Дополнителен трошок од 5.000 денари за фискалните каси

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Аман бе луѓе, оставете партии настрана малце...
Колкумина реално прикажуваат ДДВ преку фискалните? Дали секој продукт го регистрираат? Искрено...не верувам...
Таа ЕУ која сите толку ја спомнуваме има многу строги закони за даночното затајување.
А, зошто некој криејќи го данокот да се богати (нелегално) на мој грб?
Кога јас го плаќам продуктот, го плаќам и ДДВ, значи и плаќам на државата. Трговецот е само посредник во тоа плаќање, кој не задржува профит од тоа. Неговиот профит е во основицата. И, трговецот се богати на мојот(нашите) грб(ови), на тој начин што ми го наплаќа продуктот со пресметан ДДВ, не го регистрира, и ДДВ завршува во неговиот џеб!
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Доколку владата го покрие трошокот за овој нов софтвер би било добро. Да се купуват Македонски производи е за наше добро. Но мислам дека најголемиот дел на граѓаните ја гледаат цената на призводот а не неговото потекло.
Друго..
Ние сме земја која е цврсто решена за влези во европска унија а ова се коси со ниејзините закони.
Трошокот за новиот софтвер не е ни 500 денари бидејќи тоа воопшто не е нов софтвер тоа се два реда програмирање доколку некој се разбира. Туку парите се потребни за предизборната кампања на ДПМНЕ!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
OneandOnly, се мислам дали и самиот се пречитуваш какви глупости пишуваш...ама нема да навлегувам во тоа.

Дали барем располагаш со аргументи за твоите тврдења?
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
OneandOnly, се мислам дали и самиот се пречитуваш какви глупости пишуваш...ама нема да навлегувам во тоа.

Дали барем располагаш со аргументи за твоите тврдења?
Да располагам со многу добри аргументи! Пошто гледам што се случува. Јас нема да платам за овој софтвер!
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
abe lugeto nemaat leb da jadat ..ovie uveduvaat patriotski kasi ...katastrofa eeeeeeeeeeeej...nemoj ova da go sfatite kako antivmrovski post ....Sdsm da bese ke ke uvedese site kasi i ovoj softwer da odat preku edna firma

isti gavol se site politicari ....ne mozat da napravat dostoinstven standard za dva miliona narod veke 17 godini ...premnogu e tragicno za da bide smesno
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
abe lugeto nemaat leb da jadat ..ovie uveduvaat patriotski kasi ...katastrofa eeeeeeeeeeeej...nemoj ova da go sfatite kako antivmrovski post ....Sdsm da bese ke ke uvedese site kasi i ovoj softwer da odat preku edna firma

isti gavol se site politicari ....ne mozat da napravat dostoinstven standard za dva miliona narod veke 17 godini ...premnogu e tragicno za da bide smesno
а сега преку две фирми е? ДУНА И АКцент и двете блиски до премиерот Груевски
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Aj ne zaebavajte...nema veza proektov, a ovde samo gledam novi komunjarski podmladoci :)... se raskokodakaa onaka poletno...
Iako raka na srce celava prikazna pocnuva da lici na nesto videno ..nekade 1945-46 ... :) i mnogu se smesni razno razni KOMESAR-cinja ovde :) koi ne im se ni do kolena na "prethodnite"...
Aj simnete se na zemja i zasukajte rakavi....... so vakvi zaebancii go jadevme stapot pola vek , nema potreba uste tolku........, ako ne znaete kako kopirajte ja SLOVENIJA , ako vi e mnogu slozeno..... kopirajte ja ALBANIJA i taa ve sisna ko expresen voz, vie samo dzvakajte strizena bricena ovde....i koskajte se kako posledni kreteni ...na radost na site nasi dusmani....

............no od kade pa jas zakluciv deka na Gwujo & Co. im e namera da rabotat na prosperitetot na MAKEDONIJA na MAKEDONCITE.....se poveke mi se cini deka tie imaat drugi planovi...poveke nakaj Baj Ljubcovskite.. :)...ili gresam..???
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Доколку владата го покрие трошокот за овој нов софтвер би било добро. Да се купуват Македонски производи е за наше добро. Но мислам дека најголемиот дел на граѓаните ја гледаат цената на призводот а не неговото потекло.
Друго..
Ние сме земја која е цврсто решена за влези во европска унија а ова се коси со ниејзините закони.
Ти си направил маркетинг истражување нели?:tapp:


Него ајде те молам објасни што се коси со европските закони???
Само тоа одговори ми, кој е тој покосен европски закон.

Настрана веќе видени партиски преписки, дајте издржани аргументи а не бљување на стара партиска реторика од истриените комуњарски штабови и демотивираните мудреци во залез.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Предлогот, врска нема, само повеќе трошок, патриотски фискални сметки, па производителите на македонски производи нека стават тоа знакчето поголемо и да пише од Македонија и ок, хехе, абе на тој што му треба си купува, не сум сретнал да каже некој еј абе треба да купам тоа и тоа, ама не е Македонски производ па затоа не го купувам хехехе. Врска нема, само некој работи менат, со кои се зголемува побарувачката на пари од народот, сега ќе треба пари за нов софтвер. милион ракви работи направија. а платите исти освен во администрација.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
kako prvo ..ne veruvam deka trgovcite ne mozqat da si dozvolat 5000 denari
a zosto?...emi oti nikoj od niv ne prjavuva 100% prihodi.
za fiskalnite kasi...neznam kolkav efekt ke ima voveduvanje na vakvo nesto no sepak za ocekuvanje e nekakov rezultat....poarno nesto otkolku nisto.
treto...sekoja godina ja zavrsuvame so trgovski deficit od milijarda i kusur milioni dolari.. vo makedonija polno e stoki od uvoz a nie nevraboteni.
ebati ekonomijata.... ne sum nekoj ekonomist ama eve zaradi ova mislam deka kakov takov makar i minimalen pozitiven efekt ke se isplati.
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Вакво нешто нема нигде на светот.......
А треба ли да има? Треба ли секогаш да има негде нешто и ние да го копираме и сите да кажат добро е?
Си замислувате ли некогаш дека Македонија треба да почне да поставува стандарди и да е еден чекор секогаш пред другите?

1. Не е спорна кампањата „Купувајте домашни производи„ за наше добро!
Прашањето е дали сметка на која се оделени мк производите ќе влиаје на вас да купувате повеќе домашни производи?

2.Дали зголемената потрошувачка на мк производи ќе предизвика зголемување на домашното производство?

3.Дали зголемувањето на производството и продуктивноста ќе го зголеми стандардот и вработеноста?

4. Дали тоа ќе значи уште поголем пазар и профит и за трговците и за државата и за граѓаните?


Главното прашање е дали ваквата сметка ќе ја зголеми свеста за домашните производи? Јас мислам да , бар за 10%.....

Дали знаете колку се триумфира и се објавува на големи звона за зголемено производство и за 0,5% а па камоли за 5% на западот?
Самото спомнување и дискутирање ќе има и има позитивни ефекти.

Не можам да сватам како некој со свој камен против своја глава.......
А друг чека сите да дигнат востание за на крај и ние да констатираме дека треба да се дигнеме.....како секогаш во историјата......секогаш последни......

п.с. Ќе има ли некој против ако владата ги покрие трошковите?
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
kako prvo ..ne veruvam deka trgovcite ne mozqat da si dozvolat 5000 denari
a zosto?...emi oti nikoj od niv ne prjavuva 100% prihodi.
za fiskalnite kasi...neznam kolkav efekt ke ima voveduvanje na vakvo nesto no sepak za ocekuvanje e nekakov rezultat....poarno nesto otkolku nisto.
treto...sekoja godina ja zavrsuvame so trgovski deficit od milijarda i kusur milioni dolari.. vo makedonija polno e stoki od uvoz a nie nevraboteni.
ebati ekonomijata.... ne sum nekoj ekonomist ama eve zaradi ova mislam deka kakov takov makar i minimalen pozitiven efekt ke se isplati.

Како што кажа Каран проблемот е познат, решението е поголема потрошувачка на домашните производи!

-Има ли некој подобар предлог за решение на проблемот?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
што убав грабеж..онака чисто...ама мора да се финансираат избори нали.....

искрено се мислам дали да воопшто да гласам.....се гомно до гомно ..од фотеља на фотеља....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
KOI DOMASNI PROIZVODI????
Od hranata domasno ne e ni 20%
Drugo nesto??? ne znam dali ima drugo nesto domasno...
Toa e OSNOVNIOT PROBLEM koj so kampanji od 400.000 evra komad...ne se resava....
Proizvod ne raste na bilbordi...raste samo nekoj VIRTUELEN rejting...:)
A sto ne kaze vlada ...: naredni 4 godini od mandatot,nema danok na nisto proizvedeno vo zemjodelieto, bidejki , kako sto verojatno znaete DANOK od NISTO e samo edno GOOLEMO NISTO...
I prasav nesto za koe ne samo ovde , tuku i na BITNI mesta nemale odgovor:
-DALI NEKOJ NEKOGAS VIDEL NEKOGO DA JADE PARI????....izgleda tesko e da se svati prasanjeto :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom