Дуел: Апасиев vs. Богојески

Кој беше подобар говорник?

  • Апасиев

    Гласови: 110 90,2%
  • Богојески

    Гласови: 12 9,8%

  • Вкупно гласачи
    122
  • Гласањето е завршено на .
Член од
18 април 2010
Мислења
2.641
Поени од реакции
3.535
Зошто сите свршувате на Апасиев? Ова беше бетер од Заев вс Мицкоски. Нон-стоп викање а никој не направи ниедна поента.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Не треси глупости бе, каков црн спид... Ако Апасиев пише на фб дека кравата лета, не значи дека стварно лета.

Ликот беше исплашен и начинот на кој зборуваше е израз на дефанзивна агресија. Беше анксиозен пошто се плаши од Апасиев. А Апасиев не даваше никакви факти и аргументи. Само зашто елоквентно паламуди софизми што не ги разбираш, на начин на кој изгледа како да кажува силни факти, не значи дека навистина кажува силни факти и аргументи.

И доста дркате сите на елоквентноста на Апасиев.
„Браво, професоре, многу сте паметен! Ќе гласам за вас, професоре. Ќе ви го испушам, професоре. Какви знаења, професоре! Каков речник, ви нема рамен, професоре! Колкав кур, професоре! Понижете ме, додека ми зборувате за Атињаните и реториката, професоре!"

Воопшто не е важно колку е Апасиев речит, информиран, паметен и шармантен за тоа колку добар политичар ќе биде ако (не дај, Боже) седне на столчето.

Има едно нешто што се вика ефектот на ореол. Кога некој е добар за една работа (паметен е, убав е итн.), луѓето го вреднуваат повеќе и за други особини (морален карактер на пример) иако тоа не мора да значи.
Апасиев е мегаломан што пати од комплекс на супериорност и идеолошки е екстремно сумњив. Повеќето тука не ни знаат во што се впуштаат со тоа што ја поддржуваат Левица.
Ako nisto drugo e 10 pati pocist od kurto I murto I zasluzvi da mu se dajt sansa.
Автоматски споено мислење:

Не треси глупости бе, каков црн спид... Ако Апасиев пише на фб дека кравата лета, не значи дека стварно лета.

Ликот беше исплашен и начинот на кој зборуваше е израз на дефанзивна агресија. Беше анксиозен пошто се плаши од Апасиев. А Апасиев не даваше никакви факти и аргументи. Само зашто елоквентно паламуди софизми што не ги разбираш, на начин на кој изгледа како да кажува силни факти, не значи дека навистина кажува силни факти и аргументи.

И доста дркате сите на елоквентноста на Апасиев.
„Браво, професоре, многу сте паметен! Ќе гласам за вас, професоре. Ќе ви го испушам, професоре. Какви знаења, професоре! Каков речник, ви нема рамен, професоре! Колкав кур, професоре! Понижете ме, додека ми зборувате за Атињаните и реториката, професоре!"

Воопшто не е важно колку е Апасиев речит, информиран, паметен и шармантен за тоа колку добар политичар ќе биде ако (не дај, Боже) седне на столчето.

Има едно нешто што се вика ефектот на ореол. Кога некој е добар за една работа (паметен е, убав е итн.), луѓето го вреднуваат повеќе и за други особини (морален карактер на пример) иако тоа не мора да значи.
Апасиев е мегаломан што пати од комплекс на супериорност и идеолошки е екстремно сумњив. Повеќето тука не ни знаат во што се впуштаат со тоа што ја поддржуваат Левица.
Ako nisto drugo e 10 pati pocist od kurto I murto I zasluzvi da mu se dajt sansa.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Само јас ли сум первеРз мушараф и ова називов на "Левица" ме асоцира на десница т.е. Десанка Шакиќ?
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Еве просечна 500 евра нека биде, грешно сум напишал:) Каде е? 3 години власт? Каде е? Немој, молим те со вакви селски дифенс тактики пошо за се има образ. И да си пратен од штабче, треба малце реално. Тие причи за до крај на мандатот дека ќе биде 500 просечна плата и остала боранија од ветувања продавај на друго место другар.
Едвај чекаше да напишеш штабче хаха, абе момак на ваквите како тебе им даваат можност да ви видат
што носите у глаана. Ич проблем е да се направи 500 евра просек, имаа уше две години и ке стигнаа ама што од тоа ? Кога ништо не функционире во државава, хаос е, никаква институција не работи ко шо треба ти си се фатил за 500те евра да имаш нешто да мрчиш.. ајт уживај сменивме тема “штабче” :)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.568
Поени од реакции
8.188
Едвај чекаше да напишеш штабче хаха, абе момак на ваквите како тебе им даваат можност да ви видат
што носите у глаана. Ич проблем е да се направи 500 евра просек, имаа уше две години и ке стигнаа ама што од тоа ? Кога ништо не функционире во државава, хаос е, никаква институција не работи ко шо треба ти си се фатил за 500те евра да имаш нешто да мрчиш.. ајт уживај сменивме тема “штабче” :)
Извини ако те навредив со тоа "штабче" ама некако така му делуеше твојата дефансивна ускочица. Ај вака, прво 500-те евра просечна плата ги спомнав како споредба со поништувањето на Преспанскиот договор , бидејќи одредени членови на форумов не етикетираа сите кои мислиме дека може да се започнат процеси за поништување на истиот како --луди кои веруваме у бајки, а паралелно на тоа треба да веруваме у најсмешните ( за жал и најцрните ветувања) во историјата на Македонската политичка сцена ( каква е таква, никаква). Едно од тие ветувања кое нели беше као бомбастично и најголемиот ас во ракавот на Заеб ( не сум вемерон немој одма со скокање, многу ми е вака фино, уметничко, и му стои:) ) го наведов како пример, чисто само за споредба и ништо више. Е сеа после ова ти улета, со некои твои прогнози шта би било кад би било. Реалноста е таа дека имаа 3 години, а во нив Македонскот народ се изнаглеа такви гнасотии, криминали, пародии, гафови, бруки, што ни 5000 евра просечна плата не те перат, а ти ми викаш ќе стигнеа да напраат 500 еура просечна до крај на мандат. Тоа е сеа исто као да викаме Грујо да беше уше на власт ќе напраеше се она што не напраил до тогаш ( а го обвинуваше опозицијата дека не напраил). ( не го бранам Грујо, немој да леташ, само споредувам на твој коментар).Така да тоа е тоа, ја само искоментирав на одредени луѓе кои одма скокнаа на позитивните коментари на Апасиев ( кои реално ги има доста), коментирајќи ги неговите ставови и мислења као утопија и нереалност( нарекувајќи не нас останатите кои веруваме у тоа -луди), а човекот објасни на кој начин и како би можело тоа да се изведе и дека е правно основано. И баш на тоа ја дадов споредбата. Да сумираме, говна се и едните и другите. Се надевам дека на македонскава политичка сцена ќе се појави некој мудоња кој ќе мисли првенствено на интересите на државата (без притоа да продава лажни демагогии во кои ќе ја наведува промената на државното име како еднинствена сламка за спас на државата), а потоа и со дела и закони ( кои ќе функционираат за сите подеднакво) ќе мисли на доброто на сите граѓани во оваа земја.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
290
Сакам да го видам Апасиев како му гостува на Ефтов.
Васко пред скоро време напиша некој коментар дека Апасиев два пати одбил интервју со него, и дека немал намера по трет пат да испраќа покана.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Васко пред скоро време напиша некој коментар дека Апасиев два пати одбил интервју со него, и дека немал намера по трет пат да испраќа покана.
И тебе да те викнат на интервју и да присуствуваш на монолог уместо да водиш дијалог нема да се нафатиш верувај
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Васко пред скоро време напиша некој коментар дека Апасиев два пати одбил интервју со него, и дека немал намера по трет пат да испраќа покана.
3 пати поточно, ваљда е доволно паметен да не гостуват кај бр1 новинар на планетава месец дена пред избори.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
290
И тебе да те викнат на интервју и да присуствуваш на монолог уместо да водиш дијалог нема да се нафатиш верувај
Мене па повеќе ми мириса дека се плаши да не му падне рејтингот пред избори, навикнат е да шамара вакви шарлатани наспроти него и добро му тргна до сега. Дискутабилно е дали ќе освои уште една победа по ред Во Центар, кај човек како Ефтов со кого ќе треба комплетно да го смени стилот на игра доколку би сакал да излезе ''неповреден'' од дуелот. Популизмот што досега го сервираше му донесе доста голем респект, ќе видиме дали ќе му биде доволен за влез во собрание како пратеник, и какви ќе му бидат идните чекори од таму.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
И понатаму ме мачи ова имево "Левица". Тоа како синистер можда и дали они нешто тераат некоја забегана и "лева" идеологија?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Тоа што темава разбуди поголем интерес од онаа Заев vs Мицковски,го оценувам како многу позитивно.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
3 пати поточно, ваљда е доволно паметен да не гостуват кај бр1 новинар на планетава месец дена пред избори.
Сигурен сум дека сакаше да кажиш бр. 1 потплатен новинар...

Кога сме кај Ефтов, тоа ти е исто што и Латас на времето...
Латас пола живот кукаше сдс сдс сдс, после тоа ја смени плочата и кукаше вмро вмро вмро... од најголем комуњар стана најголем патриот, нормално за пари.

Кај Ефтов ти е нешто слично, со таа разлика што овај барем знаеше да направи интересни емисии кога не се занимаваше со дневнополитички настани од мкд, туку обработуваше теми од соседството или пак скроз 10 работа што не е врзана со мкд. Али... јебеш му матер, мора од нешто да се живее.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Vasko pred se e teska seljacina koja sto ne znae da diskutira, vletuva, dobacuva sred recenica ko pijana budala pred prodavnica.
И тоа што е најстрашно,токму на најинтересниот дел од одговорот на гостинот му упаѓа со скроз небитни суфлирања и го упропастува интервјуто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom