Егоизам

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Поентата на темата во никој случај не беше величање на егоизмот како особина, нормално дека нема да се правиме фини и добри и ќе кажуваме, да јас секогаш ги ставам другите пред себе, но, секогаш мора да има едно големо но во приказната.

Не сите побуди кои ги имаме ги остваруваме газејќи преку туѓите животи и емоции, финансиска или општествена положба а тоа е главно мото на егоистите кои често знае да се граничи и со отворена злоба.
Егоизмот сам по себе не е негативна особина. Не сите егоисти ги задоволуваат своите егоистички потреби преку газење на туѓите животи и емоции.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Што правите со ваквиот тип на луѓе во вашата близина?
Треба ли да се остават сами на себе, да живеат во „својот“ свет, да не им се дозволат придобивките кои тие себично ги посакуваат присвојувајќи како нечие време, така и нешта?
Што правам?Ништо посебно.Сум имала контакт со егоисти(овде зборам за ептен забегани,затоа што факт е дека сите сме помалку или повеќе егоисти,но друго е кога тоа ќе премине во друга димензија),и добро секој си има право да си прави што сака и секој има право да одредува дали ќе си гледа само за себе или сепак малце ќе подразмисли пред да направи нешто.
Сепак добро е некогаш одвреме на време,да се спуштаат на земја,макар било тоа и привремено.

Или можеби има и некоја друга страна во целата таа приказна, можеби сепак е многу подобро да живееме како егоисти, единствено гледајќи ја само својата преспектива и интереси?
Не грижејќи се што со луѓето околу нас?
Хм...не,не се согласувам со оваа теорија дефинитивно.Се разбира дека треба да гледаме и за себе,да се бориме да успееме во животот,тоа е најнормално,НО да занемарам се околу себе,да не зимам во предвид како некои мои постапки може да влијаат врз некои луѓе околу мене,е тоа мало морген.
Премногу е себично и одвратно да живееш само за себе и своите лични интереси.Добро е понекогаш да отидеш во некој свој замислен свет каде што се нештата поубави,но да се затвориш себеси во еден круг и да не примаш никој однавор и центарот на твојот свет да си само ти,море не центарот целиот свет да си ти и само ти да постоиш во него...некако не иде...сметам дека е глупаво.

П.С Многу конфузно се изразив,дури и јас малце не се сфатив,ама така ми дојдоа мислите,не знаев како на друг начин.:nesum:
 
С

Сатори

Гостин
.

Егоизмот сам по себе не е негативна особина. Не сите егоисти ги задоволуваат своите егоистички потреби преку газење на туѓите животи и емоции.
Зборувам според груба дефиниција.
 
Член од
20 септември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
Za zal vo ovoj surov svet edinstven pat do uspehot e egoizmot ,ili Pretvaranjeto vo egoist.Sekoja cest na onie koi sto se uspesni vo ona sto go rabotat!Da uspees ne e darba ,a da bides Egoist uste pomalku...
Edinstvenata darba e da umees da go zivees zivotot i ako imas malku sreka ,so egoizmot koj sto go nosi sekoj od nas vo sebe ,da napravis NESTO!
"Celta gi opravduva sretstvata" kazal mnogu odamna Nice i site nie pozadi svojata maska znaeme deka e taka !Zatoa ne treba da se bunime koga ke ne narecat "egoisti" ,zosto toa e (surovata) vistina !Site nie sme egoisti,ama najcesto toa e cenata za da se stigne do uspehot !
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Чекај малку , зарем не примети како прво колку срамежливо е напишан зборот "еве едно примерЧЕ", а ти одма се фати здраво за готово .Јас мислам дека поентата ми беше јасна ,..а ти ме искритикува за нешто што нема некоја потреба да биде критикувано:toe:.ама ај да се изјаснам и вака...да го издвојам човекот и да го направам хомосапиенс...еве за нешто секундарно .ПримерЧЕ : им велам на другите дека можам да им се најдам секогаш и за било што , во добро и во лошо , и стварно им се наоѓам.а тоа мене повторно ме прави среќен затоа што помислата дека сум му помогнал на некој ме прави да се чуствувам од некоја важност и ми дава до знаење дека не сум некое суштество кое претставува штета за општеството...мислам можеби и сум погрешил нешто , ама според таа дефиниција за егоисти ..епа искача така дека сите сме такви .

Impreratorce, психологијата не бара срамежливи примери ниту примерчиња........Бара конкретни и точни примери од кои може да се учи....

Психолошки егоизам е учење во кое се тврди дека сите луѓе работат исклучиво во своја корист, макар таа и да е емотивна
Етички егоизам е учење во кое се тврди дека сите луѓе треба да работат во своја корист
Солипсизам е учење кое тврди дека само дотичната особа постои за себе
Еготизам е психолошка состојба на преголемо самоуважување, а во одредени облици егоизмот може да го вклучи и нарцизмот и анти-социјалното однесување...
Дали велиш дека сите сме нарциси?:toe:
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
10
Za zal vo ovoj surov svet edinstven pat do uspehot e egoizmot ,ili Pretvaranjeto vo egoist.Sekoja cest na onie koi sto se uspesni vo ona sto go rabotat!Da uspees ne e darba ,a da bides Egoist uste pomalku...
Edinstvenata darba e da umees da go zivees zivotot i ako imas malku sreka ,so egoizmot koj sto go nosi sekoj od nas vo sebe ,da napravis NESTO!
"Celta gi opravduva sretstvata" kazal mnogu odamna Nice i site nie pozadi svojata maska znaeme deka e taka !Zatoa ne treba da se bunime koga ke ne narecat "egoisti" ,zosto toa e (surovata) vistina !Site nie sme egoisti,ama najcesto toa e cenata za da se stigne do uspehot !
Никако,ама баш никако не се согласувам со тебе. Сметам дека постојат многу луѓе кои што немаат ни малку егоизам во себе. Има луѓе што живеат за да им помагаат на другите и се најсрекните луѓе на светот кога ке направат некој да се чувствува убаво. Има такви и коишто немаат но побитно им е некој друг да има и да успее,ставаат друг пред себе. Не сите се болни за пари и за успех. За среќа,сеуште има такви луѓе,погледни околу себе сигурно познаваш некој таков.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Дали велиш дека сите сме нарциси?:toe:
види , има разлика од тоа , да си заљубен во самоит себе си ,и различно е дали си се сакаш поради физичкиот изглед или поради карактерот.
и има разлика од тоа , да се насочиш кон тоа да остваруваш туѓи интереси или свои .Јас велам дека , ако ги нарекувате егоисти сите оние кои си гледаат само за себе..тогаш само ретардиран човек не би бил егоист.и види го сега примеров подолу

Никако,ама баш никако не се согласувам со тебе. Сметам дека постојат многу луѓе кои што немаат ни малку егоизам во себе. Има луѓе што живеат за да им помагаат на другите и се најсрекните луѓе на светот кога ке направат некој да се чувствува убаво. Има такви и коишто немаат но побитно им е некој друг да има и да успее,ставаат друг пред себе. Не сите се болни за пари и за успех. За среќа,сеуште има такви луѓе,погледни околу себе сигурно познаваш некој таков.
ете тоа е нешто направено баш од корист, и користољубие, баш поради тоа незаменливо чуство да си среќен.
глејте, нешто ....дали се чуствувате среќни ако и помагате на сите луѓе, идете помогнете му на некој што ви ја опцул мамата.за него едноставно нема да се чуствувате среќни ,,,и затоа нема да му помогнете за нешто ако треба.се што правите , мили мои светци, го правите од корист.па , вие најдете си име како ќе се нарекувате, ако ви се свиѓа "егоисти" така нека биде, ако не најдете си друго., ја не се сеќавам кога некој го свртел и другиот образ кога го удриле, или ако го направил тоа го направил со задни намери зашто така сметал дека ќе има поголема корист.
 
С

Сатори

Гостин
&

ете тоа е нешто направено баш од корист, и користољубие, баш поради тоа незаменливо чуство да си среќен.
глејте, нешто ....дали се чуствувате среќни ако и помагате на сите луѓе, идете помогнете му на некој што ви ја опцул мамата.за него едноставно нема да се чуствувате среќни ,,,и затоа нема да му помогнете за нешто ако треба.се што правите , мили мои светци, го правите од корист.па , вие најдете си име како ќе се нарекувате, ако ви се свиѓа "егоисти" така нека биде, ако не најдете си друго., ја не се сеќавам кога некој го свртел и другиот образ кога го удриле, или ако го направил тоа го направил со задни намери зашто така сметал дека ќе има поголема корист.
Според твоите тврдења слободно може да се заборави на ефтимијата и алтруизмот?
Со што човештвото го деградираме на едно скалило подолу!

Не ме разбирај погрешно, воопшто не сакам да велам дека не си во право, напротив, добро си ја отсликал мизеријата и патетичноста на луѓето, но, индивиуализам.
Сепак, некаде, некој, бар да е само еден, ќе направи нешто што не крие било каква користољубива намера, со што апсолутизмот на таа теорија паѓа во вода!
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Јас не сум егоист ама морам да се правам зш во светов каде што живееме мораш да бидеш зш ке пропаднеш!Ако не газиш ке те згазнат!
 
С

Сатори

Гостин
&

Јас не сум егоист ама морам да се правам зш во светов каде што живееме мораш да бидеш зш ке пропаднеш!Ако не газиш ке те згазнат!
Не можеш да се „правиш“ егоист, или си или не си.
Можеш само да се прилагодиш на тој начин на живот и тоа да го попримиш или пак да го отфрлиш, но да се „правиш“ дека си.:nesvest:
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Нема многу да образложувам овде. Само ќе кажам дека кога би одбрала логично да размислувам, егоизмот би го сметала за еден од примарните фактори за успех во, можеби и секое поле. Но едноставно мојата идеологија и душата не ми даваат да останам само на тоа :D Верувам дека човекот во една заедница е способен да опстои како дел од истата и да остане душевно и материјално богат (додуша повеќе душевно, но тоа е она што далеку повеќе ме исполнува) доколку повеќе дава отколку прима, во секоја смисла.
 
Член од
25 март 2007
Мислења
204
Поени од реакции
14
Ne mesajte egoisti so luge koi si gledaat SAMO za sebe.

Site sme egoisti, bi bilo nenormalno da gledame prvin za drugite, a potoa za nas samite. I ako majkata edinstvenoto parce leb koe go ima go dava prvo na svoeto dete, toa e taka zatoa shto nejze taka i odgovara (od ljubavni, instinktivni i ne e bitno koi drugi pricini). So 100% sigurnost tvrdam deka SEKOJA osoba koja pravi neshto, i da go pravi toa neshto vo interes na sebe, i da go pravi toa neshto vo interes na drug, go pravi toa za sebe, zatoa shto nejze i odgovara taka. I toa e sosema normalno i nenormalno e ako e poinaku.

E sea, lugeto koi pretpostavuvam deka vi se cel na temata, se lugeto koi gledaat SAMO za sebe. Znaci, jas, egoist kakov shto sum, mi odgovara vo odredena merka, kolkava i da e, da gledam za drugite, da vodam smetka za niv, zatoa shto ako ne go pravam toa, nema da se cuvstvuvam ubavo, ke me jade griza na sovest ili ne znam shto. Taa "odredena merka" moze da varira od sosema malku kaj nekoi luge, do kompleten altruizam i filantropija kaj drugi. Nevertheless, lugeto koi gledaat SAMO za sebe, ili "egoistite", kako shto nepravilno gi narekuvate, se luge koi ni vo najmala mera ne vodat smetka za drugite.

Zoshto go pravat toa, pricinite mozat da bidat najrazlicni, no mislam deka odgovorot sekogash lezi vo ubeduvanjata. Tie luge od nekoja pricina veruvaat deka e podobro za niv taka da postapuvaat, kako na primer osobata koja pred malce postirashe deka kapitalizmot e dzungla, "eat or be eaten" i slichni opshtestveno naucheni predrasudi i klishea. Ovie "si gledam samo za mene" ubeduvanja ne se samo opshtestveno naucheni predrasudi i klishea, tuku mozat da bidat i rezultat na toa shto zivotot na tie luge mozebi bil ispolnet so takvi nastani koi rechisi neizbezno rezultiraat so formiranje na takvi "ke si gledam samo za mene" ubeduvanja. Deteto koe na 9 godini e samo na ulica i ne znae kako da prezivee, razbirlivo e da mu se formira takvo ubeduvanje i da pocne da zivee po ubeduvanjeto "kradi ili umri", "gledaj za sebe ili umri" i slichni formulacii. "Razbirlivo", zatoa shto mozeme da filozofirame i da sporime do sabajle dali e toa pravilno ili ne, dali e podobro za nego ili ne, no vo sekoj slucaj e razbirlivo. Drug klasichen primer, malku poblizok do site nas, e situacijata vo ljubovta vo koja, povredeni do taa mera, ke kazeme: "Aaaaa kucka mame i e*am, me povredi, me iskrshi, mi go iskorna srceto, gotovo, od sea ke si gleam samo za mene..." Tret primer e koga roditelite nivni imale vakvi situacii, pa gi ucat svoite deca da ziveat onaka kako shto najdobro znaat-so takvi ubeduvanja itn itn itn.

Znachi, suma sumarum, mislam deka stanuva zbor za luge koi, spored mene (znaci, ushte ednash, spored mene i spored moite ubeduvanja), pogreshno rasuduvale vo opredelena situacija i prifatile takvo ubeduvanje. Jas, soglasno moite ubeduvanja, mislam deka se vo greshka i deka toa ne e nacinot na koj treba da se zivee zivotot i najiskreno gi zalam. No koj sum jas da im sudam i da kazuvam cii ubeduvanja se pogreshni, a cii pravilni???
 
С

Сатори

Гостин
:)

Ne mesajte egoisti so luge koi si gledaat SAMO za sebe.
Психолошки егоизам е учење во кое се тврди дека сите луѓе работат исклучиво во своја корист, макар таа и да е емотивна
Етички егоизам е учење во кое се тврди дека сите луѓе треба да работат во своја корист
Солипсизам е учење кое тврди дека само дотичната особа постои за себе
Еготизам е психолошка состојба на преголемо самоуважување, а во одредени облици егоизмот може да го вклучи и нарцизмот и анти-социјалното однесување...
Се разбравме, не?:smir:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Лејди Сатори, фала ти за признанитето дека сум успеал да ја доближам сликата блиску да реалноста...Јас сакам сеа со нешто друго да се надоврзам..
вака...Со самата одлука на човештвото да живее во заедница , тоа значи дека ќе мора сите единки да научат да делат меѓу себе и да си помагаат едни на други, така да мора да се изостават некои животински навики позади нас и да постанеме "луѓе"(па што и да значи тоа) одонсно ќе мора делумно да се откажеме од егоисичкиот начин на живот...
е сега пошто очигледно се направила мала утка со темата.
за делот што се однесува на "Еготизам е психолошка состојба на преголемо самоуважување, а во одредени облици егоизмот може да го вклучи и нарцизмот и анти-социјалното однесување..."
ќе кажам само 2 работи
1. секој нека си ги пушти нозете колку што му е чергата!!!
2. ако самиот не си се сакаш , како може да очекуваш другите да те сакаат.
и што се однесува на првата ствар...сите во животот постојано се испробуваме и учиме за тоа колкава ни е чергата,некои лесно учат а некои не...ама сите го јадат стапот коа ќе се опуштат.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Лејди Сатори, фала ти за признанитето дека сум успеал да ја доближам сликата блиску да реалноста...Јас сакам сеа со нешто друго да се надоврзам..
вака...Со самата одлука на човештвото да живее во заедница , тоа значи дека ќе мора сите единки да научат да делат меѓу себе и да си помагаат едни на други, така да мора да се изостават некои животински навики позади нас и да постанеме "луѓе"(па што и да значи тоа) одонсно ќе мора делумно да се откажеме од егоисичкиот начин на живот...
е сега пошто очигледно се направила мала утка со темата.
за делот што се однесува на "Еготизам е психолошка состојба на преголемо самоуважување, а во одредени облици егоизмот може да го вклучи и нарцизмот и анти-социјалното однесување..."
ќе кажам само 2 работи
1. секој нека си ги пушти нозете колку што му е чергата!!!
2. ако самиот не си се сакаш , како може да очекуваш другите да те сакаат.

и што се однесува на првата ствар...сите во животот постојано се испробуваме и учиме за тоа колкава ни е чергата,некои лесно учат а некои не...ама сите го јадат стапот коа ќе се опуштат.
Всушност и не баш сите плаќаат за својот преголем егоизам, токму затоа егоистите често се на врвот на успехот.
Разликата е само во сатисфакцијата.
Дали јас ќе стигнам на целта газејќи ги луѓето околу мене или движејќи се и бирајќи ги вистинските личности.
Само крут пример.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom