Донирање на јајце клетка

Член од
20 септември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
4
Zdravo!
Mu se obrakam na site humani devojki!
Veke 12god.sum vo brak i bezuspesno se obiduvam da dobijam dete.Posle nekolku operacii i 6 ivf od doktorot doznav deka moite jajnici se takanareceno istroseni i veke ne sozdavaat jajce kletki.Vo toj moment mojot svet se sruse.Za mene i soprugot zivotot nema smisla ako nemame dete.Dobiv sovet od doktorot deka edinstvena sansa mi e da najdam donatorka na jajce kletka (od18-35god.), ili na embrion.Ova e moja posledna nadez.VE MOLAM ZA POMOS.
Dokolku postoi zainteresirana devojka koja bi ni donesla mnogu radost vo zivotot, koja bi si go podobrila pozitivno svojot zivot, pa iako e humano
delo da dobie vredna nagrada podarena od srce, moze slobodno da me iskontaktira na 076 707 048 ili na soncemak@t-online.de
Ve uveruvam deka toa dete ke raste vo preubava sredina, so prekrasni roditeli koi bezuslovno ke go sakaat.Se nadevam deka ke bidam pravilno razbrana.
So ogromna i posledna nadez, Mila.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Последно уредено:
Член од
20 септември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
4
ote="^^GoRiLLaZ^^, post: 6853982, member: 4856"]Здраво Мила, провери си мејл.[/quote]
Zdravo. Nemozam nisto da procitam. Ima samo nekoj znaci, mozebi imas pisuvano na kirilica. Ako mozis pisimi pak.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Mila, кај нас за жал законски не е регулирано ова. Не знам како ќе успеете да го изведите, зошто согласноста од девојката/жената нема да е законски регулирана и не дај Боже после неколку години може и да имате проблеми. Јас би те советувала да побарате странски банки за донации, не знам многу детали ама Систина соработува со неколку од нив за донатори на сперма, па може да се консултирате.

Во секој случај, ви посакувам многу среќа!
 
Член од
20 септември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
4
Zdravo! Vi blagodaram za komentarite.Kolku sto znam jas, vo Makedonija dozvoleno e da se donira jajce kletka, samo tesko se naoga donatorka vo Mak.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Пробајте на други места. На пример Косово. Или Србија. Ама пред да се одлучиш на ваков чекор отидете до Манастирот во Горна Белица - Струга - Парумба и напиј се од водата. Не те чини ништо. Господ е семоќен. Верувај има Господ
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.915
Ako ne upali toa so gospod ja znam edna bajacka so 50% uspeh.

Ne se zaebavajte, zenata si ima problem i bara donatorka na jajce kletka, ne babini devettini.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Ја сфаќам муката ама сепак нека го проба ова пред да направите ваков чекор. Не се бабини деветини
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Zdravo, ovde Mila proverisi e-mail.
Видено, не му се секирај, наскоро ќе добиеш мејл.

Мене лично ме занима, како оди процедурата со јајце клетката? И нормално, дали е штетно ваков потег?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Видено, не му се секирај, наскоро ќе добиеш мејл.

Мене лично ме занима, како оди процедурата со јајце клетката? И нормално, дали е штетно ваков потег?
Постапката трае еден месец и не би требало да е штетно. Еве ти накратко што најдов на интернет.
Донаторката на јајце клетка прави тестови ХИВ.
Потоа зема контрацепција за да не дојде до синдром на хиперстимулација на јајниците и појава на цисти. И се даваат инекции за стимулација со гонадотропини.
Видот и бројот на инекциите кои ќе ги прима ќе зависи од проценката на лекарот. Инекциите за стимулација најчесто се примаат приближно околу 10 дена.

За да се избегне природна овулација, се даваат гонадотропни агонисти или антагонисти. Тоа ќе го спречи природниот скок на лутеинизирачкиот хормон.

Додека ја прима хормоналната стимулација, ќе биде следена на ултразвук за лекарот да види како се развиваат фоликулите. Исто така ќе биде следена концентрацијата на естрадиол во крвта. По тие параметри лекарот ќе утврди дали треба да се зголеми или намали дозата на стимулацијата.

Кога неколку фоликули ќе достигнат големина од 18-20мм, се дава инекција со hCG хормон.
Пред тоа пациентката мора 6 - 8 часа да не јади и да не пие и таа мора да го извести докторот за сите лекови кои ги зема. Исто така и за своите медицински проблеми и алергии.

После 34-36 часа од примањето на инекцијата со hCG, се прави аспирација или вадење на јајце клетките од фоликулите. Препорачливо е аспирацијата да биде со анестезија, затоа што може да биде доста болна. Аспирацијата се прави со посебна игла, која преку задниот ѕид на вагината се носи до фоликулите. Водењето на иглата постојано се следи на ултразвук. Потоа се вшмукува содржината на секој фолкул.
Заедно со течноста од фоликулот се вади и јајце клетката. Во фолкулот има по 1 јајце клетка, но некои фоликули може да бидат и празни или пак да не биде успешно вадењето на јајце клетката.
Целиот зафат трае 10-20 минути.

После аспирацијата можеби ќе имате благо крварење или спотинг и грчеви во долниот дел од стомакот. Следниот ден овие симптоми најчесто исчезнуваат.

Од денот на аспирацијата или ден после неа, ќе почнете да земате прогестерон. Прогестеронот може да биде во вид на инекции или најчесто во вид вагиналети.

Прогестеронот се зема 14 дена.
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
56
Поени од реакции
21
Zdravo! Vi blagodaram za komentarite.Kolku sto znam jas, vo Makedonija dozvoleno e da se donira jajce kletka, samo tesko se naoga donatorka vo Mak.
Мила со закон е дозволено донирање но не е добро и прецизно регулирано што после? Кои права ги има донерот и што може да бара од вас. Пример после неколку години може да и текне да бара старателство или некои права или се предомислила и се јави мајчински инстикт си го бара нејзино било. Или ке сака пари и слично па ке ви прави проблеми додека не и платите.

Тој дел не е регулирсн баш и може да ти искочат компликации. Донирањето ке го обавите но тука не завршува се барем ја така мислам. Ова само како пример што ми текнаа можни компликации.

Инаку со срека се надевам ке се посреките не се одкажувајте никогаш не се знае.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom