Зелениoт чаj - извор на убавина и долг живот

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Јас зелениот чај го пијам подготвен во бокал од 2л. каде ставам 5-6 кесички зелен чај и една кесичка брусница или хибискус- за боја. Го пијам ладен и со лимон... не знам колку е добар како таков за организмот, ама место вода и како нешто за освежување вака припремен е супер.
Кажете што мислите за рецептов, по што само знам дека вака се поднесува зелениот чај а колку е здрав????
Зелен чај се пие максимум 2 чаши дневно, то му доаѓа околу 400 mL. Ти рече 2 литра, знаеш ли што е тоа? Крвна слика ќе заебеш.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Зелен чај се пие максимум 2 чаши дневно, то му доаѓа околу 400 mL. Ти рече 2 литра, знаеш ли што е тоа? Крвна слика ќе заебеш.
шо збориш бе какви 2 чаши минимум >.>

"If you find yourself drinking a cup or two of green tea a day, you're doing things right! Dr. Zuo Feng Zhang, a cancer epidemiology researcher at UCLA, and the University of Maryland Medical Center recommend two to three teacups (not mugs) a day, which will prove beneficial to your health.

However, drinking up to five cups a day has been shown to decrease risk for stomach cancer. In fact, if you're trying to lose weight and to boost your metabolism, the best results have been seen with drinking seven cups a day (this study, though, has not been tested directly on humans). Additionally, many other medical studies have shown that the more green tea consumed daily the greater the benefits, with 10 cups being the upper limit."

10 Чаши по 200 мл = 2 литра

next time do your research son
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
шо збориш бе какви 2 чаши минимум >.>

"If you find yourself drinking a cup or two of green tea a day, you're doing things right! Dr. Zuo Feng Zhang, a cancer epidemiology researcher at UCLA, and the University of Maryland Medical Center recommend two to three teacups (not mugs) a day, which will prove beneficial to your health.

However, drinking up to five cups a day has been shown to decrease risk for stomach cancer. In fact, if you're trying to lose weight and to boost your metabolism, the best results have been seen with drinking seven cups a day (this study, though, has not been tested directly on humans). Additionally, many other medical studies have shown that the more green tea consumed daily the greater the benefits, with 10 cups being the upper limit."

10 Чаши по 200 мл = 2 литра

next time do your research son
Моја грешка тогаш, ама сепак толку многу чај не е убаво, прво ќе се убиеш од мочање, електролитите ќе се пореметат. Чаевите влијаат на крвна слика, особено на леукоцитите, некои од нив ги намалуваат, некои ги зголемуваат. Шознам, нека си тера по свое тогаш.
 
Член од
5 декември 2013
Мислења
32
Поени од реакции
8
Добро, не го пијам целиот на ден - бокалот од 2л. ми оди за ден и пол до два дена... Инаку ако има заинтересирани по дома и нив им турам по една чаша, така да мене ми се фаќаат околу 5 чаши таков чај на ден.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Зелен чај се пие исклучиво свежо приготвен. Никако да отстои некое време затоа што му се распаѓаат основните компоненти кои се карактеризираат со антиоксидативна активност, поради кои и се пие.
И не се зафркавајте со повеќе од 2 чаши на ден. Кофеинот го има во голема концентрација и може нишо да не видите од антиоксидативната делотворност на чајот ако си наштетите со премногу кофеин.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.141
Поени од реакции
5.689
Zeleniot caj sodrzi supstanca narecena L-theanine. Toa e amino-kiselina koja ima relaksiracki no ne i sedativen efekt.

Zelenio caj gi zgolemuva nevrotransmiterite:
1. Serotonin
2. Dopamin
3 GABA
Site ovie transmiteri go podobruvaat raspolozenieto.
Isto taka, go neutralizira i neprijatniot zdiv i pomaga vo borbata protiv kariesot.
Jas piev zelen caj na refus od biofarm, sega se prebaciv na onoj od good nature (refus)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Zeleniot caj sodrzi supstanca narecena L-theanine. Toa e amino-kiselina koja ima relaksiracki no ne i sedativen efekt.

Zelenio caj gi zgolemuva nevrotransmiterite:
1. Serotonin
2. Dopamin
3 GABA
Site ovie transmiteri go podobruvaat raspolozenieto.
Isto taka, go neutralizira i neprijatniot zdiv i pomaga vo borbata protiv kariesot.
Jas piev zelen caj na refus od biofarm, sega se prebaciv na onoj od good nature (refus)
Очигледно е дека кај мене делува се обратно....толку ми е грозен тој зелен чај и ме тера на повраќање....се обидов, демек ајде морам, здрав е и дрн дрн, но никако не ми иде.
Бљак.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.615
Поени од реакции
34.802
Очигледно е дека кај мене делува се обратно....толку ми е грозен тој зелен чај и ме тера на повраќање....се обидов, демек ајде морам, здрав е и дрн дрн, но никако не ми иде.
Бљак.
...таман си, не ти делува обратно, туку нормално реагираш на концентрацијата на кофеин и танини во зелениот чај!

.... за да се види дали хербалниот напиток е добар треба да се види што содржи и дали тоа би одговарало индивидуално, зашто за некого е корисен со придонеси во неговото здравје, ама кај некого можеби негова честа примена напротив не би било прифатливо токму од здравствен аспект.

... главните хемиски соединенија во зелениот чај се епигалокатехин галат (EGCG), л-теанин, калиум, железо, калциум и кофеин, содржината на кофеин во зелениот чај е околу 35 милиграми за секоја чаша, содржи витамини од групата Б, како и танини и фолна киселина.

... особи кои реагираат на кофеин, со редовно пиење на зелениот чај што всушност преставува неферментиран индиски чај кој како пијалок може да го замени утринското кафе, може да имаат несоница, анксиозност, раздразливост, гадење стомачна иритација како и покачување на крвниот притисок и срцебиење,

...кај тие особи кои не реагираат на кофеин или им делува спротивно од другите (парасимпатикус), особи кои се мрзоволни, поспани, со низок притисок и не реагираат на кафе (кофеин) зелениот чај би им дошло како освежување со негови бенифити, но внимание кај другите особи со покачен крвен притисок, тахикардии, нервозни иритабилни особи треба да се размисли колку е паметно навиката на секојдневно пиење по неколку пати на ден зелен чај, па дури секојдневно конзумирање со висока концентрација на екстракт од зелен чај може негативно да влијае на црниот дроб поради содржина на супстанца која во големи количини може да го оштети црниот дроб,

...(ФДА) не ги регулира додатоците на зелениот чај ниту како суплементи, екстракт, хербален напиток,така да овие додатоци може да содржат други супстанции кои се небезбедни за здравјето или имаат недокажани здравствени придобивки, така да еден зелен чај напиток секој трет ден или еднаш неделно не би било некој проблем, но секојдневно, па дури неколку пати на ден не би било баш паметно посебно за особи со покачен крвен притисок!

...лично веќе не го применувам зелениот чај, па ниту ферментираната форма како индиски чај, исто како што го избегнувам кафето, кофеинот делува на мене повеќе од што ми треба како особа која нема проблем со психолошко функционирање, па дури и хиперактивна која нема потреба од вакви стимуланси, па макар било од хербално потекло!
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.141
Поени од реакции
5.689
Ima i matcha green tea. Toa se listovi od zelen caj, someleni vo prav. So shto koncentracijata na antioksidansi, kofein i L theanin i site drugi benefiti se uste pogolemi

Jas go piev koga bev vo Sad. 15$ organski
 

Kajgana Shop

На врв Bottom