Економски факултет- Штип

  • Креатор на темата AFI
  • Време на започнување
Член од
13 април 2008
Мислења
7.592
Поени од реакции
6.958
ајде малку помош, што дават на колоквиум Ристо Фотов(финансии) и Дарко Лазаров(економија), дали треба да учам побитните работи или се може да се падне :)
Економија се паѓаат најбитните и клучни работи од темите. Овие 3 работи научи ги и немаш мака :
- Прашањата што се на крајот од секоја тема
- Графикон понуда-побарувачка
- Задачата за среден индекс на цени (така нешто беше)

А финансии учи се, ама буквално се. И тоа мој совет ти е да обрнеш повеќе внимание на некои од полевите и небитни термини и дефиниции (како debentures обврзници, нормално контанго, беквадрација на фјучерсите и сл.), таквите му се омилени на Фотката. Не троши многу време на првите 30-40 стр. од скриптата, каде се зборува за монетарна и фискална политика (што се уствари најбитен дел од 1. колоквиум), од таму немаше ниту едно прашање лани. Така да бележи си ги и памети ги оние позабеганите делчиња и дефиниции.
 
S

Stivie G

Гостин
Економија се паѓаат најбитните и клучни работи од темите. Овие 3 работи научи ги и немаш мака :
- Прашањата што се на крајот од секоја тема
- Графикон понуда-побарувачка
- Задачата за среден индекс на цени (така нешто беше)

А финансии учи се, ама буквално се. И тоа мој совет ти е да обрнеш повеќе внимание на некои од полевите и небитни термини и дефиниции (како debentures обврзници, нормално контанго, беквадрација на фјучерсите и сл.), таквите му се омилени на Фотката. Не троши многу време на првите 30-40 стр. од скриптата, каде се зборува за монетарна и фискална политика (што се уствари најбитен дел од 1. колоквиум), од таму немаше ниту едно прашање лани. Така да бележи си ги и памети ги оние позабеганите делчиња и дефиниции.
фала на информацијата, а прашањата по финансии дали може од лани истите да се погодат? :)
 
Член од
24 јуни 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Pozdrav do site. Ako ima nekoj raspolozen (a gledam ima dosta takvi) podetalno da opise koj e nacinot na studiranje kaj vonrednite studenti. Konkretno me interesira:
1. kolkokviumi ili direktno na zavrsen ispit?
2. dokolku se kolokviumi koj e nacinot na boduvanje kaj vonrednite studenti (2kolokviumi * poeni + savrsen ispit poeni i dali ima za redovno nekoj poen ili kaj vonrednite gi nema tie poeni)
3. nacin na odenje na kolokvium (kade,koga i kaj koj treba da se prijavish za da odish na kolokvium)
BTW imam eden kup prasanja, a ovie od studentski prasanja ne mi se javuvaat na tel. pa taka blagodarnosta najverojatno ke bide upatena na vasa adresa...Pozzzzzzzz
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Pozdrav do site. Ako ima nekoj raspolozen (a gledam ima dosta takvi) podetalno da opise koj e nacinot na studiranje kaj vonrednite studenti. Konkretno me interesira:
1. kolkokviumi ili direktno na zavrsen ispit?
2. dokolku se kolokviumi koj e nacinot na boduvanje kaj vonrednite studenti (2kolokviumi * poeni + savrsen ispit poeni i dali ima za redovno nekoj poen ili kaj vonrednite gi nema tie poeni)
3. nacin na odenje na kolokvium (kade,koga i kaj koj treba da se prijavish za da odish na kolokvium)
BTW imam eden kup prasanja, a ovie od studentski prasanja ne mi se javuvaat na tel. pa taka blagodarnosta najverojatno ke bide upatena na vasa adresa...Pozzzzzzzz
Вака, кај нас на информатика (исто при УГД) вонредните полагаа завршен испит (0-100 бода) и во зависност од тоа ја добиваа оцената. Доколку се водиш под програмата 2010/2011 па наваму, пријавувањето на испити е електронски (преку е-индекс). Вонредните студенти не добиваат поени за предавања,вежби,домашни работи итн. Некои професори им дозволуваа на таквите студенти да изработат семинарска (било да е самостојно или во група) и евентуално да освојат максимум 10 бода со тоа што на крајот завршниот испит им носеше по 90 бодови.

Овие се податоците за одговорните при студентската служба на економски факултет, пробај исконтактирај ги некако и сигурно ќе добиеш уште повеќе информации.



Економски факултет


Референти на студентска служба – Штип
Марјан Марков
е-пошта: marjan.markov@ugd.edu.mk
тел: 032/550-061

Антонио Талевски
е-пошта: antonio.talevski@ugd.edu.mk
тел: 032/550-066
 
Член од
24 јуни 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Вака, кај нас на информатика (исто при УГД) вонредните полагаа завршен испит (0-100 бода) и во зависност од тоа ја добиваа оцената. Доколку се водиш под програмата 2010/2011 па наваму, пријавувањето на испити е електронски (преку е-индекс). Вонредните студенти не добиваат поени за предавања,вежби,домашни работи итн. Некои професори им дозволуваа на таквите студенти да изработат семинарска (било да е самостојно или во група) и евентуално да освојат максимум 10 бода со тоа што на крајот завршниот испит им носеше по 90 бодови.

Овие се податоците за одговорните при студентската служба на економски факултет, пробај исконтактирај ги некако и сигурно ќе добиеш уште повеќе информации.

Економски факултет

Референти на студентска служба – Штип
Марјан Марков
е-пошта: marjan.markov@ugd.edu.mk
тел: 032/550-061
Антонио Талевски
е-пошта: antonio.talevski@ugd.edu.mk
тел: 032/550-066
Конкретно се работи за Еконосми Факултет во Струмица отсек Финансиски М.
Значи со завршните испити е од 0-90 + евентуално 10 за семинарска. Пријавување преку e-index. Тоа е во ред. Помош околу колоквиуми? Можно е да се оди нели? И начин на нивно бодување и пријавување за истите. Во план ми е Основи на економија и Основи на Финансии преку колоквиуми а Финансиско сметководство и Математика директно на завршен. Благодарност за постот погоре....
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Конкретно се работи за Еконосми Факултет во Струмица отсек Финансиски М.
Значи со завршните испити е од 0-90 + евентуално 10 за семинарска. Пријавување преку e-index. Тоа е во ред. Помош околу колоквиуми? Можно е да се оди нели? И начин на нивно бодување и пријавување за истите. Во план ми е Основи на економија и Основи на Финансии преку колоквиуми а Финансиско сметководство и Математика директно на завршен. Благодарност за постот погоре....
Колоквиумите се бодуваат со по 20 поени (2та носат 40 + 10 вежби + 10 предавања + 10 семинарска + 30 завршен = можни 100). Меѓутоа, тоа мислам дека важи само за редовните студенти. Кај нас имаше неколку вонредни студенти кои идеа на колоквиуми и на крај полагаа и завршен испит. Пријавување за колоквиуми нема. Значи, на денот на полагање одиш во факултет добиваш примерок и го решаваш. Се зависи до професорот дали ќе ти дозволи да присуствуваш на колоквиуми и на тој начин ќе ги собираш бодовите или ќе одиш на целосен(завршен) испит. Најдобро би било да се консултираш со нив, така најдобро ќе знаеш што треба да правиш. Имаш уште една недела за ова, затоа што сега видов дека колоквиумската недела (на екомонски) почнува од 25 октомври.
Патем, Пачемска ти предава математика 1 ?
 
Член од
24 јуни 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Патем, Пачемска ти предава математика 1 ?
Јас сум ти изгубен случај во сево ова. Неам појма кој професор ми е ни по ниеден предмет. Гледам на e-index нема доделено или каснат со информациите (who knows?). Фала за одговорот и ако си и ти исти смер можеш да ми кажеш Основи на Економијата ако се оди на колоквиум до каде треба да се учи?
 

AFI

Член од
17 ноември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
98
Јас сум ти изгубен случај во сево ова. Неам појма кој професор ми е ни по ниеден предмет. Гледам на e-index нема доделено или каснат со информациите (who knows?). Фала за одговорот и ако си и ти исти смер можеш да ми кажеш Основи на Економијата ако се оди на колоквиум до каде треба да се учи?
Најпрво се зависи до професорот. Таа недела оди прашај ги како бодуваат и дали дозволуваат на колоквиум за вонредни. Мислам дека дозволуват ама па прашај ама таа ти е последна недела со предавања за тоа побрзај зошто од другата недела имаш колоквиум. Кај нас и вонредни доаѓаат да полагат и кумулативно им се собираат. Семинарска прават и од неа добиваат 20 поени мислам. А поени од присутност и активност не добиваат освен ако имаш присуствувано на некое предавање.Прв колоквиум 20 поени исто и втор завршен испит 30. Поздрав
Математика 1 д-р Татјана Атанасова Пачемска
Финансии Д-р Ристо Фотов
Финансиско сметководство д-р Александар Костадиновски
Економија д-р Круме Николовски
 
Член од
24 јуни 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Најпрво се зависи до професорот. Таа недела оди прашај ги како бодуваат и дали дозволуваат на колоквиум за вонредни. Мислам дека дозволуват ама па прашај ама таа ти е последна недела со предавања за тоа побрзај зошто од другата недела имаш колоквиум. Кај нас и вонредни доаѓаат да полагат и кумулативно им се собираат. Семинарска прават и од неа добиваат 20 поени мислам. А поени од присутност и активност не добиваат освен ако имаш присуствувано на некое предавање.Прв колоквиум 20 поени исто и втор завршен испит 30. Поздрав
Математика 1 д-р Татјана Атанасова Пачемска
Финансии Д-р Ристо Фотов
Финансиско сметководство д-р Александар Костадиновски
Економија д-р Круме Николовски
Благодарение на Вас само денеска научив повеке отколку за два месеца. Само уште за Економија кој материјал оди во 1 колоквиум? Учам од книгата на Таки Фити и тоа:
1 глава - економијата како наука
2 глава - базични економски аспекти
3 глава - основни елементи на побарувачката и понудата
4 глава - теорија на изборот на потрошувачот
5 глава - основи на теоријата на производство
6 глава - анализа на трошоците
7 глава - совршена конкуренција
8 глава - монополот и бариерите за влез
9 глава - олигопол
10 - пазарите на факторот на производство
11 - наемнина и пазарот на трудот
12 - државата и бизнисот
13 - макроеконимски поими
14 -бруто домаѓен производ
15 економски раст ........итн итн
Прашањето е кои се глави од книгава да ги скоцкам во главата или пак можеби друга книга е во прашање. Поздрав и уште еднаш пијачката е на моја сметка - ДЕФИНИТИВНО....
 

AFI

Член од
17 ноември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
98
Благодарение на Вас само денеска научив повеке отколку за два месеца. Само уште за Економија кој материјал оди во 1 колоквиум? Учам од книгата на Таки Фити и тоа:
1 глава - економијата како наука
2 глава - базични економски аспекти
3 глава - основни елементи на побарувачката и понудата
4 глава - теорија на изборот на потрошувачот
5 глава - основи на теоријата на производство
6 глава - анализа на трошоците
7 глава - совршена конкуренција
8 глава - монополот и бариерите за влез
9 глава - олигопол
10 - пазарите на факторот на производство
11 - наемнина и пазарот на трудот
12 - државата и бизнисот
13 - макроеконимски поими
14 -бруто домаѓен производ
15 економски раст ........итн итн
Прашањето е кои се глави од книгава да ги скоцкам во главата или пак можеби друга книга е во прашање. Поздрав и уште еднаш пијачката е на моја сметка - ДЕФИНИТИВНО....
Да Книгата е од Таки Фити само некои глави не требаат да се учат мислам заборавив, прашај тие што се прва година сеа пример Stivie G , ili Ендорфиниус (ако се сеќава) .
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Јас сум ти изгубен случај во сево ова. Неам појма кој професор ми е ни по ниеден предмет. Гледам на e-index нема доделено или каснат со информациите (who knows?). Фала за одговорот и ако си и ти исти смер можеш да ми кажеш Основи на Економијата ако се оди на колоквиум до каде треба да се учи?
Прво, посети го овој линк http://eco.ugd.edu.mk/index.php?lang=mk ќе најдеш доста корисни информации во врска со твојата насока.
За предметот неможам да ти одговорам што треба да се учи од проста причина што не сме на истиот факултет (јас сум на информатика, доколку не го примети тоа во мојот прв пост :) ). За материјалот за учење ќе се потрудам да дознаам од колегите од бизнис информатика (го имаа и тие истиот предмет). Друго, информации/материјали/вежби можеш да најдеш на е-учење и е-учење2. На системите можеш да се најавиш на следниот начин:
username: ime.brindex (пример: aleksandar.00001)
password: Ugdmaticenbroj (пример: Ugd1234567891234)
Доколку се немаш зачленето на курсевите (предметите) од твојата насока, кликни тука и тука (првиот линк е од мудл1, вториот од мудл2). Доколку ти побара лозинка за курсот, пробај со кратенка од името на предметот и годината во која се слуша истиот (пример: MAT12011, mat12011 итн.). Друг работа којшто ќе ти користи во иднина е студентскиот сервис. Таму ги имаш сите известувања за тековната академска година.
Кај оние од бизнис-информатика асистент по предметот Основи на економија е Дарко Лазарев (darko.lazarev@ugd.edu.mk) . Пиши му меил и сигурно ќе ти одговори кој материјал е за колоквиум и што треба да се учи од книгата.
 
S

Stivie G

Гостин
Благодарение на Вас само денеска научив повеке отколку за два месеца. Само уште за Економија кој материјал оди во 1 колоквиум? Учам од книгата на Таки Фити и тоа:
1 глава - економијата како наука
2 глава - базични економски аспекти
3 глава - основни елементи на побарувачката и понудата
4 глава - теорија на изборот на потрошувачот
5 глава - основи на теоријата на производство
6 глава - анализа на трошоците
7 глава - совршена конкуренција
8 глава - монополот и бариерите за влез
9 глава - олигопол
10 - пазарите на факторот на производство
11 - наемнина и пазарот на трудот
12 - државата и бизнисот
13 - макроеконимски поими
14 -бруто домаѓен производ
15 економски раст ........итн итн
Прашањето е кои се глави од книгава да ги скоцкам во главата или пак можеби друга книга е во прашање. Поздрав и уште еднаш пијачката е на моја сметка - ДЕФИНИТИВНО....
за прв колоквиум треба од тема 1 до тема 6, така ни кажа Дарко асистентот а предметот ќе се полага во вторник(25.10)
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.631
Pozdrav do site. Ako ima nekoj raspolozen (a gledam ima dosta takvi) podetalno da opise koj e nacinot na studiranje kaj vonrednite studenti. Konkretno me interesira:
1. kolkokviumi ili direktno na zavrsen ispit?
2. dokolku se kolokviumi koj e nacinot na boduvanje kaj vonrednite studenti (2kolokviumi * poeni + savrsen ispit poeni i dali ima za redovno nekoj poen ili kaj vonrednite gi nema tie poeni)
3. nacin na odenje na kolokvium (kade,koga i kaj koj treba da se prijavish za da odish na kolokvium)
BTW imam eden kup prasanja, a ovie od studentski prasanja ne mi se javuvaat na tel. pa taka blagodarnosta najverojatno ke bide upatena na vasa adresa...Pozzzzzzzz
Па види вака јас студирам вонредно на финансиски менаџмент и до сега сум бил на сите колоквиуми затоа што и ние вонредните имаме право,секоја семинарска сам ја изработувам и носи 20 поени плус поени од колоквиумите ,е сега кога имам време одам на предавања а понекогаш и на вежби,по некои предмети дури имам добивано и по цели 10 поени за присуство се зависи од асистентот,додека по други предмети сум добивал и по 2 до 5 поени,но тие поени не ми се толку битни бидејќи се трудам на колоквиумите да извадам максимален број поени,така да слободно оди на колоквиуми,пред полагање на колоквиум оди таму кај што се полага и кога читаат ако те нема на список почекај сите да влезат ипосле кажи му на тој/таа што ве чита дека си вонреден студент,ќе ти запише име и презиме,број на индекс,и обавезно на тестот да назначиш дека си вонреден.За семинарските надобро е да ги исконтактираш асистентите за да ти дадат тема,обично кога имаат вежби обиди се да стапиш во контакт со нив,ќе ти дадат тема,ќе ти кажат до кога треба да ја предадеш и ништо страшно
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
40
Поени од реакции
2
Значи студент сум на Гоце Делчев 1 година на смер Бизнис Логистика но сеуште не знам и не ми е јасно што и каде можам да се вработам со овој смер,или само оваа е трошење на пари од своите родители?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Значи студент сум на Гоце Делчев 1 година на смер Бизнис Логистика но сеуште не знам и не ми е јасно што и каде можам да се вработам со овој смер,или само оваа е трошење на пари од своите родители?
Како може да се запишеш на факултет на кој не знаеш за што служи смерот што го изучуваш?

Ако се запишеш било каде, без воопшто никаква заинтересираност, тогаш секој факултет ти е буквално трошење на парите на твоите родители.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom