Заштитен шлем за велосипедисти!?

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Ako se raboti se EXTREM bajciklizam bi trebalo da se nosi, ali individualno e toa sosema. Inache golemo NE!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Сметам дека не треба да е обврзително, сепак велосипед се вози на мали брзини... спредливо со пешачење, ролери и слично. Како што за сите други спори работи не треба шлем, така не треба ни за велосипедизам.

Значи за низ град зборуваме, за по велосипедски патеки.
За возење на коловоз заедно со авотмобили, има простор за размислување.

За офроуд возење, за тоа самите велосипедисти си знаат и 99% од нив носат кациги кога возат офроуд.


Кој кур нив ги занима за мојата безбедност ?
а да носам кацига на точак тоа нема теоретски шанси.
Теоретски не си во право. Ти не си сам во сообраќајот, и некој ако те удри и ти погинеш затоа што си немал кацига... нема да е исто ни за тебе, ниту за тој што ќе треба да одговара како за убиство (наспроти тоа да одговара како за повреда).

Но како што кажав за велосипеди не треба да биде обврзително носење на шлем, освен можеби ако не возиш на коловоз заедно со автомобилите и мотористите.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
ја сум повише за задолжително носење панцир и шљем за секој пешак. :)
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
За велосипедисти да, секако и си носат они, а за рекративци за лево десно низ град секој сам нека си одлучи. Но кацигата дека е заштита голема тоа е точно, тие што возат посериозно и паднале знаат колку спасува...
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Да имаат светла на нив,и некои рефлектирачки налепници,јас сум за,бидејќи ги има многу навечер што возат и поминуваат од десна во најлева лента а тешко се приметуваат,ама кациги НЕ !
 

VGC9DCTX9C

Prof. Dr. Zgembo Adišlić
Член од
3 мај 2006
Мислења
101
Поени од реакции
46
Хрватска носи забрана за слушање музика на слушалки на точак и на ролерки, тоа е стварно проблем во сообраќајот.
Ко телиња, само право, ништо не слушаат па после дингере...
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ко се да функционира ко шо треба во државава, па мора и кациги при возење велосипед да се носат.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Ко можиме ние на мотори да носиме, ќе носите и вие на точаци :D


Како и да е, нова глупост на квадрат. Има разлика (y)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ова е одамна донесен закон, само не е имплементиран, па сега им текна да го енфорсираат (од некоја причина). Не гледам причина да биде задолжителен, истиот е логичен за возачи на мотор и ролери, ама велосипед? А рачунајте дека овие шлемови за велосипед се и пичку матер скапи.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ова е одамна донесен закон, само не е имплементиран, па сега им текна да го енфорсираат (од некоја причина). Не гледам причина да биде задолжителен, истиот е логичен за возачи на мотор и ролери, ама велосипед? А рачунајте дека овие шлемови за велосипед се и пичку матер скапи.
Кога е донесен законот за задолжителна кацига на велосипедисти?!
Цитирај го!!
Сега!!!
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Следно што е? Задолжителна кацига за пешаци? Па и пешак е учесник и може да настрада во сообраќај.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Кога е донесен законот за задолжителна кацига на велосипедисти?!
Цитирај го!!
Сега!!!
Не сум правник па да знам кога и како звучи и да го цитирам. Кога сакав да возам велосипед летово, другар кој често вози по кеј за време на лето ми рече дека полицаец го има запрено и поминал со опомена само бидејќи не бил свесен за постоењето на законот. После таа случка ете и он не вози зошто нема намера да фрла тон пари за фенси шлем.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Има другар ми стар Австроунгарски шлем од прва светска војна, ќе помине ли кај џандарите ако ме застанат со него на глата, и то каков шо си е сега - рѓосан?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.649
Поени од реакции
13.112
Осеќам ќе процвета бизнисот на „тезгине“ како што ги има за чадори и капи. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom