Живеење заедно без брак

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Абе ја не ти се мешам, него викаш дека е лоша инвестиција влегувањето у брак, милионер да не си па ќе ти ги земе пола парите ако се разведете? Нема друга опција да поддржуваш нешто вакво освен ако сакаш да бркаш други или пак ако решиш никогаш да немаш деца у животот.
Многу нормално и според мене исправно е да живеат заедно двајца пред да се озваничат. (или и не мора да се потпишуваат)
Не значи дека се согласуваш на отворена врска, машкото да брка девојчиња или обратно. Едно е да искачаш заедно а сосема друго да делиш стан со некого. Многу е важно да можете да функционирате заедно во мини-заедница. Тогаш искачаат на површина сите навики, се покажуваш во вистинско светло и гледаш со кој и како ќе живееш. Многу поздраво е да ги согледаш сите аспекти пред да дојдат деца од опцијата еве направив голема свадба, трудна беше жена ми, деца ова она ама не го бива.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
Можеби малку ќе забегам од темава, ама една работа не ми е јасна, ова за навиките по дома... Кога си во подолга врска и поминуваш повеќе време со личноста, одиш дома кај нив, претпоставувам и преспивате еден кај друг, гледаш какви навики има и како се однесува по дома и што прави во текот на денот... од каде изненадувањето за навиките и каква е личноста воопшто? Друга работа, сум слушала приказни од типот „кога влеговме во брак, почна да ме тепа“, како тоа не сте приметиле агресија во текот на дејтањето претходно? Или било каква негативна особина... Јас, брате мили, ги анализирам детално уште пред да стапам во врска. Им буричкам во најдлабоките и најмрачните делови во психата. Или знаеш, многу добро знаеш со кој си во врска/брак, ама потајно се надеваш дека работите ќе се сменат. Џабе живеење заедно пред брак ако не знаеш рационално да ги согледаш работите и да анализираш.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Некои гледаат само да ги земат и после демек се што не било во ред ќе се среди, а може да биде и полошо ако проблемите од почеток пробуваат да ги сокријат. :Д


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Можеби малку ќе забегам од темава, ама една работа не ми е јасна, ова за навиките по дома... Кога си во подолга врска и поминуваш повеќе време со личноста, одиш дома кај нив, претпоставувам и преспивате еден кај друг, гледаш какви навики има и како се однесува по дома и што прави во текот на денот... од каде изненадувањето за навиките и каква е личноста воопшто? Друга работа, сум слушала приказни од типот „кога влеговме во брак, почна да ме тепа“, како тоа не сте приметиле агресија во текот на дејтањето претходно? Или било каква негативна особина... Јас, брате мили, ги анализирам детално уште пред да стапам во врска. Им буричкам во најдлабоките и најмрачните делови во психата. Или знаеш, многу добро знаеш со кој си во врска/брак, ама потајно се надеваш дека работите ќе се сменат. Џабе живеење заедно пред брак ако не знаеш рационално да ги согледаш работите и да анализираш.
Логично е ова што го пишуваш ама преспивање е груба слика на начин на живеење. Повеќето внимаваат на однесување. Многу си во право со констатацијата дека е логично и нормално да го анализираш тој со кој што си. Одлика на зрел и самосвесен човек. Повеќето влегуваат во брак без посебно резонирање.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
Логично е ова што го пишуваш ама преспивање е груба слика на начин на живеење. Повеќето внимаваат на однесување. Многу си во право со констатацијата дека е логично и нормално да го анализираш тој со кој што си. Одлика на зрел и самосвесен човек. Повеќето влегуваат во брак без посебно резонирање.
Ама не е само преспивањето, обично дремат еден кај друг по цели денови.
Еве, што беше проблемот во твојот брак? Не барам да ми изнесуваш приватни работи, него кажи ми дали е нешто што не го увиде во врската, а го виде во брак, или е нешто сосема трето кое нема врска со разговоров?
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Можеби малку ќе забегам од темава, ама една работа не ми е јасна, ова за навиките по дома... Кога си во подолга врска и поминуваш повеќе време со личноста, одиш дома кај нив, претпоставувам и преспивате еден кај друг, гледаш какви навики има и како се однесува по дома и што прави во текот на денот... од каде изненадувањето за навиките и каква е личноста воопшто? Друга работа, сум слушала приказни од типот „кога влеговме во брак, почна да ме тепа“, како тоа не сте приметиле агресија во текот на дејтањето претходно? Или било каква негативна особина... Јас, брате мили, ги анализирам детално уште пред да стапам во врска. Им буричкам во најдлабоките и најмрачните делови во психата. Или знаеш, многу добро знаеш со кој си во врска/брак, ама потајно се надеваш дека работите ќе се сменат. Џабе живеење заедно пред брак ако не знаеш рационално да ги согледаш работите и да анализираш.
E кај мене не беше така, беше поголема пицајзла и од мене. Јас никогаш не диплев пиџами или знаев и цел ден во исти да седам ако не сум на работа, а он се посветено си правеше, ама во брак... Кај мајка му ми правеше палачинки со триста салтанати, сите досадни работи во кујна ги работеше (лупење компири, пржење над шпорет по 3 саати помфрит, палачинки по 100 печење) ама како отвори клучот од станот заеднички откако си дојдовме од меден месец се магично заборави. Ни мајка му не може да го препознае сега, па си го чува дома за зимница.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ама не е само преспивањето, обично дремат еден кај друг по цели денови.
Еве, што беше проблемот во твојот брак? Не барам да ми изнесуваш приватни работи, него кажи ми дали е нешто што не го увиде во врската, а го виде во брак, или е нешто сосема трето кое нема врска со разговоров?
Јас немав ниту имам проблем, иако не дремевме еден кај друг ниту пак живеевме заедно. Околу мене имам неколку примери со полоши искуства. Некаде „фали мајка или манирите на мајка“, @MaMasita имала сличен проблем како еден пријател: трансформација (или незадоволство или што и да е) после краток период.
Некои полесно се вклопуваат во приказната на заедничко живеење, некои не замислувале баш така. Сакав да кажам дека нема ништо погрешно ниту лошо во тоа да живееш со некого пред да се потпишеш. (и не мора да се потпишеш)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
Јас немав ниту имам проблем
Извини, погрешно сум те разбрала поради болдираниот дел.


Многу нормално и според мене исправно е да живеат заедно двајца пред да се озваничат. (или и не мора да се потпишуваат)
Не значи дека се согласуваш на отворена врска, машкото да брка девојчиња или обратно. Едно е да искачаш заедно а сосема друго да делиш стан со некого. Многу е важно да можете да функционирате заедно во мини-заедница. Тогаш искачаат на површина сите навики, се покажуваш во вистинско светло и гледаш со кој и како ќе живееш. Многу поздраво е да ги согледаш сите аспекти пред да дојдат деца од опцијата еве направив голема свадба, трудна беше жена ми, деца ова она ама не го бива.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Можеби малку ќе забегам од темава, ама една работа не ми е јасна, ова за навиките по дома... Кога си во подолга врска и поминуваш повеќе време со личноста, одиш дома кај нив, претпоставувам и преспивате еден кај друг, гледаш какви навики има и како се однесува по дома и што прави во текот на денот... од каде изненадувањето за навиките и каква е личноста воопшто? Друга работа, сум слушала приказни од типот „кога влеговме во брак, почна да ме тепа“, како тоа не сте приметиле агресија во текот на дејтањето претходно? Или било каква негативна особина... Јас, брате мили, ги анализирам детално уште пред да стапам во врска. Им буричкам во најдлабоките и најмрачните делови во психата. Или знаеш, многу добро знаеш со кој си во врска/брак, ама потајно се надеваш дека работите ќе се сменат. Џабе живеење заедно пред брак ако не знаеш рационално да ги согледаш работите и да анализираш.
Агда, приметуваат ама замижуваат за мир у куќа и после во брак ќе пукне сето тоа. Зошто кога си во врска, ќе потрпиш ако има мака ама неколку часа во денот ќе ги поминеш сам и ќе оладиш. Вака во брак со заедничко живеење, си живееш со маката 24/7 и еден ден ќе еруптираш:D
Исто и јас правам како тебе и по 100 пати им потенцирам - ако нешто ти смета кажи си, не ќути.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Е затоа сега очи отварам 40, не 4, заедно сме малку подолго отколку што бев во брак што се вика ама од сам старт се имам поинаку поставено. Не живеам заедно ама мислам дека наскоро ќе мораме да почнеме, едноставно убиваме куп време по улици поради одење наваму натаму, јас во Карпош, тој во Аеродром. Ама веќе сме позрели, поискусни, имам веќе еден пример позади нас како не треба и мислам дека ќе биде полесно.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Можеби малку ќе забегам од темава, ама една работа не ми е јасна, ова за навиките по дома... Кога си во подолга врска и поминуваш повеќе време со личноста, одиш дома кај нив, претпоставувам и преспивате еден кај друг, гледаш какви навики има и како се однесува по дома и што прави во текот на денот... од каде изненадувањето за навиките и каква е личноста воопшто? Друга работа, сум слушала приказни од типот „кога влеговме во брак, почна да ме тепа“, како тоа не сте приметиле агресија во текот на дејтањето претходно? Или било каква негативна особина... Јас, брате мили, ги анализирам детално уште пред да стапам во врска. Им буричкам во најдлабоките и најмрачните делови во психата. Или знаеш, многу добро знаеш со кој си во врска/брак, ама потајно се надеваш дека работите ќе се сменат. Џабе живеење заедно пред брак ако не знаеш рационално да ги согледаш работите и да анализираш.
Ова второто не ми е јасно ни мене, агресија се гледа кај човек многу брзо ако не одлучиш да мижиш и негираш, т.е ако се правиш будала.
За првово, ако тргнам од себе, и јас дома кај моите не се замарам многу со ред и работа. Не е исто ти да си одговорен за стан, ќука и да правиш буквално се што треба да се прави, и да ти е оставена ете твојата соба за одржување и мал дел од домаќинство.
Обично ако гледаш дека ништо не фаќа, значи дека не е научен да потфаќа и со две раце ќе потпишам дека ќе го очекува истото и од тебе, мајка му да ја замениш. Твое е дали ќе го гледаш ко дете или ко маж.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
ви се чудам на муабетиве, за тоа кој ќе готвел, чистел, перел се разведувале? Не за чудо све ненормално е :popce:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ви се чудам на муабетиве, за тоа кој ќе готвел, чистел, перел се разведувале? Не за чудо све ненормално е :popce:
Па сигурно дека ќе се разведам ако нема никаков придонес, ни со деца ни со куќа/стан обврски, мада како што кажав вакви работи се познаваат уште пред брак. Такво однесување во хотел само.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
ви се чудам на муабетиве, за тоа кој ќе готвел, чистел, перел се разведувале? Не за чудо све ненормално е :popce:
А што е за тебе причина за развод? Ќутек, неверство, пороци? Или и тоа не е доволно за да се разведе една жена? Сама живеам од 16г, нема таква сила што ќе ме натера некому да му слугувам. Башка после 100г заедно сеуште не беше сигурен за деца, скапа инвестиција биле :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom