Зарем сме толку различни?

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Жените кога “цмиздрат“ не бараат од мажите да им ги решат проблемите,туку бараат само да бидат ислушани од некого.
Толку ли е тешко да слушаш некого :) ? (можеш дури и да се преправаш дека слушаш).
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Жените кога “цмиздрат“ не бараат од мажите да им ги решат проблемите,туку бараат само да бидат ислушани од некого.
Толку ли е тешко да слушаш некого :) ? (можеш дури и да се преправаш дека слушаш).
Има вистина во твојот муабет..Али верувај ми..не е секогаш толку едноставно да ислушаш жена :):)

Знаеш...велат, не прекинувај жена дур молчи.. :)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
what is the point of this?
се знае дека машките и женските се различни... ние имаме позитивни и неагативни страни што женските никогаш нема да ги имаат и обратно..
се знае машките што прават... и женските што прават... то е то...
можеме да имам еднакви права но да бидеме еднакви во смилата како човечки суштества нема да бидеме....се знае машкото што прави во домот .. се знае жената што прави ... :toe:
 
V

[vladimir]

Гостин
Добро зарем не ги исцрпивме овие теми т.е машко женски удирања во гради? Кој што може и кој што не може?

Да постојат разлики али се мали барем за мене. Што имаат мажите, а немаат жените? Освен тестерон хехехех...

Сите овие поделби и генерализации ни се наметнати од глупи обичаи што генерациски се пренесуваат, а ние толку пристрасно ги прифакаме :nesvest:. Ова е суштинскиот проблем.
Одсекогаш било полесно да се најдат разликите, зошто еднаш да не би бараме сличностите и дискутираме за тоа?
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
[vladimir];2814447 напиша:
Добро зарем не ги исцрпивме овие теми т.е машко женски удирања во гради? Кој што може и кој што не може?

Да постојат разлики али се мали барем за мене. Што имаат мажите, а немаат жените? Освен тестерон хехехех...

Сите овие поделби и генерализации ни се наметнати од глупи обичаи што генерациски се пренесуваат, а ние толку пристрасно ги прифакаме :nesvest:. Ова е суштинскиот проблем.
Одсекогаш било полесно да се најдат разликите, зошто еднаш да не би бараме сличностите и дискутираме за тоа?
Има многу разлики помеѓу женските и машките и не се сведуваат само на традиција иако тие се највоочливи и први паѓаат на памет.
А што се однесува за сличностите ги има и тие и се во многу поголем број само тоа е веќе друга тема
Всушност и двата пола не сакаат да признаат дека има повеќе сличности отколку разлики.....
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Еден куп стереотипи на исто место.
Факт е дека кога дечкото мува 10 пички на вечер е фраер а кога девојката мува 10 момци на вечер е курва..
Шознам, сите го гледаат така, али ја не. Мене момак шо мува 10 цури у една вечер ми е тотален клошар. Прво, пошо не бира, и дудла кај стигне, па мора да мува и некоја грда само колку да мува. Второ, ако е прав фраер нека издржи со една иста поише од година дена, ако му држи гзот..

Коа сме кај компјутерските игри, да, момците почесто ги играат, али верувај ми има еден ТОН девојки што играат WoW по 5 саати на ден -.-

А, и трета ствар, да не звучам као шовинист. Ама сеа коа слушам мој другарки или братучетки, постари од мене, само шо се вработиле, нон-стоп мрчат колку им е тешко на работа, па неможеле се да постигнат, па неможеле ова, па неможеле она..
Чекај бе? Ја се борев за таа глупа "еднаквост", демек, ако работат и двајцата, еднакви се..сачувај боже, лечење комплекси... Шо? Егото не ви дозволува да бидете домаќинки? Сасвим океј ми е да се вработиш, ама барем немора да знаат сите комшии колку ти е тешко, пошо имаш и друг избор..
да има и такви кои ни го брукаат полот ама оние поучените(мош и другите училе ама не можеле да се вработат а таа работа по конфекции е стварно тешка) не се жалат...Сега се зависи од карактер...уште има машки кои не третираат позаостанани а има и машки за кои сме еднакви...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom