Женски менаџер

Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Минатата година менаџерот на Лутон (претходниот менаџер) Mike Newell ја критукуваше линиската судиВКА Amy Rayner откако загуби 3:2 од QWP и изјави:

- На жените не треба да им се дозволи да судат! Море, таа не смее да биде тука! Знам дека ова звучи како кажано од сексист, но јас сум сексист! Ако почнете да носите жени во фудбалот, ќе направите ГОЛЕМИ проблеми. Ова не е фудбал во паркот, па што бараат жените тука? Ова е минималистичка политика на политички идиоти!

Интересно размислување има батево :)
 
N

n/a

Гостин
Си се јави некој со мувата на капата... Прво, има разлика од тренер до менаџер. Герет Саутгејт е тренер, Жозе Мурињо е менаџер. Лесно е да им речиш на играчите ојте загревајте се, ајмо чучњеви и такви работи. За да одржуваш врски со другите клубови, да влегуваш во вербален дуел со други менаџери, да знаеш да процениш дали некој играч би се вклопил во твојот клуб е тешка работа. Бара долги години искуство и напорна работа. Ти не можеш да го водиш Милан пошо би те згазиле како бубашваба таму. Италијанскиот фудбал е мафија, во која и најголемите менаџери не се снаоѓаат најдобро. Знам, мислиш лесно е како на Мурињо шо му дадоа пари, да направиш онаков тим, ама Мурињо одржува одлични врски со Порто, ПСВ и неколку други клуба, кои му служат како младинска школа. Тоа ти не можиш да го направиш. Од друга страна, доколку ти од 6 години одеше на тренинзи, на 15 потпишеше професионален договор, и сега играше во прва постава во голем клуб, може и ќе те биваше за менаџер подоцна. Ама знаеш што, нели? Таква жена што може подобро да го замени мажот на менаџерското место во клубот на планетава ни имало ни ќе има. И не е само за менаџер. Жена не може да замени ни спортски директор, ни претседател на клубот, ни доктор, ни ништо. Единствено секретарката.

И другпат не напаѓај ко ние да сме ти криви шо си женско и не можиш менаџер да бидиш.
Ostaj ja druze...:toe:
Gjavolot glogovi cukal so nea...
Nemoj ziti se...se sto e zabraneto i se svigja...:pipi:
pa uste najnakraj od inat i ke proba namerno...
Samo za da dokaze deka mozela...
Bog da cuva i da brani od zenska belja...:back:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Nema da ve spojam vo ist post. Fantom ima mnogu razum i vistina vo tvojot post , koja se postova se do krajot .
другпат не напаѓај ко ние да сме ти криви шо си женско и не можиш менаџер да бидиш , ova bate ne ti cinese . Jas sum zensko i mozam i sposobna sum da bidam bah toa sto sakam a i taka sum vospitana od doma nema prepreki za mene kako devojce , mozi me planiraja za masko mozi i ne ama ne bitno e to . Da sme jasni i vo maskiot svet se postovale devojki so soliden izgled i malce pod kosickata da ima....
Zevsus , imas poen da znajs deka bi probala od inaet hihihii . A samo jas znam deka bi uspeela .
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Nema da ve spojam vo ist post. Fantom ima mnogu razum i vistina vo tvojot post , koja se postova se do krajot .
другпат не напаѓај ко ние да сме ти криви шо си женско и не можиш менаџер да бидиш , ova bate ne ti cinese . Jas sum zensko i mozam i sposobna sum da bidam bah toa sto sakam a i taka sum vospitana od doma nema prepreki za mene kako devojce , mozi me planiraja za masko mozi i ne ama ne bitno e to . Da sme jasni i vo maskiot svet se postovale devojki so soliden izgled i malce pod kosickata da ima....
Zevsus , imas poen da znajs deka bi probala od inaet hihihii . A samo jas znam deka bi uspeela .
Ова го напишав пошо се почуствував доста навреден, шо никаде не те спомнавме директно, а ти одма ебате тенгалата и слично. Ноу хард филингс.
Тебе не те знам лично, но гледам дека си многу самоуверена, и ако те знам подобро, ќе знам дали можеш да водиш фудбалски клуб. ;)
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
Од друга страна, доколку ти од 6 години одеше на тренинзи, на 15 потпишеше професионален договор, и сега играше во прва постава во голем клуб, може и ќе те биваше за менаџер подоцна.
се е кажано
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Си видела некогаш жена да поставува струја на далновод? Е тоа го немаат женските. :)

Иначе јас не верувам дека жените ќе успеат во фудбалот, ни како судии, ни како менаџери.
Споредуваш струја на далновод со спорт? Што слично имаат? Фудбалот е само спорт кој го гледаат и мажи и жени, па не би рекла дека треба жените не се способни да водат тимови или да бидат судии само затоа што се помалку застапени.

По мое мислење, коа ќе се разжестат играчите како на финалето од Карлинг куп меѓу Арсенал и Челзи, тешко неа.
Имаше случај пред 5-6 години, во Јужна Америка, 7-8 играчи почнаа да и се дерат на судијката и таа со трчање го напушти теренот.
Еден таков пример не треба да служи за понатаму да генерализирате. Избегала-избегала. Може и маж би избегал кој би бил поситен од играчите од страв да не го нападнат. Лоша работа е во секој случај, но секако дека способна жена, љубител на фудбалот, може да има некаква функција и таму.:baeh:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Споредуваш струја на далновод со спорт? Што слично имаат? Фудбалот е само спорт кој го гледаат и мажи и жени, па не би рекла дека треба жените не се способни да водат тимови или да бидат судии само затоа што се помалку застапени.
Споредбата беше само за да покажам дека жените сепак во нешто се подолу од мажите, и обратно, има работи што жените можат, а мажите не можат да ги направат. Сепак, за фудбал не е првично знаењето и способноста. Без искуство и осет за фудбал, ништо не можеш да правиш.
П.С. Не сакам никого да споменам, но ако некој знае кој е спортски директор на „ФК Охрид 2004“, ќе знае дека врска нема од фудбал човекот и затоа Охрид има слаби резултати. ;)

Еден таков пример не треба да служи за понатаму да генерализирате. Избегала-избегала. Може и маж би избегал кој би бил поситен од играчите од страв да не го нападнат. Лоша работа е во секој случај, но секако дека способна жена, љубител на фудбалот, може да има некаква функција и таму.:baeh:
Маж никогаш не избегал. Никогаш. Судии јаделе аперкат од играч, ќотек ко магариња изеле од повеќе играчи, со пукнати аркади завршувале, јаделе и шишиња од два литри по глава... Ама од викање на играч не се повлекувале. Се знае кој е главен на терен. Само да се фати за џебот и во дел од секунда ќе ги смири. Пак ќе напоменам, искуството е најбитно во фудбалот (претходни искуства како набљудување на играчи, тимска игра, поедини делови на играта, од различни аспекти, потоа преговарање, договарање, ценкања, уценувања за трансфери, нечисти игри околу трансфери и слично).


Абе само тебе Дивајн те признавам за кадарна за менаџер, ама не на голем клуб како што си гаи филм рагаца. Сепак, подобро би ја водела Беласица од Бате Ване.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Абе ако има женска судијка ако досуду нешто ке карат ке врнат по неа,да те еам да ти го пикнам и ред други работи и како што кажа фантом ох ке му се развикат некој играчи тренери и ке си ојди со плачење.


Особено оваа, а?:smir:
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.452
Поени од реакции
5.421
Може жена ама во женски фудбал
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
nikogas nema da ima zeni u fudbalot.Kako sto znaeme fudbalot e maska igra,neli?
 

Capitano

...
Член од
24 октомври 2007
Мислења
1.344
Поени од реакции
137
Може позитивно да влијае на мотивација:smir:
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.553
Поени од реакции
101
Ако, хипотетички, вашиот омилен клуб одбере жена за менаџер - ќе и дадете шанса да се докаже, или ќе ја отфрлите априори како тотален неуспех? И општо, што мислите за влегувањето на жените во фудбалот? Колку што знам во германија веќе има една главна судијка.
Еве от тебе дознав и за жена судија во Германија а да знаеш што владее во Бразилскиот фудбал(незнам дали го даваат сега на телевизииве за да гледате)секој втор натпревар има жени судии и играчите наместо да играат гледаат во нив:pos2::pos2:
Иначе за менаџер не сум видел а ниту некој ми спомнал за такво нешто ?!?!?Ако може да направи тактика и се што прави еден менаџер на тим зошто да не?!?!?
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.991
Поени од реакции
6.244
жена - менаџер .... невозможно , замисли во екипа да има социопати како матераци , јулијано , севиџ , вини џонс или гаскоњ. и уште да им влезе на полувреме и да им држи лекции како треба да играат ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom