Еколошка катастрофа во Ташкент

вован1

http://1917.gq/jy/jyindex.htm
Член од
10 декември 2017
Мислења
151
Поени од реакции
247

Во главниот град на Узбекистан сонце веќе трет ден не сјае. Градот е закопан во правлив облак. Намалена видливост. Прозорците не можат да се отворат...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.431
Поени од реакции
4.260
Го гледам ова...проверувам сегде..нема ништо...
Некои коментари за видео филтерот за бојата...
Ова ниво...на прав...па во скопје било и полошо...
не знам што е вицот. Можда оти фали згоден депресивен французин како пуши цигара сам.....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.950
Поени од реакции
35.407
ice_screenshot_20211107-182449.jpeg ab1affeb7e620ed4.jpg

нa 0:54 што е ова? мене ми изгледа како да испушта песоклив чад на врвот или само ми се чини? го најдов на НЕТ, тоа било само Ташкент ТВ кула, не е извор на смогот!
... на 4 ти ноември 2021 во Ташкент (Узбекистан) се појавил силен ветар 20-25 m/s со што исушениот горниот слој на земјата се подигнал и создадал ефект на правлива песочна магла што било 5 пати поголема од нормата со што целиот град бил покриен со прашина, па дури и во внатрешни простории влегувајќи преку процепите со ветарот,

1636051172_taha.jpg
 
Последно уредено:

вован1

http://1917.gq/jy/jyindex.htm
Член од
10 декември 2017
Мислења
151
Поени од реакции
247
нa 0:54 што е ова? мене ми изгледа како да испушта песоклив чад на врвот или само ми се чини? го најдов на НЕТ, тоа било само Ташкент ТВ кула, не е извор на смогот!
Не чад, се разбира, туку завеса за прашина.

ова е прв пат во 150 години метеоролошки набљудувања!
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.431
Поени од реакции
4.260
Не чад, се разбира, туку завеса за прашина.

ова е прв пат во 150 години метеоролошки набљудувања!
Ама не е "еколошка катастрофа„ нели?
Се деси торнадо негде во битолско, ме здоболело за узбекистан па..
два три пати имаше песок и прашина во скопје летово дури...
 

вован1

http://1917.gq/jy/jyindex.htm
Член од
10 декември 2017
Мислења
151
Поени од реакции
247
два три пати имаше песок и прашина во скопје летово дури...
напролет имаме и правливи бури. Но, штом ветрот згасне - по 2-3 часа: правот веднаш се спушта на земја.

А потоа цели три дена - прашина во и надвор во воздухот!

Сега, за среќа, конечно врнеше) И атмосферата се расчисти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom