За мажите христијани

Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
"Vie, mazite, sakajte gi zenite svoi, kako sto Hristos ja zasaka Crkvata i se predade Seba za nea,
za da ja osveti, ocistuvajki ja so vodna banja preku slovoto;
ta da ja pertstavi pred Sebe kako slavna crkva, koja nema oskvernuvanje,
ili porok, ili nesto slicno, tuku da bide sveta i neporocna.
I taka, mazite se DOLZNI da gi sakaat zenite svoi kako sto gi sakaat svoite tela;zasto koj ja saka zenata svoja, toj se saka i samiot sebesi.
Zasto nikoj nikogas ne go namrazil teloto svoe, tuku go hrani i go stopluva, kako i Gospod Crkvata......" (Efesjani 5:25-29)

DALI VAKA SE ODNESUVATE SO VASITE ZENI\DEVOJKI ILI KOGA DOAGATE DO OVOJ STIH VI SE STEMNUVA?:poss:
ZASTO AKO NE SE ODNESUVATE KAKO STO BOG BARA KE SI SNOSITE ODGOVORNOST:nenene:.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
"Vie, mazite, sakajte gi zenite svoi, kako sto Hristos ja zasaka Crkvata i se predade Seba za nea,
za da ja osveti, ocistuvajki ja so vodna banja preku slovoto;
ta da ja pertstavi pred Sebe kako slavna crkva, koja nema oskvernuvanje,
ili porok, ili nesto slicno, tuku da bide sveta i neporocna.
I taka, mazite se DOLZNI da gi sakaat zenite svoi kako sto gi sakaat svoite tela;zasto koj ja saka zenata svoja, toj se saka i samiot sebesi.
Zasto nikoj nikogas ne go namrazil teloto svoe, tuku go hrani i go stopluva, kako i Gospod Crkvata......" (Efesjani 5:25-29)

DALI VAKA SE ODNESUVATE SO VASITE ZENI\DEVOJKI ILI KOGA DOAGATE DO OVOJ STIH VI SE STEMNUVA?:poss:
ZASTO AKO NE SE ODNESUVATE KAKO STO BOG BARA KE SI SNOSITE ODGOVORNOST:nenene:.
Марина, се заигра а? Ти тргна отварање теми на секои две минути?
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
"Vie, mazite, sakajte gi zenite svoi, kako sto Hristos ja zasaka Crkvata i se predade Seba za nea,
za da ja osveti, ocistuvajki ja so vodna banja preku slovoto;
ta da ja pertstavi pred Sebe kako slavna crkva, koja nema oskvernuvanje,
ili porok, ili nesto slicno, tuku da bide sveta i neporocna.
I taka, mazite se DOLZNI da gi sakaat zenite svoi kako sto gi sakaat svoite tela;zasto koj ja saka zenata svoja, toj se saka i samiot sebesi.
Zasto nikoj nikogas ne go namrazil teloto svoe, tuku go hrani i go stopluva, kako i Gospod Crkvata......" (Efesjani 5:25-29)

DALI VAKA SE ODNESUVATE SO VASITE ZENI\DEVOJKI ILI KOGA DOAGATE DO OVOJ STIH VI SE STEMNUVA?:poss:
ZASTO AKO NE SE ODNESUVATE KAKO STO BOG BARA KE SI SNOSITE ODGOVORNOST:nenene:.
A na ova vas da ne vi se stemnuva ??
Жените да им се покоруваат на своите мажи, како на Господа,

23 зашто мажот е глава на жената, како што е и Христос Глава на Црквата, и Тој е Спасител на Телото! 24 И како што Црквата Му се покорува на Христа, така да им бидат и жените покорни во сè на своите мажи.

a ova e za ljubovta
Во љубовта нема страв, туку совршената љубов го изгонува стравот; зашто стравот вовлекува казна; а кој се бои, не дошол до совршенство во љубовта
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
"Vie, mazite, sakajte gi zenite svoi, kako sto Hristos ja zasaka Crkvata i se predade Seba za nea,
za da ja osveti, ocistuvajki ja so vodna banja preku slovoto;
ta da ja pertstavi pred Sebe kako slavna crkva, koja nema oskvernuvanje,
ili porok, ili nesto slicno, tuku da bide sveta i neporocna.
I taka, mazite se DOLZNI da gi sakaat zenite svoi kako sto gi sakaat svoite tela;zasto koj ja saka zenata svoja, toj se saka i samiot sebesi.
Zasto nikoj nikogas ne go namrazil teloto svoe, tuku go hrani i go stopluva, kako i Gospod Crkvata......" (Efesjani 5:25-29)

DALI VAKA SE ODNESUVATE SO VASITE ZENI\DEVOJKI ILI KOGA DOAGATE DO OVOJ STIH VI SE STEMNUVA?:poss:
ZASTO AKO NE SE ODNESUVATE KAKO STO BOG BARA KE SI SNOSITE ODGOVORNOST:nenene:.
Да , ама знаеш ,црква ваму , црква таму , не смееш да ги делиш , грев ке те фати...............
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
A na ova vas da ne vi se stemnuva ??
Жените да им се покоруваат на своите мажи, како на Господа,

23 зашто мажот е глава на жената, како што е и Христос Глава на Црквата, и Тој е Спасител на Телото! 24 И како што Црквата Му се покорува на Христа, така да им бидат и жените покорни во сè на своите мажи.

a ova e za ljubovta
Во љубовта нема страв, туку совршената љубов го изгонува стравот; зашто стравот вовлекува казна; а кој се бои, не дошол до совршенство во љубовта
NA SALA GO KAZAV ZA STEMNUVANJETO, A MENE NE MI SE STEMNUVA NA OVA ZA POKORUVANJETO, NAPROTIV DOBRO MI ODI:wink:. MISLAM DEKA SEKOJA ZENA AKO SE ZAGLEDA PODLABOKO VO SEBE KE VIDI DEKA NAJPRIRODNO I NAJUBAVO SE OSEKA DOKOLKU SE POTPRENA MAZOT, DOKOLKU POKAZE DEKA E RANLIVA, DEKA I TREBA ZASTITA I DEKA I TREBA MAZ ZA DA JA VODI. KAKO STO NA CRKVATA I TREBA ISUS, TAKA I NA ZENATA I TREBA MAZOT, NE E ZA DZABE TAA SPROEDBA DADENA.:back:
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Единствена заедничка работа на жената со црквата е тоа што и на двете места треба секогаш да оставиш по некоја паричка.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
да додадам :)

Помеѓу 15 и 18 години жената е како Кина или Иран. Се развива брзо, има многу потенцијал, но сеуште е затворена спрема странците.

Во период помеѓу 18 и 21 година жената е како Африка или Австралија. Откриена до пола, полудива, прекрасна природа. Нема ни да спомнуваме плодност.

Помеѓу 21 и 30 години таа е како САД или Јапонија. Потполно истражена, многу добро развиена и отворена за трговија, нарочно со земјите со многу пари и автомобили.

Жена на возраст од 30 до 35 години е како Индија или Шпанија, значи многу врела и свесна за својата убавина.

Од 35 до 40 години жената е како Франција или Аргентина. Донекаде уништена за време на војната, но сеуште многу топла. Место кое секој треба да го посети.

Жена на возраст од 40 до 50 години е како Југославија или Ирак. Ја изгубила војната и ја прогонуваат грешките од минатото. Потребна е обнова од корен.

На возраст од 50 до 60 жената е како Русија или Канада. Многу е пространа и тиха. Никој не ги чува границите, но ладната клима ги држи посетителите подалеку.

Помеѓу 60 и 70-тата година жената е како Англија или Монголија. Славно минато, но без иднина.

После 70-тата жената е како Авганистан. Сите знаат каде е, ама нема ама баш никаква шанса некој да отиде таму.
Ама ако гледаме со световни очи во право си!
 

Iori Yagami

What the fuck is WTF?!
Член од
7 мај 2008
Мислења
146
Поени од реакции
9
Nie da gi sakame zenite, ok uredu. A sto e so zenite? Za niv ne pisuva deka treba da gi sakaat mazite?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom