Енергетска криза во Европа

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.663
Поени од реакции
18.879
Ti ne plakas danok?
Автоматски споено мислење:


Kano, sve e prasanje na metodologija. Plus postaro naselenie plus imavte restrikcii najbeter vo cel demokratski svet. So Kina se trkavte za prvo mesto sto bi rekle. Ili mislis vo Kina ima 5.000 zrtvi?
prosta e metologijata, se brojat mrtvi na 1mil. i za nas i za vas vazi toa, valjda ne mislis deka i ovde demek krijat...

jas sum ok so restrikciite. si ja zavrsija rabotata odlicno. prvite nekolku branovi i varijacii koj bea najjaki i dur nemase vakcini nie uglavno ne gi ni osetivme. toa deka ne mozese da se patuva vas vi zvuci strsno posto ziveete u mali drzavi aus e pogolem kontitent od evropa i si ja imavme samo za nas 26mil... koga imase moznosti koj sakase patuvase niz aus taka da ok si bese, i utre da ima pak nesto slicno aus treba da go naparavi istoto.

igorce demografski u sekoja statistika sme podobri od vas... plus 3 god podolgo ziveeme. toa deka imate prosecno postara populacija e taka ama ne sme nie krivi sto ne pravite dovolno deca.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.639
Поени од реакции
7.458

Ajde neka e cestito, tret terminal diga svabo, mu se zaarni :D
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
477
Поени од реакции
564

Ajde neka e cestito, tret terminal diga svabo, mu se zaarni :D
И како ти се сеа прогнозите за снабдување на Германија со гас преку ФСРУ/ЛНГ Терминали?

Ти кажа дека тоа е смешно, лекторираше тука еден куп дека нема ништо у тоа, спектакуларни вести се само на теорија, ништо не може да ги замени цефководите, а од средина на декември 2022 до сега ова е веќе трет ФСРУ. :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.834
Поени од реакции
20.922
Признаваат индустриски тероризам :LOL:
Кој ќе ги санкционира?
Т.н. „меѓународни“ институции се чиста лицемерна превара и 100% контролирани од САД.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.792
Поени од реакции
2.677
Игорче кога треба да плати сметка.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.742
Поени од реакции
20.406
@Toma ја највероватно поефтино плаќам за струја од тебе така да не ме думај.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.792
Поени од реакции
2.677
@Toma ја највероватно поефтино плаќам за струја од тебе така да не ме думај.
Верувам дека у гетото со 15 души во соба и не е толку скапо.

Патем ја ич не плаќам струја и вода, зејтин не сум купил од короната кога беше, што ли не е во ред со мене што кукам за цените, М?
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
685
Поени од реакции
2.759
Една вреќа сол би изеле од мака дека Русија има најмногу енергенси на светов и најголема територија.
Ништо не и можат на Русија без да се изгорат и самите, и цело оружје што го имаат го пратија и најголемите санкции ги воведоа и пак немиен го јадат :icon_lol:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.742
Поени од реакции
20.406
Верувам дека у гетото со 15 души во соба и не е толку скапо.

Патем ја ич не плаќам струја и вода, зејтин не сум купил од короната кога беше, што ли не е во ред со мене што кукам за цените, М?
Си немал среќа во животот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.748
Поени од реакции
30.446
Поголеми губитници од Европјаниве нема. :icon_lol:
Еве тука имаш статистика колку се шитка, треба да направат уште една страна да следи колку пари ги кошташе од Русија, а колку од новите добавувачи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.834
Поени од реакции
20.922
Bloomberg:"New York is buying an unusually large amount of gasoline and diesel from India — a country that has become a top outlet for sanctioned Russian oil.

About 89,000 barrels per day of Indian gasoline and diesel will reach New York this month, the most in nearly four years. This accounts for more than 40% of the region’s total imports for January, according to Kpler data compiled by Bloomberg. That’s a jump from an average of 5% last year." 

Kajgana Shop

На врв Bottom