Зголемување од 78% на платата за функционерите

Член од
3 мај 2019
Мислења
18.299
Поени од реакции
9.887
Уставниот суд им овозможи вакво енормно неразумно срамно, безобразно, криминално покачување на платите од 78%.

Вакво своеволие и безобразлук во време на криза во државата не се памети од постоење на Македонија...вакво енормно покачување немало досега никаде во свет ...78% :facepalm:
Додека медицинарите добија едвај пишливи 1000 и кусур денари после коленичење од 9 месеци, овие наши функционери без срам и перде, без образ си ги качија платите до небо.
Зарем ке дозволи народов ваков грабеж???
Ми се плаче од мака и нервоза, не направија тешки овци :(:place::place:...до кога ке трпиме???
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
тоа е тетке, требало у суд да работиш нешто него на шалтер у болница.
Те молам не пагај под општиот наратив со „теткање“ на форумот. Без разлика кој е бекграундот за тоа, сепак океј е погоре напишаното и секој збор стои на место.
Не знам која и колкава е разликата во плата и чии точно плати се кренати (мака ми е да гуглам или вести да барам) ама сигурен сум дека ова од погоре не е напамет напишано.

Со тоа, СРАМНО е да се исмејува нечија мака, а токму таков ти е постот.
На глава ни серат политичарите еве 30+ години и ние само им викаме УРА.
Време е тоа да престане.

Едит:
Им честитам на кусогледоста на шареноликите куртони од 2016 што бутнаа режим, меѓу нив имаше и доста поранешни и дел сегашни членови на форумот. Добар секс, мора да признаете. :sekcza::sekcza:
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.457
Поени од реакции
40.331
Те молам не пагај под општиот наратив со „теткање“ на форумот. Без разлика кој е бекграундот за тоа, сепак океј е погоре напишаното и секој збор стои на место.
Не знам која и колкава е разликата во плата и чии точно плати се кренати (мака ми е да гуглам или вести да барам) ама сигурен сум дека ова од погоре не е на памет напишано.

Со тоа, СРАМНО е да се исмејува нечија мака, а токму таков ти е постот.
На глава на си серат политичарите еве 30+ години и ние само им викаме УРА.
Време е тоа да престане.
како ќе престане кога шансата за тоа е одамна изгубена. Ти мислиш стварно има надеж за нас? Народот е апатичен, кур го боли за све више.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.299
Поени од реакции
9.887
како ќе престане кога шансата за тоа е одамна изгубена. Ти мислиш стварно има надеж за нас? Народот е апатичен, кур го боли за све више.
Народот треба сега да излезе на улици, немири, штрајкови, нереди....доста е веќе..до кога ќе не прават будали, испокрадоа се, уништија се...страшно.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
8.055
Поени од реакции
5.290
како ќе престане кога шансата за тоа е одамна изгубена. Ти мислиш стварно има надеж за нас? Народот е апатичен, кур го боли за све више.
Тоа е и целта на европејската курва и соседите ни најмили, да изгубите и најмала надеж. И потоа полесно ќе ве манипулираат.
Само не знаат тие дека ПИРЕЈ колку и да го корнеш, пак и пак излегува...
„Племето наше е пиреј и не го ништи ни една војска. Ама ти колку сакаш кошкај ја, корни ја, куби ја, таа пак не умира. Само малку да се допре до земјата, и пак ќе се фати, ќе оживи, ќе потера. Ништо не ја ништи таа трева.“
Петре М. Андреевски
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.457
Поени од реакции
40.331
Тоа е и целта на европејската курва и соседите ни најмили, да изгубите и најмала надеж. И потоа полесно ќе ве манипулираат.
Само не знаат тие дека ПИРЕЈ колку и да го корнеш, пак и пак излегува...
па тоа е. Таква ни е ситуацијата, сите го знаеме тоа. Ја убија државава многу одамна лакоми политичари и странци. 30 години живееме за некакви рокови и услови. И искрено веќе доаѓа преку таквото. Ја реално не гледам излез.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.191
За ништо нема да се договорат пратениците, но кога станува збор за зголемување на плата сите се едногласни.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.666
Поени од реакции
36.323
Еве зошто ја покачија минималната плата за 2000 денари!


Уставниот суд донел одлука со која се укинуваат два члена од Законот за плати и надоместоци на избраните и именуваните функционери, а со која одлука платите на функционерите ќе се зголемат за 78%

- платата на претседателот ќе скокне од 93.000 денари, на 165.000 денари.

- платите на премиерот, Димитар Ковачевски, и на претседателот на Собранието, Талат Џафери, ќе се зголемат на околу 2.500 евра.

- платата на министрите, пак, ќе изнесува околу 1.800 евра.

kovacevski-ministri-1170x788.jpg

78% повисока плата ќе добијат и сите заменици министри, градоначалници, директори во државни фирми и агенции. Меѓу оние кои ќе добијат повисока плата се и сите судии меѓу кои и тие од Уставниот суд кои практично со укинување на 2 члена од Законот за плати на функционерите го овозможија општото покачување.


82891631_2454177081498785_8120896842989830144_n.jpg

народот нека се радува на два денари помалку за леб и 3 денари за макарони, 1000 денари повеќе за пензионри и 2000 други високо образовни смртници апартивци!


165425512_291421002400327_6980255803799605348_n.jpg

П.С
...како беше? за болните од цистична фиброза нема лек за сите само за неколкуте најкритични, од кој еден почина не го дочека лекот, а вкупно ги има 130!
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
257
Поени од реакции
581
Народот треба сега да излезе на улици, немири, штрајкови, нереди....доста е веќе..до кога ќе не прават будали, испокрадоа се, уништија се...страшно.
Па народот да беше познат и силен во однос на искачање на улици сложно, немаше и да стигне до ова дереџе, дереџето си иде од сите нас, каков народ таква држава.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
8.055
Поени од реакции
5.290
па тоа е. Таква ни е ситуацијата, сите го знаеме тоа. Ја убија државава многу одамна лакоми политичари и странци. 30 години живееме за некакви рокови и услови. И искрено веќе доаѓа преку таквото. Ја реално не гледам излез.
Разнебитувањето на Македонија и Македонците почна во моментот на осамостојувањето на Републиката, почнувајќи со љуБчо и трае се до ден денешен. Секоја политичка гарнитура грабеше од народниот колач. Народните пари си ги присвоија. Тоа зло требаше одма на почеток да се сосече, ама народот тогаш беше во некаква еуфорија, а денес нема веќе ни сила, сардисан од сите страни, а најмногу од внатрешни непријатели, изроди, дајгазовци, сончогледки и слични паразити
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
како ќе престане кога шансата за тоа е одамна изгубена. Ти мислиш стварно има надеж за нас? Народот е апатичен, кур го боли за све више.
Куче што лае не каса... вака ние може по форуми да лаеме до утре и лаеме со години, ЏАБЕ И БАДИЈАЛА.

Од друга страна имаш некој МЕК душа човек, абе ЛЕБ буквално, да го газиш ќе ќути... таквите обично се на минималец и со по 2-3 деца дома, никогаш не направиле прекршок, од плата прво сметките ги плаќаат после друго (ако има), задолжени по и оние локални бакалници што останале (исто, ако има такви), задолжени по роднини, задолжени по банки... башка и со секојдневие во кое мора да трпат и да гледаат како секој се изживува на нив (шефот на работа, некој комшија, лолалниот пратеник, градоначалникот каде молеле и колеле некаде барем жената чистачка да им ја примат бидејќи со магистратура не може работа да најди).
На таквите кога ќе им пукне филмот пријателе тогаш не знам кој ќе им биде крајот на политичарите, таквите треба да ги плашат, не јас и ти.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.180
Поени од реакции
12.729
Народот треба сега да излезе на улици, немири, штрајкови, нереди....доста е веќе..до кога ќе не прават будали, испокрадоа се, уништија се...страшно.
Веќе е премногу доцна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom