Застрашувачот!

Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Чудно...

Значи Викторче ни даде три опции како да постапиш со Були.И сам дојде до заклучок дека не е крив Були оти е Були во природа,туку криви се четириоките слабички дечиња кои сакаат да седат дома и да читаат книги и заради тоа се мета на Були.Они треба да се средат оти инаку им нема спас од Були.Тука ќе завршам па сами пресудете колку логика има целово ова напишано.

Ада,од друга страна,како надоврзување на тоа дека игнор е добро однесување према Були,ни дава пример дека Були сака да биде обожаван,а ако не дојде до тоа преку неговите акти на вербално-физичка агресија,се откажува.Мислам дека тука е промашен колективниот аспект на агресијата на Були.Були не сака преку чинот на насилство да добие обожување од жртвата,туку од околината,претворајќи ја жртвата во пример за тоа што би им се случило нив доколку му се попречат на патот.Значи,оној кој е бележан колку сака нека игнорира,пак ќе го јаде само со цел другите да гледаат.Жртвата ќе треба да го убеди светот да го игнорира Були,а тоа е скоро невозможно.Затоа игнор тактиката е лоша.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Чудно...

Значи Викторче ни даде три опции како да постапиш со Були.И сам дојде до заклучок дека не е крив Були оти е Були во природа,туку криви се четириоките слабички дечиња кои сакаат да седат дома и да читаат книги и заради тоа се мета на Були.Они треба да се средат оти инаку им нема спас од Були.Тука ќе завршам па сами пресудете колку логика има целово ова напишано.
хехе, “Були“ :pos: идеално кажано.
Туку, Разиелче мое мило, токму тоа сакам да го кажам. И има логика. Були :pos: у принцип го привлекува добра занимација (Како тебе добра книга). Јас сум чист пример за поминување на учебниот живот без малтретирање од Були:pos: (не можам, се смеам ској пут). Јас бев бубалче и бев малечко, и идеално за малтретирање. Ко по калап праено. Арно ама, кога ме извадиле при инсталирање не ја штиклирале опцијата "mute", па многу галамев и се смеев и комуницирав со светот. А да, играв фудбал, и комуницирав со Були како со човек. За разлика од мене, кутурото тивко и повлечено бубалче знаеше дека секој одмор ќе купува јадење за пола клас. Зошто? Затоа што животните имаат сетило кое фаќа посебни вибрации. Мирис на страв и понизност. Јас од друга страна, знаев дека никој не смее да ме пипне, бидејќи нема потреба од тоа.
Кога, драго мое разиелче, имаш проблем со некој, верувај не е до него, туку до тебе што си му дозволил...
Ada напиша:
т.е ако не можат со позитивна афирмација, ја одбираат негативната.
Ау, мислиш на 38мица... Форумски Були :pos:
Ada напиша:
На форумов има член кој е школски пример за ваквата категорија на луѓе
Да да, на него мислиш :pos:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Вие мислите шведо е були.:pos2:
На интернет секој 30 годишен исфуран тип од 1,50 цм висина се праи були.

Мислам дека игнорирањето не успева за оние малите гикови со цвик затоа што они немаат начин да се одбранат.
Нека проба да ме булира мене некој, првиот пат ќе кажам ај греота глуп е игнорирај го. Вториот пат два шамара три бокса и прати го дома кај мама на плачење.
Нема филозофии со такви, а ако си слабичок е па ко шро виаше другарми, а бе ќе зеам палица ќе го начекам од врата кога искача и ќе убијам од млатење. На таквите само со сила.:back:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
хехе, “Були“ :pos: идеално кажано.
Туку, Разиелче мое мило, токму тоа сакам да го кажам. И има логика. Були :pos: у принцип го привлекува добра занимација (Како тебе добра книга). Јас сум чист пример за поминување на учебниот живот без малтретирање од Були:pos: (не можам, се смеам ској пут). Јас бев бубалче и бев малечко, и идеално за малтретирање. Ко по калап праено. Арно ама, кога ме извадиле при инсталирање не ја штиклирале опцијата "mute", па многу галамев и се смеев и комуницирав со светот. А да, играв фудбал, и комуницирав со Були како со човек. За разлика од мене, кутурото тивко и повлечено бубалче знаеше дека секој одмор ќе купува јадење за пола клас. Зошто? Затоа што животните имаат сетило кое фаќа посебни вибрации. Мирис на страв и понизност. Јас од друга страна, знаев дека никој не смее да ме пипне, бидејќи нема потреба од тоа.
Кога, драго мое разиелче, имаш проблем со некој, верувај не е до него, туку до тебе што си му дозволил...
Нормално дека е битно како ќе постапиш према Були.Ја на пример(кога веќе одиме до тоа колку нашите мали ташачиња храбро преживеале у школо),бев баш тој намуртен,двосложен тип на дете и само сакав да се топлам до парно у зимо,а кога беше потопло да седам на клупа и да гледам сеир.Ете ја значи бев буквален пример за тоа ти што би го нарекол бубалица.Арно ама не ме задеваа.Никогаш.До ден денес неможам да си објаснам зошто.А и самиот се увери дека и ја сум минимална појава и не баш голем конзумент не глобално-објективниот кислород:)

Имав баш слично другарче како тебе во основно.И он мал,фудбалерче,харизма воа ноа....батево им маваше екстремно газолижење(незнам дали и до ова се придржуваше,ама не е ни битно)и секогаш беше околу нив,никогаш не им се спротиставуваше,и што е најлошо,се смееше кога другите ќе настрадаат.Мене Були ме мразеше оти секогаш му застанував во одбрана на четириокиот,а овој уште и му суфлираше кој да биде следниот удар.

Були не е човек,ама прифаќам дека треба да се постапува дипломатски со него.Ама и во тоа треба да се има мера,знаејќи кој е Були во животите на неговите жртви ДОЛГОРОЧНО.Ти си премногу весел и расположен за гушкање тип,за да би ја видел границата:pos:
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...ja ne se slagam ni so temava mi so muabetive pogore kazani i neka ide u kanta ovaa poshto e tendenciozna do zla boga...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Љупчо, како автор ти тврдам дека не е тенденциозна. Конкретно, поводот за темава е книгата спомната пред неколку поста, а причина вистинското опкружување од вакви луѓе.

Ако ја свати како тенденциозна, веројатно сваќаш и дека е реална, иако не се сложуваш. Крајно, не читај што не ти се допаѓа.

Како модер, ти велам дека нема да оди во канта. Како колега форумџија ти советувам да размислиш за типолошкиот Застрашувач, и ако имаш контрааргументи - распостели ги пред оние кои те читаат.

Другиот начин на справување со реалноста е со мижење, или плачење на глас...ама она што не ни се допаѓа ќе остане тука.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Ne i nikako ignore! Po losha rabota nemozete da napravite. Sum 'go jadel' na dva tri pati podebeliot kraj od vakvi luge, i se zaradi shto sum staval na ignore ili mahni budalu! prvite 2 pati nishto posebno ama tretiot pat dobiv odkaz od rabota radi toa, pa poveke ni u ludilo ne bi ostavil na ignore, me koshtashe mnogu. Nikako ignore vakvite luge ne znaaat za kraj ili dosta, kaj niv nema pravila na igra, se koristat so site mozni sredstva. Taka da: edinstveno reshenie e vozvraten udar so se shto mozete znaete i umeete, kolku toj tolku i vie, barem probajte, bez popushtanje i vrteneje grb. Toj edno na vas a vie dve na nego. Pa rezultatot sam ke si dojde, i taka jas denes sum pak na rabota a dechkoto e tehnoloshki vishok! .... ROARGHHHH.... NIKAKO IGNORE I VRTENJE GRB NA TAKVI, SAMO KONTRA I NE POKAZUVAJTE SLABOST!!!
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.132


Булиевци. Класичен пример е ликот погоре. Обично потекнуваат од лоша често и криминална социјална средина и (или) растроено семејство притоа копирајќи го начинот на кој се стекнува моќ и авторитет т.е начинот преку кој се одвиваат работите.
Иако генерално сите гледам го земате овој профил во негативна конотација дома на застрашувач треба да има во секого. Утре, задутре ќе треба да воспитувате деца, да раководите со луѓе, или да налетате на пречка од човечка природа. Не сите се разбраат од збор. Принципот на казна, застрашување и психолошки притисок не се на одмет.
 

EarthSea

Sexy Witch
Член од
28 јануари 2007
Мислења
134
Поени од реакции
1
Ако не се уплашиш, ЗАСТРАШУВАЧОТ или Були:) ќе нема со што да се нарани, ко ќе нема да види страв во тебе, ништо ќе те батали не си интересен. Зрачи му љубов на крај краева никој не е неподлежен на таа емоција. Сфати го, сакај го прифати го, ќе се откачи.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
баш сега читав Демијан од Херман Хесе , два света, баш за таква случка се расправа,

А што е до мене од никој не се плашам,по природа сум мирен,но ако некој се сили на мене.. ми пука филм и одам до крај,не за џабе тренирам карате 8 год.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако не се уплашиш, ЗАСТРАШУВАЧОТ или Були:) ќе нема со што да се нарани, ко ќе нема да види страв во тебе, ништо ќе те батали не си интересен. Зрачи му љубов на крај краева никој не е неподлежен на таа емоција. Сфати го, сакај го прифати го, ќе се откачи.

Како може да му вратиш љубов на некој што те тормози дали психички или физички.Јас мислам дека не постои ни еден човек на светот што би можел да ја одглуми приврзаноста кон тој човек што би го гњавел.
Пример:Пред сите те срами,ти измислува прекари,те удира по глава,те праќа по бурек,те влече пред сите,те клоца кај што ќе те види,те плука,зборува на сите што ти прави...а ти на сето тоа викаш:абе сватете го,не е он толку лош колку што изгледа.Ако ме клоца како куче,јас го сакам како пријател,уствари другар ми е:)Уште толку под земја.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Були не само што сака внимание туку има потреба од постојано покажување на својата моќ и својот авторитет над другите.
Тргнувам од причините. Јасно е дека е прмашено воспитувањето. Ми се чини дека булиевците не знаат за љубов и блискост. Можеби своевремено були бил малтретиран од некој трет и сигурно чувствува многу гнев во себе, единствено го научил законот на послабиот и посилниот и мисли дека само тој закон владее во урбаната џунгла, или си на врв или си на маргините, или тепаш или те тепаат.
Були ќе ја искористи секоја можност за докажување на својата моќ, лесно намирисува плашлив карактер. Не можеш да го игнорираш ако е во твоја средина, така само ќе помисли дека му се плашиш. Не можеш ни да му бидеш пријател, освен ако не наоѓаш заебанција или сеир у она неговото. Треба да го гледаш како ништо да не ти може.
Човеков е штетен за општеството. Були на 13 ќе истрауматизира соученик, истиот застрашувач на 33 ќе ја тепа жена си. И неговите деца се потенцијални застрашувачи.
Уште нешто...А кој е поценет, дали були или кутриот јас од другата тема? Или зависи од самата личност? Јас мислам дека тоа е застрашувачот.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Познавав неколку такви, малтретираа кого можат, добро осеќаа кого можат, а истотака добро осеќаа кого не можат - авторитетните. Јас за жал не спаѓав во вториве и ден денес ми е жал што не се пресметав со нив макар и ќотек да добијам, но можеби подобро така.
Во врска со темата за осаменост што (џабе :)) ја отворив, би можеле да спаѓаат во егоманични осаменици кои знаат да соберат пријателско друштво, истотака искомплексирано како нив, но не до толку, и да бидат главни. Само со авторитет против нив, а ако човек го нема подобро да се држи подалеку од нив.
Колку слатко ми изгледа претепување на мртво на еден таков и ден денес... само воопшто не треба да се мисли на последиците. Можеби би се каел, но ќе го скршев мразот. Ехх... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom