Зашто женските никогаш не признаваат кога се они виновни?

Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Па многу јасно, само мора да се сложиме дека тоа непризнавањето е малце повеќе застапено кај женската популација од сосем други причини повразни со машкоженски односи кои немаат многу врска со женската психа и начин на размислување. Инаку да не се тие причини ништо помалце не би признавале ни ние ни вие, тука сме исти.
Не се согласувам со ова. Од каде измери дека жените повеќе не признаваат? Има ли некаков научен доказ за ова, или според ваша (машка) волја така си утврдивте, за да се чувстувате подобро со себе и да ги оправдате вашите непризнавања?
Кај тоа наводно го прават жените, уште па истото и не било поврзано со женската психа?!? Се што човек прави, без разлика дали е машко или женско, е поврзано со психата.

Насловов на темава е шовинистички. Исто како јас да напишам "Зошто мажите никогаш не признаваат дека се виновни".Тогаш сите мажи овде ќе речеа дека сум закоравена феминистка, нели? Двоен стандард.

Затоа и реков, има ЛУЃЕ кои не ја признаваат вината, без разлика дали се мажи или жени. Пред да ги критикувате другите - вашата понежна или посилна половина, погледнете се прво себеси.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.788
Поени од реакции
21.192
Не се согласувам со ова. Од каде измери дека жените повеќе не признаваат? Има ли некаков научен доказ за ова, или според ваша (машка) волја така си утврдивте, за да се чувстувате подобро со себе и да ги оправдате вашите непризнавања?
Кај тоа наводно го прават жените, уште па истото и не било поврзано со женската психа?!? Се што човек прави, без разлика дали е машко или женско, е поврзано со психата.

Насловов на темава е шовинистички. Исто како јас да напишам "Зошто мажите никогаш не признаваат дека се виновни".Тогаш сите мажи овде ќе речеа дека сум закоравена феминистка, нели? Двоен стандард.

Затоа и реков, има ЛУЃЕ кои не ја признаваат вината, без разлика дали се мажи или жени. Пред да ги критикувате другите - вашата понежна или посилна половина, погледнете се прво себеси.
Знаев дека ке наиде на нож констатацијата, ама веќе беше касно и ми беше мака да објаснувам.
Не се работи за никаков двоен стандард. Погоре заклучивме дека во исти услови исто непризнаваме или признаваме сеедно. Значи тука не се прави разлика помеѓу половите, во исти услови исти сме барем за ова. Работата е во тоа што условите не се исти за нас и за вас, а со самото тоа што машките поретко се среќаваат со тој надвореше фактор испаѓа дека за нијанса повеќе признаваме. Нема тоа никаква врска со тоа како ни се поврзани жичките во главата, или дека ментално сме различни,туку само веројатноста да се сретнеме со тој надворешен фактор. Уште поинтересно е што кога и ние ке се сретнеме со тој надворешен фактор или кога вие не се среќавате непризнаањето се изедначува. Сега кој е тој надворешен фактор пробај да заклучиш сама.
Битното е дека немам двојни стандарди туку едноставно надворешен фактор го менува тој процент во наша корист за признавањето. Да го нема тој во ништо нема да се разликуваме барем во лажењето и непризнавањето.
П.с И да насловот на темата може да претрпи мали корекции, пошто реално гледано во исти услови нити ние нити вие не заостанувате во признавањето или лажењето.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.962
Мислам дека насловов на темата е сепак прашање на личен карактер, а не пол.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Човече никој не може да одговори на прашањето,
Само во едно сум сигурен а тоа е дека кај жените владее паролата "зошто да биде просто кога може да биде сложено", за разлика од мажите.
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
22
Поени од реакции
18
Уау. 11 страници кошкање на волку апсурдна тема, забавен бил форумов. Добро, ја разбирам потребата од лечење фрустрации на двете страни, ама ако земете предвид дека темава е отворена од тинејџер во момент на фрустрација, би било разумно да си го преиспитате фем/шовинизмот.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Поради тоа што машките никогаш не признаваме дека сме виновни.
 

Huzzy Gurl

Animal Lover
Член од
14 септември 2008
Мислења
307
Поени од реакции
128
Кој ви го мати умот и ви вели дека женските никогаш не признаваат вина? :pipi:
 
Член од
6 август 2012
Мислења
123
Поени од реакции
39
Ne se site isti isti....Jas sekogas ja priznavam vinata,normalno ako e do mene i se izvinuvam nesakam nikoj da go povredam bidejki nitu jas sakam da sum povredena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom