Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Реков: запознај се со Телема и потоа ќе ти е полесно да разбереш и за волјата и за Телема и за се останато, заедно и за твојот пат и што правиш и како.
Знам дека нема да се запознаеш со ништо, тука си за забава, како и многумина други... време за одмор, бидејќи утре - нов ден, нова борба за „да се одржи човек на патот“.

Ништо не мора човекот. Буквално ништо ако тоа не му е во самата срж на постоење. Прочитај ја „Законот е за Сите“, коментари на „Книгата на Законот“ има убави мисли за стравот, кукавиците, парите, забавата и се останато што човекот ги користи како играчки тука, на Земјата.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.411
Ништо не мора човекот. Буквално ништо ако тоа не му е во самата срж на постоење.
Со оваа мисла ама воопшто не се согласувам!!!!!
Затоа те прашав, што правиме кога ќе се соочиме пред закон!?
Со глава у зид и во костозглобна!?
Тој сопствен срж на постоење нема ли да направи штета на самиот себе?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Зборуваш за правен закон или за правила во фирма каде што работиш?
Ако законите во една држава те ограничуваат, од петни жили почнуваш да менуваш и да бараш начин да си одиш и да бараш место каде што ќе може да се исполни твојот потенцијал во животот.
Ако правилата на фирмата се против твоите начела, значи ти не си за таму - те ограничуваат, а човек кога се чувствува како роб, што полезно од него може да очекува некој? Ништо.

Оди прави што ти е волја и направи си штета на себе си, аман, едно та исто муабети со години :)
Да се повторувам?

Ако ти велат во фирмата дека ќе имате секс по 2 пати дневно и нема да може да бирате со кој - ќе останеш?
И зошто да?

Значи не забегувајте со муабетите и престанете да мислите дека нештата во кои вие сте денес, се вечни и непроменливи.
Дајте малку... елан, храброст, видете за што сте тука... само квичење, само законите не ми чинат, ама како да одам против закон...

Ако е правен закон - не може да одиш против него. Или може, но ако те фатат ќе страдаш... па милион пати е зборувано за такви „крајни граници“ и што со тоа.
Пак одиме на она: прави што ти е волја но тоа не те ослободува од карма, од последици...
Треба свесност за себе си и околината, за што се може што не, во даден момент.

Вие сонувате за принцезата, мислејќи дека сте Аладин, а не сте уште ни чекор мрднале за да ја најдете волшебната ламба која ќе ви го започне патот, а не пак искуството со летачкиот килим :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.411
Вие сонувате за принцезата, мислејќи дека сте Аладин, а не сте уште ни чекор мрднале за да ја најдете волшебната ламба која ќе ви го започне патот,
Кој сонува Хепта? Очиве шес банки ококоравени, а ако чекав волшебна ламба да најдам, чекич по глаа ќе ме мавнеше.
Не се разбираме дефинитивно и никако неможе да ме убедиш дека ти живееш како ти е воља....илузија!!!
Поздрав
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Кој сонува Хепта? Очиве шес банки ококоравени, а ако чекав волшебна ламба да најдам, чекич по глаа ќе ме мавнеше.
Не се разбираме дефинитивно и никако неможе да ме убедиш дека ти живееш како ти е воља....илузија!!!
Поздрав
Но јас не те убедувам во ништо... ти создаде цел универзум проблеми кај тебе, праша за слободна волја и што како и ете те сега... илузии ти било се.
Нека ти биде илузија се, што имам јас со тоа?
Ништо.

Телема, жено. Јас не реков да „чекаш волшебна ламба“. Од чекање не ве бидува... надеж, накалемена надеж дека „утре туку така ќе биде како ви е волја“ :)
Нема да биде. Затоа - илузија.
Не сакаш да ме разбереш бидејќи не сакаш да се заморуваш со Телема и волја. Сакаш муабети од улица... и се да ти биде добро.
Затоа реков дека ова за тебе е забава, одмор од секојдневието... до утре ќе заборавиш на се.

93 93/93
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Јаки сте вие Сат.... овај Телемитити.
Викате "Прави како што ти е воља" пошто нели Телемититите немаат посредник помеѓу човекот како битие и неговото самосознание.
Дали таму имате дистинкција помеѓу "добро" и "лошо"?
Пошто еве мене во Моментов ми е воља да заебам еден лик преку чин со кој што јас ќе се стекнам со материјална корист а тој ќе страда"
Што вика Телемата околу таа моја воља. Христијанстовот и човечноста ќе речат дека тоа е лошо.
Дали Телемата ми дозволува да ги остварам моите цели на сметка на штета на другиот? Како учи Краули:
"Секој има право да се исполни себеси преку своите лични верувања, под услов да не ја загрозува слободата на другите"
Не му ја земам слободата - само сакам да се издигнам врз грбот на другите. Лошо ли е тоа?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Имаш на многу места и тука на оваа тема, како и на нет што се вели Телема во однос на волјата.

Доволно би ти бил овој есеј бидејќи секако мислам дека не би се заморувал премногу со Телема за да увидиш дека „Прави што ти е волја“ не значи прави што сакаш, како сакаш кога сакаш... за ова е зборувано, пребарај тука, мислам дека ќе најдеш на брзина нешто.
Бидејќи ако правиш што сакаш, забораваш на многу работи... и може така да наштетиш и себе си, а и на некој друг - што не е мудро :)

Исто Кроули зборува за овој проблем и тука, кратко но доволно јасно.
Crowley се римува со Holy, затоа Кроули! За оние кои не знаат.

Мислам дека ќе ти е доволно... од нас Сат... всушност Телемитите :)

П.С. Телема ништо не вели за твојата волја. Ако мислиш да дејствуваш како што напиша, повели - дејствувај.
По плодовите ќе ги препознаете итн итн...
 
Член од
18 август 2021
Мислења
13
Поени од реакции
6
Дали таму имате дистинкција помеѓу "добро" и "лошо"?
Пошто еве мене во Моментов ми е воља да заебам еден лик преку чин со кој што јас ќе се стекнам со материјална корист а тој ќе страда"
Што вика Телемата околу таа моја воља.
Нема и не ги замарај духовните отци.
Заеби го субјектот слободно.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
"Секој има право да се исполни себеси преку своите лични верувања, под услов да не ја загрозува слободата на другите"
Не му ја земам слободата - само сакам да се издигнам врз грбот на другите. Лошо ли е тоа?
За каков грб зборуваш? И зошто би се качувал на нечиј грб (залудно туркање, борење, време трошење залудно за нестабилна потпора), кога може да се качиш на Ајфеловата кула и да си повисоко од сите други? :)
Господ на Земјата!
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Имаш на многу места и тука на оваа тема, како и на нет што се вели Телема во однос на волјата.

Доволно би ти бил овој есеј бидејќи секако мислам дека не би се заморувал премногу со Телема за да увидиш дека „Прави што ти е волја“ не значи прави што сакаш, како сакаш кога сакаш... за ова е зборувано, пребарај тука, мислам дека ќе најдеш на брзина нешто.
Бидејќи ако правиш што сакаш, забораваш на многу работи... и може така да наштетиш и себе си, а и на некој друг - што не е мудро :)

Исто Кроули зборува за овој проблем и тука, кратко но доволно јасно.
Crowley се римува со Holy, затоа Кроули! За оние кои не знаат.

Мислам дека ќе ти е доволно... од нас Сат... всушност Телемитите :)
Е сега кои си ти да ми наметнуваш ставови и учења, па нели убавината е во индивидуалноста на верувањето. Можеби моите сваќања за тоа што ми е воља се различни од твоите? Јас како индивидуа сум просветлен самиот на себеси. Ако сметам дека тоа што го правам е добро за мене тогаш и ќе го правам.
Немам јас Алах или Господ или кои и да е над мене кои ќе ми суди за моите дела. Ти како телемиста имаш некој од кого се плашиш дека ќе ти суди за делата што ги правиш?

Еве другиов нов Хепта ми дава зелено светло :) Неговиот став е поблизок до мојот веќе изграден став за мојот претстоен чин. пошто нели нема кој да ми суди. Освен самиот на себеси застапувајќи некои морални особини. кои само те ставаат во некој стеги. - А нели Телемата те ослободува од тие општествени догми :)
Е замисли Телемата да владееше со светот кај што немаш дистинкција помеѓу добро и лошо каде самиот си владетел на себеси.... Некако неодржлив свет ми изгледа тоа. Деструктивен во најмала мера.

Ајдее, и третио Хепта се јави... :P Што правиме со тие кои се на Бурџ Калифа?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Дејствувај тогаш како разбираш дека Телема учи. Тоа те прави Телемит. Ако се повикуваш на Законот на Телема и се обидуваш да дејствуваш по него, ти си Телемит. :)
А како дејствуваш според твоето разбирање и познавање на философијата на Телема - тоа е твој и само твој проблем.
ПО тоа како дејствуваш ќе знаеш дали е добро или не, и за тебе и за твојот универзум и оние со кои твојот универзум има искуства...
 
Член од
18 август 2021
Мислења
13
Поени од реакции
6
Е сега кои си ти да ми наметнуваш ставови и учења, па нели убавината е во индивидуалноста на верувањето. Можеби моите сваќања за тоа што ми е воља се различни од твоите? Јас како индивидуа сум просветлен самиот на себеси. Ако сметам дека тоа што го правам е добро за мене тогаш и ќе го правам.
Немам јас Алах или Господ или кои и да е над мене кои ќе ми суди за моите дела. Ти како телемиста имаш некој од кого се плашиш дека ќе ти суди за делата што ги правиш?

Еве другиов нов Хепта ми дава зелено светло :) Неговиот став е поблизок до мојот веќе изграден став за мојот претстоен чин. пошто нели нема кој да ми суди. Освен самиот на себеси застапувајќи некои морални особини. кои само те ставаат во некој стеги. - А нели Телемата те ослободува од тие општествени догми :)
Е замисли Телемата да владееше со светот кај што немаш дистинкција помеѓу добро и лошо каде самиот си владетел на себеси.... Некако неодржлив свет ми изгледа тоа. Деструктивен во најмала мера.

Ајдее, и третио Хепта се јави... :P Што правиме со тие кои се на Бурџ Калифа?
„Веднага" те укапирав дека мислеше на „Coat of arms",некое обележје што сите фирми го поседуваат,па и О.Т.О. не е исклучок од тоа.
Друг е вајбот со петокрака и без,нели?
А па голупче со крст е јаче и се знае кој владее со планетава ;)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.274
Поени од реакции
4.617
Дејствувај тогаш како разбираш дека Телема учи. Тоа те прави Телемит. Ако се повикуваш на Законот на Телема и се обидуваш да дејствуваш по него, ти си Телемит. :)
А како дејствуваш според твоето разбирање и познавање на философијата на Телема - тоа е твој и само твој проблем.
ПО тоа како дејствуваш ќе знаеш дали е добро или не, и за тебе и за твојот универзум и оние со кои твојот универзум има искуства...
...удобно ти е во "униформата" што ја носиш на себе Хепта?
...тогаш можеш да сфатиш дека и оние околу тебе имаат по една таква "униформа"
...најдобриот начин да влијаеш на нечие верување е кога никако не делуваш
...кој сака да ја носи твојата "униформа" ќе ти се придружи и ќе те почитува
...кој не сака,има право да чита и размислува,нели?;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
...удобно ти е во "униформата" што ја носиш на себе Хепта?
...тогаш можеш да сфатиш дека и оние околу тебе имаат по една таква "униформа"
...најдобриот начин да влијаеш на нечие верување е кога никако не делуваш
...кој сака да ја носи твојата "униформа" ќе ти се придружи и ќе те почитува
...кој не сака,има право да чита и размислува,нели?;)
Не мора да се придружува никој и да ја носи мојата униформа (ако мислеше некој да го прифати Законот на Телема)... тоа не е услов да се почитува човекот!
Дали е јасно?

Не можам да ти одговорам на прашањето ;)

Последното најмногу ми се допаѓа, та зошто сум на форумов. Јас не барам луѓе да се придружуваат до мене и да носат „моја униформа“.
Јас само зборувам за Телема и се трудам (најробро што можам) некому да бидам некаков вид на патоказ, ако веќе се интересира за овие работи, да биде полесно талкањето низ сето тоа... ништо помалку, ништо повеќе!

А не да влијаам на нечие верување.... зошто би влијаел на нечие верување кое што го има човекот веќе?
За да стане Телемит?
Не, благодарам. :)

Тоа ми мириса на стариот еон!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom