Електроинсталација во куќа

Член од
19 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
За мене ова е сега актуелно па би сакала да прашам. Знае ли некој како се движат цените за електроинсаталција во куќа?
Нешто ми спомнаа дека се наплатува од струјно место.... Знае ли некој, ориентационо?
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Зависи колкава квадратура имаш, спратови-спратни табли, струјни кругови - штекери, прекидачи за светло и сијалици. Во Гостивар елетро инсталатери имаш со лопата да ги ринеш, со добар пазар можеш ефтино да поминеш. До 1000 еври со работна рака и материјал, секако зависи од горе наведените критериуми!
 
Член од
19 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Се работи за викендичка, од прилика 60м2, ќе има една табла се на се. Сијалични места 10 од прилика. Исто толку штекери (плус минус 2). Ми рекоа дека се наплатува од штекер/сијалично место, па ме интересира колку би ме чинела оваа инвестиција.
--- надополнето: Sep 12, 2012 4:46 AM ---
Зависи колкава квадратура имаш, спратови-спратни табли, струјни кругови - штекери, прекидачи за светло и сијалици. Во Гостивар елетро инсталатери имаш со лопата да ги ринеш, со добар пазар можеш ефтино да поминеш. До 1000 еври со работна рака и материјал, секако зависи од горе наведените критериуми!
Се работи за викендичка, од прилика 60м2, ќе има една табла се на се. Сијалични места 10 од прилика. Исто толку штекери (плус минус 2). Ми рекоа дека се наплатува од штекер/сијалично место, па ме интересира колку би ме чинела оваа инвестиција.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Се работи за викендичка, од прилика 60м2, ќе има една табла се на се. Сијалични места 10 од прилика. Исто толку штекери (плус минус 2). Ми рекоа дека се наплатува од штекер/сијалично место, па ме интересира колку би ме чинела оваа инвестиција.
Во Битола наплаќаат исто така од дозна. Мислам дека околу 4 до 5 евра од дозна оди, па можиш да си напрајш груба математика колку би ти зеле за рака. На тоа додај кабли (дозните не ги бројам ефтини се), и евентуално трошокот за пат од Х место до Маврово.
 
H

HITCH

Гостин
И во Скопје се плаќа од дозна. Не знам како одат цените, ама каблите гледај да ти се од фабриката за кабли од Неготино. Поскапи се, ама барем нама да му ја мислиш. Би ти советувала и да пазиш кој ти ја поставува струјата, оти мала грешка може се` да ти изгори.

Со струја нема играчка!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
112
Поени од реакции
26
.
Се работи за викендичка, од прилика 60м2, ќе има една табла се на се. Сијалични места 10 од прилика. Исто толку штекери (плус минус 2). Ми рекоа дека се наплатува од штекер/сијалично место, па ме интересира колку би ме чинела оваа инвестиција.
пред 4 години ја комплетирав викендичката па и ставав струја, околу 80-тина квадрати, 10 сијалични и толку штекери, помошна просторија-алатница две сијалични и два штекери па сето ме кошташе околу 250 евра комплет.материјал и работа.
 
Член од
19 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
пред 4 години ја комплетирав викендичката па и ставав струја, околу 80-тина квадрати, 10 сијалични и толку штекери, помошна просторија-алатница две сијалични и два штекери па сето ме кошташе околу 250 евра комплет.материјал и работа.
--- надополнето: 20 септември 2012 во 14:47 ---
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
za edno sijalicno mesto (steker ili sijalica ) 4-5 evra zavisi od mestoto. . .
kablite site se dobri (trajnost na kabel e okolo 50 god );
ima razlika vo stekerite i prekidacite - kolko muzika tolko pari .. . . sekoj dobaR majstor ke ti kaze sto cini sto ne :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom