Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Фино путенце у канцеларија:Добар ден.
-Здрааа.
Фино путенце у канцеларија:Господине дали имате да одвоите неколку минути за да одговорите на неколку прашања.
-Ме трља ручица ќе јадам путка ко да е пудинг.
Фино путенце у канцеларија:Сакам да разговараме за нашите банкарски услови и можности.

every fucking time
-
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
ДК,

многу се нервирам кога луѓето не го почитуваат времето на другиот и може да ги поделам во:

Прва категорија - луѓе кои доцнат на договорени средби/термини и мува не ги лази за тоа, се нешто си имаат некои рандом изговори и оправданија со кои се вадат уште од школските денови.

Втора категорија и уште полошата - фаци кои те напињаат да промениш распоред ради нивни лични интереси во 5 до 12, денес сум бил последен на закажан термин и ми се јавуваат на 45 минути пред терминот со муабет - абе до кај си, ај ела побрзо оти сакаме да си одиме порано o_O, небаре јас на копче сум и немам други обврски и должности во животот :tapp:. Истото ми се случуваше и во една теретана каде што одев порано, теретанава работи до 22h навечер, ако им отидеш во 21h типката се скапуваше очи превртување и уште во 21:30 гаси музики, светла демек ајт фајронт доста ви е.

Трета категорија - луѓе што не читаат мејлови и документација и на состаноци се појавуваат како паднати од Марс, е овие ми се посебно драга категорија и кога би им бил претпоставен би ги исфрлил на клоци. Му пишуваш агенда за состанокот со детали точка по точка што би се дискутирало, најчесто каснат на состанокот, влетуваат со некој рандом мајтап и те прекинуваат уште на прва реченица со муабетот „ако може вовед за што е состаноков“ :boksix:

Четврта категорија - јас сум само да прашам, овие можеш да ги камшикуваш на лице место и гарант нема да погрешиш.

Петта категорија - еј ај ти си повешт за ова дај среди го за 5 минути, а му го дале него како обврска или е негов проблем, секогаш тие 5 минути се 2 саати и по обичај работа која никој не сака ни да ја пипне.

Шеста категорија - пријатели/комшии/роднини кои ако еднаш си им помогнал или слушнале дека си помогнал на некој за одредена работа, те третираат како да си им роб или дедициран само за нив. Пример си преинсталирал некогаш на добра волја лаптоп на некого, тој раширил на други и секој втор ден имаш - „абе брат, имам еден лаптоп, ти се разбираш да ти го донесам да го видиш, шо викаш ќе брка работа“ - кажи му дека немаш време се лутат, кажи му цена одма лутачка си нашол на нив да печалиш а не се свесни дека цел ден работа има во тоа.

Седма категорија - роднини/пријатели/познаници кои ако живееш некаде, по автоматизам сметаат дека ти си им човекот за завршување на работа. Пример во Скопје си ти, ќе тркниш до клиника да земеш резултати, ај прашај ми дали има ова....


Сигурно има уште некоја категорија што не ми иди на памет во моментов, иако овие се примарните кои ме вадат од такт.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.637
Поени од реакции
3.654
Гледам пцуе се за сообраќај, па додадам ја нешто у врска со тоа:
ДА ВИ СЕ ПЛУКНАМ НА СИТЕ КОИ ОДЕТЕ ПО УЛИЦА А ИМА ГОЛЕМ ТРОТОАР ДО ВАС!!!!
Колку може да си морон и да нејќеш еден метар да идеш лево/десно кај шо имаш толкав тротоар? Стварно не ми са јасни таквите. За старите ајде така и така викаш си стари са ама и на нив не и е ногу проблем да се поместат. Па и некои инати никако не се тргнува дури и кд оде кола од друга страна и сга ти треба да застанеш, да почекаш да помине колата и после да га заобиколеш идиото/ката. Простаци.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
ДК

Без разлика дали корона тестот ти е aladeen или aladeen животот продолжува. :pos: :tapp:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.644
Поени од реакции
81.658
Како човек кој секојдневна рута му е Цветан Димов и Џон Кенеди, ние отрпнавме од вакви работи :icon_lol: Вчера баш се возев со еден таксист и ми вика, овој дел од Скопје (Чаир) сите возат како во турска... претицуваат, се избацуваат од секое ќоше, вртат полукруг на полна, и некако никој неможеш да чуеш како пцуе од возилата. Сите се навикнати, едноставно тераш даље. Некои дури се чудат што седат полицајци пред Јаја Паша и го контролираат сообраќајот.

Нејсе, не ми беше тоа муабетот... сакав да кажам дека баш овој период низ градот (посебно низ Центар) врват секакви луѓе кои собираат пари за лица од ранливите категории, или за болни дечиња. Обично ти продаваат некое списание, календарче или честитка за нова година од 100 денари. Место таа 100ка што сте ја планирале да ја фрлите во некој кафич за кафе, можете да им помогнете на овие луѓе. Кафето можете и во канцеларија да го испиете, или да поминете поефтино од кафемат, башка помали се шансите така да коронисате , а многу ќе помогнете на некој што стварно има потреба од тие пари.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Драга,

Дремам пред прозор и мислам кај да фатам денес? Имам малку обврски до работа, и последниот пар фармерки не се закопчуваат, мора да се купуваат нови, треба да се купат и намирници за утрешниот ручек со мамица, јер не не удостои со присуство на роденденот на својот најсакан син, да подигнам и роба... Си направив список, не е страшно, ќе се издржи, имам и едно кафе состаноче во 12, треба само да најдам доволно широк фустан пошто се ми е тесно... Дали тоа јас конечно ќе ја надминам фамозната 50ка на вага за мене и ќе заличам на човек? Мојата потсвест скока во радосен танц на оваа помисла.

Туку драга, не ти кажав, уф колку добро беше изненадувањето, ама не можев да поверувам дека маж на 48 години може да плаче како мало бебе, од среќа, од убавина, од љубов... Иако вели од секогаш се замислувал како татко на ќерки, многу е среќен што некој ќе го дружи во Трпејца и Маниса по риба. Вели дека ќе се пензионира штом порасне доволно за да држи трска :ROFLMAO: Ти благодарам Господе, го избрав совршениот татко за моите деца, совршениот човек за мене!

Какаото е доволно ладно да го оставам, а од ормарот се слуша еден глас чуден, ме повикува да направам попис и да излезам, конечно во кола после 6 недели, јееее......
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.793
Поени од реакции
7.017
Дк, замисли да мислиш дека доволно е да се идентификуваш како жена и си жена, а си се родил машко. Замисли да имаш тригодишно детенце родено во еден пол и да го усмеруваш кон тоа дека е другиот пол. Прекрасно, не.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Попрво ке роди врбата грозје или ке откријат вакцина за Ковид него ли пешаците во Скопје да сфатат дека не треба да се движат по велисипедска патека.Прееска со звончето му звонам на еден татко со две деца што се рашириле по велосипедската патека,ги одминав па ме опцу.Кочење,оставање точакот и кога ги погледнав дечињата со жалните очиња ми се стегна душата,целата сила ми се одзема и сета нервоза ми помина у секунда.Назад на точак и си продолжив,башка многу тежок ден ме чека утре.4 метра широка бехатон патека на метро од велосипедската патека,пичка му материна негова.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137
Драга

Како е мизерен мојот живот, така е мизерен и кругот на луѓе во мојата околина. Денес полнев минерална вода во близина и исто еден човек полнеше со мене, од кај си, што си и така натаму и стигна ме праша колку години имам, му кажав, а тој се зачуди како пред него да стоеше првооделенче и ништо веднаш ме праша дали сум женет, му викам не и како од гром па што чекаш? Му реков онака рано ми е, а тој ми крена да ми објаснува како се женел на 22 и како имал деца бла бла бла. Си мислев ме заболе стапот, а и кој кур ги боли луѓето дали ке се жениш на 20 или на 50 години. Понекогаш ме нервира тој глуп мајндсет на народот околу ова прашање, ако сакам ке умрам сам, бидејќи и онака сум навикнат да живеам сам, а ако сакам и ке умрам во харем, што има некој да го интересира тоа прашање, ти ебам луѓе без мозок.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.967
Поени од реакции
17.790
Ај да се јаде гомна за курчење ама да јадеш гомна дека многу скромно се живеело, дека пари биле за трошење, за добра гардероба, кола, итн.
И коа им викаш дека 1 милион да ти дадат утре пак ќе останеш ист да се чудат, јбг сакам да живеам како клошар, нели слобода, демократија, курци, палци.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Мачко врати се на форумов го направија Аурора Козјак наместо паштети и виршли ќе јадеме ракчиња и ќе пиеме Моет :love: башка и двајцата ќе имаме многу кул фотки за на инста со breathtaking view има да фрштат лајкови ко на Џеф безос парички.

 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.320
Омилен дел секогаш кога ќе излезе некоја позитивна приказна (спорт, музика, нешто слично) во државава ми е кога вестите ќе отидат кај родителот на (личноста што е главна во моментот) за да го прашаат за информации. И секогаш репортот е ист

Еве, се наоѓаме во селото, местото каде што порасна нашиот херој. Тука сме со таткото на херојот. Господине, кажете ни нешто повеќе за вашето дете
-Па што да кажем не знам, ете много сам радосан, ептен сите се гордеемо со него
Дали отсекогаш беше заинтересиран за ова? Кога се роди љубовта кај него за ова?
-Па ете, од маленко тука се фати за хобито и не го испушташе, не можевме да го смириме ако ти се верува ахха, и баш реков на женатата, еве, овој ќе биде нешто и цело време го верувавме дека ќе го бидне!
Да, да, а еве до вас е и сопругата, како се чувствувате вие? Дали сте горди?
-Јас....премногу сум горда нема зборови! Детето уште од мало не можевме да го прибереме, се одвојуваше од другите и во школо многу учеше и наоѓаше време и желба за се! И некогаш со другарите ќе играше, и стварно се гледаше од малечко дека има страст! ЕПтен сум горда

А еве, истото за херојот го велат и соседите

-А бе..шо да ти кажуам...дете, го паметам като беше како зрно грашок маленко...ете порасна сега гледавме го на телевизијата...горди сме..да.да..горди сме сите цело село

Го запрашавме и неговиот другар од детството
-Хаха брат што да ти кажам хаах, значи еј хаха кога беше мал тука исто некогаш ќе го викаме да игра тој таму одеше и се замараше со ова и ете успеа хаах и стварно од дамна го немаме видено ете беше пред некоја година тука баш му рековме со среќа и ете хаах еве ја у кафичов работам тука баш пред некој ден сите глеавме заедно навивавме хаах да да добар човек е хаах ете стварно цела населба и цел град па што да не и цела држава се гордее со него ахха
 
T

Torchyrus

Гостин
Глеам наредно 3333 мислење треба да пишам...
Па мислам посоодветна тема од Драга Кајгана, нема.
А шо освен ова...
Ми дојде сега на памет дека 50 дена немам цигара запалено.
Не дека е нешто вау, ама сепак тој шо сака да се откаже од цигари, може да претпостави дека е подвиг и СЕКОЈ ПУШАШ треба да пробува да ги откаже.
Голем противник сум на цигарите и законот за забрането пушење во затворени простории е најдобар шо некогаш е донесен, иритира тоа што не се почитува!!!
До пред 2 години не пушев, имав запалено, ама не пушев, е сеа последните 2 години некако се навлеков. Запали во диско, запали во кафана, запали на седенка, запали после јадење, една со кафе и така оди тоа...
Кој го чита ова, најдобар совет шо може да го добиете НИЕДНА ЦИГАРА.
Мораше да кажам СТОП и тоа е засекогаш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom