Закинтос

Член од
21 јуни 2018
Мислења
415
Поени од реакции
143
Во колку часот наутро е првиот траект? И дали има друг распоред за Сабота и Недела?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.561
Поени од реакции
5.541
јас споредував годинава цени со српските агенции и може да се каже дека нашиве се и поефтини, плус мораш на српска територија да се качиш( плус трошок и малтретирање)
најдобро е сами смештај да си барате ни агенции ни бутур


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
415
Поени од реакции
143
јас споредував годинава цени со српските агенции и може да се каже дека нашиве се и поефтини, плус мораш на српска територија да се качиш( плус трошок и малтретирање)
најдобро е сами смештај да си барате ни агенции ни бутур
Преку Никана можеш само смештај да резервираш, ама не го работат Закинтос.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
109
Поени од реакции
14
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.083
Поени од реакции
10.075
Грешиш ако мислиш дека за Закинтос е поефтино во приватна режија и со смештај на Букинг. Занте е еден од островите кои во секое сценарио се поефтини преку агенција, цената е многу падната, а уште толку и ќе паѓа. Лефкада да, подобро да си отидеш во сопствена режија, преку агенција понудиве се поскапи, ама Закинтос еве гледам 150 евра за 7 ноќи се крај јуни - почеток јули траект + бус + смештај, напрај каква сакаш математика за сопствена режија со кола, нема да ти искочи поефтино од 150 евра, нема ни блиску да ти е до 150. Е сега ако мислеше само превоз нивни, а ти во сопствена режија, таа опција доста не ја нудат, ама и да ја нудат 90-110 евра им беше превозот, па и таа опција нема да ти е поефтина. Значи за Закинтос само агенција, па таму рентајте што сакате и шетајте островот.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.387
Поени од реакции
30.066
Грешиш ако мислиш дека за Закинтос е поефтино во приватна режија и со смештај на Букинг. Занте е еден од островите кои во секое сценарио се поефтини преку агенција, цената е многу падната, а уште толку и ќе паѓа. Лефкада да, подобро да си отидеш во сопствена режија, преку агенција понудиве се поскапи, ама Закинтос еве гледам 150 евра за 7 ноќи се крај јуни - почеток јули траект + бус + смештај, напрај каква сакаш математика за сопствена режија со кола, нема да ти искочи поефтино од 150 евра, нема ни блиску да ти е до 150. Е сега ако мислеше само превоз нивни, а ти во сопствена режија, таа опција доста не ја нудат, ама и да ја нудат 90-110 евра им беше превозот, па и таа опција нема да ти е поефтина. Значи за Закинтос само агенција, па таму рентајте што сакате и шетајте островот.
Малце офтопик, ама гледам периодов нешто за Лефкада приватно, ама ич немам впечаток дека е поефтино од агенции, напротив, ми се чини дека е дури и поскапо од лани кога приватно барав за Хрватска.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.083
Поени од реакции
10.075
Малце офтопик, ама гледам периодов нешто за Лефкада приватно, ама ич немам впечаток дека е поефтино од агенции, напротив, ми се чини дека е дури и поскапо од лани кога приватно барав за Хрватска.
Јасно ми, друго беше муабетот, ама конкретно за твоето. Што порано бараш толку ти се поефтини, односно тие што се ефтините куќи, апартмани, соби не се букирани, и имаш шанса да убодеш за добра цена, еве приватно за Крит ако убодеш има под 200 евра од човек, со авион од Софија, или од Солун ама во септември, а со агенција би платил едно три пати поише. Да не должам, конкретно за споредбава, ако букираш месеци уназад на Booking/Airbnb, ќе искочи поефтино од тие мизерни 5% 10% за first minute, кои патем се истите и за last minute ако не им се пополни на агенцииве. Ова не важи за Крф, Закинтос и уште некои места, пошто таму цениве се веќе прениски од агенции и се е веќе откупено од нив на тие места, па и да бараш преку Airbnb нема поефтино да најдеш. За Лефкада не се баш сјајни цените и сега, 250 евра движат аранжманите од човек. Мој совет ти е ако сакаш ефтино а убаво, да си гледаш во март/април, има добри работи на пример Барселона со авион од Скопје, или Крит со авион од Софија/Солун, обично барем еден термин 7 дена да истераш со повратна е некоја смешна сума длабоко под 100 евра повратна. Вака во 5 за 12 и јас би одел на карта агенција и last minute, бидејќи на AirBnb све што е добро за цената веќе се земало.

Генерално се што е поврзано со копно и не треба траект, би требало да е поефтино со приватна режија, тука зависи доста и дали сте 2 или 4, ама и со 2 во кола има добри шанси да е поефтино, бидејќи во агенција ако си приметил наем за двокреветна е доста поскап од наем на четирикреветна соба/апартман. Еве да не звучам смешно, ама ја лани крај на јули во најнајсезона во Будва за 9 ноќевања и превоз, дадов 115 евра (5 души во кола) со Букинг некое рендом станче кое немаше ривјус, понудите од агенции за толку ноќевања и тој период беа едно 60+ евра поише по човек.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.387
Поени од реакции
30.066
Е да, го занемарив фактот дека лани барав и резервирав уште во март, огромна разлика има во кој период се бара смештајот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.561
Поени од реакции
5.541
Малце офтопик, ама гледам периодов нешто за Лефкада приватно, ама ич немам впечаток дека е поефтино од агенции, напротив, ми се чини дека е дури и поскапо од лани кога приватно барав за Хрватска.
зашо агенцииве све у Нидри и по некоја у Аг.Јоанис закупуваат вили ете затоа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.561
Поени од реакции
5.541
Грешиш ако мислиш дека за Закинтос е поефтино во приватна режија и со смештај на Букинг. Занте е еден од островите кои во секое сценарио се поефтини преку агенција, цената е многу падната, а уште толку и ќе паѓа. Лефкада да, подобро да си отидеш во сопствена режија, преку агенција понудиве се поскапи, ама Закинтос еве гледам 150 евра за 7 ноќи се крај јуни - почеток јули траект + бус + смештај, напрај каква сакаш математика за сопствена режија со кола, нема да ти искочи поефтино од 150 евра, нема ни блиску да ти е до 150. Е сега ако мислеше само превоз нивни, а ти во сопствена режија, таа опција доста не ја нудат, ама и да ја нудат 90-110 евра им беше превозот, па и таа опција нема да ти е поефтина. Значи за Закинтос само агенција, па таму рентајте што сакате и шетајте островот.
дирекно ако се договараш и се исценкаш секако поефтино ке е ма да може и иста цена да е ама барем ке си одбереш по кејф и место и апартман
еве со едно барање одма еден сајт за директен контакт
http://www.e-zakynthos.com/zante.zakynthos.apartments.php
иначе мислам ликот сака со сопствен превоз да иде и подобро така зашо на остров без кола тури му пепел уше од старт, тек ако рента па ѓавол ипол ке му искочиSent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
415
Поени од реакции
143
Грешиш ако мислиш дека за Закинтос е поефтино во приватна режија и со смештај на Букинг. Занте е еден од островите кои во секое сценарио се поефтини преку агенција, цената е многу падната, а уште толку и ќе паѓа. Лефкада да, подобро да си отидеш во сопствена режија, преку агенција понудиве се поскапи, ама Закинтос еве гледам 150 евра за 7 ноќи се крај јуни - почеток јули траект + бус + смештај, напрај каква сакаш математика за сопствена режија со кола, нема да ти искочи поефтино од 150 евра, нема ни блиску да ти е до 150. Е сега ако мислеше само превоз нивни, а ти во сопствена режија, таа опција доста не ја нудат, ама и да ја нудат 90-110 евра им беше превозот, па и таа опција нема да ти е поефтина. Значи за Закинтос само агенција, па таму рентајте што сакате и шетајте островот.
Дај линк од понуди, јас не успеав да најдам.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.083
Поени од реакции
10.075
Дај линк од понуди, јас не успеав да најдам.
За кое место дека повеќе спомнав во постот. Ако е за Закинтос, проверувај ласт минут од ЈК Травел, евентуално овие за млади Рапсоди, БФ, Пазл, ако е за Лефкада или др места, проверувај ласт минут на сите агенции Јк Травел, Фибула, Савана, ако сакаш специфично за некое место а не мора да е ласт минут т.е. сакаш со време да си резервираш, пиши на гугл и отварај понудите, за некое место една агенција може да има добри понуди а за друго изгор, неколку фактори влијаат. Пример Игуана за Скијатос ми имаа океј понуди со локација на вилите каде што највеќе одговара, ама за други места изгор цени имаа.
П.с. Коа сум веќе кај Скијатос, нека пишат математиката тие што велеа дека секаде е поефтино со приватна режија, може имаат некој скриен начин за превоз, пошто за таму само траектот за колата да ја пребациш е како смештај+траект+превоз од агенција тука.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.561
Поени од реакции
5.541
За кое место дека повеќе спомнав во постот. Ако е за Закинтос, проверувај ласт минут од ЈК Травел, евентуално овие за млади Рапсоди, БФ, Пазл, ако е за Лефкада или др места, проверувај ласт минут на сите агенции Јк Травел, Фибула, Савана, ако сакаш специфично за некое место а не мора да е ласт минут т.е. сакаш со време да си резервираш, пиши на гугл и отварај понудите, за некое место една агенција може да има добри понуди а за друго изгор, неколку фактори влијаат. Пример Игуана за Скијатос ми имаа океј понуди со локација на вилите каде што највеќе одговара, ама за други места изгор цени имаа.
П.с. Коа сум веќе кај Скијатос, нека пишат математиката тие што велеа дека секаде е поефтино со приватна режија, може имаат некој скриен начин за превоз, пошто за таму само траектот за колата да ја пребациш е како смештај+траект+превоз од агенција тука.
шо да ти се пише математика? пензионер си ти и киснеш на плажата пред апартманот?
од агенција те носат до таму и толку а послем кај е превозот и мрцварењето?
на остров без кола е чист промашај


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.083
Поени од реакции
10.075
шо да ти се пише математика? пензионер си ти и киснеш на плажата пред апартманот?
од агенција те носат до таму и толку а послем кај е превозот и мрцварењето?
на остров без кола е чист промашај


Sent from my iPhone using Tapatalk
Си ренташ скутерче од 50 кубика и тераш, тебе посекако ќе ти отидат пари за бензин со колата, скутерче ти е супер варијатна 160 километри со 10 евра (едно полнење) ти одат. Да не навлегувам многу офтопик, има острови каде што нема теорија да одиш со кола, пример Скијатос, зошто? Поврзан си со автобус кон голем дел од плажите, траектот до таму е изгор и никако не се исплати, посекако треба да дадеш плус пари на тура со брод за плажи на секој остров што ги има, така да не можеш да си планираш океј идам со кола немам трошоци за превоз никакви (тие пари во секоја варијанта ги даваш плус). Закинтос не е добро разработен со превоз ко Скијатос, ама можеш да прошеташ без проблем сите плажи има бесплатни автобуси до плажи, тури мал милион од 5 до 20 евра, за секој ден да си имаш различна плажа имаш комотно. Веројатно ми ја сфати поентата, до некој места е поисплатливо да се оди со кола да, ама некој места особено ако траектот е скап, едноставно поисплатливи ти се да одиш со агенција и таму да користиш автобус доколку добро функционира (Крит, Скијатос) или да ренташ скутер/да ренташ неколку дена + неколку дена тури (Тасос, Закинтос), поефтино ти поминува отколку колата да ја мкнеш по траекти, особено ако начекаш last minute што сега ги има на претек понуди.
 
На врв Bottom