Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Значи не ми се верува шо ми кажува другарка...во која ера живееме бе да уште некој се занимава со магии, клетви и што ти ја знам, фрлајќи босилок во туѓи дворови или конци, клучеви и ред други срања.Ало бе луѓе психијатрија работи уште...

Иначе пријателот си се запиша на Сорбона и уште сеа иднината негова некако убава ми изгледа..ама океј е го убедив за секој случај да има на ум да отвори некоја компанија овде да мозгаме за 200евра ама види он добродушен па вика не бе тоа малце е 500 ќе давам..аха ќе видиме :D

И за крај уште една небитна ствар ко овие погоре, авиониве цел живот ги слушам како полетуваат ама вака чудно ко последнава недела никогаш не било....језиво е, гласно, чудно..морбидно
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
На колата имам некој дефект нешто, пумпата за бензин не работи како што треба и не прима добро. Едно стотина пати ме оставила колата на најразлични места, и мене и брат ми кој повеќе ја вози сега... и последно го оставила кај паркингот кај пожарна.

И ок, стои колата 2-3 дена таму, оди брат ми да проба дали ќе запали и по некое чудо запали колата, и папакот наместо да оди директно на мајстор дури работи или еве евентуално да ја остави дома па да бараме мајстори, тој отишол да уплати ливче во спорт лајф и нормално го оставила пред спортлајф на место за инвалиди. Не му текна на човекот да ми каже, ми се јавуваат ми велат си станал просечни кладионичар, 2 дена спиеш во спортлајф изгледа должиш на лихвари, не бе велам од каде ова, па колата ти е таму. Му се јавувам на брат ми, ми вели да бе заборавив да ти кажам оди шлепај ја до негде. Кај да ја шлепам сабота навечер јеботе, луѓе пијат, излезени, со женски дечковци, а јас во ниедно време со двајца мои другари ја шлепаме колата до најблискиот паркинг.

Па ретко кога се осеќам бедно, доаѓа еден џуптин, дај 10 денари. Што да ти дадам му велам, го отворам новчаникот, во него - промашен тикет, икона од Богородица, слика од мене како апсолвент, маслиново гранче кое ми го даде баба ми за здравје, картичка од Спорт лајф, искинато ланче од црква кое исто така ми го даде баба ми, за да ми се лепеле пари. Вистински ортодоксен новчаник. Немам ништо му велам џупац, освен едно делче од искинатото ланче за амајлија. И го лажам дека е за амајлија, јас на џуптин му продавам магии и амајлии, не беше бе животов за мене си мислам.
Таман си одам, џупацот вели фала Џими. Од кај ме знаеш бе. Абе те знам, брат ми еднаш ти го украде црвеното ренде кога ти ја уриваа куќата. Не бе уживај и онака не ми требаше. (немам ренде до ден денес али ајде...)

Пешачам до дома, колата не запали, а на празен новчаник фали уште да заврне дожд и некој да те прободи од позади па да искрвавиш поштено. Влегов дома, зедов да читам. Претходно сум оставил недочитана книга, намерно. Не може да се дочита книга кога е дење. Книга се завршува со читање во некој интимен чин, кога е тивко или кога сите спијат а ти си доживеал некоја слатка смрт како завршување на книга.

Ги поистоветувам ноќите со завршетоците на драги книги или речениците кои одамна престанав да ги пишувам, онаа иста слатка смрт која те тера да бидеш храбар ноќе, поради којзнае што, и истата онаа капитулација следното утро кога сфаќаш колку смешно се губи храброста што доаѓа само ноќе, најглупавата од сите храбрости.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610

od kur na kur ,od kur na kur, do kurov preku kurov, pa pak na kur
 
Последно уредено:

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Дк

Не сум пишал којзнае од кога тука, туку кога ќе видам на какви постови паѓаат 15-20 + лајкови стварно сум горд никој ако не ме лајкне. Па, како тука исти кур и на фејсбук. Признавам на фејсбук е малце полошо.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Draga moja Kajgana
Sedam kafica od sabajle vazen ritual koga prv post na FB nekoja si kvazi zavrsena faklutet moja generacija rabote na UGD si bila na nekakva si konferencija i kao drzele predavanja za brakot,za razvodot,za ramnopravnosta na zenata i sl.sranja (ne sum znaela deka u denesno vreme uste se baftaat so vakvi raboti) i vidno revoltirana za diskriminacijata na zenata vo opstestvoto od iritiranost i nervoza go smrknav kafeto vo edna goltka stanav varam vtoro kafe.Ok odoleav na iskusenieto da i vratam so komentar.Preminuvam na debilnite komentari i normalno imase od maska gledna tocka i od zenska.Aj donekade bea ok ali posledniot komentar ostaven od nekoja si takodze kvazi diplomirana me izvadi od koza.Sega ke ja citiram" najdobro za decata da si sedat vo kvazi brak I kvazi semejstvo . Zatoa sto od razvedeni semejstva ke izlezat monstrumi od deca, a od ovie drugite "funkcionalni" semejstva vecni cuvari na idilicnosta na domot"
E
aj kazi mi kako da ne ja ubijam nareden pat ko ke ja vidam vo grad.Zena od 30 godini vakvo razmisluvanje.Jebes mu mater ubicu ja seriozno draga moja.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Вчера јадев шопска салата и едвај чекам да си дојдам дома. Ми прекисна веќе од јадење глупости, секој ден сендивчи, помфрити и крофни, качив 5-6 кила сигурно. Ти ебам животот кога еден домат е долар и кусур, а едно јаболко е 2 долара. Искрено, од финансиски аспект слабо поминав, мака ми е само што нема да прошетам малку подлеку, туку само во околината...но јебига, сакав да сум на океан. :D


Edit: Е да, преживеавме еден tornado scare, во недела ни се заканува ураганот Хермина.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom