Еднаквост за сите прекршители на кодексот на однесување, децата и нивните родители не се исклучок

Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Браво бе!

Јави се кога ќе го средиш и финансискиот аспект од бизнис планов.
Епа тоа е одговорот дечко!
Нема потражувачка - нема ни позитивен финансиски баланс на фирмата...

Организирај кампањи, организирај протести со бајрачиња на плоштад, направи си горила маркетинг на А1 (влегувај во ресторани и понашај се ко децата што те нервираат)... Групирај ја потражувачката, организирајте се. Искачајте само во вашиот ресторан и сите ќе сме на раат така. Баш лепо друштво ќе сте тројцата.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Темава станала лудница :vozbud: Не сум знаел дека има до толку луѓе што може да мразат деца.

Вака сега, Пумата воопшто не е компетентна да учествува во темата како прво. Зошто? Човече оди прочитај и ги ставовите за нејзиното куче! Ќе видиш колку таа мрази деца.
Пума е доволно еден два поста во темата на абортус да и прочиташ и ќе ти стане јасно колку е обожавател на деца (палавите деца и се само закачка во темата)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.509
Поени од реакции
33.674
Темава станала лудница :vozbud: Не сум знаел дека има до толку луѓе што може да мразат деца.

Вака сега, Пумата воопшто не е компетентна да учествува во темата како прво. Зошто? Човече оди прочитај и ги ставовите за нејзиното куче! Ќе видиш колку таа мрази деца.

Ставовите што таа ги има за нејзината џукела (Бубу мислам дека беше името) беа дека никој не смее да ги генерализира кучињата, односно можеби имало некои што касаат, но нејзиното никогаш не би нападнало некој човек па затоа немало потреба од заштитна маска за кучето. Друг став беше дека никој не смеел да и забрани да го шета кучето во парк, иако имало луѓе што се плашат од кучиња. Пошто нели нејзината џукела е ванземаљска. И, да не одолговлекувам многу со примери за Пумата, мислам дека паралелата треба да ви е јасна. Кучето за неа е незаменливо и никој не смее да и пререче за тоа, но за другите луѓе на коишто децата им се СЕ во животот - е тука важно е уживањето на Пумата.

Друга работа, менаџерите не се толку глупави личности ( и да се, газдите не се), така да ако децата сметаат врз работата на ресторанот, нормално е дека ќе се забрани влез за деца. Supply & demand се вика тоа. Кога ќе има доволно потражувачка ќе се отвори ресторан во којшто ќе немаат пристап деца. It's so fucking simple ! Пума и Ванлок - ете ви бизнис план! За возврат доволно ќе ми е да видам дека и вие можете да бидете среќни во вашиот ресторан.

Oва ми беше првиот аргумент кога ја прочитав налудничавата идеја пред да се позабавувам со истата. Мислам дека веќе сите ни е јасно до кој степен самата Пума е контрадикторна и колку се издражни нејзините ставови. Ама, ете, сепак ги забавуваме, ѓоамити со мозочната активност изнудена да напишат некој кашав став ќе се зголеми распонот на сфаќање кај нивните ограничени мозоци. Мака ми е многу за Vanlok, прошетан човек, ама ете, помешани вредности и непотковани приоритети во животот си го прават своето. Да се залагаш за банирање на деца од ресторан а да бидеш во одбрана за отстранување гладни збеснати кучиња од парк каде отишле децата оти ги банирале од рестораниве.. и да бидеш сериозен во тоа, навистина жал.

Луси_Лу љубави, ти како модератор овде ќе ти се обратам, дали ти го промени од неутрално-прашање насловот или некој супермодератор?
Дали тебе те вратиле со децата од некој ресторан, и си била као па океееј....
Секако дека луѓето одбиваат да пишуваат кога самиот наслов осудува, ако не да го мењаме на една недела, една недела наш предлог, една овој.. :)
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
176
Поени од реакции
49
Gi citam mislenjata na temava i ne mi se veruva deka ima nekoj sto ozbilno vaka razmisluva. Pocituvam deka sekoj ima pravo na odluka dali saka deca ili ne, ama da bara da se zabranat vo restoran ili avion ili sto znam kade?

nekako imam cuvstvo deka tie koi zboruvaat deka ne sakaat deca se premnogu mladi i uste ne svakaat sto znaci vistinska ljubov i zelbata da se ima deca. Toa ti e kako koga so 10-12 godini gledas kako drugi se guskaat i bacuvaat i vikas bljak, jas toa nikogas...

Jas mislam deka imate zaboraveno kako e da se bide dete. Da ne sedevte vie mirni do mama i tato celo vreme i ne se mrdavte i ne pravevte gluposti i ne vreskavte i placevte pa sega se vi smeta.

Ne mi se veruva kolku negativna energija se siri i kolku hejteri ima pa da se rasipuva i najubavata i najbitnata rabota na svetot.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Епа тоа е одговорот дечко!
Нема потражувачка - нема ни позитивен финансиски баланс на фирмата...
Овој пазар тука е уникатен.
Побарувачка за раат има, ама тренинг за трпење имало со векови тука.

Народов е навежбан да трпи. Прво Турците почнале тука да не третираат за трпење, потоа низ историјата ред се ределе други тренери, за да дојдеме до најнови тренирачи за трпење: политичари, криминалци, разни сељачишта, насилници, па и мрзливи и недоквакани родители што не се замараат да си контролираат децата.

 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.691
Прво да расчистиме дека тоа колку човек ги сака децата нема врска со неговиот став дали децата треба да се носат по ресторани, кафетерии и слично. Јас имам син од две години и три месеци, го сакам бескрајно, ги сакам и ми се мили и сите други деца, децата не се способни за вина и неможеме да им се лутиме за нивните постапки кога ни сметаат, тие се деца и неможат да седат мирно, мораат да се движат и да прават било што. Родителите се тие кои треба да се грижат за тоа нивните деца да не сметаат никому. Сметам дека е глупост да се носат мали деца по ресторани и слични места, односно се додека детето е на возраст кога неможе да седи мирно на масата тоа не е за таму. Пред се со носењето на детето по такви места се малтертира самото дете. На детето таму не му е воопшто интересно а ако тоа се помножи и со викањата од родителите тоа за него е вистинско измачување. Тоа не е ниту социјализација ниту воспитување, детето на таа возраст неможе да свати што е толку интересно да се седи во место. Има време кога и на детето ке му биде убаво во ресторанот а нема да смета никому, тогаш треба да се носи таму. Незнам како му е убаво и на самите родители да одат со мали деца во ресторан. Треба постојано да си на нога и да трчаш по детето, па плачело, па се удрило, па истурило, па отишло да досадува на друга маса, па се измочало, посрало, па му се спиело.......... незнам како на некого може да му биде убаво со сето тоа, која е таа толкава љубов кон рестораните да се измачуваш себе си и детето за да одиш таму а не седнеш ниту една секунда раат. Незнам што му е убаво на некои мајки или татковци кога со мало детенце ке влезат во ресторан или кафетерија? Јас во неколку наврати имам отидено во ресторан со малиот ама на лице место се уверив дека тоа е тотална грешка и повеке не го правам тоа. Ако малиот е со нас тогаш ке земам некој сендвич, тост или слично и на клупа во паркот. Малиот си трча ти трчаш по него, го храниш низ игра и немаш проблем, си поминуваш убаво, не му смета никому, нека прави што сака. А ако сакам да излезам во ресторан тогаш се знае, малиот останува со баба му и дедо му а јас со госпожата си одам во ресторан и на раат си поминувам како што треба и за што плаќам таму. Без да се измачува детето, без да се измачувам јас, без да смета било кому што исто така платил во ресторанот за да си помине раат.... А малиот има време кога ке оди по ресторани, прво нека ги изгустира игротеките, рингишпилите, парковите......... тој многу повеке сака да ги гледа жабите по кејот, да се вози на вовчето, да трча во паркот, да јаде тост, да лижи сладолед.... го боли курот него за моето или било чие раат кафе, вино или вечера.... и за сите пуфли кои мислат дека се многу ин ако бидат видени во кафетеријата или ресторанот и за тоа ги малтертираат и децата и себе и другите...
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Прво да расчистиме дека тоа колку човек ги сака децата нема врска со неговиот став дали децата треба да се носат по ресторани, кафетерии и слично. Јас имам син од две години и три месеци, го сакам бескрајно, ги сакам и ми се мили и сите други деца, децата не се способни за вина и неможеме да им се лутиме за нивните постапки кога ни сметаат, тие се деца и неможат да седат мирно, мораат да се движат и да прават било што. Родителите се тие кои треба да се грижат за тоа нивните деца да не сметаат никому. Сметам дека е глупост да се носат мали деца по ресторани и слични места, односно се додека детето е на возраст кога неможе да седи мирно на масата тоа не е за таму. Пред се со носењето на детето по такви места се малтертира самото дете. На детето таму не му е воопшто интересно а ако тоа се помножи и со викањата од родителите тоа за него е вистинско измачување. Тоа не е ниту социјализација ниту воспитување, детето на таа возраст неможе да свати што е толку интересно да се седи во место. Има време кога и на детето ке му биде убаво во ресторанот а нема да смета никому, тогаш треба да се носи таму. Незнам како му е убаво и на самите родители да одат со мали деца во ресторан. Треба постојано да си на нога и да трчаш по детето, па плачело, па се удрило, па истурило, па отишло да досадува на друга маса, па се измочало, посрало, па му се спиело.......... незнам како на некого може да му биде убаво со сето тоа, која е таа толкава љубов кон рестораните да се измачуваш себе си и детето за да одиш таму а не седнеш ниту една секунда раат. Незнам што му е убаво на некои мајки или татковци кога со мало детенце ке влезат во ресторан или кафетерија? Јас во неколку наврати имам отидено во ресторан со малиот ама на лице место се уверив дека тоа е тотална грешка и повеке не го правам тоа. Ако малиот е со нас тогаш ке земам некој сендвич, тост или слично и на клупа во паркот. Малиот си трча ти трчаш по него, го храниш низ игра и немаш проблем, си поминуваш убаво, не му смета никому, нека прави што сака. А ако сакам да излезам во ресторан тогаш се знае, малиот останува со баба му и дедо му а јас со госпожата си одам во ресторан и на раат си поминувам како што треба и за што плаќам таму. Без да се измачува детето, без да се измачувам јас, без да смета било кому што исто така платил во ресторанот за да си помине раат.... А малиот има време кога ке оди по ресторани, прво нека ги изгустира игротеките, рингишпилите, парковите......... тој многу повеке сака да ги гледа жабите по кејот, да се вози на вовчето, да трча во паркот, да јаде тост, да лижи сладолед.... го боли курот него за моето или било чие раат кафе, вино или вечера.... и за сите пуфли кои мислат дека се многу ин ако бидат видени во кафетеријата или ресторанот и за тоа ги малтертираат и децата и себе и другите...

Е свака част за постов, апсолутно се слагам со секој збор...само има опасност да ги збуниш овде-имаш дете, а мразиш деца, како ја то могуче? :)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.691
Е свака част за постов, апсолутно се слагам со секој збор...само има опасност да ги збуниш овде-имаш дете, а мразиш деца, како ја то могуче? :)
Тие што ги носат децата по ресторани пвеке се сакаат себе си одколку децата, за нив да им биде убаво (а нема да им биде убаво) ги малтертираат децата. Ако ги сакаат децата ке ги однесат во игротека и малку ке изиграваат кловнови, ке ги однесат во парк па малку ке се валкаат по земјата изигравајќи некое животинче, ке ги качат на грб па ајде по кејот.... а не да изиграваат шмизли по кафиќите....:)
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Тие што ги носат децата по ресторани пвеке се сакаат себе си одколку децата, за нив да им биде убаво (а нема да им биде убаво) ги малтертираат децата. Ако ги сакаат децата ке ги однесат во игротека и малку ке изиграваат кловнови, ке ги однесат во парк па малку ке се валкаат по земјата изигравајќи некое животинче, ке ги качат на грб па ајде по кејот.... а не да изиграваат шмизли по кафиќите....:)

Точно така.
Верувал или не, дискусиите на вакви теми секогаш започнуваат со пост како твојот т.е максимално разумно, а потоа почнуваме да се макљаме...не за друго, досадно станува па внесуваме малце забава :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Луси_Лу љубави, ти како модератор овде ќе ти се обратам, дали ти го промени од неутрално-прашање насловот или некој супермодератор?
Дали тебе те вратиле со децата од некој ресторан, и си била као па океееј....
Секако дека луѓето одбиваат да пишуваат кога самиот наслов осудува, ако не да го мењаме на една недела, една недела наш предлог, една овој.. :)
Еве таг и за @Луси_Лу за да не дојде до некои забуни.

Насловот е сменет затоа што предходниот беше така несреќно поставен (глупаво всушност: Забрана за деца), да целата дискусија се вртеше окулу тој глуп наслов. Еве и ти WOT зборуваш за таков бан, а не станува збор за барање забрани туку за тоа што го пишува во сегашниот наслов.
Ајде по не знам кој пат да повторам:

- Темава нема за цел да промовира забрани на деца во ресторани или каде и да е. ОК освен ако некој приватен газда некаде не одлучи така.
- Темава има за цел да промовира наметнување на кодекс за однесување, за сите подеднакво, во места каде се плаќа за привилегијата да се биде таму.

Значи не збориме за паркови, игралишта и други јавни места кои се соодветни за детски активности.
Зборуваме за: ресторани, кафеани, кафичи, кина, театри, итн, итн, добиваш представа... или барем се надевам дека добиваш.
Идејата е дека раатот за кој одиме на таквите места, и за кој солидно плаќаме, исто ќе биде пореметен без разлика од возраста на престапникот.

- Правиш страња? Урлаш? Кршиш чаши/чинии? Буткаш луѓе? ИМ СМЕТАШ НА СИТЕ ДРУГИ?
По кодексот на однесување треба да те предупредат, а потоа и да те исфрлат надвор. БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ ИМАШ 4 ИЛИ 44 ГОДИНИ.

За тоа зборуваме тука а не за некакви ретардирани идеи за забрани на деца.
Затоа се смени насловот зошто мораше да им објаснуваме за што всушност се работи на темава, на многумина вакви како тебе што не ја прочитале целосно дискусијата а прво се фаќаат за насловот.



Мака ми е многу за Vanlok, прошетан човек, ама ете, помешани вредности и непотковани приоритети во животот си го прават своето. Да се залагаш за банирање на деца од ресторан а да бидеш во одбрана за отстранување гладни збеснати кучиња од парк каде отишле децата оти ги банирале од рестораниве.. и да бидеш сериозен во тоа, навистина жал.
Си ме помешал со некој друг изгледа, или во спротивно си ме инвертирал во меморијата. Токму мој став е дека на децата местото им е во паркови, на игралишта, во игротеки. Не во ресторани и кафани, или барем не како замена за парковите, игротеките, игралиштата.


Туку, што ви е поентата со правењево на психолошки профили (од тебе и неколкумина други), прво на Пумата а сега и на мене?
Моите вредности се мои па какви и да се, не се предмет на темата на дискусијава. Ниту моите приоритети.

Вообичаено се напаѓа личноста, кога нема многу аргументи против идејата. Дискусијата е опишана во насловот и во уводниот дел на првиот пост.
Повели дискутирај... на темата.



--- надополнето: 21 август 2013 во 01:05 ---
Тие што ги носат децата по ресторани пвеке се сакаат себе си одколку децата, за нив да им биде убаво (а нема да им биде убаво) ги малтертираат децата. Ако ги сакаат децата ке ги однесат во игротека и малку ке изиграваат кловнови, ке ги однесат во парк па малку ке се валкаат по земјата изигравајќи некое животинче, ке ги качат на грб па ајде по кејот.... а не да изиграваат шмизли по кафиќите....:)
Готов си, иде толпата бесни (а несовесни и мрзливи) родители. Сега ќе те линчуваат! :)

 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.769
Oва ми беше првиот аргумент кога ја прочитав налудничавата идеја пред да се позабавувам со истата. Мислам дека веќе сите ни е јасно до кој степен самата Пума е контрадикторна и колку се издражни нејзините ставови. Ама, ете, сепак ги забавуваме, ѓоамити со мозочната активност изнудена да напишат некој кашав став ќе се зголеми распонот на сфаќање кај нивните ограничени мозоци. Мака ми е многу за Vanlok, прошетан човек, ама ете, помешани вредности и непотковани приоритети во животот си го прават своето. Да се залагаш за банирање на деца од ресторан а да бидеш во одбрана за отстранување гладни збеснати кучиња од парк каде отишле децата оти ги банирале од рестораниве.. и да бидеш сериозен во тоа, навистина жал.

Луси_Лу љубави, ти како модератор овде ќе ти се обратам, дали ти го промени од неутрално-прашање насловот или некој супермодератор?
Дали тебе те вратиле со децата од некој ресторан, и си била као па океееј....
Секако дека луѓето одбиваат да пишуваат кога самиот наслов осудува, ако не да го мењаме на една недела, една недела наш предлог, една овој.. :)
Вотче мило, не сум го променила јас насловов ваљда некоја виша сила е, не ме имат вратено од ресторант сеуште, но гледам да ги носам децава по игротеки, а и си готвам дома најчесто, мислам дека не сме сеуште оној американ стајл фемили, кој шо барем во недала одат во ресторант на вечера или ручек, но мислам дека ако веќе ги разглабаме тие муабети, ќе се почне ко цигарите прво одделни простории за луѓе со деца .. и луѓе без деца и трепние кон истите (нали доколку децата се хиперактивни и неизтрчани пред одењето во ресторант), па послем ќе дојде до моментот тие со сакаат да ручаат со деца ќе седат надвор на терасата ...

Почитувам сечие право да си носи дете во ресторан или кафиќ, јас не го практикувам тоа, ептен во ретки моменти, мислам на дечињата не им е место таму, има мал миљон позабавни места кај што можат, и да каснат нешто и да се напијат, арно ама и да се забавуваат до бесвест. :)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Вотче мило, не сум го променила јас насловов ваљда некоја виша сила е, не ме имат вратено од ресторант сеуште, но гледам да ги носам децава по игротеки, а и си готвам дома најчесто, мислам дека не сме сеуште оној американ стајл фемили, кој шо барем во недала одат во ресторант на вечера или ручек, но мислам дека ако веќе ги разглабаме тие муабети, ќе се почне ко цигарите прво одделни простории за луѓе со деца .. и луѓе без деца и трепние кон истите (нали доколку децата се хиперактивни и неизтрчани пред одењето во ресторант), па послем ќе дојде до моментот тие со сакаат да ручаат со деца ќе седат надвор на терасата ...

Почитувам сечие право да си носи дете во ресторан или кафиќ, јас не го практикувам тоа, ептен во ретки моменти, мислам на дечињата не им е место таму, има мал миљон позабавни места кај што можат, и да каснат нешто и да се напијат, арно ама и да се забавуваат до бесвест. :)
Не е проблемот дали деца треба д аидат у ресторани и кафичи. ТУку откако ќе с енајдат таму, како што и сама велиш во ретки моменти, дали држат муабетиве на одредени персони.

Во ресторан се седи додека детето не се најаде, во кафич се седи додека детето не го испие сокчето или изеде сладоледот. Тоа е најчесто половина саат, освен во места кај што има забав за децата како лулашки у Ања, кафичот што го затворија кај католичка, блиските паркчиња у лептокарија и слично.

Па побогу никој не е луд, да го малтретира своето дете, кога ќе изрази желба да замине после јадењето и пиењето сокче.

Мене ваквите изјави на одредени персони ми наликуваат искрено на фрустрираност, глумење лудило, разагаленост, и веројатно лошо воспитување од нивните родители.

Да тврдиш дека заради истурено кафе, и трчање на деца, треба да носиш драконски мерки и забрани е инфантилно.

Побогу ако видиш дека има деца, оди у друг кафич, што бараш у тој кај што седат децата.

Зарем требаше да се појават Пумата и Ванлок да укажуваат што треба, а што не во однос на деца у Македонија:facepalm:

Мене ме иритира највеќе леснотијата и едноставноста која ја имаат, при дефинирање на своите ставови во однос на дечиња, и ставање на нивните егоистични желби и хедонизам, пред тие дечиња.

п.с. Оваа тема конкурира за најглупата , заедно со онаа за Научни чуда во Куранот.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.769
Не е проблемот дали деца треба д аидат у ресторани и кафичи. ТУку откако ќе с енајдат таму, како што и сама велиш во ретки моменти, дали држат муабетиве на одредени персони.

Во ресторан се седи додека детето не се најаде, во кафич се седи додека детето не го испие сокчето или изеде сладоледот. Тоа е најчесто половина саат, освен во места кај што има забав за децата како лулашки у Ања, кафичот што го затворија кај католичка, блиските паркчиња у лептокарија и слично.

Па побогу никој не е луд, да го малтретира своето дете, кога ќе изрази желба да замине после јадењето и пиењето сокче.

Мене ваквите изјави на одредени персони ми наликуваат искрено на фрустрираност, глумење лудило, разагаленост, и веројатно лошо воспитување од нивните родители.

Да тврдиш дека заради истурено кафе, и трчање на деца, треба да носиш драконски мерки и забрани е инфантилно.

Побогу ако видиш дека има деца, оди у друг кафич, што бараш у тој кај што седат децата.

Зарем требаше да се појават Пумата и Ванлок да укажуваат што треба, а што не во однос на деца у Македонија:facepalm:

Мене ме иритира највеќе леснотијата и едноставноста која ја имаат, при дефинирање на своите ставови во однос на дечиња, и ставање на нивните егоистични желби и хедонизам, пред тие дечиња.

п.с. Оваа тема конкурира за најглупата , заедно со онаа за Научни чуда во Куранот.
Доналд, баш заради тие лоши погледи не ги носам децата, затоа што ме боли некој коа ќе му се испонаша на детето мое и неможам така да останам рамнодушна и смирена, затоа и не практикувам да ги носам по кафичи, ресторанти..
Здравје, и Пумата и Ванлок ќе добијат дечиња ќе осетат на своја кожа што значи детенце, кое произлегло од тебе, тогаш сето ова што го пишале, тро ќе им падне едно незгодно и криво, ама па луѓе сме грешиме :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Па побогу никој не е луд, да го малтретира своето дете, кога ќе изрази желба да замине после јадењето и пиењето сокче.
Реалноста не се согласува со тебе.



Здравје, и Пумата и Ванлок ќе добијат дечиња ќе осетат на своја кожа што значи детенце, кое произлегло од тебе, тогаш сето ова што го пишале, тро ќе им падне едно незгодно и криво, ама па луѓе сме грешиме :)
Ако некогаш имам дете, и го влечам по ресторани заради моја себичност на него да му биде досадно и сите наокулу да ги малтретирам... ветувам дека ќе плукнам еден зелен шлајм високо во воздух, и потоа ќе го дочекам со лице! ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom