Дупло ДДВ кај телекомуникациските компании

P

Princ

Гостин
Така е од првиот ден кога почна да се користи ДДВ, веројатно си во право штом со години и години работат така.
Мене само ми е нелогично. Јас кога ставам кредит не купувам производ. Друго е да купиш гума за колата (+18% ДДВ) па и на сервисерот што ќе ја монтира да му платиш за услугата (+18% ДДВ). Ама ваучерот без кој не можеш да зборуваш не смее да се смета како производ, за потоа да плаќаш данок и за услугата (разговорите/смс пораките).
Правно, веројатно имаат право штом така наплаќаат со години и никој не се буни.
Дали е во ред.... башка муабет :)
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Со години е вака, не знам зошто никој не превзема ништо околу ова.
Ставаш е-ваучер 100 денари. Ти стигнуваат на сметка 84 денари (16 денари данок). И после секоја минута разговор или смс ја плаќаш со ддв :tapp:
Нема врска тоа.
Ти мобајал ти наплаќаат ддв само кога ќе ставиш кредит, а потоа не.
Космофон пак кога ќе платиш сто денари ти даваат сто денари на сметка, но потоа ти наплааат ддв за секој разговор/смс/ммс/интернет...
За Вип не знам, не сум користел.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Нема врска тоа.
Ти мобајал ти наплаќаат ддв само кога ќе ставиш кредит, а потоа не.
Космофон пак кога ќе платиш сто денари ти даваат сто денари на сметка, но потоа ти наплааат ддв за секој разговор/смс/ммс/интернет...
За Вип не знам, не сум користел.
Може и така да е...јас на постпеид сум...ДДВ на сметката еднаш...толку!
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Епа ако е така тогаш космофон е тука фер играчот затоа што кај нив ваучерот од 100 го плаќаш 100 денари и добиваш а покасно они со муабетот ти земаат ддв. Не е фер ако така прави т-мобиле. А веќе ми стануваат одвратни затоа што се монопол на македонскиот пазар и цените им се повисоки многу и прават што сакаат. На космофон и вип ако одиш постпејд ти даваат бесплатен муабет во нивните мрежи колку сакаш а овие т-мобиле некако пари им трбаат па неќат да пуштат некоја бесплатна минута ако си постпејд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom