Закон за обложување на спортски натпревари преку интернет

Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Законот си гласи дека во Македонија секакво обложувањето преку интернет (on line) е забрането.
Ниедна обложувалница во Македонија не смее да воведе ваков тип на обложување (не е дека немаат можности)
Идејата им е да спречат државата да остне со кратки ракви, односно немаат можност за контрола на уплатените средства и основ по кој да си го наплатат данокот.
Исто така Македонските државјани не смеат да се обложуваат преку интернет ни во светските обложувалници што ја нудат таа услуга.
Ако добиете пари во некоја странска обложувалница и тие ви ги уплатат средстствата на сметка кога одите да ги подигнете не смеете да кажете дека ви се добиени на обложување. Како и секогаш снаодливиот Македонец ја наоѓа дупката во законот па како основ може да се наведе на пример, дека сте надворешен консултант на таа странска обложувлница и тие ви го уплаќаат хонорарот. Еден пријател често дава консултации на бет анд вин. :kesa:
Ова нашиве го видоа (ископираа) од еден Француски закон.
Во Франција игра „Обложување на спортски натпревари“ смее да организира само државната лотарија, и несмеат французите да се обложуваат преку интернет во странство. Монополот на државната лотарија во Франција беше оспорен на меѓунроден суд (тужеше горе спомнатата обложувалница) и по едногодишно судење Франција го доби спорот.
Образложение:
„Француската држава се грижи за своите граѓани и само вака може да го контролира во “нормални“ граници неморалното трошење на парите на своите граѓани“
За нивно добро Франција им лапа на граѓаните околу 5 000 000 000 (5 милијарди) евра годишно. И нормално несака да ги дели со други обложувалници.
Пред некој ден ми дојде на гости еден пријател и извади образец да ми земел податоци за да ми направи лојална картичка од Спорт Лајф.
Ми вика дај лична карта, му викам ќе ти кажам податоци (физичко лице се дрзнува да побара лична карта).
ОК ми вика ајде кажи ми податоци, му кажувам име, презиме, тел број и адреса.
Ми вика и број од лична карта.
ЗА КОЈ К БРЕ БРОЈ ОД ЛИЧНА КАРТА ДА ОСТАВАМ НА КЛАДИЛНИЦА
И почнува да ми објаснува "Абе гледам многу си паметен, ај ќе видиме до кај ќе стасаш, сите што ми оставија податоци за картичката ги ограбија. Ако сака некој да те ограби не му треба ни број ни ништо".
Каде со ваа полуписмена раја.
Во која институција да се пријави дека наивен народ си остава број од лична карта по кладилници?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Пред некој ден ми дојде на гости еден пријател и извади образец да ми земел податоци за да ми направи лојална картичка од Спорт Лајф.
Ми вика дај лична карта, му викам ќе ти кажам податоци (физичко лице се дрзнува да побара лична карта).
ОК ми вика ајде кажи ми податоци, му кажувам име, презиме, тел број и адреса.
Ми вика и број од лична карта.
ЗА КОЈ К БРЕ БРОЈ ОД ЛИЧНА КАРТА ДА ОСТАВАМ НА КЛАДИЛНИЦА
И почнува да ми објаснува "Абе гледам многу си паметен, ај ќе видиме до кај ќе стасаш, сите што ми оставија податоци за картичката ги ограбија. Ако сака некој да те ограби не му треба ни број ни ништо".
Каде со ваа полуписмена раја.
Во која институција да се пријави дека наивен народ си остава број од лична карта по кладилници?
Па и кога подигаш добивка оставаш податоци.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Ама тоа за во УЈП
абе во кладилница ти бараат лична карта кога подигаш добивка
моронски закон, еден од многуте што минатата влада ги донесе
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не ве разбирам од каде паниката, еден прдеж држава сме, секој со IQ поголемо од 20 може да се заинтересира и да дознае кој каде живее и да проба да ве ограби, ако мислите на тоа. Со бројот од личната карта може само да се слика, опасно е ако ви го има некој бројот од картичката од банка и пинот.

П. С. Матичен и број на ЛК во нормална земја само полиција смее да види/бара ама јбг тоа е.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.129
Не ве разбирам од каде паниката, еден прдеж држава сме, секој со IQ поголемо од 20 може да се заинтересира и да дознае кој каде живее и да проба да ве ограби, ако мислите на тоа. Со бројот од личната карта може само да се слика, опасно е ако ви го има некој бројот од картичката од банка и пинот.

П. С. Матичен и број на ЛК во нормална земја само полиција смее да види/бара ама јбг тоа е.
Скoрo сите oнлaјн oблoжувaлбици, payment прoцесoри кaкo пејпaл и се штo е пoврзaни сo некoи трaнсaкции бaрaaт личнa кaртa. А тие кoмпaнии се нaoѓaaт вo нoрмaлни земји кo UK, US и сличнo.

Мене и aлиекспрес ми бaрaa сликa oд кaртичкaтa и личнa кaртa. Нoрмaлнo си ги пoкрив брoјките oд кaртичкaтa.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Скoрo сите oнлaјн oблoжувaлбици, payment прoцесoри кaкo пејпaл и се штo е пoврзaни сo некoи трaнсaкции бaрaaт личнa кaртa. А тие кoмпaнии се нaoѓaaт вo нoрмaлни земји кo UK, US и сличнo.

Мене и aлиекспрес ми бaрaa сликa oд кaртичкaтa и личнa кaртa. Нoрмaлнo си ги пoкрив брoјките oд кaртичкaтa.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
Добро тоа е веќе друго, меѓународен сервис е, зборам за човечки фактор. Кај нас побогу на пријави на испит се пишуваше матичен кога студирав јас :pos:
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Добро тоа е веќе друго, меѓународен сервис е, зборам за човечки фактор. Кај нас побогу на пријави на испит се пишуваше матичен кога студирав јас :pos:
Највеќе ме иритира за било што ќе ти побараат лична карта и народ одма дава.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Се уплашил што му побарале број на лична карта, знаеш ќе те ограби со него.

Тоа што насекаде по штабови има еден куп копии од избирачки списоци со слика од лична карта, адреса и матичен број не е важно. И во банки, оператори или било каде има вработени кои на пријатели без дозвола даваат секакви информации за други лица.
Пред некое време имав случај каде некој друг извадил мои лични документи.

А Алиекспрес и слични, па не ви го знаат бројот на картичката. Сега картичките се заштитени при онлјан плаќање.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Се уплашил што му побарале број на лична карта, знаеш ќе те ограби со него.

Тоа што насекаде по штабови има еден куп копии од избирачки списоци со слика од лична карта, адреса и матичен број не е важно. И во банки, оператори или било каде има вработени кои на пријатели без дозвола даваат секакви информации за други лица.
Пред некое време имав случај каде некој друг извадил мои лични документи.

А Алиекспрес и слични, па не ви го знаат бројот на картичката. Сега картичките се заштитени при онлјан плаќање.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
не знам како оде процедурата, ама мислам дека можно е да ти земат кредит од овие онлајн лихварниците и со лажна лична карта да ги подигнат парите од банка
нема многу сајбер криминал тука ама во други земји со доволно лични податоци може некој голема штета да ти направи
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
не знам како оде процедурата, ама мислам дека можно е да ти земат кредит од овие онлајн лихварниците и со лажна лична карта да ги подигнат парите од банка
нема многу сајбер криминал тука ама во други земји со доволно лични податоци може некој голема штета да ти направи
Тоа ќе и успее кај еден, а не кај сто и кога и да ќе се дознае измамата лесно ќе си добијат тужба оние кои го дозволиле тоа. Имаше случај каде со лична карта е изваден станбен кредит од 20.000 евра и се тоа поминало и преку нотар и преку банка. На тие и да не им ја покажеш личната карта тие копијата ќе ја најдат на друго место. Поврзани се со сите органи.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
абе во кладилница ти бараат лична карта кога подигаш добивка
моронски закон, еден од многуте што минатата влада ги донесе
Не е исто да прикажеш лична карта за идентификација, и да оставиш лични податоци во база.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Не е исто да прикажеш лична карта за идентификација, и да оставиш лични податоци во база.
мислам дека запишуваат поради евиденција за ујп, не ја покажуваш само
 

Kajgana Shop

На врв Bottom