Египетска цивилизација, (почетничка) египтологија и ваши лични сознанија околу нив

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Убаф опис на сфе около прф монотеизам, ама мислу дека нова престолнина под Акенатоново(Ехнатон, како и да е правилно) владеење, викала се Амарна.

А ја иам прочитано негде дека Мојсеј можда му бија и брат на Ехнатон. Ама сакаја да води посебан сиромашан живот, а и дека му гу украја идеју за монотеизам. Ама некако не ми се уклапаф временски периоди, зшто колко што знам Аврам е после Акенатон, а Аврам прф кажуе дека праф господ бог или Јахве му се јавља да му каже за његово постоење. А Мојсеј е после Аврама, значи нема шансе у исти период да су Мојсеј и Акенатон. Такој да можда е само некоја недокажана теорија. Не се знае, сфашта е могуќе.

Некои па Акенатона га повржуеф сс ванземаљску интелигенцију. Као демек рептилоидан, затој бија чудан е деформисан, сс големи кукови и чудна рептилоидна глава. А и полусестра му а воедно и жена, Нефертити иако најубава египќанка, исто такој била чудна сс издолжен череп.
Значи као демек ванземаљци лобираф за добро на планету да се веруе у едно божестфо илимити бог на сончеф диск Атон.

Како и да е, интересни митови и приказне.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.252
Убаф опис на сфе около прф монотеизам, ама мислу дека нова престолнина под Акенатоново(Ехнатон, како и да е правилно) владеење, викала се Амарна.
Акетатен е само староегипетскиот назив на престолнината.

ја иам прочитано негде дека Мојсеј можда му бија и брат на Ехнатон. Ама сакаја да води посебан сиромашан живот, а и дека му гу украја идеју за монотеизам. Ама некако не ми се уклапаф временски периоди, зшто колко што знам Аврам е после Акенатон, а Аврам прф кажуе дека праф господ бог или Јахве му се јавља да му каже за његово постоење. А Мојсеј е после Аврама, значи нема шансе у исти период да су Мојсеј и Акенатон. Такој да можда е само некоја недокажана теорија. Не се знае, сфашта е могуќе.
Доста сличност има помеѓу атоновата религија и еврејската...обрежување, еден единствен бог, нема многу философии за што се случува после смртта, прикази за тоа како изгледа бог исто слабо...
Атоновата химна е доста слична со некои псалтири
Предавањето на религијата на евреите било она што велат они дека се одбрани од бога, односно од Мојсеј


Некои па Акенатона га повржуеф сс ванземаљску интелигенцију. Као демек рептилоидан, затој бија чудан е деформисан, сс големи кукови и чудна рептилоидна глава. А и полусестра му а воедно и жена, Нефертити иако најубава египќанка, исто такој била чудна сс издолжен череп.
Значи као демек ванземаљци лобираф за добро на планету да се веруе у едно божестфо илимити бог на сончеф диск Атон.
Дали од премногу родосквернавење во неговата фамилија и чудните роднински врски, дали поради некој синдром...така се сомневаат поради невобичаениот изглед дека имал Марфанов синдром...нетипчно изгледа, да

А и општо во неговото владеење било карактерзирано со уникатен уметнички правец...Amarna aрт, можеби самиот правец наложувал така да ги преставувале луѓето
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Ео Мат БеливКјааа
Ноф фан факт за Ехнатон!
Од сфи најомилени херои на Хитлера, од древни, ариевци. Ехнатон му е омилен.
Обожаваја га.
Има нешто зшто.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.252
Ео Мат БеливКјааа
Ноф фан факт за Ехнатон!
Од сфи најомилени херои на Хитлера, од древни, ариевци. Ехнатон му е омилен.
Обожаваја га.
Има нешто зшто.
Може ли да пратиш статија? Да прочитаме?
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Може ли да пратиш статија? Да прочитаме?
Еј брат не сам видеја, извини.

Пааа гледа едну емисију за окултни наци тајне и спомнасфа дека Хитлер сакаја гу египетску и римску историју и идеологију на владеење. Градбе, статуе, храмови. Обожаваја га храм на Хатшепсут, Акропол исто много га сакаја. Карнак храм и начин на кој фараони се курчиле меѓу себе сс стубови, обелисци, сфак наредан праи поголем.
Е тој е сакаја Хитлер.
Плус восхитуваја се на бисту на Нефертити, нели у Берлински музеј е.

А највише му се восхитуваја на Акенатона, затој што уведеја нешто ново, монотеизам, Атон сончеф диск.
Хитлер тј потег га споредија сс његово доваѓање у триес треќу. Наци монотеизам.
Омилен му бија од древни. Он е имаја и фикс идеју дека египќани исто такој биле ариефска раса, потекнувале од северни германи. Хитлер ги обожава пирамиде, он сака мегаломанију.

Брат интресира ли те искрено египтологија. Да си праимо почесто муабет. У живо сс људи осеќам се како Захи Хавас хаха.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.252
Брат интресира ли те искрено египтологија. Да си праимо почесто муабет. У живо сс људи осеќам се како Захи Хавас хаха.
Да, ме интересира...ќе гледам да ја активирам темава повеќе, има многу за муабет.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.640
Поени од реакции
81.634
Античка Македонија, Античка Грција, Египет, Римска Империја се оние теми на кои можам да слушам детали и приказни без да ми здосади. На History каналот има емисии за Египет, ама тешко ги начекувам, 80% од програмата им е за WW2.

Овие емисии со Џоан Флечер (египтиолог) се премногу добри, штета што не се даваат веќе на Viasat History (или барем не сум ги начекал) :(

 
Ф

Флеш

Гостин
Античка Македонија, Античка Грција, Египет, Римска Империја се оние теми на кои можам да слушам детали и приказни без да ми здосади. На History каналот има емисии за Египет, ама тешко ги начекувам, 80% од програмата им е за WW2.

Овие емисии со Џоан Флечер (египтиолог) се премногу добри, штета што не се даваат веќе на Viasat History (или барем не сум ги начекал) :(

Џоан Флечер > Бетани Хагс (Bettany Hughes)/тежок гркофил


Btw

Џоан Флечер лично ја сретнав кога бев во Александрија.

Предобра личност.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Античка Македонија, Античка Грција, Египет, Римска Империја се оние теми на кои можам да слушам детали и приказни без да ми здосади. На History каналот има емисии за Египет, ама тешко ги начекувам, 80% од програмата им е за WW2.

Овие емисии со Џоан Флечер (египтиолог) се премногу добри, штета што не се даваат веќе на Viasat History (или барем не сум ги начекал) :(

Флечер се пребаци на емисие на bbc earth. А на вајасат си остана Бетани Хјуз, за мене една од најјаки историчарке,не е само египтолог, знае жена сфе бре.
Еве Ви една дооообра емисија од њума. Има она неколко за Египет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom