Змии

Член од
28 јули 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
Дали некој знае кои пет шопови во Македонија продаваат змии?
Знам за зоо вивариум, ама бев пред некој ден и ја немаат таа што ја барам. Иначе барам Ball Python ако некој го интересира ... Благодарам однапред :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.558
Поени од реакции
3.149
Да, кај Војо има. Ако сакаш ќе ти дадам број да му се јавиш. Се наоѓа до Руска амбасада.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
353
Поени од реакции
267
Не е сезоната иначе можам 10тина смокови да ти фатам, или некој поскок ако си за нешто по екстремно :sneaky:


ОН ТОПИК: не ми се верува да најдеш питон, а и да најдеш ќе биде изгор пари :D
 

Riken

Stuck in reverse.
Член од
9 декември 2008
Мислења
7.806
Поени од реакции
11.107
Јас бев загрен едно време за змија али само за Opheodrys aestivus или Opheodrys vernalis. Две слични врсти кои се хранат исклучиво со инсекти.
 
Член од
28 јули 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
Знам за Зоо Вивариум на Војо ама он има две возрасни, а јас мали барем... Инаку за грди не се воопшто грди :) Ако некој знае Ball Python кај да најдам супер ке биде пошто се убив од барање...
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
15
Поени од реакции
3
Јас бев загрен едно време за змија али само за Opheodrys aestivus или Opheodrys vernalis. Две слични врсти кои се хранат исклучиво со инсекти.
Дали успеа да најдеш ваква змија?Ја гледам долго време и ми одговара.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.413
Поени од реакции
8.678
http://off.net.mk/lokalno/mediumi/smokot-i-negovoto-pravo


Како е во кај нас:

Нова Македонија:

Селаните најпрвин забележале еден смок, а наредниот ден виделе најмалку шест смокови. Сопственикот на земјиштето каде што е лоциран бунарот Неџат Фетаовски денеска изјави дека едниот од нив успеале да го убијат со лопати. Наредниот ден, раскажаа Фетаовски и неговиот сосед Симо Малиновски, локалните жители забележале дека во стариот бунар има уште змии. Соседите успеале да се организираат и со лопати да убијат пет смокови. Но, стравуваат дека ги има во поголем број.

Вечер:

Превентивно, Фетаовски го затрупал бунарот. Неговите соседи случајот го пријавиле во Регионалниот центар за управување со кризи Куманово.

И многу други. Нит разговор со некој од ПМФ, нит информација од некој природонаучник што се смоковите, дали и колку се тие опасни. Википедија вика вака.

А како е во Канада, види овде.

Коментар на веста од село Лопате од наш читател:

A на прва топка, ќе помислиш дека селото го добило името дека многу вредни биле, се со лопати ја обработувале земјата, идила, кога тие се справувале со смоци, тцтц, најкрвожедното животно на светот од рангот на овчеполски жгронтосауер. Па и у стар и запуштен бунар се сокриле, и тоа им пречи, па каде да се сокријат? Во гајба со шишиња со Мартел? И после имале стаорци, па ќе има кога ги лопатат нивните предатори.


п.с. белобрадестиот орел беше истребен од слични предрасуди, дека дигал овци и деца.

 
Член од
12 декември 2009
Мислења
159
Поени од реакции
69
11220479_10204243228231447_1555048248905531084_n.jpg
Што вид на змија е овој знае ли некој точно и што карактеритики има :) најдена и утепана е па ме интересира каква е била ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.105
Поени од реакции
11.661

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.465
Поени од реакции
19.300
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.105
Поени од реакции
11.661


Според ова
https://mk.wikipedia.org/wiki/Список_на_змии_во_Македонија
Остроглава шарка е, а?
На Водно ја сликав денес... а вчера видов некој смок, доста долг и тенок.
А и овие од жичара рекоа утепале некој поскок изглеа пред некој ден.
Си и ебал матер ти, ова ни цси не ја идентификува
 
На врв Bottom