Државна матура (Англиски јазик)

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Шо ќе се прави еј сеа ова малце почна да зафркава хаха
 
Член од
28 март 2009
Мислења
49
Поени од реакции
2
Јас бев на консулатција со професор и ми ги даде следните сугестии:
- Кога пишувам било каков вид на текст, да задржам средна граница на зборови. Значи пример (не буквално) ако треба од 100 - 200 да имам некаде околу 150 зборчиња
- Во формално писмо да не користам скратеници
- Да нема жаргони кои често ги среќаваме по филмовите, како wanna, gonna, pissed off и сл...
А да и патем сега нема да биди како што беа до сега текстовите, на еден текст по 3-4 вежби, пример синоними, па true or false, па параграфи, туку секој текст ќе си има само една вежба.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Јас бев на консулатција со професор и ми ги даде следните сугестии:
- Кога пишувам било каков вид на текст, да задржам средна граница на зборови. Значи пример (не буквално) ако треба од 100 - 200 да имам некаде околу 150 зборчиња
- Во формално писмо да не користам скратеници
- Да нема жаргони кои често ги среќаваме по филмовите, како wanna, gonna, pissed off и сл...
А да и патем сега нема да биди како што беа до сега текстовите, на еден текст по 3-4 вежби, пример синоними, па true or false, па параграфи, туку секој текст ќе си има само една вежба.
Жаргоните не се дозволени во семи-формал и формал летер, додека во неформалното писмо се дозволени жаргони односно се е дозволено...
Колку што гледам не си пишувала ниту па видела до сега формално писмо(а ќе ви се падне оваа година или формално или семи-формал) затоа земи на интернет прогуглај имаш добри темплејти ќе ти помогнат многу.
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Дали низ цела Македонија се полага истовремено матура?

И од кај да се учи за утре Англиски којзнае утре шо ќе се прави
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Дали низ цела Македонија се полага истовремено матура?

И од кај да се учи за утре Англиски којзнае утре шо ќе се прави
истовремено е.

англиски ја се спремав од повеќе книги што се upper interemediate. сега да почнеш да читаш малце ти е касно, ама прелистај си граматика и vocabulary-сигурно некое зборче ќе ти се најде... и да, уште еднаш ке ти кажам дека е многу лесно!:smir::smir::smir:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
истовремено е.

англиски ја се спремав од повеќе книги што се upper interemediate. сега да почнеш да читаш малце ти е касно, ама прелистај си граматика и vocabulary-сигурно некое зборче ќе ти се најде... и да, уште еднаш ке ти кажам дека е многу лесно!:smir::smir::smir:
Стварно е истовремено? :kesa:
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Јас мислам дека не е истевремено.Дали некој знае точно
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
истовремено е. Секаде започнува во 9,00 часот. Инаку незнам кај вас ама кај мене ги ставиле и англиски и математика заедно во иста училница за да не се препишува. Инаку за учењето многу малку речиси ич не учев. Само ги разгледав формите на пишување(писмо формално и неформално, порака, приказна...) мислам дека нема потреба од многу учење зашо незнаеш што точно ќе ти се падне и да се утепаш од учење вокабулар може ништо од тоа да не ти се падне :S
 
Член од
28 март 2009
Мислења
49
Поени од реакции
2
Жаргоните не се дозволени во семи-формал и формал летер, додека во неформалното писмо се дозволени жаргони односно се е дозволено...
Колку што гледам не си пишувала ниту па видела до сега формално писмо(а ќе ви се падне оваа година или формално или семи-формал) затоа земи на интернет прогуглај имаш добри темплејти ќе ти помогнат многу.
Баш имам пишувано формални писма, и тоа многу, на повеќе теми... И мене првпат ми беше чудно кога ми кажаа дека ни во НЕформално писмо не смеат да се користат жаргони. Таму јазикот не е клиширан и стегнат како кај формалните, ама дефинитивно не смеат да се користат жаргони.. Тоа ти е исто како кај нас кога пишуваш на пријател да му напишеш кај си бе чоек, кога ќе искачаме, се утепав и сл.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.677
дали тестот ќе биде сличен како и од минатата год што беше или има најавено некои измени??
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Тестот по англиски има 3 дела : reading comprehension со вежби ( односно делот со заокружување ).
Потоа short writing (80-100 зборови или 100-120) и essay writing (140-180).
Значи првиот дел е прелесен, останува дека треба да се внимава само на стилот на пишување, параграфите, линкерите, вокабуларот.. зависно од тоа што е дадено (писмо, дискурсивен есеј итн.)
Ако не сте вежбале пишување со професорот во текот на овие 4 години, не се надевајте дека ќе научите многу за еден ден.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Баш имам пишувано формални писма, и тоа многу, на повеќе теми... И мене првпат ми беше чудно кога ми кажаа дека ни во НЕформално писмо не смеат да се користат жаргони. Таму јазикот не е клиширан и стегнат како кај формалните, ама дефинитивно не смеат да се користат жаргони.. Тоа ти е исто како кај нас кога пишуваш на пријател да му напишеш кај си бе чоек, кога ќе искачаме, се утепав и сл.
Тоа го заклучив зашто кажа дека си била на консултации и испадна дека тогаш си дознала дека не смеат да се користат кратеници, без навреда, не мислев ништо лошо :)

Друго, сигурно смеат да се користат жаргони и поопуштени фрази, не сум 100% сигурен али една другарка од клас седеше пред мене и баш го пишуваше така есејот и имаше 97-98% поени, али ипак да не ризикувате, не користет жаргони...
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
жаргони најдобро е можеби да не се користат или пак да бидат сведени на минимум. А инаку каво е тоа семи-формал?? Каква форма има што се пишува, имам напшано милијарда формални и неформални ама за семи формал првпар слушам:toe:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Па самото име ти кажува, али тешко е за пишуваше зашто треба да пазиш да не се изразуваш ептен просто или ептен интелектуално... Не ми се верува дека ќе ви го дадат тоа, али ништо чудно... Пишете на гугл може ќе најдете некои форми и изрази, или доколку имате некоја книга од напреден англиски(има во Upstream) може да најдете..
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Еј дечки дај те некој есеи на англиски и некое формално писмо ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom