Забрането место за ЖЕНИ - Планината АТОС!

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Знам дека жената е подредена на мажот, жената му служи на мажот, но за забрана за влегување во храм не знам.
А во Македонија и не гледам некаде дека жената во некоја црква мора да носи шамија.
--- надополнето: Aug 5, 2011 2:30 PM ---
Тоа е жалното брате, што нема кој да им укаже! Во Скопје не е така но постојат места во Македонија каде повеќето жени во црква се со марами на глава.
Кои се тие места?
 
V

vlako088

Гостин
И после оти ми се гади од цркви и такви срања. Дискриминација сакаш ли!
Не станува збор за никаква дискриминсција, Вие жените секаде сте во предност да не сакате и литургија да служите???
Оставете ни нам на мажите барем во црква први да се причестиме и да земеме нафора ако воопшто знаеш што значи тоа бидејки ти се гади од црквите, стармота!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Друже искочи малце од тој црковен свет кој на кого му е подреден а на кого не му е, релативно е тоа во реалниот свет.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Не станува збор за никаква дискриминсција, Вие жените секаде сте во предност да не сакате и литургија да служите???
Оставете ни нам на мажите барем во црква први да се причестиме и да земеме нафора ако воопшто знаеш што значи тоа бидејки ти се гади од црквите, стармота!
Ајде да ја чујам таа предност која е. И бај да веј не гледам ништо срамота во тоа што мене ми се дигаат цревата кога ќе видам дека на секој чекор црква или џамија се гради.

п.с. се пишува сРамота
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Друже искочи малце од тој црковен свет кој на кого му е подреден а на кого не му е, релативно е тоа во реалниот свет.
Мене неговото ми личи на екстремен шовинизам отколку на канони кои не знаеме дали постојат. Ова дури ни за во КШК не е :)
 
V

vlako088

Гостин
Ајде да ја чујам таа предност која е. И бај да веј не гледам ништо срамота во тоа што мене ми се дигаат цревата кога ќе видам дека на секој чекор црква или џамија се гради.
Карактеристика за типичен атеист, Господ да Ви помогне!
 
V

vlako088

Гостин
Мене неговото ми личи на екстремен шовинизам отколку на канони кои не знаеме дали постојат. Ова дури ни за во КШК не е :)
Ве молам без навреди, ова е форум и секој си го кажува своето мислење!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Не гледам во црква да влагаат сите женски со шамија. Никогаш немам влезено така и никој ништо не рекол, ама на голи во рацете со кратки маички им имаат кажувано.
можеби кај нас - ете да речеме прогледуваат низ прсти
но во Русија,Украина, Белорусија.... нема шанси да влезеш без марама, макар и едно парче платно да стаиш над глава само колку да не си гологлава
си ги носат во торба и пред да влезат ги ставаат марамите
бев пред некоја година со девојката и бидејќи не носеше марама (а е задолжителна) надвор имаше као киоск нешто и и дадоа марама - влегува и на излегување ја враќа

http://www.fund-intent.ru/Image/View/13244
http://img15.nnm.ru/f/e/2/5/1/0f92bce60eab8d831b1c2d5f84a.jpg
 
V

vlako088

Гостин
Ќе ги кажеш ли местата т.е црквите во кои жената не смее да влегува без шамија?
Погрешно ме разбравте, не реков дека несмее да влегува бес шамија туку дека би требало секоја жена во црква да биде со шамија бес шминка и скромно облечена.
Црквата е дом Бпжји а не панаѓур!
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ве молам без навреди, ова е форум и секој си го кажува своето мислење!
Тогаш покажи го тоа што ти се бара. Чисто за да ги потврдиш твоите тези, за да не сметаме дека не се работи за лудило.
--- надополнето: Aug 5, 2011 2:44 PM ---
Погрешно ме разбравте, не реков дека несмее да влегува бес шамија туку дека би требало секоја жена во црква да биде со шамија бес шминка и скромно облечена.
Црквата е дом Бпжји а не панаѓур!
Пристојно облечена да. Со шамија каде?
Не е ова Саудиска Арабија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
можеби кај нас - ете да речеме прогледуваат низ прсти
но во Русија,Украина, Белорусија.... нема шанси да влезеш без марама, макар и едно парче платно да стаиш над глава само колку да не си гологлава
си ги носат во торба и пред да влезат ги ставаат марамите
бев пред некоја година со девојката и бидејќи не носеше марама (а е задолжителна) надвор имаше као киоск нешто и и дадоа марама - влегува и на излегување ја враќа

http://www.fund-intent.ru/Image/View/13244
http://img15.nnm.ru/f/e/2/5/1/0f92bce60eab8d831b1c2d5f84a.jpg
Абе cool види, и поповите не треба да крадат ама сепак крадат така? Верник сум јас ама ова што се прави во црквиве е претеризам, така да ако може поп да краде и да вози мерцедес, така веројатно нема да им пречи што влагам во црква без шамија.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
А да ги прашаш зошто жената мора да носи шамија на такви места ни они не знаат да одговорат. Демек божји дом било тоа или што ти знам, пак не е тоа причина, сакам да чујам нешто конкретно и што држи вода.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Абе cool види, и поповите не треба да крадат ама сепак крадат така? Верник сум јас ама ова што се прави во црквиве е претеризам, така да ако може поп да краде и да вози мерцедес, така веројатно нема да им пречи што влагам во црква без шамија.
јас не реков ништо околу тоа- само пробав да одговорам ;)
--- надополнето: Aug 5, 2011 2:48 PM ---
патем и во Ватикан е истото правило
жена со марама на глава-
--- надополнето: Aug 5, 2011 2:50 PM ---
а како некакво си објаснување за Света гора каде што пристапот на жената е забранет- веројатно е тоа што ја сметаат за “грешна-’ и заради тоа не и е дозволен пристап до светите места
 

Kajgana Shop

На врв Bottom