Етикетирање

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Pre nekoj den kupiv dizel farmerki, mislite deka se dizel?
Nese....od Novi Pazar se....etiketata laze.
Не, ама фармерки се.

Џанкер е џанкер, или етикетата лаже, тој е спортист и практикува здрав начин на живот?
 
С

Сатори

Гостин
~

I ova bese filozovski....
Etiketa cesto pati vara...u stvari 99% vara...
Ajvar i covek ne mozat da se sporedat.
Pre bi kazala deka vo prasanje e losa rezonancija i sugestija.
Ne sme nauceni mnogu da mislime...toa sto pisuva toa go i citame i cesto prifakame....Za zal.
Pre nekoj den kupiv dizel farmerki, mislite deka se dizel?
Nese....od Novi Pazar se....etiketata laze.
Совршено добар пример! :smir:
Секако дека не може да се спореди тегла ајвар со човекот, во ајварот знаеме што има. :)
 
Член од
12 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
1
Ne znam dobro makedonski, ama ke se potrudam da objasnam:uvo:

Dzanker?
A kaj e tuka dlabocinata...zosto stanal dzanker...mora da imal nekoja bolna pricina....
Ne deka jas gi opravduvam dzankerite...tuku sekoj si edinka za sebe.
Mnogu luge se cesto ne svateni od okolinata...
Ako zborime vo globala za etiketiraneto za lugeto, onda cesto i gresime.
Na primer jas imam drugarka koja e avion, decko i mnogu bogat....taa ne go saka zaradi parite, jas toa najdobro go znam...zosto koga pocnale toj nemal nisto...ama nekoj od okolu zalepil etiketa deka e sponzorusa, bez rasmisluvanje sto se slucuva dlaboko vo nejze ili pak vo nego....
Site imame etiketa...ti imas etiketa na admin....veruvem deka zaradi taa etiketa nekoji luge koji patat od goleminata duri i virtuelno lizat se sto ke napises ti....
Ne znam kolku sum bila jasna...:toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Совршено добар пример! :smir:
Секако дека не може да се спореди тегла ајвар со човекот, во ајварот знаеме што има. :)
Совршено лош пример, ни во ајварот не можеш да знаеш се што има (бактерии, конзерванси, адитиви...) ако одиме по вашата (не)логика.

Пример - џанкерот можда се бави и со спорт, ама сепак е џанкер. Етикетата е на место. А и да се бави со спорт, ако се џанка, пак етикетата џанкер ќе му биде на место.

Dzanker?
A kaj e tuka dlabocinata...zosto stanal dzanker...mora da imal nekoja bolna pricina....
А што е битна причината?

Битна е причината зошто денимот станал џинс? Џинс е. Или зошто пиперките станале ајвар?

veruvem deka zaradi taa etiketa nekoji luge koji patat od goleminata duri i virtuelno lizat se sto ke napises ti....
Има луѓе и кои патат да контраат на админ, тоа ги прави да се чувствуваат големи, револуционери, како Че (ваљда :toe:)
 
Член од
12 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
1
Ova se vika cista elokvencija...
Zborime za luge.
Mojot stav e deka etiketa cesto laze.
Prosto i ednostavno.
 
С

Сатори

Гостин
~

Мистичен напиша:
Совршено лош пример, ни во ајварот не можеш да знаеш се што има (бактерии, конзерванси, адитиви...) ако одиме по вашата (не)логика.

Пример - џанкерот можда се бави и со спорт, ама сепак е џанкер. Етикетата е на место. А и да се бави со спорт, ако се џанка, пак етикетата џанкер ќе му биде на место.
Се задржа конкретно на еден единствен пример ... на овој или оној начин барем за ајварот имаш рецепт.
Ако одиш по него, делумно сепак ќе знаеш што има во теглата.
Само да не застранувам од темата.

Не секоја етикета е оправдана!

Тоа се добри 70%, сепак тука некаде остануваат тие 30%.
Се тоа е дискутабилно, поентата ми беше сосема друга.Ретко кој се грижи да погледне што зад етикетата.
И пред се зошто некои етикети се ставени без воопшто да имаат смисла.

И немој повторно со џанкерот, за луѓе кои во живот немаат ниту џоинт земено знаат да им залепат етикета, џанкер.
Луѓето осудуваат и оговараат, тоа е тоа.

Сакав да се развие малку подлабока дискусија зошто?
 
Член од
12 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
1
Се задржа конкретно на еден единствен пример ... на овој или оној начин барем за ајварот имаш рецепт.
Ако одиш по него, делумно сепак ќе знаеш што има во теглата.
Само да не застранувам од темата.

Не секоја етикета е оправдана!

Тоа се добри 70%, сепак тука некаде остануваат тие 30%.
Се тоа е дискутабилно, поентата ми беше сосема друга.Ретко кој се грижи да погледне што зад етикетата.
И пред се зошто некои етикети се ставени без воопшто да имаат смисла.

И немој повторно со џанкерот, за луѓе кои во живот немаат ниту џоинт земено знаат да им залепат етикета, џанкер.
Луѓето осудуваат и оговараат, тоа е тоа.

Сакав да се развие малку подлабока дискусија зошто?
Potpisujem.
ZASTO?
Nekoj razmisluva plitko, nekoj podlaboko....nekoj nitu ne razmisluva...
Ako ne interesira sto e pozadi etiketata, lesno......ke pogledneme, ke kopame...samo poleka da ne se povredime.
Jas cesto znam da gledam sto e pozadi etiketata...toa mnogu pati me kostalo, ama barem znas na sto si.
Etiketa na sportas???
Etiketa na sportist e nekogas skriena etiketa na siluvac, sitna dusa, manipulator, zlostavljac ili sto veke...
Sekogas se slucuva nesto pozadi scenata na etiketata.
 

jass

Aut viam inveniam aut faciam!
Член од
25 август 2007
Мислења
328
Поени од реакции
4
Ne se soglasuvam deka e ok da etiketiras nekogo megutoa toa e del od prviot vpecatok. koga ke gi zapoznaes lugeto podobro se osloboduvas od site predrasudi za niv zatoa to veke znaes koi se i to se. Ne vikam deka sekogas etiketiranjeto e tocno megutaoa 99% od vremeto izleguva deka e taka sum imala slucaj da mislam loso za lue t.e. da im zalepam nekoja etiketa pred da gi zapoznaam ama otkako gi zapoznav mi stanaa najdobri drugarki ! Nikoj ne e sovsen site nie sudime sprema prviot vpecatok rabotata e samo kolku si otvoren i zainteresiran da doznaes nesto poveke za covekot na koj si m ja zalepil taa etiketa
 
Член од
12 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
1
Aко етикета лаже, шприц (или игла) не лаже. Просто и едноставно :smir:
Dobro, a sto si se fatil za narkomanite?
A KAJ SE DRUGITE PRIMERI?
Kaj sum jas?
Kaj si ti?
Sto?
Nikogas ne ti se slucilo da nekoj misli drugacije za tebe. spores necije tugo mislenje koje ti mozda zalepilo etiketa?
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Aко етикета лаже, шприц (или игла) не лаже. Просто и едноставно :smir:[/quote
Друже дај олаба ви ги џанаците и наркосите,нивна работа е тоа,но што правиме со другите етикети како онаа е дроља,овој види го клошар а таков му е стилот на живот,силеџија и ред други дај малце за овие што ќе кажеш :toe:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Dobro, a sto si se fatil za narkomanite?
A KAJ SE DRUGITE PRIMERI?
Па ти давам прост пример, без да филозофирам, бидејќи денес цел работен ден ми пројде во таа активност и некако сум уморен и тука наместо да се релаксирам да исправам криви дрини.

Друг пример имаш со "мирољубивите борци за човекови права", етикетирани како терористи. Али ти така како фина персона која не етикетира, сигурно би сакала да те посетат на шоља англиски чај, да подискутирате, можеби и да испукате по некој свадбарски куршум, а може и по некоја граната.
 
Член од
12 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
1
Pak se odi iz krajnosti u krajnost:vozbud:
Sega se zbori za globala.
Mislam deka zborevme za jedinka, za obicni lige kako nas...ne za organizaciji.
Nema vrska.
Idi odmori se.
Vaka nema da stasame nigde.
 
Член од
12 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
1
Stvarno?
Zarem vo mojite zborovi najde cinizam?
Ne:nenene:
Samo diskutiravme za temata.
Sta? Licniot stav ne smee da se iznese?
Dali navrediv nekogo, prekrsiv nekoje pravilo?
Jas mislam deka ne.
A ti?
Nema da go svatam ova kako zakana.
So nekolku poraki ti mene vise mi zalepi etiketa, e za toa tuka zborevme, za lazni etiketi.
Vo sekoj slucaj fala za topla dobrodoslica.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom