Зелениoт чаj - извор на убавина и долг живот

Член од
11 март 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
Me interesira koja kolicina na zelen caj se preporacuva dnevno?
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
tena_zil напиша:
Me interesira koja kolicina na zelen caj se preporacuva dnevno?
Ne sum sigurna dali postojat vakvi ogranicuvanja.Sepak mislam deka se zema po potreba
 
Член од
11 март 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
TWEETY*** напиша:
Ne sum sigurna dali postojat vakvi ogranicuvanja.Sepak mislam deka se zema po potreba
pa normalno deka ima nekakvi ogranicuvanja poradi toa sto sodrzi kofein i stanuva zbor za jak caj!
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Со црн чај - против стресот

Британски истражувачи откриле дека консумирањето црн чај придонесува за намалување на нивото хормонот на стресот кортизол во крвта. Утврдено е дека лицата кои консумираат црн чај многу брзо ги совладуваат последиците од секојдневната изложеност на стрес...
Во истражувањето учествувале 75 млади мажи кои редовно консумираат чај.
Иако традиционално се верува дека консумирањето чај помага при опуштање по изложеност на стрес, научните докази за таквото дејство на чајот досега беа многу ограничени.
Научниците истакнуваат дека не е утврдено кои состојки на чајот се клучни за борбата против последиците од стресот.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
tena_zil напиша:
pa normalno deka ima nekakvi ogranicuvanja poradi toa sto sodrzi kofein i stanuva zbor za jak caj!
Zelen caj

Listovi od Zelen caj , 100% priroden proizvod.Go zajaknuva i revitalizira organizmot, dejstvuva antikancerogeno go regulira holisterolot i krniot pritisok.
SE pie 3 pati dnevo
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Rastitelni caevi

Imunovit caj

Cajot Imunovit e odlicen priroden stimulator na imunoloskiot sistem. Ima antialergisko, antimikrobno i dejstvo. Deluva lekovito protiv virozite, infekciite, nastinki i grip.
Sostv: listovi od Еchinacea purpurea

Podgotvka: 1 lazice caj se potopuva vo 200 ml. vrela voda i se ostava 10 minuti.Potoa se cedi i se pie sekogas svezno podgotven,3 pati dnevno posle jadenje
 
Член од
14 март 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
ZELENIOT CAJ SO ZEN SEN I CVET OD ROZA GO PIJAM ZASTO PISUVA NA NEGO DEKA GO REVITALIZIRA ORGANIZMOT,GO ZABAVUVA STAREENJETO ,JA PODOBRUVA KONCENTRACIJATA. A OVOJ CAJ GO UPOTRBUVAM I ZA PODGOTVUVANJE NA KOMBUHA.
AKO NEKOJ PIE KOMBUHA ZNAE DEKA ZELENIOT CAJ E NAJDOBAR ZA PRIGOTVUVANJE NA KOMBUHATA.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
ТАХЕБО ЧАЈ
ЧУДЕСЕН ДАР ОД ПРИРОДАТА


Чајот Tahebo потекнува од Јужна Америка-Бразил и се подготвува од внатрешната кора на дрвото Tabebuia avellаnedae познато и под името Ipe Roxo или lapacho. Традиционално се употрбува во алтернативната медицина


-Го зајакнува и балансира имунолошкиот систем
-Ја подобрува крвната слика
-Го регулира метаболизмот
-Одличен природен антибиотик
-Прочистувач на организмот
-Го подобрува лекувањето на малигните заболувања
-Ги зголемува ефектите на хемотерапијата

Подготвување: Во 200 мл. зовриена вода се става 1 супена лажица од Тахебо чајот на Виталиа . Се вари на тивко 3 минути. Откако ќе се наталожи чајот, процедете ја течноста. Се пие топол или изладен.
 
Член од
11 март 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
TWEETY*** напиша:
Zelen caj

Listovi od Zelen caj , 100% priroden proizvod.Go zajaknuva i revitalizira organizmot, dejstvuva antikancerogeno go regulira holisterolot i krniot pritisok.
SE pie 3 pati dnevo

thank you i do tebe
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Мене некако не ми одговара, зато шо сум зависник од кафе, а кога пиам и кафе и зелен чај ми иди многу кофеин дневно и ме фаќа глата.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Kvendolin напиша:
Мене некако не ми одговара, зато шо сум зависник од кафе, а кога пиам и кафе и зелен чај ми иди многу кофеин дневно и ме фаќа глата.
Epa najverojatno ke treba da se otkazes od ednoto.Te sovetuvam toa da bide kafeto:wink:
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Cajot od kamilica dejstvuva protiv vospalenija i obezbeduva miren son.
Sipkata e odlicen antioksidant, zakrepnuva i povolno dejstvuva na disnite organi.
Crniot caj e blag stumulans, zatoa i se preporacuva da se pie za vreme na borbata so proletniot zamor.
Zeleniot caj ja regenierira crevnata flora, ima antioksidaciono dejstvo, dejstvuva protiv vospalenija i preventivno osoveno kaj malignite bolesti
Detskite caevi osvezuvaat i gi pottiknuvaat zaspanite creva na pobrza aktivnost.
Hibiskusot so svoite intenzivni aromi gi budi cuvstvata.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Зелен чај за детоксикација

Кај здравите луѓе кои секојдневно земаат капсули екстракти од зелен чај без кофеин доаѓа до зголемување на ензимите задолжени за детоксикација кои имаат влијание во борбата против ракот, покажало истражување на американските научници.


- Екстрактот од зелен чај може да биде корисен кај оние луѓе со недостаток на ензими за детоксикација, а не би требало да им штети и на оние кои имаат доволна количина на тие ензими во својот организам, изјави шефот на истражувањето, доктор Шери Коу од Универзитетот Аризона.

Генетските и еколошките причинители предизвикуваат кај луѓето зголемување и намалување на нивото на ензимот глутатон С - трансфераза (GST), кои можат да ја имаат клучната улога во одбрана на телото од токсични и канцерогени состојки.

Предходните истражувања на животни покажаа дека состојките во зелениот чај, антиоксиданти наречени „катехини“ ги активираат GST ензимите. Доктор Коу истражувала какво влијание би имале состојките на зелениот чај на нивото на GST кај 42 здрави возрасни лица.

Во текот на четирите недели пред почетокот на истражувањето доброволците непушачи се воздржувале од конзумирање зелен чај и при тоа конзумирале храна за која се знае дека содржи епигалокатехин галат, антиоксидант кој може да придонесе во борбата против ракот.

Доброволците во текот на следните четири недели секое утро пред јадење земале по четири капсули од по 200 милиграми епигалокатехин галат кои обезбедувале иста количина на истиот антиоксиданс во замена за 16 шолји зелен чај дневно.

Откриено е дека нивото на ензимите GST за детоксикација кај учесниците во истражувањето е поголемо за 80 отсто. Кај учесниците со средно или високо ниво на GST или не е дојдено до зголемување, или е забележано само мало зголемување на нивото на GST.

Коу вели дека се во тек истражувања кои треба да го потврдат превентивното антиканцерогено делување на зелениот чај или екстрактите на зелениот чај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom