?
Автоматски споено мислење:

Технички да, таткото не треба да дозволи мајката да го превземе делот со воспитување на синот на тема жени.
А како таткото ќе го воспита синот на тема жени ако и самиот тој е мамин син ?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Кој е тој Драган? Што фактор е?
Автоматски споено мислење:


А како таткото ќе го воспита синот на тема жени ако е мамин син ?
Подобро да не знаеш. Тежок патетик што се умислува дека е поет/писател.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Поранешниот систем нема никаква врска со патрихалност. Поранешниот систем бил полиберален од аспект на сексот од овој денеска, во однос на слободата на жените и во однос на све. Уствари слободоумоноста во сексот во бившите Југословенски републики е заслуга на тој систем тогаш, а не на осамостојувањето, тогаш е само вулгаризирано. Исто и во Бугарија исто и во сите пост-комунистички земји
Полиберален во која категорија? Број на партнери? Возраст? Самите сексуални акти? Погодноста за брак во зависност од сексуалната историја? Едино може бил полиберален во филмското присуство, само во партизански филм немам цицка видено. До втора средно девојче да имало 3 „сериозни дечковци“, тоа сигурно било статистичка грешка. Нејсе, нема врска овој муабет, друга ми беше поентата.
Што ќе видиме, веќе ги гледаме кои се тие генерации без војска. Гледај ги тие што не водат, немора многу да одиш далеку види ги пресовите на СДСМ и ДПМНЕ од вчера и ќе видиш евнуси и проекции на нивните мајки.
Сигурно дека сите тие евнуси ќе станеле мажишта и лидеришта ако биле војска. Што ќе научеле? Да си го местат креветот секој ден и успешно да изметат двор? Ако за тоа ти е потребно служење цела година, не знам...

Муабетот за војска, како и муабетите за спиењето по клупи, четврта сила на светот, „се знаеше ред и поредок“, Голи Оток и слични работи, е само генерациски мит/глупост/како сакаш наречи го. Исто како денешниот мит дека си неписмен ако немаш факултет - тогаш тешко ќе се ожениш ако не си појден војска, денеска ако не си завршил факултет. Исто како што тогаш било срамота да шеташ небричен, а пак пред ВВ2 најверојатно било срамота да немаш мустаќи.

Затоа се глупи споредбите на мажи одени војска со денешни депилирани мажи што се мачкаат со боровинки, едното со другото нема никаква врска. Небаре жените во Југославија се отепувале од депилирање, па сега дошло страшно немажествено време каде што мажите одат, а жените не. Како што спомнав погоре, тогаш било нормализирано да си свежо бричен, сега е нормализирано да си депилиран пошто жените сакаат да галат мазни стомачни. Ако не и на самоварен сапун да се вратиме, пошто не е мажествено рацете на кокос да ти мирисаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom