До каде оди техниката?

Член од
13 септември 2007
Мислења
267
Поени од реакции
4
Sedam vo USA, slusham Antenna 5 radio vo zivo preku telefon. Ne mi se dopadja taa muzika menuvam na fortuna, ili bubamara. City ushte ne mi ima proraboteno.

Za nekoja godina kje mozam i A1, kanal 5 itn da gi gledam vo zivo, a posle toa da se gledame kamera dodeka zboruvame na telefon?

Shto drugo doadja?

Koga kje mi tekne deka koga prv pat zaminav za USA vo 1995 pishuvav pisma koi trebashe 3 nedeli da stignat do MK, ova e navistina golem napredok.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Тууу луѓено на Марс отидоа, ти за Бубамара на телефон што си ја слушал... :jaj:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Sedam vo USA, slusham Antenna 5 radio vo zivo preku telefon. Ne mi se dopadja taa muzika menuvam na fortuna, ili bubamara. City ushte ne mi ima proraboteno.

Za nekoja godina kje mozam i A1, kanal 5 itn da gi gledam vo zivo, a posle toa da se gledame kamera dodeka zboruvame na telefon?

Shto drugo doadja?

Koga kje mi tekne deka koga prv pat zaminav za USA vo 1995 pishuvav pisma koi trebashe 3 nedeli da stignat do MK, ova e navistina golem napredok.
Proveri na linkov podolu pa pishi:
www.zulu.mk
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Што е добро, тој е природниот пат еволуцијата не може да запре, глобализацијата води до самоуништување кога еден ќе кивне сите ќе се разболат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
a posle toa da se gledame kamera dodeka zboruvame na telefon?
Не знам дали важи при комуникација со други држави (спомна САД) али имаш можност и сега да збориш со камера на овие новиве мобилни (3гп ли, како ли се вика не сум сигурен). Не е некоја слика ради протокот, сецка...ама дефинитивно и сега постои и таа можност.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Како шо кажа Junkie единствената крајна дестинација на технологијата или краен ефект или буквлано ѕид и нема понатаму е токму тоа самоуништување и ке се вратиме на лак и стрела.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Па технологијата само што почна да се развива, ова е само почеток!
Пред 10 год немаше мобилни а сега...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Sedam vo USA, slusham Antenna 5 radio vo zivo preku telefon. Ne mi se dopadja taa muzika menuvam na fortuna, ili bubamara. City ushte ne mi ima proraboteno.

Za nekoja godina kje mozam i A1, kanal 5 itn da gi gledam vo zivo, a posle toa da se gledame kamera dodeka zboruvame na telefon?

Shto drugo doadja?

Koga kje mi tekne deka koga prv pat zaminav za USA vo 1995 pishuvav pisma koi trebashe 3 nedeli da stignat do MK, ova e navistina golem napredok.
Е види мајката, колку Американциве биле назад.
Па Космофон уште од летово има видео-телефонија :))

Ај ваљда од зимово ќе можете! :devil3:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
267
Поени од реакции
4
Не е погрешно формулирано, ниту пак фаќајте се за тоа која функционалност каде била достапна. Споредувам пралела пред 15 години немаше мобилни, е-маил, и-подс, интернетот само што почнуваше, итн. Види сега што се случува.

За некоја година преку гугл ќе можам да гледам било кој дел од планетава во живо. Друго?:
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Не е погрешно формулирано, ниту пак фаќајте се за тоа која функционалност каде била достапна. Споредувам пралела пред 15 години немаше мобилни, е-маил, и-подс, интернетот само што почнуваше, итн. Види сега што се случува.

За некоја година преку гугл ќе можам да гледам било кој дел од планетава во живо. Друго?:
па јасно,ама и за некоја година можно е да ни стиснат Delete па така да who gives a fu*к...технологијата само го убрзува процесот кон наше самоуништување,таков е воздухот...сите се стремиме кон повеќе,човековото око е ненаситно,така да и желбата за ново ниво на технологија и постигнување на нешто невидено до сега ќе ја има дур стои барем 1 човек на земјава...така се врти земјава да...желбата за посовремена технологија е само најнова форма на љубов...
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Фалат многу постови од темава. Некој бришел ама и јас не знам кој. За да тој некој не банира од тема не туку пукајте сеир демек сте најпаметни.:)

Не се фаќајте за тоа дали во Америка или кај нас има можности за 3Г... Следете го прашањето на темата:)

До каде оди/ќе стигне техниката?


Според мене еден ден сè ќе се врати на почетокот.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
267
Поени од реакции
4
Кога сме веќе кај лошите работи со технологијава, што ќе биде кога ќе може да се поставува минимални прслушкувачи, камери, било каде. Интимноста веќе одамна се намалува и за скоро време ќе ја нема.

Или пак бомби, како онаа минатата недела кога човекот ја имаше проголтано.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Се се сведува на струјата како примарен енергетски извор.Без неа се' што создал човекот низ годините ќе падне како кула од карти...А се' има крај,тоа е повеќе од јасно,само вселената и човековата глупост се бескрајни:)
-Се слагам и јас со ова "самоуништување" шо го спомна Junkie...Се додека не дојде тој ден,технологијата ќе оди напред...А крајот може да биде сличен како оној од Терминатор салвејшн,роботите да се самоконтролираат,и со тоа-урнебес:smir:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
267
Поени од реакции
4
Еве да речеме телевизориве, 30-40 години беше стандардните туба телевизори. Бојата беше револуционарна ама тоа беше тоа. Во последниве 5-6 години излезе плазма телевизор, после тоа дојде ЛЦД сега имаме ЛЕД. Тоа се три големи технологии кои се дојдени до пазарот за многу кратко време. Па, од 60 HZ do 120, pa 240 HZ, itn. И што е најважно во сето ова цената драматично паѓа. Тука јас купив 27 инчи стар туба телевизор во 2001 за $300, а сега може да се купи 32 инчи ЛЦД за $400
 

Kajgana Shop

На врв Bottom