Здравството кај нас

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
Здравството во Македонија е дефинитивно најлошо во Европа. Многу близу на ниво на афричка држава. Поголем приоритет на државата се рамковни срања, наместени тендери, кражба на буџет (види само колку го оштетуваат пратениците буџетот со "патни трошкови") него ли здравствената заштита граѓаните.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Здравството во Македонија е дефинитивно најлошо во Европа. Многу близу на ниво на афричка држава. Поголем приоритет на државата се рамковни срања, наместени тендери, кражба на буџет (види само колку го оштетуваат пратениците буџетот со "патни трошкови") него ли здравствената заштита граѓаните.
во државните установи ќе останат воглавном само рамковно-партиски доктори, се друго во странство или во приватниве.. но мизеријата е што и во приватниве пациентите влегуваат со партиски врски и приоритети... после ќе идат луѓе во Ниш и стан под кирија ќе земат за лечење во приватна болница... исто и во Софија...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
во државните установи ќе останат воглавном само рамковно-партиски доктори, се друго во странство или во приватниве.. но мизеријата е што и во приватниве пациентите влегуваат со партиски врски и приоритети... после ќе идат луѓе во Ниш и стан под кирија ќе земат за лечење во приватна болница... исто и во Софија...
А замисли и таму е така иста приказна само што не знаеш.
ПС. Претпоставувам дека таму е далеку подобро.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
225
Поени од реакции
329
Donirana medicinska oprema za Univerzitetska klinika „Sv. Naum Ohridski“
Sovremena i kvalitetna oprema redovno stiga što kupeno što donirano vo JZU Majka Tereza, GOB 8mi Septemvri, JZU Kozle, JZU UK Sv. Naum Ohridski koja ne se upotrebuva. Spie neotpakuvana vo magacin, celosno nova i neupotrebena 2-4 meseci podocna tivko i ,,tajno,, zaminuva nadvor od klinikite. Patuva krotko do Kosovo, kade i se naoǵa pravilnata primena na ,,pravo mesto vo pravo vreme,, Ne na aukcija, tuku kako ,,donacija,,. Dokaz deka i donacijata, povtorno ,,smee,, da se donira nekomu. Često i pod rakav se prodava ,,kade što ima potreba,,. Ambasadorkata Ageler neka poveli povtorno vo vizita posle nekolku meseci da vidi dali opremata e seušte na pravo mesto. Ova e javna tajna, ova go znae sekoj moj kolega, sekoja med. sestra, bolničar, higieničar.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.523
Поени од реакции
9.413
Donirana medicinska oprema za Univerzitetska klinika „Sv. Naum Ohridski“
Sovremena i kvalitetna oprema redovno stiga što kupeno što donirano vo JZU Majka Tereza, GOB 8mi Septemvri, JZU Kozle, JZU UK ,,Sv. Naum Ohridski,, koja ne se upotrebuva. Spie neotpakuvana vo magacin, celosno nova i neupotrebena 2-4 meseci podocna tivko i ,,tajno,, zaminuva nadvor od klinikite. Patuva krotko do Kosovo, kade i se naoǵa pravilnata primena na ,,pravo mesto vo pravo vreme,, Ne na aukcija, tuku kako ,,donacija,,. Dokaz deka i donacijata, povtorno ,,smee,, da se donira nekomu. Često i pod rakav se prodava ,,kade što ima potreba,,. Ambasadorkata Ageler neka poveli povtorno vo vizita posle nekolku meseci da vidi dali opremata e seušte na pravo mesto. Ova e javna tajna, ova go znae sekoj moj kolega, sekoja med. sestra, bolničar, higieničar.
Можеби си во право, но многу од таа опрема донирана или купена, не е битно, стои и застарува во магацини, во подруми, гаражи, несоодветно складирана, погрешно транспортирана(особено ако се делови од компјутери и др.апарати кои бараат внимателно пренесување), со изговор дека нема стручен кадар кој ке ракува со таа опрема.
Знаат да пратат на обука неколку луѓе од самата установа каде што е новата опрема, но ништо, пропаѓа се во вода...папала маца што би рекле.
треба да има контрола на тие апарати, рок да им се даде на установите до кога мора да профункционираат со нив...ама се е башибозук.
Директорите не се заинтересирани, не се однесуваат домакински, болниците пропаѓаат, кровови дупнати од кои дождови лесно си влагаат во сите простории и уништуваат се што е внатре...жалосно е да гледаат некои ординации, одделенија, лаборатории, прокиснати, мувлосани...катастрофално здравство имаме сега, никогаш не било вака, никогаш:(
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
225
Поени од реакции
329
Можеби си во право, но многу од таа опрема донирана или купена, не е битно, стои и застарува во магацини, во подруми, гаражи, несоодветно складирана, погрешно транспортирана(особено ако се делови од компјутери и др.апарати кои бараат внимателно пренесување), со изговор дека нема стручен кадар кој ке ракува со таа опрема.
Знаат да пратат на обука неколку луѓе од самата установа каде што е новата опрема, но ништо, пропаѓа се во вода...папала маца што би рекле.
треба да има контрола на тие апарати, рок да им се даде на установите до кога мора да профункционираат со нив...ама се е башибозук.
Директорите не се заинтересирани, не се однесуваат домакински, болниците пропаѓаат, кровови дупнати од кои дождови лесно си влагаат во сите простории и уништуваат се што е внатре...жалосно е да гледаат некои ординации, одделенија, лаборатории, прокиснати, мувлосани...катастрофално здравство имаме сега, никогаш не било вака, никогаш:(
Veruvaš deka infuzomatite BBraun kaj mene na oddel gi ,,snema,, pred praznicite? Ova e posledno na što se seḱavam, novi 10 komada od koi upotrebuvavme samo 2. Veruvaš deka laparoskopot na koj rabotam vo edna od salite ne ni e servisiran cela godina, pa na displej senki gledam? Dobivme nov odličen laparoskop so brza topla dezinfekcija za samo 1 saat i cela dodatna oprema za nego so cel da operirame što poveḱe pacienti vo denot i za 2 meseci isčezna od magacin. Nemav sreḱa da ja dopram taa nova sonda, pak sum na starata. Se soglasuvam deka ,,spie,, oprema po magacinite ušte od odamna, no taa oprema e polna so vlaga i e neupotrebliva, zrela za na otpad. Eden odličen Filips magnet e zrel za otpad, kupen so pari ne ni e doniran. Zakasnile da ja prodadat ili doniraat na vreme. I točno, nikogaš ne sme imale pokatastrofalno zdravstvo.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.523
Поени од реакции
9.413
Veruvaš deka infuzomatite BBraun kaj mene na oddel gi ,,snema,, pred praznicite? Ova e posledno na što se seḱavam, novi 10 komada od koi upotrebuvavme samo 2. Veruvaš deka laparoskopot na koj rabotam vo edna od salite ne ni e servisiran cela godina, pa na displej senki gledam? Dobivme nov odličen laparoskop so brza topla dezinfekcija za samo 1 saat i cela dodatna oprema za nego so cel da operirame što poveḱe pacienti vo denot i za 2 meseci isčezna od magacin. Nemav sreḱa da ja dopram taa nova sonda, pak sum na starata. Se soglasuvam deka ,,spie,, oprema po magacinite ušte od odamna, no taa oprema e polna so vlaga i e neupotrebliva, zrela za na otpad. Eden odličen Filips magnet e zrel za otpad, kupen so pari ne ni e doniran. Zakasnile da ja prodadat ili doniraat na vreme. I točno, nikogaš ne sme imale pokatastrofalno zdravstvo.
Ти верувам, точно така е....но мора да признаеш дека во ова катастрофално здравство, има една многу добра работа,а тоа е дека докторите зимаат најголем личен доход откако постои Мк.:)....благодарение на Заев.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
Veruvaš deka infuzomatite BBraun kaj mene na oddel gi ,,snema,, pred praznicite? Ova e posledno na što se seḱavam, novi 10 komada od koi upotrebuvavme samo 2. Veruvaš deka laparoskopot na koj rabotam vo edna od salite ne ni e servisiran cela godina, pa na displej senki gledam? Dobivme nov odličen laparoskop so brza topla dezinfekcija za samo 1 saat i cela dodatna oprema za nego so cel da operirame što poveḱe pacienti vo denot i za 2 meseci isčezna od magacin. Nemav sreḱa da ja dopram taa nova sonda, pak sum na starata. Se soglasuvam deka ,,spie,, oprema po magacinite ušte od odamna, no taa oprema e polna so vlaga i e neupotrebliva, zrela za na otpad. Eden odličen Filips magnet e zrel za otpad, kupen so pari ne ni e doniran. Zakasnile da ja prodadat ili doniraat na vreme. I točno, nikogaš ne sme imale pokatastrofalno zdravstvo.
Ова е криминал од невидени размери од кој страдаат пациентите!

Знам дури и да се пријави, ништо нема да превземат пошто се работи за шииптарски клан на кој никој не му може ништо.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.523
Поени од реакции
9.413
Ова е криминал од невидени размери од кој страдаат пациентите!

Знам дури и да се пријави, ништо нема да превземат пошто се работи за шииптарски клан на кој никој не му може ништо.
Грешка си....не е шиипптарски клан.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ти верувам, точно така е....но мора да признаеш дека во ова катастрофално здравство, има една многу добра работа,а тоа е дека докторите зимаат најголем личен доход откако постои Мк.:)....благодарение на Заев.
...грешка си, тоа е заслуга на синдикатот, а не на добра воља на ЗЗ, но не толку покачен личниот доход тоа е оптичка варка, покачени се и хаотични додатоците што си ги пишуваат без контрола, така за 24 ч еден доктор (не било кој) се пишува дежурен, ем повик, ем празник, земајќи уште неколку плати со тие додатоци, впрочем штом можат политичарите зашто, па не и тие, ама не било кој, тој што ,,не смее,, го крка стапот како д-р Софи што стапнала некому на жуљ.
Ова е криминал од невидени размери од кој страдаат пациентите!

Знам дури и да се пријави, ништо нема да превземат пошто се работи за шииптарски клан на кој никој не му може ништо.
...не си во право, тие добиваат ,,Амин,, од други нешкиптарски клан.

Ambasadorkata Ageler neka poveli povtorno vo vizita posle nekolku meseci da vidi dali opremata e seušte na pravo mesto. Ova e javna tajna, ova go znae sekoj moj kolega, sekoja med. sestra, bolničar, higieničar.
... види, може тоа така изгледа, што ако таа донација воопшто не е наменета за нашите болници, туку едноставно тој е „патот на свилата“ да не се дознае т.е.индиректно се донира за друго место т.е. тоа е нивна тајна, но не и јавна :D.
Donirana medicinska oprema za Univerzitetska klinika „Sv. Naum Ohridski“
Sovremena i kvalitetna oprema redovno stiga što kupeno što donirano vo JZU Majka Tereza, GOB 8mi Septemvri, JZU Kozle, JZU UK Sv. Naum Ohridski koja ne se upotrebuva.

Spie neotpakuvana vo magacin, celosno nova i neupotrebena 2-4 meseci podocna tivko i ,,tajno,, zaminuva nadvor od klinikite. Patuva krotko do Kosovo, kade i se naoǵa pravilnata primena na ,,pravo mesto vo pravo vreme,, Ne na aukcija, tuku kako ,,donacija,,. Dokaz deka i donacijata, povtorno ,,smee,, da se donira nekomu. Često i pod rakav se prodava ,,kade što ima potreba,,.
... кога веќе вака знаеш каде се донирало, дали си видел со очи документи за дадената донација на таа софистицирана апаратура, онака законски со взаемно склучен Договор за донација одобрена претходно од Министерство за правда според Законот за донација и спонзорство во јавни дејности?
...е сега ако примателот е Јавна установа каде припаѓа на некое Министерство кое е под Влада, дали самите на самите себе ќе прават контроли или дали воопшто важат законските прописи која самата ги донесува, прашање на кое треба да одговорат тие што земаат плата куп советници, инспектори и така натаму и така наваму! :D

Screenshot 01-25-2023 21.04.26.png Screenshot 01-25-2023 21.07.19.png Screenshot 01-25-2023 21.08.07.png Screenshot 01-25-2023 21.08.50.png Screenshot 01-25-2023 21.09.08.png Screenshot 01-25-2023 21.09.36.png Screenshot 01-25-2023 21.10.09.png Screenshot 01-25-2023 21.10.35.png Screenshot 01-25-2023 21.11.14.png

... кога би се спроведувала донацијата вака со ваква документација, богами малку ризично за таква неодговорна манипулација, затоа пак ќе кажам све што е правно документовано се одговара и кривично ако не се спроведе како е законски и ако истата донација ја снема преку ноќ ќе одговара потписникот, едноставно и чисто, ама кој знае, калакурница е, важно врие од советници со покачени плати, ал знаат што прават еве нааа :D
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.191
Поени од реакции
19.275
ФЗОМ системот е паднат веќе трети ден, утре четврти. Имам човек кој мисли дека е на боледување од понеделник, мислев дека е привремено и ќе се крене па му реков ќе му отвориме боледување откога ќе го внесеме - ако не понеделник тогаш вторник. Среда е и системот е се уште аут...

Колешката има пациент со скршено ребро кој немал матичен до сега, мора да оди на работа бидејќи не може да го пријави и да му отвори боледување, нема слободни денови за користење. Исто има и опериран пациент кој треба да се прати на комисија за продолжување на боледувањето, арно ама системот е паднат три дена и не можат да му дадат решение од ПЛК, типот ќе треба или да оди на работа или да користи слободни денови ако ги има.

Имам и бабичка чиј матичен се пензионрал, дознала за тоа кога отишла во аптека да си земе лекови и и' кажале дека нема доктор, треба да си бара нов за да и препише терапија. Чекаме веќе 2-3 дена за да се крене системот да ја внесам за да може лекови да си земе, нема пари за приватно да ги купи.

:brlav:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
ФЗОМ системот е паднат веќе трети ден, утре четврти. Имам човек кој мисли дека е на боледување од понеделник, мислев дека е привремено и ќе се крене па му реков ќе му отвориме боледување откога ќе го внесеме - ако не понеделник тогаш вторник. Среда е и системот е се уште аут...

Колешката има пациент со скршено ребро кој немал матичен до сега, мора да оди на работа бидејќи не може да го пријави и да му отвори боледување, нема слободни денови за користење. Исто има и опериран пациент кој треба да се прати на комисија за продолжување на боледувањето, арно ама системот е паднат три дена и не можат да му дадат решение од ПЛК, типот ќе треба или да оди на работа или да користи слободни денови ако ги има.

Имам и бабичка чиј матичен се пензионрал, дознала за тоа кога отишла во аптека да си земе лекови и и' кажале дека нема доктор, треба да си бара нов за да и препише терапија. Чекаме веќе 2-3 дена за да се крене системот да ја внесам за да може лекови да си земе, нема пари за приватно да ги купи.

:brlav:
...се пазарат уште кој да биде министер за здравство, а ИТ експерите немаат налози да работаат, па све „седи во воздух“, како што 130 болни од цистична фиброза молат за живот, кај да е на повидок е снемување на инсулини, што ќе биде тогаш кога пола популација е на инсулин, важно партиите да се испазарат, тоа ми ти било здравство со политички пазарлук!
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.191
Поени од реакции
19.275
...се пазарат уште кој да биде министер за здравство, а ИТ експерите немаат налози да работаат, па све „седи во воздух“, како што 130 болни од цистична фиброза молат за живот, кај да е на повидок е снемување на инсулини, што ќе биде тогаш кога пола поулација е на инсулин, важно партиите да се испазарат, тоа ми ти било здравство со политички пазарлук!
Остај цистична фиброза тоа е премногу напредно, фалат и "основни" лекови како амоксицилин од 1000мг, карбамазепин од сите грамажи, трамадол таблети/ампули итн.

Патем уште еден случај за погоре. Заборавив и ова да додадам - ни фактури не можат да се потпишат, тотален колапс се случува во моментов.

ппп.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom