ЕВН почна да гаси струја!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
До сите силувачи на форумов, станувајте од ПЦ одма, there is a world waiting for you, out there.
Сериозно, дали се нормални бре овие. Ја разбирам барокен стил и све, ама дали е потребно до толку да биде све автентично.
Преска, ми требаше да застанам и да проверам дали стварно е мојата зграда. И не е само до тоа што сум смотан, сум проверил, на светло неам такви проблеми. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Какви плачковци на темава еј. Башка све експерти, кој од кој.

1. Струја не е брашно па да ја складираш у џак и да зимаш коа ќе ти треба, се произведува, се троши веднаш, во моментов....струја.....НЕМА.

2. Дел од рестрикциите се поради преоптовареност, кажете им на мама и тато да побараат во документите од станот/куќата документ од бившо ЕСМ со наслов "Електроенергетска согласност". Е во таа согласност ќе видите дека, најчесто, согласностите се издавале за моќност од 3.5kW до макс 11kW(нормални домаќинства), што ќе рече твојата куќа може во еден момент да повлече 3.5kW(практично еден факинг бојлер). Според овие согласности се проектирани и потребните моќности на трафостаниците од каде сме сите приклучени. Кој ни е крив кога изградивме уште по два три спрата, начукавме по 3 клими, два шпорети, 6 компјутера и сл. во домовите, а види богати самите не си побаравме да нашиот приклучок биде со поголема моќност за нели, да ни ги задоволи новите потреби.
Некој ако сака дома и све живо може да си уклучи што му троши струја ако има пари да си плати сметка. Од ЕВН е нивно да му овозможат. А тоа што трафостаниците се генерација на Никола Тесла, не е наш проблем. Нека си надоградат. Им се плаќаше, пак поскапеа, им се плаќа пак и те ебаваат во мозок.

И баш убаво ти рече Лурц, ај сите по една сијалица дома ќе имаме упалено и толку, немој некој да упалил бојлер да се избања... Видиш, ја па се си мислев дека во 21 век, 2012 година живееме и тоа во европска земја, а не во четрспета во Виетнам и околината.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Некој ако сака дома и све живо може да си уклучи што му троши струја ако има пари да си плати сметка. Од ЕВН е нивно да му овозможат. А тоа што трафостаниците се генерација на Никола Тесла, не е наш проблем. Нека си надоградат. Им се плаќаше, пак поскапеа, им се плаќа пак и те ебаваат во мозок.

И баш убаво ти рече Лурц, ај сите по една сијалица дома ќе имаме упалено и толку, немој некој да упалил бојлер да се избања... Видиш, ја па се си мислев дека во 21 век, 2012 година живееме и тоа во европска земја, а не во четрспета во Виетнам и околината.
Не е така како што си мислиш.
Уклучи си све живо ондак и уживај.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.933
Поени од реакции
1.477
Какви плачковци на темава еј. Башка све експерти, кој од кој.

1. Струја не е брашно па да ја складираш у џак и да зимаш коа ќе ти треба, се произведува, се троши веднаш, во моментов....струја.....НЕМА.

2. Дел од рестрикциите се поради преоптовареност, кажете им на мама и тато да побараат во документите од станот/куќата документ од бившо ЕСМ со наслов "Електроенергетска согласност". Е во таа согласност ќе видите дека, најчесто, согласностите се издавале за моќност од 3.5kW до макс 11kW(нормални домаќинства), што ќе рече твојата куќа може во еден момент да повлече 3.5kW(практично еден факинг бојлер). Според овие согласности се проектирани и потребните моќности на трафостаниците од каде сме сите приклучени. Кој ни е крив кога изградивме уште по два три спрата, начукавме по 3 клими, два шпорети, 6 компјутера и сл. во домовите, а види богати самите не си побаравме да нашиот приклучок биде со поголема моќност за нели, да ни ги задоволи новите потреби.
Дечко Вие, у EVN работите како експерт од областа?

Како прво, срам да Ви е што чесните луѓе на темава ги нарекувате плачковци.

Понатаму:
1) Нека обезбедат струја, EVN зошто влегувале во бизнис со електричкна енергија ако не можат да обезбедат елекрична енергија?

2) Не трошиме толку цел комшилук засебно не го поминува лимитот, туку милион домаќинства на едно трафо се стаени, и сеа шо праиме а?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Дечко Вие, у EVN работите како експерт од областа?

Како прво, срам да Ви е што чесните луѓе на темава ги нарекувате плачковци.

Понатаму:
1) Нека обезбедат струја, EVN зошто влегувале во бизнис со електричкна енергија ако не можат да обезбедат елекрична енергија?

2) Не трошиме толку цел комшилук засебно не го поминува лимитот, туку милион домаќинства на едно трафо се стаени, и сеа шо праиме а?
+ долги години користат иста опрема, исти трафо а населбите се зголемуваат, паѓа напонот, горат апарати по куќите, не исплаќаат отштета, те прават мајмун.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Дечко Вие, у EVN работите како експерт од областа?

Како прво, срам да Ви е што чесните луѓе на темава ги нарекувате плачковци.

Понатаму:
1) Нека обезбедат струја, EVN зошто влегувале во бизнис со електричкна енергија ако не можат да обезбедат елекрична енергија?

2) Не трошиме толку цел комшилук засебно не го поминува лимитот, туку милион домаќинства на едно трафо се стаени, и сеа шо праиме а?
Момче ти во Завод за статистика работиш?


Одговор на точка 1), не е проблем во изворот на вода, цевките што ја разнесуваат се тесни.

Зошто?
Непланска (не)урбанизација, неконтролирано доселено население(ск), општините не водат сметка за развојот на населбите и населените места, дивоградби, доградби, итн.
НЕМА ДОЛГОРОЧЕН ПЛАН ЗА БИЛО КАКОВ РАЗВОЈ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА(тука влегува и снабдување со ЕЕ), затоа сега излегуваат вакви проблеми на површина.
Мислам смешен е муабетот дека ЕВН или било која дистр. компанија сака рестрикции да воведува :facepalm:.
Бидете поздравени, за жал овие ситуации ќе зачестуваат.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.933
Поени од реакции
1.477
Момче ти во Завод за статистика работиш?


Одговор на точка 1), не е проблем во изворот на вода, цевките што ја разнесуваат се тесни.

Зошто?
Непланска (не)урбанизација, неконтролирано доселено население(ск), општините не водат сметка за развојот на населбите и населените места, дивоградби, доградби, итн.
НЕМА ДОЛГОРОЧЕН ПЛАН ЗА БИЛО КАКОВ РАЗВОЈ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА(тука влегува и снабдување со ЕЕ), затоа сега излегуваат вакви проблеми на површина.
Мислам смешен е муабетот дека ЕВН или било која дистр. компанија сака рестрикции да воведува :facepalm:.
Бидете поздравени, за жал овие ситуации ќе зачестуваат.
Прво одговорете ми Вие па ќе Ви одговорам јас.

1) Што ми е мене гајле како корисник колкави Ви се *цевките и што Ви влегува во нив, битно задоволете ги потребите на корисниците.

Останатиот одговор не заслужува коментар тоа Ви е само бледо неефективно вадење од кашата, сега општините Ви биле криви оној ви бил крив, овој ви бил крив, корисниците Ви биле криви, доселеници Ви биле криви, фиктивни диви приклучоци Ви биле криви, градбите Ви биле криви, автопатот Ви бил крив, реката Ви била крива, Цацко Ви бил крив.

Вие сте си виновни како компанија да ја спроведувате услугата а со тоа да ја одржувате и надргадувате Вашата мрежа тАчка. Нема друг кривец.

*Исто не ми е гајле дали сте двоцевкаши или троцевкаши.
 
I

Iblis

Гостин
Јас, ако не сум грешка, долги години исто така работат како монопол, да не објаснувам што значи тоа и какви се профитите, ама може нели да ги сределе трансформаторите? И така секој пат кога некој легално ќе се приклучи на мрежата, тие имаат информација за тоа, непланираното ширење на стамбените објекти не значи и непланирано неприспособување на самата мрежа. Ако им е навистина толку тешко сами да ја завршат работата како што треба, да им побараме помош од надвор, некој сигурно ќе се пријави.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Прво одговорете ми Вие па ќе Ви одговорам јас.

1) Што ми е мене гајле како корисник колкави Ви се *цевките и што Ви влегува во нив, битно задоволете ги потребите на корисниците.

Останатиот одговор не заслужува коментар тоа Ви е само бледо неефективно вадење од кашата, сега општините Ви биле криви оној ви бил крив, овој ви бил крив, корисниците Ви биле криви, доселеници Ви биле криви, фиктивни диви приклучоци Ви биле криви, градбите Ви биле криви, автопатот Ви бил крив, реката Ви била крива, Цацко Ви бил крив.

Вие сте си виновни како компанија да ја спроведувате услугата а со тоа да ја одржувате и надргадувате Вашата мрежа тАчка. Нема друг кривец.

*Исто не ми е гајле дали сте двоцевкаши или троцевкаши.
Муабет за пред кооперација.

Нема сврха, поздрав.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Муабет за пред кооперација.

Нема сврха, поздрав.
А твојот за каде е? За на шалтер на ЕВН. Мислам цефките биле тесни.. што ми е гајле ако се тесни ЕВН зема пари и нека си ги прошири. Непланско градење и сеа што, да немаме струја која ја плаќаме, оти ЕВН плански сакаат да земаат пари? Биснисот е флексибилна работа, значи ти како давател на услугите секогаш се прилагодуваш кон купувачите. Да не треба од кај плаќаме струја и шетаме по темници да не треба цефките да им ги прошириме и плански да поставиме трансформатори? И тие тесни цефки се од наш џеб, инвестиција нула на вакви кризни моменти се познава колку вложиле. Апаши.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
Евн, топлификација...И мене ме интересира дали Македонија има сила да не заштити, да се спротивстави на овие талибанци

ЕВН бара да и платите радиодифузна такса
Четврток, 16 Февруари 2012 18:12
ЕВН талибанија не знае за милост. Граѓаните ги чкопа каде ќе стигне и во кое време ќе и се ќефне.
Покрај тоа што продолжуваат да се однесуваат како талибани,разбивајќи врати, влегувајќи неовластено по домовите на граѓаните, сега им измисли нова замка на граѓаните, односно нов начин како да ги ограби, и да добие повеќе пари. На наплатните шалтери на дел на наши сограѓани им се кажува дека имаат заостанат долг кон ЕВН , заради неплатена радиодифузна такса.Прво и основно граѓаните немале договори со ЕВН за наплатување на радиодифузна такса. Некогашното електростопанство на Македонија, кое ја вршеше оваа услуга, одамна не постои, а има повеќе години како радиодифузната такса, не ја прибира сегашново ЕВН. Па како може тогаш граѓаните и тоа за радиодифузна такса да му должат на ЕВН.. МОже бидејќи талибаниве од ЕВН направија уште една ујдурма само да дојдат до пари. Организацијата на потрошувачите на Макеоднија, преку нејзиниот претседател Маријана Лончар реагира на оваа појава , потврдувајќи дека ЕВН навистина испраќа такви фактури. Лончар додава дека ЕВН требала ако не платиле граѓаните да ги тужи, а не да им го води долгот, кој застарува по една помината година.Лончар тврди дека однесувањето на ЕВН кон граѓаните не е коректно.Што е следното што може да ни го приреди како талибнакско изненадување ЕВН. Тоа е, да ја платиме и струјата што сме ја штеделе. Кој штедел треба да плати, никој со сила него принудил да штеди. ЕВН мора да има профит и точка, па затоа се размислува и занаплата“ на заштедените киловат часови електрична енергија.

Австро-Унгарска експлоатациона колонија е Македонија
Четврток, 09 Февруари 2012 18:13
Се сеќавате ли на Атила Сендреј, главниот менаџер на “Македонски телеком“ откако државата го продаде на “Маџар телеком“.Имаше тогаш отпор од граѓанското здружение “Отпор“ кои со пресметки со документи докажуваа дека македонскиот народ е ограбен од приватниот монопол на Атила Сендреј.Сега Американците ќе ќарат на тоа што Атила Сендреј ги оштетил со пљачкосувањето на Мак-Телеком американските акционери од “Дојче Телеком“ кој владееше или управуваше со “Маџар телеком“.Милијардна евра заминаа во џебовите на Унгарците предводени од Атила Сендреј. Малку ни беше тоа искуство па “Електростопанство“ на Македонија, или дистрибуцијата им ја продадовме на Австријци, под името ЕВН.Нели приватни инвеститори и тие приказни, Европска унија, или мижи да ти баам. Сега за да заработат и тоа дебело додека се монопол, оти тоа е единствениот монопол во дистрибуција на електрична енергија до семејствата, и помалите стопански субјекти, овие Австријцисе однесуваат како талибани. За да наплатат две неплатени сметки, кршат врати, скокаат како прељубници од двор во двор, само за да го наплатат долгот.За овие талибанци рековме не важи , ниту Уставот, ниту системските Закони во Македонија. Непочитувајќи го Уставот на Македонија, тие себе си се прогласија за монарси, и ја возобновија Австро-унгарксата монархија.Тие сега Македонија ја имаат како експлоатациона колонија. И, сега секоја буна на граѓаните , а ги има и такви кои платиле сметки , а се исклучени, ќе биде жестоко задушена овие ЕВН талибан предвидуваат на бунтовниците да им стават на глава, не вжештена круна, туку капа за електричен стол и да не` егзекутираат. Има ли Македонија сила да си ги заштити граѓаните.Ќе стави ли крај Македонија на лакомоста за пари од страна на странски експлоататори, аир да видеме и ние обичните Македонци
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Lurtz, останав без коментар, значи страшно што не очекува.:mad:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
А твојот за каде е? За на шалтер на ЕВН. Мислам цефките биле тесни.. што ми е гајле ако се тесни ЕВН зема пари и нека си ги прошири. Непланско градење и сеа што, да немаме струја која ја плаќаме, оти ЕВН плански сакаат да земаат пари? Биснисот е флексибилна работа, значи ти како давател на услугите секогаш се прилагодуваш кон купувачите. Да не треба од кај плаќаме струја и шетаме по темници да не треба цефките да им ги прошириме и плански да поставиме трансформатори? И тие тесни цефки се од наш џеб, инвестиција нула на вакви кризни моменти се познава колку вложиле. Апаши.
Цевки ќе проширувала, распрдена. Гаси лаптопот ај, ти свети сијалицата, надминуваш лимит.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom