Затварање на фирма

Член од
7 јуни 2009
Мислења
7
Поени од реакции
18
Дали некој во последно време има затворено фирма или ги знае трошоците за затворање на ДООЕЛ во Македонија? Долговите на фирмата се платени, би сакал да знам колку би ме чинело да платам во Централен Регистар за затворање?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Jas zatvorav firma vo skoro vreme, trosocite zavisat od toa koj pravnik ti ja zatvora...kratko i jasno
 
Член од
7 јуни 2009
Мислења
7
Поени од реакции
18
Добро не сакам да ја знам фиксната цена ... отприлика, бидејќи некој ми кажува дека е 3 000 ден а мене ми бараат 13 000 ден
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Имам слушнато дека за затварање на фирма е 12 000, ама не сум сигурен.
Види ја нашава држава, пари за да отвориш пари за да затвориш.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Ако си ги избркаш сите работи сам ќе те фати многу поефтино отколку за тоа да најмиш адвокат или друго лице, бидејќи сите ги дерат и им земаат енормна сума на пари за едно обично пополнување на формулари и обрасци.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Види пп ;)

ЕДИТ: Ако има други заинтересирани, можам да ви средам за 10.000
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Зависи како ја затвараш, постојат 2 начини :
-Ликвидација, каде фирмата нема никакви обврски/доверители со други зборови треба да е чиста ко солза, и тоа кошта околу 12-13 000 денари.
-Стечај , каде фирмата не е чиста (материјали на залиха, должници, доверители...) тоа би коштало 30 000 денари.
--- надополнето: 23 јануари 2014 во 19:19 ---
Ако си ги избркаш сите работи сам ќе те фати многу поефтино отколку за тоа да најмиш адвокат или друго лице, бидејќи сите ги дерат и им земаат енормна сума на пари за едно обично пополнување на формулари и обрасци.
Адвокат е морален при затворање на фирма, односно ако оди под стечај има 3 стечајни рочишта што треба да поминат на суд.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Добро не сакам да ја знам фиксната цена ... отприлика, бидејќи некој ми кажува дека е 3 000 ден а мене ми бараат 13 000 ден
Минатата година сам затварав фирма(ликвидација).
Со сите платени давачки цената беше околу 2500-3000 денари.
Има многу трчање ама 13к да ги платиш треба да си полуд од лудиот што ги бара а целата работа трае околу 30-35 дена
--- надополнето: 23 јануари 2014 во 19:50 ---
Види пп ;)

ЕДИТ: Ако има други заинтересирани, можам да ви средам за 10.000
Уште еден луд
 
D

D_NazGUL

Гостин
Значи ако имаш време оди и распрашај се како иде сето тоа. Верувај мнооогу поефтино е. Јас од мука си научив се сам.
Една работа само да те поучам од мое искуство (од 2012 година, незнам сега дали е сменето):
ПОрано имаше еден образец кој го пополнуваш и автоматски кога ја затвараш фирмата, сите средства се префрлаат на сопственикот/ците. Арно ама јас кога ја затварав фирмата образецот го исфрлиле од употреба и НОРМАЛНО никој на шалтер не ти кажува дека треба да го имаш. Година дена подоцна сакав машините да ги продадам и на отидов на Нотар со купецот. Ми побараа некаков образец каде се гледа дека се на мое име по затварање на фирмата. Цврц - њама!
Отидов во ЦРМ, па во УЈП и си дознав една болна вистина: машините сега се ничии! Бидејки не се префрлени на мое име, неможам да ги продадам, неможам да ги работам (богатење на неоснован начин), да си пукнеш од мака.

ПОУКА: Ако сакаш сам да си бркаш работа, минимум две недели службен весник, закони, правилници, ЦРМ, УЈП и остала срања! Поефтино е и ќе научиш нешто успут.
Немој да се занесуваш дека ако платиш 200ЕУР ќе поминеш подобро. Повеќе од пола од тие т.н. експерти се дудуци, така да ако веќе одлучиш да платиш побарај проверени луѓе. Искрено ти препорачувам да побараш регистрирани фирми кои го прават тоа, каде потпишувате се и си имаш за недајбоже документ.

Сепак, ако имаш време, оди збркај си работа околу 2500 денари беше.

Со среќа!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Значи ако имаш време оди и распрашај се како иде сето тоа. Верувај мнооогу поефтино е. Јас од мука си научив се сам.
Една работа само да те поучам од мое искуство (од 2012 година, незнам сега дали е сменето):
ПОрано имаше еден образец кој го пополнуваш и автоматски кога ја затвараш фирмата, сите средства се префрлаат на сопственикот/ците. Арно ама јас кога ја затварав фирмата образецот го исфрлиле од употреба и НОРМАЛНО никој на шалтер не ти кажува дека треба да го имаш. Година дена подоцна сакав машините да ги продадам и на отидов на Нотар со купецот. Ми побараа некаков образец каде се гледа дека се на мое име по затварање на фирмата. Цврц - њама!
Отидов во ЦРМ, па во УЈП и си дознав една болна вистина: машините сега се ничии! Бидејки не се префрлени на мое име, неможам да ги продадам, неможам да ги работам (богатење на неоснован начин), да си пукнеш од мака.

ПОУКА: Ако сакаш сам да си бркаш работа, минимум две недели службен весник, закони, правилници, ЦРМ, УЈП и остала срања! Поефтино е и ќе научиш нешто успут.
Немој да се занесуваш дека ако платиш 200ЕУР ќе поминеш подобро. Повеќе од пола од тие т.н. експерти се дудуци, така да ако веќе одлучиш да платиш побарај проверени луѓе. Искрено ти препорачувам да побараш регистрирани фирми кои го прават тоа, каде потпишувате се и си имаш за недајбоже документ.

Сепак, ако имаш време, оди збркај си работа околу 2500 денари беше.

Со среќа!
Како може машините да се ничиви.Кој ги купил?
За да отвориш фирма мора да имаш основачки влог(5000 евра) на име на фирма која гласи на твое име и си ти сопственик.
 
A

Advokatisce

Гостин
Значи ако имаш време оди и распрашај се како иде сето тоа. Верувај мнооогу поефтино е. Јас од мука си научив се сам.
Една работа само да те поучам од мое искуство (од 2012 година, незнам сега дали е сменето):
ПОрано имаше еден образец кој го пополнуваш и автоматски кога ја затвараш фирмата, сите средства се префрлаат на сопственикот/ците. Арно ама јас кога ја затварав фирмата образецот го исфрлиле од употреба и НОРМАЛНО никој на шалтер не ти кажува дека треба да го имаш. Година дена подоцна сакав машините да ги продадам и на отидов на Нотар со купецот. Ми побараа некаков образец каде се гледа дека се на мое име по затварање на фирмата. Цврц - њама!
Отидов во ЦРМ, па во УЈП и си дознав една болна вистина: машините сега се ничии! Бидејки не се префрлени на мое име, неможам да ги продадам, неможам да ги работам (богатење на неоснован начин), да си пукнеш од мака.

ПОУКА: Ако сакаш сам да си бркаш работа, минимум две недели службен весник, закони, правилници, ЦРМ, УЈП и остала срања! Поефтино е и ќе научиш нешто успут.
Немој да се занесуваш дека ако платиш 200ЕУР ќе поминеш подобро. Повеќе од пола од тие т.н. експерти се дудуци, така да ако веќе одлучиш да платиш побарај проверени луѓе. Искрено ти препорачувам да побараш регистрирани фирми кои го прават тоа, каде потпишувате се и си имаш за недајбоже документ.

Сепак, ако имаш време, оди збркај си работа околу 2500 денари беше.

Со среќа!
Епа надриписари колку сакаш. Најдобро побарај помош од адвокат во секој случај тоа се професионалци.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Зависи како ја затвараш, постојат 2 начини :
-Ликвидација, каде фирмата нема никакви обврски/доверители со други зборови треба да е чиста ко солза, и тоа кошта околу 12-13 000 денари.
-Стечај , каде фирмата не е чиста (материјали на залиха, должници, доверители...) тоа би коштало 30 000 денари.
--- надополнето: 23 јануари 2014 во 19:19 ---


Адвокат е морален при затворање на фирма, односно ако оди под стечај има 3 стечајни рочишта што треба да поминат на суд.
Зошто бе се правите луди дигајќи ги цените до марс
--- надополнето: 23 јануари 2014 во 20:42 ---
Епа надриписари колку сакаш. Најдобро побарај помош од адвокат во секој случај тоа се професионалци.
Заработувајќи непоштени пари
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Зошто бе се правите луди дигајќи ги цените до марс
--- надополнето: 23 јануари 2014 во 20:42 ---

Заработувајќи непоштени пари
Затворив една фирма и толку платив, кажав колку ми побараа- тоа е тоа.
 
Член од
7 јуни 2009
Мислења
7
Поени од реакции
18
ПОУКА: Ако сакаш сам да си бркаш работа, минимум две недели службен весник, закони, правилници, ЦРМ, УЈП и остала срања! Поефтино е и ќе научиш нешто успут.
Немој да се занесуваш дека ако платиш 200ЕУР ќе поминеш подобро. Повеќе од пола од тие т.н. експерти се дудуци, така да ако веќе одлучиш да платиш побарај проверени луѓе. Искрено ти препорачувам да побараш регистрирани фирми кои го прават тоа, каде потпишувате се и си имаш за недајбоже документ.

Сепак, ако имаш време, оди збркај си работа околу 2500 денари беше.

Со среќа!
Фала за информацијата

Проблемот е што и сметководителот ми рече дека цената е околу 200 ЕУР, ама не ми се веруваше па прашав некој друг и ми рече дека за 3000 ден ќе завршиш работа. Да побараа 5000-6000 ден добро, ама 13 000 ?
 
D

D_NazGUL

Гостин
Како може машините да се ничиви.Кој ги купил?
За да отвориш фирма мора да имаш основачки влог(5000 евра) на име на фирма која гласи на твое име и си ти сопственик.
Пријателе поминав сито и решето сеа не ми објаснувај. Убаво ме обработија, али и ја не сум од вчера, си најдов начин ... некако. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom