Живеење заедно без брак

D

Deleted member 12196

Гостин
И мајка ти ти пишува уплатници.
Автоматски споено мислење:А каде е жената hhhh
Во две реченици опишани машките во МКД. Тато и мама и убаво ми е.
@Forza Milan!!!
Ти си РАСИПУВАЧ НА ЗАБАВИ!
А убаво си гледав сеир. Женет, неженет, самец, со родители...
Ај да ти помогнам... :)
Јас исклучиво живеев во наместени станови. Се што имам збира во 3 торби. Така да немам мебел само нешто ситни апарати од кујна. И ми треба еден ден максимум се да спакувам и распакувам. Обично живеев по 3-4 години на едно место. Единствена лоша работа е што таман ќе ги запознаеш комшиите чао. Мислам дека ми се исплати и ми е поудобно. Има и една друга дополнителна предност живеењето под кирија а тоа е менување на локација како ти одговара со близината на места каде што често одиш. Затоа немора да имаш кола што е дополнителна заштеда.
За општи денешни стандарди ако имаш пари па и да немаш веднаш купуваш недвижност и кола...јас имам повеќе од доволно ама не го правам тоа и немам намера уште долго време. Ама затоа имам финансиска сигурност и не ми е страв што ќе ми се случи утре.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Инаку, како неук да прашам, што е разлика живеење заедно односно семејство "во брак" и "без брак"? Документацијата? Или ако не сум легално со венчаница морам и ја ручеци да праам, не смеам да фрлам чорапи и да оставам прљави тањири, не смеам пиво да пијам со кого сакам за да не ми избега невенчаната партнерка?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Инаку, како неук да прашам, што е разлика живеење заедно односно семејство "во брак" и "без брак"? Документацијата? Или ако не сум легално со венчаница морам и ја ручеци да праам, не смеам да фрлам чорапи и да оставам прљави тањири, не смеам пиво да пијам со кого сакам за да не ми избега невенчаната партнерка?
Препорака. Мораш да го го пробаш едното и другото. :)
Еве јас имам намера да бидам во брак и без брак (швалерка). Па ќе споредувам како е подобро.:P
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
Стефус човек за сва времена испадна
Остај ќе каже нешто човек за себе и веднаш...Мистери мен...Глупости место фина дискусија и споделување они. Нема везе не се замарам.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
354
Поени од реакции
437
Кога сме веќе кај мистерии може ли да објаснат малку оние со 10000000 постови, како имаат добро платена работа, со минимум труд,за да можат цел ден да висат на Кајгана, а уште и перат и пеглаат по дома, прават ручеци и деца шетаат? Само да ги читаш темиве одзема време, а не да реплицираш во секоја тема и уште да пребаруваш по стари постови за да бараш недоследности.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Кога сме веќе кај мистерии може ли да објаснат малку оние со 10000000 постови, како имаат добро платена работа, со минимум труд,за да можат цел ден да висат на Кајгана, а уште и перат и пеглаат по дома, прават ручеци и деца шетаат? Само да ги читаш темиве одзема време, а не да реплицираш во секоја тема и уште да пребаруваш по стари постови за да бараш недоследности.
Се може со квалитетен time management. И спортска кариера тераме плус да додадеш, во Љубљана трчаме за две недели. А тек па колите да ни ги видиш :(
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Кога сме веќе кај мистерии може ли да објаснат малку оние со 10000000 постови, како имаат добро платена работа, со минимум труд,за да можат цел ден да висат на Кајгана, а уште и перат и пеглаат по дома, прават ручеци и деца шетаат? Само да ги читаш темиве одзема време, а не да реплицираш во секоја тема и уште да пребаруваш по стари постови за да бараш недоследности.
Кој ви е крив што не можете се да постасате на време. :D
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Кога сме веќе кај мистерии може ли да објаснат малку оние со 10000000 постови, како имаат добро платена работа, со минимум труд,за да можат цел ден да висат на Кајгана, а уште и перат и пеглаат по дома, прават ручеци и деца шетаат? Само да ги читаш темиве одзема време, а не да реплицираш во секоја тема и уште да пребаруваш по стари постови за да бараш недоследности.
Можеби некој живее пензионерски, а меморијата уште му е добра, па лесно сфаќа дека некој жеден го носи преку езеро...
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Можеби малку ќе забегам од темава, ама една работа не ми е јасна, ова за навиките по дома... Кога си во подолга врска и поминуваш повеќе време со личноста, одиш дома кај нив, претпоставувам и преспивате еден кај друг, гледаш какви навики има и како се однесува по дома и што прави во текот на денот... од каде изненадувањето за навиките и каква е личноста воопшто? Друга работа, сум слушала приказни од типот „кога влеговме во брак, почна да ме тепа“, како тоа не сте приметиле агресија во текот на дејтањето претходно? Или било каква негативна особина... Јас, брате мили, ги анализирам детално уште пред да стапам во врска. Им буричкам во најдлабоките и најмрачните делови во психата. Или знаеш, многу добро знаеш со кој си во врска/брак, ама потајно се надеваш дека работите ќе се сменат. Џабе живеење заедно пред брак ако не знаеш рационално да ги согледаш работите и да анализираш.

И јас знам за многу луѓе што се смениле откако стапиле во брак. Имам блиски што не можев да ги препознаам откако се оженија или омажија. Како партнерите да успеаја најлошото да го извадат од нив. Секогаш се прашував дали беа отсекогаш такви, а јас не можев да го видам, или како што реков, партнерите го извадија сето она што е отровно и лошо од нив.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Не се менуваат, туку совршено си ги кријат лошите навики.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom