Здравствено осигурување

Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
Вработен сум со договор на определено време кој само што истече. Во очекување сум да потпишам нов договор кај истиот работодавач, кај кој во континуитет одам на работа.
Дали сум постојано здравствено осигуран, затоа што сакам да побарам здравствена услуга? Или не сум осигуран се додека не бидам пријавен по новиот договор?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Вработен сум со договор на определено време кој само што истече. Во очекување сум да потпишам нов договор кај истиот работодавач, кај кој во континуитет одам на работа.
Дали сум постојано здравствено осигуран, затоа што сакам да побарам здравствена услуга? Или не сум осигуран се додека не бидам пријавен по новиот договор?
Се додека не си одјавен од АВРМ по стариот договор можеш да користиш здравствено осигурување, ако си одјавен, а очекуваш да не бидеш повторно пријавен за брз временски период од неколку дена од последното одјавување, тогаш пријави се во АВРМ како невработен за да бидеш здравствено осигуран по тој основ.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Можно е да ти го имаат продолжено договорот, но не си информиран.
Тука треба да имаш точна информација: https://moeosiguruvanje.fzo.org.mk/, ти треба само:
- БЗЛ - број на здраствена легитимација (бројче од таа пластичната картичка)
- ЕМБГ
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
Се е во ред, благодарам многу. Може да се затвори темава.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Можно е да ти го имаат продолжено договорот, но не си информиран.
Тука треба да имаш точна информација: https://moeosiguruvanje.fzo.org.mk/, ти треба само:
- БЗЛ - број на здраствена легитимација (бројче од таа пластичната картичка)
- ЕМБГ
ова ме буни неосигурано по ните еден основ а имам зелено штиклирано право на осигурување и доле важност до Јануар 2019
инаке невработен

ОСНОВ НЕОСИГУРАНО ПО НИТУ ЕДЕН ОСНОВ - 10-а ИОП1 а
ЕДБС | ФИРМА 4030990253804 | МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО СКОПЈЕ
ВАЖНОСТ НА ОСИГУРУВАЊЕ 31.01.2019
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
ова ме буни неосигурано по ните еден основ а имам зелено штиклирано право на осигурување и доле важност до Јануар 2019
инаке невработен

ОСНОВ НЕОСИГУРАНО ПО НИТУ ЕДЕН ОСНОВ - 10-а ИОП1 а
ЕДБС | ФИРМА 4030990253804 | МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО СКОПЈЕ
ВАЖНОСТ НА ОСИГУРУВАЊЕ 31.01.2019
Осигурување од Фондот, мислам дека задолжително треба да се пријавиш до 31ви јануари да ти го продолжат.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Осигурување од Фондот, мислам дека задолжително треба да се пријавиш до 31ви јануари да ти го продолжат.
последен пат пред 3 години кога студирав у инострантрсво бев да се пријавувам нешто за таму ми требаше, од тогаш немам отидено да се пријавам, у фебруар на забар бев и и викам да зирне дали имам ми вика имаш до 31.3.18...
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
може имаат нешто ново, автоматски ги продолжуваат ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom