Збогум сиромаштијо – Швајцарија ќе дели пари на сите свои граѓани

Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
И нолмално како и секоја тема и оваа ќе заврши со “а не ко кај нас“
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И сега вака читаме и што ви мине низ глава?
- Кој малер сум бе да си ибам векот овде да се родам!

Колку за утеха имаме среќа што не сме се родиле у Саудиска па да ве ѕиркав низ едно перде пред очи, со црна мантија до земја.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
И сега вака читаме и што ви мине низ глава?
- Кој малер сум бе да си ибам векот овде да се родам!

Колку за утеха имаме среќа што не сме се родиле у Саудиска па да ве ѕиркав низ едно перде пред очи, со црна мантија до земја.
И тие не знаат колку пари имаат :pos:
Нинџа нинџа ама принцеза

@Magde. Враќај се дома у швицарска шо побрзо да не се предомислат , да не им се јави ставревски или грујо и да ги опаметат.
Заеби бродови крстарења острови :vozbud:
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
И сега вака читаме и што ви мине низ глава?
- Кој малер сум бе да си ибам векот овде да се родам!

Колку за утеха имаме среќа што не сме се родиле у Саудиска па да ве ѕиркав низ едно перде пред очи, со црна мантија до земја.
Тоа е така за жените,додека за мажите шо сакаат адреналин и авантура е рај.Војувања,силувања кражби тоа таму ти е секојдневие ако си маж и највероватно му доаѓа како еден вид на баланс и компромис за досадијата на жените и ко би ме прашале подобро таму да бев роден отколку тука,оти тука секоjдневието е жива досада како за мажи така и за жени.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Ако се 8 милиони, и делат по 25.000 на човек....тоа се вкупно 200 милијарди. Машала, цел Балкански полуостров што сме сите држави заедно немаме вкупен буџет од 200 милијарди. :pos:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако се 8 милиони, и делат по 25.000 на човек....тоа се вкупно 200 милијарди. Машала, цел Балкански полуостров што сме сите држави заедно немаме вкупен буџет од 200 милијарди. :pos:
Имаме, имаме. Ако ги истресат транзиционите богаташи, да ги вратат од Тат парите и овие што моментално владеат ќе се собере за 2 милиони народ и по еден милион да дадат. Алчни газови се искрадоа.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
...имаме среќа што не сме се родиле у Саудиска па да ве ѕиркав низ едно перде пред очи, со црна мантија до земја.
Така е Љацо, не е се во парите, тие се едно големо ѓубре кое неможе да се спореди со слободата :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.082
Поени од реакции
6.709
на ред е УСА да ја донесе “демократијата“ во Швајцарија..........2-3 месечно бомбардирање колку да им дојде на ум малце,повеќе вакви идеи ни на сон да не им идат :tapp:
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Малку ми е иронично - кур од овца - заебантска веста.

Значи, одиме по Key words: збогум сиромаштијо - Швајцарија - дели - 25.000 - евра

На која сиромаштија ке и каже Швајцарија збогум?
И од кога Швајцарија се промовираше во социјална држава?
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Тоа ти е убавината кога си неутрален за време на војни.

И плус не вложуваат пари во споменици и дрва сред реки, туку вложуваат во изградба на патишта, современи автобуси/возови/трамваи/училишта..

Ми се допаѓа како им е скоцкана.
Не разликата е што во Швајцарија кога истиов предлог дојде на јавен референдум ниту 10% не го подржаа.Тоа е зошто они се образовани и имаат култура а ние сме стока неписмена.Чист пример е неписмениот што ја поставил темава и сите останати кои мислат дека давањето пари на сите е паметна идеја.

Жално е што само што човек би очекувал дека после толку време на седење на дното до сега ќе ни дојдеше памет во глава али не изгледа ќе мора некој за грклан да не фати и да не одвлечка во 21 век зошто во моментов касниме барем едно 100 години ако не и повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom