Етикетирање

С

Сатори

Гостин
Се фатив сама себе размислувајќи за темава, дали често кога на некој му се става/лепи некоја етикета тоа е затоа што таа личност го заслужила тоа или пак од други причини.

~Да се чувствуваме поубаво поради сами себе, едноставно со деградирањето на некој друг се ставаме на повисоко ниво.
~Затоа што таа личност на некој начин не повредила, па сакаме со тоа да ја повредиме.
~Или едноставно од чиста злоба.
~Секако на крај можеби личноста навистина е таква како што етикетата си вели.

Иако тоа најчесто воопшто не е веродостојно, пред се од самиот факт што никој не се вклопува само во една категорија?

Што мислите вие?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Се фатив сама себе размислувајќи за темава, дали често кога на некој му се става/лепи некоја етикета тоа е затоа што таа личност го заслужила тоа или пак од други причини.

~Да се чувствуваме поубаво поради сами себе, едноставно со деградирањето на некој друг се ставаме на повисоко ниво.
~Затоа што таа личност на некој начин не повредила, па сакаме со тоа да ја повредиме.
~Или едноставно од чиста злоба.
~Секако на крај можеби личноста навистина е таква како што етикетата си вели.

Иако тоа најчесто воопшто не е веродостојно, пред се од самиот факт што никој не се вклопува само во една категорија?

Што мислите вие?
Па во повеќето случаи е многу веродостојно. Етикетирање - исто како и кај некој производ, етикетата кажува многу за него, неговите особини, животен стил...и.т.н.

Пример - џанкер. И да не ме повредил, џанкер си е џанкер. Не сум злобен, ама тој е џанкер. Не сакам да го деградирам, ама тој самиот се деградирал со тоа што станал џанкер. Не сакам да се издигнам над него, ама тој сам оди накај дното пошто е џанкер.

Втор пример - рокер. Човекот сака рок. И нормално, нема ништо лошо во тоа. Значи, етикетирањето не е секогаш од злоба.
 
M

_MACA_

Гостин
Се фатив сама себе размислувајќи за темава, дали често кога на некој му се става/лепи некоја етикета тоа е затоа што таа личност го заслужила тоа или пак од други причини.

~Да се чувствуваме поубаво поради сами себе, едноставно со деградирањето на некој друг се ставаме на повисоко ниво.
~Затоа што таа личност на некој начин не повредила, па сакаме со тоа да ја повредиме.
~Или едноставно од чиста злоба.
~Секако на крај можеби личноста навистина е таква како што етикетата си вели.

Иако тоа најчесто воопшто не е веродостојно, пред се од самиот факт што никој не се вклопува само во една категорија?

Што мислите вие?

Мислам дека тоа лепење на етикети кај една личност,доаѓа од заклучокот што самите сме го смислиле за таа особа,се зависи од нејзините постапки,како личноста се однесувањето спрема нас,начинот на кој зборува,за што и како зборува.Значи етикетирањето може да биде негативно и позитивно во однос на личноста но сепак без добро запзнавање на внатрешните и карактерните особини на личноста не би требало да лепиме етикети.Понекогаш погрешно етикетираме некоја личност кога сакаме да и наштетиме но во принцип не е добро па според тоа етикетирајте реално за да ја почуствуваме добрата страна на етикетирањето.:wink:
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Зависи. Некогаш етикетираш и испаѓа дека си избрзал, а некогаш не етикетираш туку размислуваш и даваш шанса и испаѓа дека си наивен. Значи не е мерило. Знам дека лугето се злобни, чекаат да згрешиш, ама за да ти залепат некоја ,,поозбилна,, етикета, мора да си се потрудил за неа. Инаку етикетирањето и не е толку чинам работа која е поврзана со психологијта или филозофијата, можеби повеќе со социологијата. Отсликува некоја колективна свест за тоа како се некои нешта опшествено доживеани или вреднувани и од таму и односот на лугето кон нив. Е, сега дали тој однос е правилен или неправилен е можеби индивидуална приказна. Едно е сигурно не можеш да очекуваш од лугето да мислат и премислуваат за твојата личност и дела, и да прашуваат зошто и што ако, тие најверојатно, ке искористат шема по која ке те ,,оценат,,.
 
С

Сатори

Гостин
&

Мислам дека тоа лепење на етикети кај една личност,доаѓа од заклучокот што самите сме го смислиле за таа особа,се зависи од нејзините постапки,како личноста се однесувањето спрема нас,начинот на кој зборува,за што и како зборува.Значи етикетирањето може да биде негативно и позитивно во однос на личноста но сепак без добро запзнавање на внатрешните и карактерните особини на личноста не би требало да лепиме етикети.Понекогаш погрешно етикетираме некоја личност кога сакаме да и наштетиме но во принцип не е добро па според тоа етикетирајте реално за да ја почуствуваме добрата страна на етикетирањето.:wink:
Да, кога би се сконцентрирале само на индивидуална етика, нешто што го носиме како суд за некоја личност според нашите сопствени заклучоци за таа персона.
Додека многу побитно е етикетирањето на околината со кое се справуваат голем број на личности, кое често знае да биде неправедно и сурово.
Поентата ми беше дека зад етикатата се крие многу повеќе, често се кријат луѓе сосема поинакви од тоа како некој друг ги оценил.
На крајот на краиштата, сите имаме различни стандарди.
Џанкерот, не е само џанкер.:smir:
 
Член од
25 март 2007
Мислења
204
Поени од реакции
14
...дали често кога на некој му се става/лепи некоја етикета, тоа е затоа што таа личност го заслуж...
Toa ne e zatoa shto nekoja lichnost "go zasluzila toa". Toa e taka zatoa shto TI, najneobjektivno i najsubjektivno, MISLISH deka taa lichnost go zasluzuva toa.

ZOSHTO ti taka mislish za taa lichnost e sosema drugo prashanje. Dali zatoa shto te povredila, dali zatoa shto momentot na stavanje na etiketi e socioloshki ili ne, dali XXX, ne e bitno koi se prichinite. Bitno e deka ti stavash etiketa zatoa shto TI mislish taka, a toa e subjektivno vrednuvanje na drugi osobi. Kaj subjektivnoto vrednuvanje na drugi licnosti, tvoeto mislenje za toj shto go etiketirash, vredi kolku i negovoto mislenje za tebe, kolku shto vredi moeto mislenje za tebe, kolku shto vredi mislenjeto na nekoj za nekoj drug. Vo prevod, ne vredi apsolutno nistho.

Toa e subjektivno vrednuvanje na drugi lichnosti, koe go pravime spored sopstveni standardi. Sopstvenite standardi kaj site variraat, no sepak, site mislime deka nashite standardi se najdobri, isto kako shto mislime i deka mojata majka e najdobra na svetot. No, kako shto kaza ti,
На крајот на краиштата, сите имаме различни стандарди.
Znachi, ushte ednash, problemot ne e vo toa dali nekoj se vklopuva ili ne vo edna ili dve kategorii, tuku vo toa shto ti vrednuvash spored tvoite ubeduvanja, a vo sferata na ubeduvanjata nema tochno ili netochno. Vo sferata na ubeduvanjata nema "taa lichnost navistina e...", tuku "jas mislam deka taa lichnost navistina e...". Znachi, za kraj, nema shansi lichnosta da e takva kakva shto etiketata veli, bidejki lichnostite ne se takvi kakvi shto ti ili jas mislime deka se. Lichnostite se takvi kakvi shto se (kakvi i da se), bez ogled na niciv sistem na vrednuvanje. A dali moze da se utvrdi kakvi se nekoi licnosti, no toa da bide nezavisno od sistemot na vrednuvanje na onoj koj utvrduva, na onoj koj vrednuva, e toa e veke prav filozofski klabing.:vozbud::lud::vozbud::lud::vozbud:
 
С

Сатори

Гостин
Зошто

Toa e subjektivno vrednuvanje na drugi lichnosti, koe go pravime spored sopstveni standardi.
Потполно се сложувам, но ете јас со темава сакав да дојдам до некое подлабоко анализирање.
Зошто баш таа личност?
Зошто баш тоа мислење?
Зошто баш на тој начин?
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Ај во контекст на темава да закачам еден текст кој ми падна во рака пред извесно време...

Си живеел некогаш еден брачен пар кој имал дванаестогодишен син и едно магаре.Одлучиле они малку да патуваат,работат и да го запознаат светот и така тргнале на пат.
Кога дошле до првото село луѓето коментирале:„Погледнете го ова неодгоено дете,оно седи на магарето,додека неговите сироти родители го влечат магарето.“
Жената тогаш му рекла на мажот:„Нема да дозволиме луѓето така да зборуваат за нашиот син!“ Мажот го симнал детето од магарето и седнал на него.
Кога дошле до другото село луѓето зборувале:„Погледнете го ова,срам нека му биде на овој човек,кога ги пуштил жена му и детето да го влечат магарето додека он седи!“
Тогаш одлучиле дека жената треба да седне на магарето,а синот и он ќе ги држат уздите...
И дошле они така до третото село каде што луѓето повторно коментирале:„Кутар човек! Цел ден работел,а жена му седнала на магарето. И кутро дете! Кој знае што го чека со таква мајка.“
Тогаш луѓето одлучиле дека треба сите тројца да се качат на магарето и да продолжат со патот.
Кога дошле до следното село слушнале како мештаните коментираат дека може магарето да умре од преголема тежина,и така сите тројца се симнале од магарето и тргнале да одат покрај него...Но кога проаѓале низ следното село,неможеле да поверуваат на коментарите на луѓето кои им се смееле:„Погледнете ги овие три будали...одат,а имаат магаре кое би можело да ги носи!“

ПОУКА:
Секогаш ќе те критизираат,етикетираат и ќе зборат лошо за тебе што и да направиш...тешко е на сите да им угодиш,а и тешко е да пронајдеш личност на која ќе и бидеш добар таков каков што си.Затоа живеј како што веруваш дека треба и работи така како што ќе ти каже срцето.
Пеј,смеј се,играј,љуби и уживај во секој момент од твојот живот!

„Ако на твојот пат кон целта застануваш и со камен маваш по секое куче што на тебе ќе залае...никогаш нема да стигнеш до целта...“

Достоевски
 
С

Сатори

Гостин
&

Ај во контекст на темава да закачам еден текст кој ми падна во рака пред извесно време...

Си живеел некогаш еден брачен пар кој имал дванаестогодишен син и едно магаре.Одлучиле они малку да патуваат,работат и да го запознаат светот и така тргнале на пат.
Кога дошле до првото село луѓето коментирале:„Погледнете го ова неодгоено дете,оно седи на магарето,додека неговите сироти родители го влечат магарето.“
Жената тогаш му рекла на мажот:„Нема да дозволиме луѓето така да зборуваат за нашиот син!“ Мажот го симнал детето од магарето и седнал на него.
Кога дошле до другото село луѓето зборувале:„Погледнете го ова,срам нека му биде на овој човек,кога ги пуштил жена му и детето да го влечат магарето додека он седи!“
Тогаш одлучиле дека жената треба да седне на магарето,а синот и он ќе ги држат уздите...
И дошле они така до третото село каде што луѓето повторно коментирале:„Кутар човек! Цел ден работел,а жена му седнала на магарето. И кутро дете! Кој знае што го чека со таква мајка.“
Тогаш луѓето одлучиле дека треба сите тројца да се качат на магарето и да продолжат со патот.
Кога дошле до следното село слушнале како мештаните коментираат дека може магарето да умре од преголема тежина,и така сите тројца се симнале од магарето и тргнале да одат покрај него...Но кога проаѓале низ следното село,неможеле да поверуваат на коментарите на луѓето кои им се смееле:„Погледнете ги овие три будали...одат,а имаат магаре кое би можело да ги носи!“

ПОУКА:
Секогаш ќе те критизираат,етикетираат и ќе зборат лошо за тебе што и да направиш...тешко е на сите да им угодиш,а и тешко е да пронајдеш личност на која ќе и бидеш добар таков каков што си.Затоа живеј како што веруваш дека треба и работи така како што ќе ти каже срцето.
Пеј,смеј се,играј,љуби и уживај во секој момент од твојот живот!

„Ако на твојот пат кон целта застануваш и со камен маваш по секое куче што на тебе ќе залае...никогаш нема да стигнеш до целта...“

Достоевски
Или уште поедноставно:

Зад добар коњ се крева прашина, или етикета во случајов. :)
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Или уште поедноставно:

Зад добар коњ се крева прашина, или етикета во случајов. :)
Точно!
„Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means that you are two steps ahead!!! So... keep talking!!!” :wink:
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Или уште поедноставно:

Зад добар коњ се крева прашина, или етикета во случајов. :)
Зависи каква е етикетата мене на пр. многу и не ми се свиѓа мојата што ја имам добиено низ населба,посебно кај помалите деца знаеш ја закачив како помлад со сите работи што ги правев,но сега сум за 360степени друг човек и личност,ако ве интересира конкретно гласам за голем тепач а у суштина не сум удрил никого од населба тоа што било како помлад е друга приказна,и не ми се свиѓа што сеуште некој од помладите пробуваат да направат поголемо од мене така да не секогаш сум за етикети,нагласив и во една друга тема што мислам за ова:smir:
 
С

Сатори

Гостин
~

Зависи каква е етикетата мене на пр. многу и не ми се свиѓа мојата што ја имам добиено низ населба,посебно кај помалите деца знаеш ја закачив како помлад со сите работи што ги правев,но сега сум за 360степени друг човек и личност,ако ве интересира конкретно гласам за голем тепач а у суштина не сум удрил никого од населба тоа што било како помлад е друга приказна,и не ми се свиѓа што сеуште некој од помладите пробуваат да направат поголемо од мене така да не секогаш сум за етикети,нагласив и во една друга тема што мислам за ова:smir:
180 степени друга личност!
Инаку етикетите навистина често немаат баш баш позадина, но ако некој е малку поостроумен, ќе те процени и без етикетата.
А тоа се често личности кои вредат, а такви ни требаат во животот, не?:smir:
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
е да тука сме 100% согласни
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ги измешавте малку брзините во темава. Тоа со кревањето прашина, овај, со тркалањето големи брбушки позади добар коњ е за нешто сосема друго, а не за етикатирањето.
Лејди Сатори напиша:
Зошто баш таа личност?
Зошто баш тоа мислење?
Зошто баш на тој начин?
Oвие прашања се онака повеќе филозофски поставени, да ги одговара некој брадест фраер додека пашка џоинт.

Зошто баш таа личност - затоа што таа одговара на етикетата. На тегла ајвар нема да и ставиш етикета бајадера.
 
Член од
12 ноември 2007
Мислења
18
Поени од реакции
1
Ги измешавте малку брзините во темава. Тоа со кревањето прашина, овај, со тркалањето големи брбушки позади добар коњ е за нешто сосема друго, а не за етикатирањето.

Oвие прашања се онака повеќе филозофски поставени, да ги одговара некој брадест фраер додека пашка џоинт.

Зошто баш таа личност - затоа што таа одговара на етикетата. На тегла ајвар нема да и ставиш етикета бајадера.
I ova bese filozovski....
Etiketa cesto pati vara...u stvari 99% vara...
Ajvar i covek ne mozat da se sporedat.
Pre bi kazala deka vo prasanje e losa rezonancija i sugestija.
Ne sme nauceni mnogu da mislime...toa sto pisuva toa go i citame i cesto prifakame....Za zal.
Pre nekoj den kupiv dizel farmerki, mislite deka se dizel?
Nese....od Novi Pazar se....etiketata laze.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom