Женски менаџер

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Ако, хипотетички, вашиот омилен клуб одбере жена за менаџер - ќе и дадете шанса да се докаже, или ќе ја отфрлите априори како тотален неуспех? И општо, што мислите за влегувањето на жените во фудбалот? Колку што знам во германија веќе има една главна судијка.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Ако, хипотетички, вашиот омилен клуб одбере жена за менаџер - ќе и дадете шанса да се докаже, или ќе ја отфрлите априори како тотален неуспех? И општо, што мислите за влегувањето на жените во фудбалот? Колку што знам во германија веќе има една главна судијка.
E ako e zena, ne znaci deka ne moze da gi poseduva sposobnostite, taktikite, veshtinite na eden maz!
Sto poseduvaat mashkite sudii sto ne mozat zenskite, imaat rogovi?
 
F

fantomX

Гостин
Зошто да не? Ќе видиме како ќе се покаже. Ако има способност, нема проблем.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
E ako e zena, ne znaci deka ne moze da gi poseduva sposobnostite, taktikite, veshtinite na eden maz!
Sto poseduvaat mashkite sudii sto ne mozat zenskite, imaat rogovi?
Си видела некогаш жена да поставува струја на далновод? Е тоа го немаат женските. :)

Иначе јас не верувам дека жените ќе успеат во фудбалот, ни како судии, ни како менаџери.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Си видела некогаш жена да поставува струја на далновод? Е тоа го немаат женските. :)

Иначе јас не верувам дека жените ќе успеат во фудбалот, ни како судии, ни како менаџери.
Vo golema zabluda si, izvleci se...
Bi sakala da znam, koi veshtini zenata ne moze da gi poseduva kako sudija, sto moze mazot?
Za menadzeri veke nema sto da pravam muabet, zenite se pogolemi taktizeri od mazite....
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Vo golema zabluda si, izvleci se...
Bi sakala da znam, koi veshtini zenata ne moze da gi poseduva kako sudija, sto moze mazot?
Za menadzeri veke nema sto da pravam muabet, zenite se pogolemi taktizeri od mazite....
По мое мислење, коа ќе се разжестат играчите како на финалето од Карлинг куп меѓу Арсенал и Челзи, тешко неа.
Имаше случај пред 5-6 години, во Јужна Америка, 7-8 играчи почнаа да и се дерат на судијката и таа со трчање го напушти теренот.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Vo golema zabluda si, izvleci se...
Bi sakala da znam, koi veshtini zenata ne moze da gi poseduva kako sudija, sto moze mazot?
Za menadzeri veke nema sto da pravam muabet, zenite se pogolemi taktizeri od mazite....
Кога станува збор за фудбал тешко дена жена би можела да води некој клуб.. Како што гледате 90% од најдобрите тренери (стратези) се бивши фудбалери.. цел живорт се занимавале со фудбал.. и сепак според мене фудбалот е повеќе машка игра.. ЈАс не ги потценувам жените.. но за тренер на еден клуб миислам дека жена не би се снашла најдобро.. Една од причините е затоа што фудбалот кај жените не е баш на високо ново.. добро сега има светско првенство во фудбал и во женска конкуренција.. но не е тоа тоа.. И друго.. како би било кога во соблекувална пред натпревар.. кога треба на фудбалерите да им се даде дополнителна мотивација тренерот е жена.. а фудбалерите се преслекуваат тука.. не е баш најзгодно :) А за судии зошто да не..
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
e ako de taa ne treba da trca tamu.Taktıkı ke praj
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
жените во фудбалот ДА ама во женскиот.затоа има машки и женски фудбал!
 
N

n/a

Гостин
Ojj be....
Zena fudbalski menager???
Pa toa e nemozno...
Isto kako sto e nemozno jas da rabotam za Avon...i drugi slicni takvi kompanii.
Fudbalot e pasija sto ja neguvas cel zivot...na nekoi lugje(i treneri,i menageri,i fudbaleri a Boga mi i navijaci) im e i povazna duri i od samiot zivot i profesionalnata kariera i site uspesi im se tesno povrzani so uspesite na svojot tim.
Fudbalot e religija...ama kolku i da izgleda shovinisticki...ZA MAZHI!
 

kokolo_sk

Фаринго Егзофагијален Дивертикулум
Член од
8 јуни 2006
Мислења
261
Поени од реакции
8
Vo golema zabluda si, izvleci se...
Bi sakala da znam, koi veshtini zenata ne moze da gi poseduva kako sudija, sto moze mazot?
Za menadzeri veke nema sto da pravam muabet, zenite se pogolemi taktizeri od mazite....
hahahaha ubavo me iznasmea... kaj e zensko za fudbal? nemam nisto protiv vas ali ne ste za vodenje fudbal i sl.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.017
Поени од реакции
598
Абе ако има женска судијка ако досуду нешто ке карат ке врнат по неа,да те еам да ти го пикнам и ред други работи и како што кажа фантом ох ке му се развикат некој играчи тренери и ке си ојди со плачење.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Da vi se pluknam vo steriotipite !!!!!!
Jas da rakovodev Milan , milion pati ke bea po jaki i podobri od kopileto Anchelotti.
Ne e do polot , do znaenjeto e i so siroko srce kon igraci i sportot. Koga ke imam nekoja miljarda fazla ke si kupam team i ke pisam na temava pak .
Ebate tengalata !!!!!!!!!!!
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Епаааа...ако не ја бива за тактика, само треба да се соблече и овие од нејзиниот тим ќе играат како луди:) џаст кидинГ

Па зошто да не ова не е серијата Dream Team ама па веќе има и жени претседатели на фудбалски клубови, зошто да нема и жени менаџери.



П.С
А за судијки има во повеќе земји, мене ми текнува на една смешна ситуација во агрентинското првенство кога поради досуден непостоечки офсајд, судијката беше плукната од еден фудбалер...и се разбира си доби црвен картон и суспензија. :)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Da vi se pluknam vo steriotipite !!!!!!
Jas da rakovodev Milan , milion pati ke bea po jaki i podobri od kopileto Anchelotti.
Ne e do polot , do znaenjeto e i so siroko srce kon igraci i sportot. Koga ke imam nekoja miljarda fazla ke si kupam team i ke pisam na temava pak .
Ebate tengalata !!!!!!!!!!!
Си се јави некој со мувата на капата... Прво, има разлика од тренер до менаџер. Герет Саутгејт е тренер, Жозе Мурињо е менаџер. Лесно е да им речиш на играчите ојте загревајте се, ајмо чучњеви и такви работи. За да одржуваш врски со другите клубови, да влегуваш во вербален дуел со други менаџери, да знаеш да процениш дали некој играч би се вклопил во твојот клуб е тешка работа. Бара долги години искуство и напорна работа. Ти не можеш да го водиш Милан пошо би те згазиле како бубашваба таму. Италијанскиот фудбал е мафија, во која и најголемите менаџери не се снаоѓаат најдобро. Знам, мислиш лесно е како на Мурињо шо му дадоа пари, да направиш онаков тим, ама Мурињо одржува одлични врски со Порто, ПСВ и неколку други клуба, кои му служат како младинска школа. Тоа ти не можиш да го направиш. Од друга страна, доколку ти од 6 години одеше на тренинзи, на 15 потпишеше професионален договор, и сега играше во прва постава во голем клуб, може и ќе те биваше за менаџер подоцна. Ама знаеш што, нели? Таква жена што може подобро да го замени мажот на менаџерското место во клубот на планетава ни имало ни ќе има. И не е само за менаџер. Жена не може да замени ни спортски директор, ни претседател на клубот, ни доктор, ни ништо. Единствено секретарката.

И другпат не напаѓај ко ние да сме ти криви шо си женско и не можиш менаџер да бидиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom