Затварање на фирма

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Фала за информацијата

Проблемот е што и сметководителот ми рече дека цената е околу 200 ЕУР, ама не ми се веруваше па прашав некој друг и ми рече дека за 3000 ден ќе завршиш работа. Да побараа 5000-6000 ден добро, ама 13 000 ?
Зошто сам не ја затвориш?
Во централен регистар се поднесува барање за ликвидација и трае 15-20 дена демек ќе се јави некој доверител тоа е 1.601,00 денари
Од завод за вработување ти треба пријава одјава на вработени со подмирени придонеси 400-600 денари
Барањњто го купуваш од фотокопирот до заводот и е 5 денари
Од ујп ти треба потврада дека рдт и комунални услуги ти се подмирени 300-400 денари
Изјава од нотар,заверката е 150-200 денари.
Отприлика овие беа документите.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Адвокат е морален при затворање на фирма, односно ако оди под стечај има 3 стечајни рочишта што треба да поминат на суд.
Мислев на тоа адвокат да му ја среди документацијата, за што сигурно ќе му наплати дупло.

Друже, да не одиш ни по адвокати, ни по агенции, директно во ЦР и сам среди си ја работата, верувај дека ќе заштедиш многу, а и плус ќе одбегнеш потенцијална измама од тој што ќе ти ги работи документите.
 
Член од
22 април 2011
Мислења
323
Поени од реакции
105
Ако може @Fringe приватно да те прашам неколку работи во врска со фирма.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво на сите има еден проблем со фирма фирмава ми е префрлена значи на измама место нова ми ја префрал од друго лице после четири години на фирмава има долгови кон УЈП околу 10 милиони денари.Работава почнав да ја водам со адвокат прво ја дадов на вештачење од кое се установи дека сите фиктивни фактури се направени пред да ми ја префрлат мене фирмат значи цело побарување за повратен данок е напрвено пред да ми ја префрлат фирмат тоа се виде од вестачењето.Е сега фирмава сакам да ја ставам под стечај но гледам дека или адвокатов не си ја знае добро работав или не сака да ми помогне дали знае некој кој ми се потребни документи за да ги соберам за фирмата да ја доведам под стечај и најважнот со и адвокатов немаше решени е за тоа е дефискализација фитрамта е ДООЕЛ значи јас таков документ нема ништо како можам да го набавам или од каде можам да извадам документ за фискализација со то со тој да се направело дефискализација
 

Kajgana Shop

На врв Bottom