Енергетска криза и се заканува на Македонија

Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
немаш ти гајле од еколошки образовани , АБЦ

од такви ко мене имаш гајле, од тие шо знат во продавница да влезат, купат ситници, и од то напрат буш пукла - буууум

реков јас, Мариово нуклеарка нема да има, а ти ако имаш пари за фрлање, фрлај во пештери.

поарно да си даел парите за метал сензор, некоја бомба да ископаш, да не ни загини некое дете, то е домаќински муабет...

нуклеарка? кај мене во дворо? хехе, не, абц, не...

уште некој месец рипајте, после ќе ви ја видиме силата
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
TrOtOaRka напиша:
ЕКСПЕРТИТЕ ПРОГНОЗИРААТ ОСЕТЕН СКОК НА ЦЕНАТА НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА В ГОДИНА

Спас во природниот гас

СВЕТСКАТА БАНКА ВО СВОЈАТА НАЈНОВА СТУДИЈА ПРЕДВИДУВА ВО НАРЕДНИОТ ПЕРИОД ДА ИМА ДВЕ ЗГОЛЕМУВАЊА НА ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА, ПОСЕБНО ВО ЗЕМЈИТЕ ОД БАЛКАНОТ КОИ ИМААТ ХРОНИЧЕН НЕДОСТИГ КАКО ШТО Е И МАКЕДОНИЈА. ЗАТОА, БАНКАТА ПРЕПОРАЧУВА ДЕКА Е КРАЈНО ВРЕМЕ МАКЕДОНСКИТЕ ВЛАСТИ ДА ОБЕЗБЕДАТ УСЛОВИ ЗА КОРИСТЕЊЕ НА ГАСОТ КАКО ЕНЕРГЕНС

На Македонија на кратки патеки и се заканува енергетска криза ако веднаш не почне да презема мерки за замена на се поскапата електрична енергија со природен гас, предупредуваат ескпертите. Нивните црни предвидувања се потврдија при отворањето на понудите на последниот тендер за купување на електрична енергија од увоз, кој покажа дека ниту една од деветте странски компании не може да ги задоволи се поголемите потреби на земјава од струја за наредните 12 месеци. Компаниите ни понудија дури 30 отсто помалку струја од вкупното количество што и е потребно на државата. Ова, според експертите, реално одговара на состојбите со електронергетскиот пазар на Балканот и пошироко и дека недостатокот на струја од година во година ќе биде се поизразен.
Како што и навестија од МЕПСО, земјава ќе има струја само до крајот на декември. На почетокот на идната година, не само што ќе се јави недостиг од овој енергенс, туку и нејзината цена осетно ќе скокне. Ако ланската просечна цена на увезена струја чинеше 36 евра за мегават-час, овој пат понудените цени се движат меѓу 44 и 69 евра за мегават-час за дневната и меѓу 23 и 43 евра за мегават-час за ноќната струја. Тоа зголемување скапо ќе го платат не само граѓаните, туку и индустриските потрошувачи.
Директорот на бугарската национална електрична компанија (НЕК), Мардик Папазјан, како што пренесува белградскиот електронски весник "Енерџиобсервер", предвидува дека електричната енергија што ќе ја испорачуваат од идната година да биде за 30 отсто поскапа. Папазјан прогнозира осебно висок скок на цената на струјата што се произведува од нуклеарката "Козлодуј", од каде се снабдува и Македонија.
"Со затворањето на третиот и четвртиот блок на "Козлодуј" кон крајот на годинава, НЕК ќе извезува само минимални количества струја. Главно во Македонија, во согласност со договорот за исплата на инвестицијата за изградба на далековод што ги поврзува двете земји. Во моментот, со приходите од извоз на електрична енергија, го компензираме недостатокот на средства од домашниот пазар, каде што струјата ја продаваме по пониски цени од реалните", објаснува Папазјан. Дури и Светската банка во својата најнова студија предвидува во наредниот период да има две зголемувања на цената на струјата. Посебно во земјите од Балканот кои имаат хроничен недостиг на струја од сопствени капацитети, како што е и Македонија. Затоа, Банката препочува дека е крајно време македонските власти да обезбедат услови за користење на гасот како енергенс и да ја реактивираат изградбата на гасоводот и гасната мрежа.
Процесот на гасификација во земјава застана уште пред десет години заради нерешениот имотен спор меѓу државното претпријатие "ГА-МА" и дистрибутерот на нафтени деривати "Макпетрол". Во тек е судски спор каде нема разврска за тоа кој е газда на гасоводот. Вангел Арнаудов, директор на секторот во "Макпетрол" тврди дека Македонија плаќа најскап гас во Европа.
"Транзитот на гасот влијае на малопродажната цена во другите земји, бидејќи таксата која "Гаспром" би требало да ја плаќа за транспорт на гасот низ териториите на тие земји ја "пребива" преку малопродажната цена", рече Арнаудов на неодамна одржаниот форум за енергетика во Скопје.
Цената на гасот во Македонија изнесува 300 долари за илјада кубни метри гас. Во Романија истата количина гас чини 230 евра, а во Полска се движи меѓу 200 и 250 евра. Арнаудов смета дека цената на гасот во Македонија може да биде и пониска ако се тргне во побрзо ширење на гасоводната мрежа.
Светлана БЛАЖЕВСКА Валентина МАРЈАНОВИЌ

