За инвалиди 50% попуст

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Мисли ли оваа држава на инвалидите и како.
Новиот „акционер“ на базенот во Аеродром (познат како воен ) мислел и измислил вака. Picture 408.jpg ............................... Picture 410.jpg ............................
колку што можам да рзберам од сликиве каде се дадени цените
втората слика т.с. таа во средина, за такви лица како на сликата влезницата е 100 ден
Такви лица цел ден да шеташ по градов или на главната улица колку ли ќе видиш СО БАСТУМ.
Се знае кои лица,на која возраст и зошто одат со бастум.
Дали бастумот е доволен аргумент да секој што ќе го носи и да може да плати 100 ден.
Ако се мисли на „инвалиди“- тогаш тоа е многу широк поим.
А кои пак стари лица што употребуват и одат со бастум,одат и на базен за капење.
Го има ли ова и на другите базени во Македонија. (знам дека има тема и за нив)
Има ли други вакви примери, за поволности или попусти за лица со бастум (инвалиди).
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Ми се допаѓа иницијативата, но треба да биде подобро дефинирано кои лица треба да платат 200, а кои 100 денари. Сликата не е доволна.

На пример:
- 100 денари за деца до 12 години;
- 200 денари за лица над 12 години;
- 100 денари за стари/пензионери (над 65) и изнемоштени/инвалидизирани;

Верувам дека истите информации може да се добијат на влез, ама кога веќе направиле толку фина легенда, можеле да дадат и опис за категориите на посетители. Исто така, не би било лошо да воведат задолжително туширање пред влегување во базенот. Колку и да има филтрирање, прочистување и хлорирање на водата, има посетители кои со недели не виделе туш, посетители кои влегуваат во вода со едно кило крема за сончање на нив и тн...
 

DelPiero10

10ka
Член од
25 февруари 2012
Мислења
583
Поени од реакции
251
јас мислам за сите треба безшари да биде како мобилните оператори телефон за 0 денари... пушти ги лугето нека се бањат
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Како што кажа Acid подобро би било точно да се дефинира... Што ако јас на пример земам бастумче со мене и отидам на базен кривејќи 100 денари ќе ми наплатат ?
И она 3 тана слика со капчено, што значи не е баш јасна... На прв поглед ми изгледа за рапери, за деца со капа или за ниски луѓе 100 денари :D
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
јас мислам за сите треба безшари да биде како мобилните оператори телефон за 0 денари... пушти ги лугето нека се бањат

Што мислите за затворените базени?
- Па нека ги отворат бе, нека се капат луѓето...
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
овај проблем многу едноставно беше решен во стрипот Загор ако добро се сеќавам: Влезница за во кино 50 денари,за слепи 20 денари,за глуви 30 денари. За слепи и глуви 50 денари
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Такви лица цел ден да шеташ по градов или на главната улица колку ли ќе видиш СО БАСТУМ.
Се знае кои лица,на која возраст и зошто одат со бастум.
Дали бастумот е доволен аргумент да секој што ќе го носи и да може да плати 100 ден.
Ако се мисли на „инвалиди“- тогаш тоа е многу широк поим.
А кои пак стари лица што употребуват и одат со бастум,одат и на базен за капење.
Го има ли ова и на другите базени во Македонија. (знам дека има тема и за нив)
Има ли други вакви примери, за поволности или попусти за лица со бастум (инвалиди).
мислам дека втората слика кажува за стари лица (треба да се дефинира старосна граница) ... се фати за бастумот ... а третата слика кажува само за деца со капче :icon_lol: ...
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
од пензионериве раат да се немало :( секаде се застапени со стапчево
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Мисли ли оваа држава на инвалидите и како.
Новиот „акционер“ на базенот во Аеродром (познат како воен ) мислел и измислил вака.Прегледај го приврзокот 68273 ...............................Прегледај го приврзокот 68274............................
колку што можам да рзберам од сликиве каде се дадени цените
втората слика т.с. таа во средина, за такви лица како на сликата влезницата е 100 ден
Такви лица цел ден да шеташ по градов или на главната улица колку ли ќе видиш СО БАСТУМ.
Се знае кои лица,на која возраст и зошто одат со бастум.
Дали бастумот е доволен аргумент да секој што ќе го носи и да може да плати 100 ден.
Ако се мисли на „инвалиди“- тогаш тоа е многу широк поим.
А кои пак стари лица што употребуват и одат со бастум,одат и на базен за капење.
Го има ли ова и на другите базени во Македонија. (знам дека има тема и за нив)
Има ли други вакви примери, за поволности или попусти за лица со бастум (инвалиди).
Тие што ги носат внуците на базен,пошто внуците се најверојатно мали да се пазат сами па мора да има некој да ги пази, ама родителите на децата по некоја логика во времето кое е најпогодно за бањање се на работа,наместо нив ги пракаат дедовците и бабите а пошто дедовците и бабите не се заинтересирани за бањање за нив влезница е 100 денари за децата пошто се мали исто е 100 денари што значи копиљ плус дедо му еднакво на еден човек односно 200 денари.Мисли малце пред да отвориш тема јеботе проста логика и ете ти го одговорот на сите прашања.И нека не те чуди што е ставена слика со човек со бастум како инаку би нацртале старец .....
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Тие што ги носат внуците на базен,пошто внуците се најверојатно мали да се пазат сами па мора да има некој да ги пази, ама родителите на децата по некоја логика во времето кое е најпогодно за бањање се на работа,наместо нив ги пракаат дедовците и бабите а пошто дедовците и бабите не се заинтересирани за бањање за нив влезница е 100 денари за децата пошто се мали исто е 100 денари што значи копиљ плус дедо му еднакво на еден човек односно 200 денари.Мисли малце пред да отвориш тема јеботе проста логика и ете ти го одговорот на сите прашања.И нека не те чуди што е ставена слика со човек со бастум како инаку би нацртале старец .....
--- надополнето: 18 јули 2013 во 13:51 ---
Нека не поправи некој-мислам дека треба БАСТУН-правилно
Мислам не е така.
И јас имам внуци и тоа повеќе,и јас сум старец,и биди сигурен дека нема да ме пуштат со нив а да платам по 100 денари,затоа вчера од таму свртев колата и отидов на Велешко езеро (ме чинеше исто како да сум бил на базен во Аеродром.
А дедовци и баби и не се така стари лица да не сакаат банање. (45 -50 г.)
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
--- надополнето: 18 јули 2013 во 13:51 ---
Нека не поправи некој-мислам дека треба БАСТУН-правилно
Мислам не е така.
И јас имам внуци и тоа повеќе,и јас сум старец,и биди сигурен дека нема да ме пуштат со нив а да платам по 100 денари,затоа вчера од таму свртев колата и отидов на Велешко езеро (ме чинеше исто како да сум бил на базен во Аеродром.
А дедовци и баби и не се така стари лица да не сакаат банање. (45 -50 г.)
па да ти кажам право не ми е многу гајле дали треба БАСТУН или БАСТУМ мене поубаво ми звучи БАСТУМ и така си го пишувам,е сеа што се љутиш одма што не те пуштиле на базен ваљда по младолик си им изгледал тоа ти е комплимент,најверојатно е за 64+тоа за 100денари а више коа си во можност да идеш на велешко езеро за истите пари што ке бараш у мочките на базен ја искрено да ти кажам живеам на 5 минути од базенот а сум бил само еднаш бољи у вардар би се бањал :D
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Picture 412.jpg
не е ова Улцињ,ниту Халкидики или Слнчев брег,
ова е една од плажите на Вардар (во позадина Офицерскиот дом и Народната банка
Е тоа време не се делевме на овакви и онакви,би сакал уште да ви напишам за тоа ама вам ви е тоа неДОБРО ПОПЗНАТо,( и овој ќе рече ај стари не сери )
кај тополине од лева страна е тогашниот базен,сигурно најмодерен на Балкан,каде одевме да ги гледаме скокачите од големата скокалница, о да зошто сегашниве базени немаат таква скокалница,како тогаш тој во предземјотресно Скопје.
Е ама и не ни требаше многу покрај овие плажи и Кривината на Треска.
Е тогаш имаше и љубов..човечка,маалска,скопска,македонска.И јадевме сите исто.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Е тогаш имаше и љубов..човечка,маалска,скопска,македонска.И јадевме сите исто.
Vo toa vreme isto nemalo drogi, tie sto se drogirale na prsti se broele i cel grad gi znael. Isto i muzikata sto se pravela togas bila mnogu pokvalitetna od ovaa denes, ne kako sega pravat pesna i po 2-3 nedeli gi nema.

Vo vrska so temata, ubava im e zamislata, bez bunenje. Na covekot so bastunot se misli na starci, ama kako sto spomna Acid pogore treba da poobjasnat, zasto starec (ili koja bilo starosna grupa) ne moze da se definira samo po izgled, tuku mozele da stavat vozrast ili nekoja druga karakteristika.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Во тоа време „МАРИЦА“да ти застане пред врата било срам за фамилијата.
Шо народ имало уште тогаш во градов покрај Вардар и тоа од лева страна.
А да и тогаш жените беа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom