Заштита на фотографии

Член од
6 мај 2006
Мислења
10
Поени од реакции
2
Здраво на сите.

Имам неколку фотографии кои ми се драги и сакам да ги имам во голем формат А2. ИМам принтер, кога ке ги испринтам се одлични а после почнуваат да бледееат и да губат боја. Постои ли начин да се заштитат? Гледам на интернет постојат разни спрејови и лакови за УВ заштита. Може ли такво нешто да се најде кај нас?

Поздрав
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Здраво на сите.

Имам неколку фотографии кои ми се драги и сакам да ги имам во голем формат А2. ИМам принтер, кога ке ги испринтам се одлични а после почнуваат да бледееат и да губат боја. Постои ли начин да се заштитат? Гледам на интернет постојат разни спрејови и лакови за УВ заштита. Може ли такво нешто да се најде кај нас?

Поздрав
Можеш во секоја продавница за боја што е имаш лакови за заштита ;)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.466
Побарај таков лак во поголемите книжарници........, би требало да има:)
 
На врв Bottom