http://vecer.com.mk/tekst.asp?tid=26720
Za da ima poevtin gas treba da se zgolemi iskoristenosta na istiot, bidejki odrzuvaneto na ovoj objekt navistina kosta mnogu odrzuvanjeto e isto i za 100% iskoristenost i 10% isto taka gasot e poskap bidejki
Makedonija e krajna stanica dokolku bi bila tranzitna cenata ke ja kompenzira so tranzitna taksa za drugite zemji
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Serdarot напиша:
немаш ти гајле од еколошки образовани , АБЦ
од такви ко мене имаш гајле, од тие шо знат во продавница да влезат, купат ситници, и од то напрат буш пукла - буууум
реков јас, Мариово нуклеарка нема да има, а ти ако имаш пари за фрлање, фрлај во пештери.
поарно да си даел парите за метал сензор, некоја бомба да ископаш, да не ни загини некое дете, то е домаќински муабет...
нуклеарка? кај мене во дворо? хехе, не, абц, не...
уште некој месец рипајте, после ќе ви ја видиме силата
Eve specijalno za tebe serdarce da vidish zoshto nema da ima nuklearka vo nasheto Mariovo,oti ne e samo tvojot dvor vo prashanje.A za ripanje koga se zbori mislam deka porano koga diskutiravme na politika razbra dali jas ripav ili nekoj drug kogo ti togash go podrzuvashe.
Znaci specijalno za serdarot i nekoi drugi ovde na forumot koj sakaat Mariovo da ostane ekoloshki cisto i sterilno ama vo bukvalna smisla "sterilno" mozat da procitaat tokmu ovde i na ovoj link:
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A94BF65AA5EB95498BB6C8A8C23607A8
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
и? шо требаше да сватам од статијата? дека Мариово е запоставено од „модерни” кои плукаат на своите корења, и дека разни лешинари сега сакат некоја коска барем, ако не фатија од медот? (Мариовски)

шо треба да сватам од статијата? дека го запустија Мариово, ко фабриките, ко се друго? за некој ден некој ефтино да го купи?

ТИ читај ја статијата, АБЦ, посебно онај делот за Толето... Кулевци се Македонци, и не само Кулевци... и не се само во Бугарија :)

Мислиш дека ако цела турска империја не ги уплашила, ако директна опасност по животот на нивните најблиски не ги поколебала, дека некаков Бранко или Учко или АБЦ ќе ги запрат ко се работи за НИВНИОТ ВИЛАЕТ?

Не си ги знајш луѓето, братучед... оди прошетај малку меѓу младите, ете почни Градешница, таму имам неколку роднини, секој Пецо, Димо и Толе ми е брачед...

Море, шо ќе шеташ, земи думај, остај то перењето мозок шо го прајш тука „ни умират 500 луѓе еден по еден од ова или ова”

Оти така само ме љутиш, знајш многу убо дека секој, освен некој си АБЦ, беше против градењето на РЕК таму кај шо е...

а ако не знаеше, да знајш... дека Мариовци од Маково, Рапеж и Б`зовиќ прво тепаа (разни абц-ња), а после беа тепани (од српчиња џандарчиња) заради РЕК. уште пред да почнат луѓето црно да плукат...

толку засеа, брачед, и бери ум :)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Pak ne ti ide umot oti gi gledash selata shto i ne se bash Mariovski.Toa e fakt od koj ne se bega.Mariovo ne samo Makovo,Rapez ili B`zovic Mariovo e so centar vo Vitolishte a Zdunje ili Krushejca pa i Manastir se navistina bliski do centarot.Tamu nema ziteli ili ima po eden-dvajca dojdeni da si umrat vo rodniot kraj.
ABC raboteshe vo REK i znae shto mu napravi REK na Bitolskiot del od Mariovo koga rudnicite od Suvodol go pretvorija terenot kako na Mesecinata.Tamu treva ne raste pa kamo li piperki a Bitolskite Mariovci brgu dadoa gas koga im ponudija stanovi vo Bitola.Sega koga nekoj kako Serdarot saka da izigruva Paralovec (od familijata Paralovci shto go predade Gorgi Sugare) malku e docna da se opravat rabotite.Bitolskiot del i ponatamu se prodava na Shipoj kako na firmata Teranova od Gostivar za mali pari a Serdarot pak si mrci protiv onie shto sakaat od Mariovo da napravat najrazviena i najaka opshtina na Balkanot a mozebi i vo Evropa.Sekogash ke se najde nekoj "pameten" shto ke razmisli deka bilo podobro od Mariovo da se napravi pustina kako vo slucajot so rudnicite na REK-Bitola otkolku toa da bide zeleno podracje kako shto e okulu nuklearkite na Germanija,Francija ili Finska.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Енергетска криза во МКД ноември 2021

... денес повеќе ми изгледа како наметната енергетската криза во МКД, да не се води грижа за обновување на старите објекти, да не се вложува во нови ресурси, да со високи плати во оваа професија никој не одговара на недомаќинското работење, грижа за летно реновирање, како грижа за резерви и грижа во едукација на нови кадри кои треба да се грижат за исправноста, доведе до денешниов кризен момент,

АД „Електрани на Македонија“ - ЕЛЕМ како акционерско друштво во сопственост на државата е најголемиот производител на електрична енергија во МКД, но тие не се одговорни само за производство на електрична енергија туку и изнаоѓање нови енергетски извори,

АД ЕЛЕМ е формиран со Одлука на Владата на Р.Македонија (30.06.2005), како резултат на реструктуирањето на Електростопанство на Македонија, регулирана со Статутот на Друштвото, а со добиената лиценца врши енергетска дејност (производство на електрична енергија).

денес ги слушам криејќи се позади светската енергтска криза, непризнавајќи ја својата неодговорност и негрижа ни велат нас граѓаните дека треба да штедиме, дека ќе се покачи струјата, пак ќе удрат по грбот на народот,

...јас како граѓанин, би им рекла дека треба некој дебело да одговара за ова кризна енергетска состојба, не само кривично туку и по џеб да се удри поради несовесно работење што ја доведе МКД во ваква состојба да купува 5 пати поскапа струја,

... еве една ретроспектива на една главна причина за денешнава енергетск криза како резултат на нивна неспосбност, неодговорнст, од кога не се изградило ниеден објект, потрошувачката и побарувачката е зголемена, а ништо изградено, вложено, обновено.

...почетоци на производството на електрична енергија во Македонија се во 1909 година кога со примена на технологијата на еднонасочна струја, засветува првата светилка во Скопје, од малата дизел електрична централа која го овозможила тоа со само еден агрегат од 44 киловати, со напон од 220 до 240 вати за:
- напојување на една пумпна станица за градскиот водовод,
- за осветлување на зградата на Општината,
- за една улица,
- за конакот на турскиот валија,

до 1924
First-power-plant-Skopje-1909.jpg

...во Скопје,Тетово, Битола, Велес, Куманово, Прилеп се пуштени уште неколку помошни агрегати за снабдување со електрична енергија.

до 1940
Pena.jpg хец.jpg


- хидроелектрана „Пена“ во Тетово (1.760 киловати)1927 год,

- ТЕ „Дизел“ во Скопје (1.000 киловати) 1933 год,

Брана_на_ХЕ_„Матка“.jpg image-110229.jpg

- ХЕ „Матка“ во Скопје (4.160 киловати)1938 год,
- ТЕ „Пробиштип“ (1.280 киловати) 1940 год,

до 1955
- двата агрегати во ТЕ „Маџари“,
- ХЕ „Зрновци“, „Песочани“, „Сапунчица“, „Дошница“,

до 1970
Mavrovo-3-vt.jpg


(Мавровскиот хидроенергетски систем)
- ХЕ „Вруток“ два агрегати со моќност од по 37,5 мегавати,
- ХЕ „Равен“ 12,8 мегавати
- ХЕ „Врбен“ 12,8 мегавати,
(Црнодримскиот слив)
- ХЕ „Глобочица“ 42 мегавати,

shpil-e-1536x864-246719.jpg

- ХЕ „Шпилје“ Дебар 70,2 мегавати,

tikvesno-ezero_instagram.jpg 20141008-d3a7c93869b090f99e7d8ad38106fa77.jpg

- ХЕ „Тиквеш“ Кавадарци два агрегати од по 46 MW во 1968 година,

index.jpg kalimanci.jpg

- ХЕ „Калиманци“ Виница 12,8 мегавати,

до 1990
20161130084840.jpg


- термоелектраните ТЕ „Неготино“ во 1978 година

rek-bitola-960x659.jpg

- ТЕ РЕК „Осломеј“ Кичево, лоциран во непосредна близина на големите рудни наоѓалишта на јаглен ,

rek-bitola-foto-dizs-e1614248149948.png

- ТЕ РЕК „Битола“ трите термо блока, лоцирани во непосредна близина на големите рудни наоѓалишта на јаглен,

kozjak1.jpg
2004

- хидроелектрична централа „Козјак“ 80 мегавати.

sv_petka_new.jpg
2012

- хидроелектрична централа „Света Петка“ на реката Треска 36,4 мегавати

veternici.jpg
2014

- паркот на ветерни електрани „Богданци“, прв објект од ваков тип во Република Македонија со 16 ветерници со инсталирана моќност од 2,3 мегавати секоја годишно производство на електрична енергија повеќе од 100 гигаватчасови.
- ревитализацијата на хидроелектраните модернизираната хидроелектрана „Вруток“ инсталираната моќност е зголемена за плус 18,31 мегавати.

Енергетска_карта_на_АД_ЕЛЕМ.jpg

... во сопственост на АД ЕЛЕМ се два рударско-енергетски комбинати, осум хидроелектрани, седум од нив групирани во хидроенергетски системи, и паркот на ветерни електрани, сите од време на ЈУгославија, освен Козјак,


...скоро сите поголеми термоелектрани (Битола, Осломеј) лоцирани во непосредна близина на големите рудни наоѓалишта на јаглен, а ние кубуриме не сме имале јаглен, па некој треба да го ископа, ама полесно е да се донесе, ем профит,


- инвестиција значи и изградба на нови енергетски објекти сеуште се работи со капацитети од екс Ју изградени објекти (освен Козјак 2005), а се жалиме за недостаток, кога потребите и потрошувачка не се исти како во 1990 година сега во 2021 година,



и сега народот треба да штеди ем да плаќа пет пати поскапа струја, до кога ќе не еба_вате господа челници?:sekcza:
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Пожар во РЕК Битола (трет блок)

rek-bitola-patokaz.jpg


...се запалил блокот 3 од превисок напон во РЕК Битола од претходен пожар сега нова хаварија? ваква неписменост, негрижа, непрофесионалност, неедуцираност, не се памти од кога постои РЕК Битола,

pozar-rek.jpg

... денес имаме само наратори и пљампачи, солење памет, а ниеден стручен, со купено пемпеле курс преку ноќ, како што тргна работава со ваква негрижа сигурно ќе се опожари целосно РЕК Битола само е прашање на време,

pozar.jpg

...како што ја опожаривте Централната пошта Скопје, све неписмено и неспособно се собрало во раководни функции, викните ги бре инжињерите кои ги отеравте во пензија за да Ве научат и извадат од сопствено непознавање кое ги направи сите хаварии во РЕК Битола,

- пишуваат „ стручни лица од РЕК Битола, со поддршка на МЕПСО и ЕВН Македонија, како и експерти од техничките факултети во Битола и во Скопје, интензивно работат на оспособување на трансформаторот на Блок 3, кој беше оштетен во пожарот“ :facepalm:

rek.jpg

...се собрале „стручни“ лица од РЕК Битола и „стручњаците“ од МЕПСО и ЕВН, со купени дипломи и неписмени за процес во работата на термоелектрани ќе ја оправат работата, аман бе не ме смејте :pos:

пишуваат- ,,...најавија формирање на експертски тим од енергетските компании кој ќе ги дефинира постапките за спречување на слични појави во иднина..“ :facepalm:

...не треба формирање експертски тим, треба да вработувате и едуцирате соодветни кадри кои дипломите им се добиење со знаење, а не со непотизам, партиски и платени, па да поставите на одговорни виоски позиции професионалци научени со книга во рака, а не неписмено со купени дипломи дури и ние дознавме како се процесира работата во такви термолелектрани:

pozhar1.jpg

-доволен чист јаглен да се примени, а не малку јаглен да се меша со голема количина на земја кои под високи температури во котлите до 1200 С се претвора во песок затнувајќи ги цевките, а со тоа и котлите се затнуваат, па ќе се запали котелот, море ќе експлодира не само ќе се запали, неписмени едни, за тоа ли треба експертски тимови?
... а тоа што се уништи ископот на сопствен јаглен и оштетување на машината за ископување, па сега раководоството на РЕК не било способно ниту навремено да набави потребните количини на јаглен и сега се принудени да користат неквалитетн јаглен кој придонесол дополнително за хаваријата, за тоа ли треба ли експертски тим и стручни екипи? :vozbud:

...прогласиле кризна состојба? :facepalm: а бе одговорност и казни за све неписмено и неспособно што ги расипа енергетските објекти изградени од кога самите не биле родени ќе останеме и без електрична струја, ќе се запали и експлодираат термолектраните и ќе ги земете на врат работниците од вакви несопособни, пишувам барем да се знае зошто сме до ваква енергетска криза!

(опрајте се навреме)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Screenshot 11-22-2022 20.31.48.png Screenshot 11-22-2022 20.32.20.png

...ем арачиновци не плаќаат струја, ем добиват помош од државата, ем може и ја продаваат струјата штом се покачило 474 % за разлика од 2021 година, феномен за проучување!
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
Прегледај го приврзокот 355307Прегледај го приврзокот 355308

...ем арачиновци не плаќаат струја, ем добиват помош од државата, ем може и ја продаваат струјата штом се покачило 474 % за разлика од 2021 година, феномен за проучување!
Сакам да станам Арачиново:)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Pak ne ti ide umot oti gi gledash selata shto i ne se bash Mariovski.Toa e fakt od koj ne se bega.Mariovo ne samo Makovo,Rapez ili B`zovic Mariovo e so centar vo Vitolishte a Zdunje ili Krushejca pa i Manastir se navistina bliski do centarot.Tamu nema ziteli ili ima po eden-dvajca dojdeni da si umrat vo rodniot kraj.
ABC raboteshe vo REK i znae shto mu napravi REK na Bitolskiot del od Mariovo koga rudnicite od Suvodol go pretvorija terenot kako na Mesecinata.Tamu treva ne raste pa kamo li piperki a Bitolskite Mariovci brgu dadoa gas koga im ponudija stanovi vo Bitola.Sega koga nekoj kako Serdarot saka da izigruva Paralovec (od familijata Paralovci shto go predade Gorgi Sugare) malku e docna da se opravat rabotite.Bitolskiot del i ponatamu se prodava na Shipoj kako na firmata Teranova od Gostivar za mali pari a Serdarot pak si mrci protiv onie shto sakaat od Mariovo da napravat najrazviena i najaka opshtina na Balkanot a mozebi i vo Evropa.Sekogash ke se najde nekoj "pameten" shto ke razmisli deka bilo podobro od Mariovo da se napravi pustina kako vo slucajot so rudnicite na REK-Bitola otkolku toa da bide zeleno podracje kako shto e okulu nuklearkite na Germanija,Francija ili Finska.
Мариово ќе остане пусто и во следните 50 години. Нема причина некој да би живеел таму. Плус и помалку народ има во државата. И ќе има уште помалку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom