Драматичен пад на наталитет во Европа и Балкан

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Проблемот е што жените имаат влезено во лош филм, темата е долга и широка. За канцелариски работни места се брои не дај си Боже да има процент повеќе мажи, особено во менаџмент, се дига бунт, а ако процентот е доста поголем за жените, не е битно. Вешто се избегнува фактот што црната металургија, граџевина и ред други макотрпни и неплатени физички индустрии имаат помалку од 1% жени. Да се вратам на лошиот филм, woman empowerment, I am woman hear me roar blah blah blah...и покрај се, напредуваат во свет создаден од мажи, овозможено им е да имаат работа у канцеларија под клима па да дрнкаат за напредок и кариери. Не сум сигурен дека би имале толку глас кога би снемало одеднаш струја и сите бенефиции што доаѓаат со неа, тогаш би молеле да влезат во друштво на мажи кои ќе ги штитат од потенцијален хаос или би орале/ловеле/копале за храна. Може некоја од женските членови тука ќе каже не, стил Амазонки, се сами ќе правиме, ама тоа сите знаеме дека е мит и нема да може да функционира.
Не се сите жени кариеристки, граџанки и помодарки... Тоа се една мала шака, грото и мажи и жени ринтаат по маркети, по шивални, по пекари, по разно-разни фирми, фабричиња, погончиња... е да некои мора и да копаат и ниви и да ранат стока, јбг, голем ку.ац ако било 21 век, па што ако сме 21 век... Македонија не е само Скопје, а и Скопје не е само Аеродром, Центар и Карпош... позз
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.461
Поени од реакции
3.189
Не се сите жени кариеристки, граџанки и помодарки... Тоа се една мала шака, грото и мажи и жени ринтаат по маркети, по шивални, по пекари, по разно-разни фирми, фабричиња, погончиња... е да некои мора и да копаат и ниви и да ранат стока, јбг, голем ку.ац ако било 21 век, па што ако сме 21 век... Македонија не е само Скопје, а и Скопје не е само Аеродром, Центар и Карпош... позз
Точно е,не се сите жени кариеристки ама скоро сите имаат интернет и мобилен и гледаат примери од други жени што/како реагираат и "се палат на тие работи" кои не размислуваат со сопствениот мозок (Pros/Cons) него водејќи се емотивно од некои бивши пропаднати врски као примери донесуваат пресуда дека сите машки се исти,како една мајка да ги родила ...така да некои од глупоќа го прават тоа несвесно а други тераат агенда свесно...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.782
Поени од реакции
18.393
Буковски и ликови како него и подобро што немале деца или Хемингвеј и оној Хантер Томпсон.
Нормално дека постојат личности кои имаат сосема поинаков животен пат од оној стандарден, брак,деца,имот........обично тоа се креативни индивидуалци кои ги доживуваат децата на поинаков начин.
Но тоа е сепак минорен процент од население.
Тешко е да се објасни нешто кое ќе се случи во иднина но од неколку анегдотални примери знам за сериозно каење кај особи кои останале сами а немаат некој посебен талент за пишување или било што.
Не ми беше намерата некој да го одвраќам од брак, деца итн. По мене ако нешто навистина го сакаш од срце, кога тогаш ќе ти се укаже шанса да го направиш. Повеќе ми беше за предрасудите кои така лесно се ствараат за луѓе кои поинаку решиле да го живеат нивниот живот. Кога ти имаш предрасуди, зошто и Буковски да не смее да има? Не мислам дека треба да си креативен индивидуалец за да си "поинаков". Обично самотијата е таа која почнува да ти дава идеи, некои луѓе уживаат во нивните идеи наместо во површни разговори со трети лица кои се повторуваат и се повторуваат и се повторуваат... Не секој може да го трпи тоа и не секој е спремен да прави компромиси кои бракот и семејството ги бараат.
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
33
Поени од реакции
63
така да жена од 35 години има уште половина век пред неа, што ќе прави на 45 на 55 на 65, ќе се шлае низ кафиќи, ќе се забавља, ќе гради кариера во некое осигурувачко друштво во светот на бирократијата а секоја вечер ќе си легнува сама.
И така половина век, самотија.
А ако имаше деца тие ќе и правеа друштво секоја вечер и немаше да се буди сама на 55/65 години?

Не разбирам како стравот од самотија е причина да се роди дете/деца. Доста себична, во секој случај.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
Замараат деца посебно 2, пари трошат, плачат, време трошат и живци. Но сакаат роднини деца, околина, партнер па и има одредена забава и суетност во имањето деца а и е интересно а после може да се има и некое трудово и финансиско фајде. Кој како сака има и добри и лоши страни.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.922
Поени од реакции
17.745
А ако имаше деца тие ќе и правеа друштво секоја вечер и немаше да се буди сама на 55/65 години?

Не разбирам како стравот од самотија е причина да се роди дете/деца. Доста себична, во секој случај.
Ne e garancija deka nema pak da si sam, ama najverojatno pobliski lugje od niv nema da imas.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.318
Поени од реакции
40.111
А ако имаше деца тие ќе и правеа друштво секоја вечер и немаше да се буди сама на 55/65 години?

Не разбирам како стравот од самотија е причина да се роди дете/деца. Доста себична, во секој случај.
од друга страна за некого себичлук е и некој што нема деца, кој како гледа на работите.

Иначе да не беше основањето фамилија одамна ќе изумревме како човечки род. Така да боље е да практикуваш нешто што се практикува со милениуми него да глумиш мачкарка и да шеташ мачки во колички за бебиња.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
од друга страна за некого себичлук е и некој што нема деца, кој како гледа на работите.

Иначе да не беше основањето фамилија одамна ќе изумревме како човечки род. Така да боље е да практикуваш нешто што се практикува со милениуми него да глумиш мачкарка и да шеташ мачки во колички за бебиња.
Проблемот е што некој мора да ги чува тие деца. Најголем дел од мажите можат и би се согласиле да имаат и 100.000 деца ама да немаат никаква обврска кон нив. Имаше еден случај во Холандија кога еден доктор ставал своја сперма во банка и оплодува стотици и илјадници жени пред неколку години. Сакал типот да има деца многу а да не се грижи за нив. Нормално го казнија...
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
А ако имаше деца тие ќе и правеа друштво секоја вечер и немаше да се буди сама на 55/65 години?

Не разбирам како стравот од самотија е причина да се роди дете/деца. Доста себична, во секој случај.
Да, ќе се буди сам/а родителот, ама ќе има причина за будење насабајле.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Глупости, неможе човековиот род да исчезне, да се намали да, но да исчезне не, освен ако пупу скраја нека е да избие некоја страотна нуклеарна војна или незнам ако удри некоја комета или астероид/метеор во планетава ко во оние апокалиптични/дизастер филмови. И денес како и од секогаш одреден број на луѓе и мажи и жени поради ххх причини останувале немажени/неженети, а и од тие што ќе влезат во брак одреден процент неможат да имаат деца, не дека не сакаат, туку најчесто поради некои медицински/здравствени причини. Глупо е така да се размислува, демек луѓето што имале по само едно дете или нула деца биле себични, а тие со повеќе деца што се па тие, да не се случајно успешни луѓе и домаќини. Баш луѓето кои клепаат во денешново време по неколку деца се најчесто сељандри, тешки недомаќини и изгубени случајеви во просторот и во времето, па после децата гладни и боси им скитаат по улиците, а овие нели многу домаќинските и способни им родители бараат помош по медиумите хаха
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.484
Поени од реакции
28.812
Џабе го тупите. Женски работи, машки работи, глупости кои немаат врска со темата. Сакате здраво наследство и зголемен наталитет? Единствено решение е жените да раѓаат некаде на возраст помеѓу 17-20 години, се друго ви е крпарење.
Ne znam dali sfakas, deka duri i vo famoznoto tradicionalno patrijarhalno semejstvo pred 200 godini na dogovoreni brakovi, pak tatkoto nema da ti ja dade tebe kerkata na okolu 35 godini, tuku na nekoj +/- 5 godini od nea.

Ja da sum na tvoe mesto poveke bi se zamarala za istoriski najniskite nivoa na testosteron kaj mazite registrirani vo cela covekova istorija.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.903
Поени од реакции
35.762
Да, ќе се буди сам/а родителот, ама ќе има причина за будење насабајле.
Тешко на нас ако само дете е причина за будење наутро.
Демек без детето ти немаш соништа и желба за живеење?
Автоматски споено мислење:

Ne znam dali sfakas, deka duri i vo famoznoto tradicionalno patrijarhalno semejstvo pred 200 godini na dogovoreni brakovi, pak tatkoto nema da ti ja dade tebe kerkata na okolu 35 godini, tuku na nekoj +/- 5 godini od nea.

Ja da sum na tvoe mesto poveke bi se zamarala za istoriski najniskite nivoa na testosteron kaj mazite registrirani vo cela covekova istorija.
Типови на работа која се работи, технологијата и дремење по цел ден на пц/телефон, храна, спиење, физичка активност...
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2011
Мислења
670
Поени од реакции
1.889
Глупости, неможе човековиот род да исчезне, да се намали да, но да исчезне не, освен ако пупу скраја нека е да избие некоја страотна нуклеарна војна или незнам ако удри некоја комета или астероид/метеор во планетава ко во оние апокалиптични/дизастер филмови. И денес како и од секогаш одреден број на луѓе и мажи и жени поради ххх причини останувале немажени/неженети, а и од тие што ќе влезат во брак одреден процент неможат да имаат деца, не дека не сакаат, туку најчесто поради некои медицински/здравствени причини. Глупо е така да се размислува, демек луѓето што имале по само едно дете или нула деца биле себични, а тие со повеќе деца што се па тие, да не се случајно успешни луѓе и домаќини. Баш луѓето кои клепаат во денешново време по неколку деца се најчесто сељандри, тешки недомаќини и изгубени случајеви во просторот и во времето, па после децата гладни и боси им скитаат по улиците, а овие нели многу домаќинските и способни им родители бараат помош по медиумите хаха
Ако те прочита Милошоски, Влатко Ѓорчев, газдарицата од Силуете, комшијава мој кој работи во банка и еден куп други образовани луѓе, дека ги нарекуваш сељандури ќе видиш што е гнев.
Сите овие имаат по 4-5 деца и се среќни семејства.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.173
Поени од реакции
9.780
Ако те прочита Милошоски, Влатко Ѓорчев, газдарицата од Силуете, комшијава мој кој работи во банка и еден куп други образовани луѓе, дека ги нарекуваш сељандури ќе видиш што е гнев.
Сите овие имаат по 4-5 деца и се среќни семејства.
Газдарицата на Силуете мислиш ли дека е среќна, посебно по објавата на разговорот каде признава како трудна се клецала со Мијалков!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom